Czym jest system wymiany linków (SWL) i jaki ma wpływ na SEO?

ikona-data-publikacji
Opublikowano

22/01/2024

ikona-data-publikacji
Opublikowano

22/01/2024

Spis treści

Systemy Wymiany Linków jeszcze kilka lat temu święciły triumfy w świecie SEO -co zmieniło się od tamtego czasu? Czy wciąż warto angażować się w działania mające na celu pozycjonowanie stron poprzez wymianę linków? I co na ten temat sądzi Google? Dowiedz się, co łączy wymianę linków i pozycjonowanie  –  oraz czy warto ryzykować angażowanie się w SWL-e.

Co to jest system wymiany linków? Definicja SWL 

System Wymiany Linków, w skrócie SWL, to platforma umożliwiająca szybkie i zautomatyzowane pozyskiwanie dużej ilości linków prowadzących do danej witryny. Często sposób wymiany linków ma charakter rotacyjny, co oznacza, że wymieniają się one pomiędzy stronami w systemie.

Proces ten przebiega automatycznie, a wymiana linków pozwala na zakupienie odnośnika na dowolny anchor i opublikowanie go na stronach należących do danego serwisu SWL. Warto jednak zauważyć, że taka praktyka zamieszczania linków jest zaliczana do Black Hat SEO, co oznacza, że jest to technika niezgodna z zaleceniami Google (w przeciwieństwie do White Hat SEO, które jest zgodne z zasadami obowiązującymi w wyszukiwarce Google).

System Wymiany Linków tworzy grupa stron, która umożliwia automatyczne i szybkie zwiększenie liczby backlinków i – przynajmniej w teorii – wspiera prowadzenie strategii SEO. 

Jaki jest właściwie cel SWL? Mówiąc jak najprościej, manipulowanie pozycją witryny w organicznych wynikach wyszukiwania Google. Zakłada się (a raczej: zakładało), że im więcej linków, tym większe zaufanie strony i wyższa jej pozycja. Należy jednak pamiętać, że taka praktyka, choć pozwala pozyskać dużą liczbę linków zewnętrznych w krótkim czasie, jest współcześnie uznawana za ryzykowną, a algorytm Google może wykryć tego rodzaju manipulacje, co poskutkuje nałożeniem kar. W najdotkliwszych wypadkach może to być nawet wykluczenie z indeksu (ban) lub zastosowanie filtrów.

Jakie są rodzaje systemów wymiany linków?

Istnieją dwa główne typy SWL: statyczny, gdzie odnośniki dodawane są do konkretnej witryny i usuwane po zakończeniu usługi, oraz dynamiczny, gdzie linki do stron dodawane są losowo i wymieniają się między witrynami co kilka dni.

SWL a SEO: jak działa system wymiany linków?

System Wymiany Linków (SWL) działa poprzez zrzeszanie wydawców, którzy posiadają domeny i subdomeny. Wydawcy ci umieszczają linki na swoich stronach z wybranym anchorem w zamian za „walutę”, najczęściej różnego rodzaju punkty mające sprawić, że nie będzie to wprost zakup (sprytny chwyt marketingowy, prawda?).

Treści znajdujące się na stronach dostępnych w SWL często charakteryzują się niską wartością merytoryczną, nie są widoczne w Google i generują znikomy ruch. Ponieważ tworzy się je jak najniższym kosztem, to teksty często są wielokrotnie synonimizowane (czyli modyfikowane w taki sposób, aby nie były identyczne; przez to często zupełnie zatracają swój pierwotny sens). Właśnie ze względu na niską wartość merytoryczną i potencjalne ryzyko kar ze strony wyszukiwarek, takie praktyki są uznawane za nieetyczne i raczej się od nich odchodzi.

Wymiana linków a SEO – jakie korzyści przynosi? 

