,

SEO Przegląd Tygodnia #1 – 17-23.10.2014

ikona-data-publikacji

Opublikowano

24/10/2014

ikona-data-publikacji

Opublikowano

24/10/2014

Witamy w pierwszej (i mamy nadzieję nie ostatniej) odsłonie SEO Przeglądu Tygodnia. W tym zestawieniu staramy się zamieścić najciekawsze treści dotyczące SEO, na które natrafiliśmy w sieci w ostatnim tygodniu. Zapraszamy do lektury, zgłaszania własnych propozycji i konstruktywnej krytyki.

Pingwin, pingwin i… w trakcie pingwina?

Najważniejszym tematem mijającego tygodnia był wprowadzony 18. października update algorytmu Pingwin 3.0. Najwięcej “mięsa” na jego temat jak do tej pory opublikował Bartosz Góralewicz.

W swojej analizie na temat najnowszego pingwina przytacza nieco przykładów, które jasno pokazuj, że… póki co omawiana aktualizacja jest sporym rozczarowaniem. Zarówno dla webmasterów którzy oczekują na powrót po ukaraniu wersją 2.1 jak i dla mniej lub bardziej białych rycerzy czekających na spadki spamującej konkurencji.

“After a year of waiting for the new anti-spam algorithm from the world’s best IT engineers, I expected them to worry a little less about AdWords income, and a little bit more about thousands of businesses going down from Negative SEO.”

Ciekawostką, na którą zwraca uwagę Bartosz jest fakt, że dla stron ukaranych Pingwinem 3.0 w GWT znika informacja o linkach prowadzących do strony.

Cały artykuł można przeczytać tutaj: https://www.linkresearchtools.com/blog/

Jeśli chodzi o polskojęzyczne opracowania na temat nowego Pingwina, na uwagę zasługuje analiza, którą na swoim blogu zamieścił Sebastian Jakubiec. Post ten także zebranie dotychczasowych informacji na temat całej rodziny Pingwinów i dobry przewodnik dla osób nie zaznajomionych z tematem.

Wśród głównych czynników, które mogą narazić na ukaranie wymienia m.in.

 • zbyt mało linków z powiązanych tematycznie stron
 • zbyt wiele ścisłych dopasowań słów kluczowych w anchortextach linków

W artykule znajdujemy także podstawowe wskazówki na temat wychodzenia z Pingwina i wnioski związane z jego trzecią odsłoną.

Link do artykułu: http://websem.pl/google-pingwin-co-analizuje-i-jak-z-niego-wyjsc/

 Jak pracownicy Google oceniają strony internetowe?

Na portalu Search Engine Journal pojawiło się ciekawe opracowanie/streszczenie opublikowane kilka miesięcy temu przewodnika Google dla pracowników oceniających jakość stron internetowych – Quality Rater Guidelines.

Neil Patel wymienia kluczowe wnioski, które można wysnuć po lekturze wspomnianego przewodnika. Choć starzy wyjadacze nie znajdą w nich zapewne nic nowego, artykuł ten pomoże wielu osobom pozyskać ogólne wskazówki i utwierdzić się (miejmy nadzieję) w słuszności prowadzonych działań SEO.

Link do artykułu: http://www.searchenginejournal.com/get-mind-google-human-rater-handbook-leaked/117573/

Pełną treść dokumentu (liczy 160 stron) można znaleźć między innymi na profilu SilesiaSEM w slideshare.net.

Jak zmienił się sposób przeglądania SERPów?

Słynny “Złoty Trójkąt Google” od dawna można znaleźć na wielu stronach poświęconych pozycjonowaniu. Jak po 9 latach od przeprowadzenia pierwszych badań eyetrackingowych w oparciu o które powstał, zmienił się sposób przeglądania wyników przez użytkowników? Opisuje to w oparciu o najnowsze badania na blogu Moz Rebecca Maynes.

 • skanowanie strony z wynikami stało się bardziej wertykalne
 • użytkownicy poświęcają na przejrzenie konkretnych wyników mniej czasu
 • wykorzystanie mikrodanych zwiększało ilość uwagi (i kliknięć) poświęconej snippetowi
 • wyniki powyżej 4 pozycji (nie tylko organiczne, ale również Knowledge graph itp) zebrały łącznie 84% klików.
 • tylko 1% badanych przechodził na drugą stronę wyników

Więcej danych, wniosków i zaleceń można znaleźć w artykule: Eye Tracking in 2014…

O czym jest ta strona?

O tym w jaki sposób można pomóc wyszukiwarce znaleźć odpowiedź na to pytanie budując własną stronę pisze Cyrus Shepard w najpopularniejszym w tym tygodniu poście na moz.com/blog.

Wśród omówiony metod znajdują się:

 • wykorzystanie słów kluczowych
 • TF-IDF
 • synonimy
 • segmentacja strony
 • odległość semantyczna i relacje pomiędzy pojęciami
 • kookurencja i indeksowanie oparte na frazach (w wolnym tłumaczeniu)

Pozycja obowiązkowa – 7 advanced SEO concepts.

Jeżeli w minionym tygodniu trafiłeś na post lub artykuł związany z SEO, który uważasz, że powinien znaleźć się w tym zestawieniu – daj nam znać w komentarzach. Zachęcamy również do przesyłania propozycji do przyszłotygodniowego Przeglądu.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitter

Zapisz się do newslettera

Otrzymasz powiadomienia o naszych nowych artykułach drogą mailową.

Podobne wpisy

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Link Planner: Case study Zestawienie.pl

Przeczytaj case study kolejnej kampanii przeprowadzonej przy użyciu narzędzia Link Planner, które pomogło dobrać odpowiednie linki do wzrostu widoczności strony Zestawienie.pl!

Podsumowanie roku 2022 w Linkhouse

Grudzień to idealny moment na podsumowania! Z racji tego chcielibyśmy się z Wami podzielić najważniejszymi rzeczami, które wydarzyły się u nas w tym roku. Co udało nam się osiągnąć w Linkhouse w 2022?