Ale bądźmy obiektywni  –  porozmawiajmy zarówno o korzyściach, jak i wadach. Jeśli chodzi o plusy, to wymiana linków, zwłaszcza w kontekście SEO, może (przynajmniej krótkofalowo) zwiększyć rankowanie strony i jej widoczność. Przede wszystkim;

Zwiększa liczbę linków przychodzących

Tak, wymiana linków może przyczynić się do zwiększenia liczby linków prowadzących do strony, co teoretycznie może wpłynąć na lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania, jako że linki są istotnym czynnikiem dla algorytmów wyszukiwarek.

Poprawia widoczność

Poprzez umieszczanie linków na różnych stronach, witryna może zyskać większą widoczność, co potencjalnie przekłada się na większą liczbę odwiedzin, a w konsekwencji także konwersji.

Zagrożenia SWL a SEO

Niska wartość merytoryczna

Strony stworzone w ramach systemów wymiany linków nie będą zgodne z E-E-A-T, nie zachwycą Google ani użytkowników  –  tak naprawdę niewiele zmienią jeśli chodzi o contentową stronę Twoich działań SEO. Co więcej, ich jakość może wręcz negatywnie wpłynąć na reputację witryny w oczach wyszukiwarek. Jeśli chcesz postawić na nowoczesny, angażujący content marketing i sprawny link building, lepiej zainwestuj w rozsądne artykuły sponsorowane. Podpowiemy Ci, jak wybrać portal i wykorzystać publikacje do maksimum, a przy tym nie zaszkodzić kondycji swojej strony internetowej.

Ryzyko kary od Google

Algorytmy wyszukiwarek, zwłaszcza Google, stale ewoluują i stają się bardziej zaawansowane: także w wykrywaniu manipulacji linkami. Praktyki takie jak wymiana linków, zwłaszcza w formie nieetycznej i nastawionej na spamerskie tworzenie treści, mogą prowadzić do kar, a nawet wykluczenia z wyników wyszukiwania.

Brak naturalności (= pogorszenie profilu linków)

Wymiana linków w sposób masowy, szczególnie w ramach systemów automatyzujących proces może wydawać się sztuczna, co jest niezgodne z zasadami naturalnego linkowania. Także powiązanie tematyczne z Twoją stroną bywa znikome. Co za tym idzie: pogorszysz swój profil linków i utracisz zaufanie Google, obniżając ostatecznie widoczność i pozycje. 

Jak widzisz, mimo że istnieją potencjalne korzyści wynikające z wymiany linków na stronach, ważne jest, aby podejść do tego z umiarem i zrozumieć, że to poniekąd miecz obosieczny i sporo ryzykujesz, angażując się w SWL.

Współczesne praktyki SEO skupiają się na tworzeniu wysokiej jakości treści, naturalnym linkowaniu i budowaniu trwałych relacji z innymi stronami, co stanowi bardziej zrównoważony i zgodny z zasadami podejście do optymalizacji dla wyszukiwarek. 

Czy wymiana linków jest bezpieczna? Stanowisko Google 

Wielu ekspertów (nie bez powodu) odradza korzystanie z tego platform wymiany linków, zalecając stosowanie bardziej etycznych i zgodnych z zasadami SEO praktyk.

Google wprowadziło rygorystyczne kary wobec manipulacji linkami, w tym, obok innych technik black hat SEO, także w przypadku systemów wymiany linków. Od 2014 roku wielu portali, w tym te wykorzystujące SWL, zostało zbanowanych z indeksu wyszukiwarki. Działania te mają na celu utrzymanie wysokiej jakości wyników wyszukiwania i eliminowanie sztucznych manipulacji wynikami. Jak widzisz, Google w swoich wytycznych wśród spamerskich praktyk wyróżnia wymianę linków na dużą skalę: 

Czy wymiana linków jest bezpieczna? Stanowisko Google 

Źródło: https://developers.google.com/search/docs/essentials/spam-policies?hl=pl&visit_id=638412649446229910-1828205902&rd=1#link-spam 

Co więc warto wykorzystać do link buildingu i pozycjonowania stron?

Relinkowanie

Usługa relinkowania to szybkie i efektywne rozwiązanie dla osób poszukujących linków do swojej strony internetowej. Dzięki tej usłudze możesz w kilka sekund znaleźć linki, które są również używane przez konkurencję. Proces jest prosty: na początku wystarczy podać swój adres URL, a następnie system automatycznie przeszuka sieć w poszukiwaniu najlepszych miejsc, gdzie można umieścić link do danej strony.

Co ważne, korzystając z tej usługi w Linkhouse, zyskujesz możliwość wyboru spośród sugerowanych konkurentów lub też może dodać własne propozycje. Po wygenerowaniu listy linków, możesz dokonać zakupu bezpośrednio na naszej platformie, co pozwala zaoszczędzić czas i ułatwia proces pozyskiwania wartościowych linków dla swojej strony internetowej. Dzięki temu usługa relinkowania staje się skutecznym narzędziem w strategii pozycjonowania strony w wyszukiwarkach internetowych – dużo bezpieczniejszym niż SWL-e.

Linki Tematyczne

Linki Tematyczne to bezpłatna funkcja dostępna dla każdego użytkownika platformy Linkhouse. Dzięki niej możesz znaleźć linki pochodzące z dobrze rankujących stron i podstron, które są związane z wybranymi słowami kluczowymi. Jest to doskonałe narzędzie dla Ciebie, jeśli poszukujesz wartościowych linków tematycznych, które mogą wspomóc w poprawie widoczności ich strony w wynikach wyszukiwania.

Artykuły sponsorowane

W Linkhouse masz pełną kontrolę nad procesem tworzenia treści. Możesz zdecydować się na samodzielne napisanie artykułu, skorzystać z narzędzi Surfer AI do automatycznego generowania treści, zlecić napisanie tekstu profesjonalnemu copywriterowi, lub nawet poprosić o napisanie treści bezpośrednio przez wydawcę. Potem takie treści publikujesz na powiązanych tematycznie portalach i gotowe!

Zakup linków w treści

Nie masz ochoty lub czasu na pisanie pełnych artykułów sponsorowanych, ale nadal chcesz zwiększyć ilość linków prowadzących do swojej strony internetowej? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Dzięki usłudze zakupu linków w treści możesz w kilka sekund wybrać i kupić linki z tysięcy stron dostępnych w naszej Bazie Ofert. To proste i wygodne narzędzie, które pozwala szybko i skutecznie zwiększyć liczbę linków prowadzących do Twojej strony. Wystarczy, że przejdziesz do naszej platformy, przeglądniesz dostępne oferty i wybierzesz te, które najlepiej pasują do Twojej strategii marketingowej. Możesz wybierać spośród tysięcy stron, co daje Ci szeroki wybór i możliwość znalezienia idealnych linków dla Twojej witryny.

System Wymiany Linków a SEO. Podsumowanie

  • Istnieją dwie główne formy linków w SWL: dynamiczne, które są przenoszone na inne strony co jakiś czas, oraz statyczne, które pozostają na danej stronie przez cały czas.
  • Wymiana linków w ramach systemów, takich jak SWL, nie jest bezpieczną praktyką SEO i może prowadzić do kary ze strony wyszukiwarek, co z kolei może skutkować utratą widoczności w wynikach wyszukiwania.
  • Strony SWL nie wnoszą wysokiej wartości dla wyszukiwarek, a ich działanie może negatywnie wpływać na proces pozycjonowania; nie generują naturalnego ruchu.
  • Wysokiej jakości treści oraz naturalny ruch na stronie są kluczowe dla wyszukiwarek, a platformy SWL zazwyczaj nie spełniają tych kryteriów.
  • W rezultacie Google i inne wyszukiwarki podejmują środki, aby zwalczać tego rodzaju praktyki.
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.