Profil linków – co to jest i jak go analizować w 2024 roku?

ikona-data-publikacji
Opublikowano

16/02/2024

ikona-data-publikacji
Opublikowano

16/02/2024

Spis treści

Działając w SEO nie sposób pominąć temat link buildingu, a co za tym idzie – profilu linków. Na czym polega jego analiza? Co możesz z niej wyciągnąć? I dlaczego to właściwie tak istotne z punktu widzenia pozycjonowania? Chcesz dowiedzieć się, co to jest profil linków i jak o niego zadbać? Jak wpływa na pozycjonowanie stron, w tym Twojej witryny?

Profil linków – co to jest i jak go sprawdzić? 

Najłatwiej nam będzie opowiedzieć Ci o profilu linków w prostych punktach, żebyś zrozumiał wszystko krok po kroku.

 • Profil linków to zestaw wszystkich odnośników prowadzących do konkretnej strony internetowej.
 • Jednak sama liczba to jeszcze nie wszystko. W profilu linków chodzi przede wszystkim o jakość.
 • Jakość profilu linków jest oceniana poprzez szczegółową analizę różnych aspektów, takich jak źródło pochodzenia linków, ich rodzaj czy wreszcie typ anchorów używanych do linkowania.
 • W procesie analizy brane są pod uwagę też mniej oczywiste kwestie, takie jak powiązanie tematyczne, oraz linki drugiego stopnia, czyli odnośniki pochodzące z zewnętrznych domen, które są źródłem linków dla danej strony.
 • Niektórzy ekspertów uwzględniają także dynamikę pozyskiwania odnośników, czyli częstotliwość ich zdobywania w czasie.

W dużym uproszczeniu: profil linków stanowi kluczowy element oceny i dbania o wiarygodność domeny podczas procesu pozycjonowania. Odpowiednie zarządzanie tymi elementami jest istotne dla efektywnej strategii SEO i budowy silnej obecności online.

Dlatego warto znać profil linkowy swojej strony. Analiza linków pozwoli Ci budować profil odnośników w taki sposób, by zdobywać autorytet i zwiększać widoczność Twojej strony. Pamiętaj, że nie jest ona tożsama z audytem SEO – musisz wykonać ją osobno.

Dlaczego znajomość profilu linków jest kluczowa dla skutecznej strategii SEO?

Badanie jakości profilu linków składa się z kilku (a czasem nawet kilkunastu) elementów. Daje Ci wgląd w to, jaki jest stosunek jakości do liczby linków, skąd pochodzą dane linki, jakie mają atrybuty czy anchory. Czy są odpowiednio zdywersyfikowane? Jak wypadają na tle konkurencji? Im więcej wiesz, tym więcej możesz zrobić.

Ostatecznie Twoim celem jest stworzenie naturalnego i zróżnicowanego profilu linków, co przyczynia się do bardziej skutecznego pozycjonowania witryny w wynikach wyszukiwania. 

Musisz wiedzieć, jak wygląda Twój profil linków, żeby wyciągnąć wnioski: co trzeba poprawić, a co dobrze działa. Dzięki temu, bazując na tym, co ocenia Google, będziesz mógł poprowadzić wysokiej jakości link building.

Przykład: Podczas tworzenia profilu linków dla konkretnej strony, istotne jest zastosowanie zasady dywersyfikacji. Oznacza to pozyskiwanie odnośników z różnych miejsc, z różnymi parametrami relacyjnymi oraz zróżnicowane anchor texty. Jeśli Twój profil linków będzie mało zróżnicowany, świadomość tej sytuacji pozwoli Ci położyć większy nacisk na dywersyfikację. A warto pamiętać, że zróżnicowanie odnośników jest jednym z najważniejszych elementów dobrego link buildingu.

Analiza profilu linkowego: czynniki wpływające na jakość profilu linków

Przejdźmy teraz do tego, co właściwie wpływa na jakość profilu linków – co sprawia, że jest dobry albo, mówiąc delikatnie, niedoskonały? Wiele mówią nam np. wytyczne Google dotyczące linków i spamu, w których czytamy, że negatywnie oceniane są:

 • niskiej jakości linki prowadzące do katalogów lub stron z zakładkami;
 • linki z dużą liczbą słów kluczowych, linki ukryte lub linki niskiej jakości umieszczone w widżetach rozpowszechnianych w wielu portalach;
 • szeroko rozpowszechniane linki w stopkach lub szablonach różnych witryn;
 • komentarze na forach ze zoptymalizowanymi linkami w treści posta lub podpisie.

(Źródło: https://developers.google.com/search/docs/essentials/spam-policies?hl=pl&visit_id=638412649446229910-1828205902&rd=1#link-spam

To oczywiście tylko wycinek wytycznych Google, ale daje nam już ogólny wgląd w to, jak powinien wyglądać nasz profil linków, a także pojedyncze pozyskiwane przez nas linki.

Przyjrzyjmy się więc poszczególnym elementom, które wpływają na jakość profilu linków.

Źródło pochodzenia linków

Mogą to być na przykład:

 • Artykuły sponsorowane
 • Katalogi stron i firm
 • Wypowiedzi eksperckie na portalach branżowych
 • Wpisy na forach
 • Profile w Social Mediach
 • Komentarze na blogach

Im bardziej różnorodne źródła, tym lepiej. Ale to jeszcze nie wszystko – dobrze, żeby te strony były pozytywnie oceniane przez Google, czyli miały wysokie zaufanie domeny. Możemy to sprawdzić np. poprzez narzędzia takie jak Ahrefs, MOZ czy Majestic.

Przykład:

Parametry profilu linków wg. MOZ

Wyniki ze strony moz.com. Jak widzisz, DA tej witryny to 30. Domain Authority to wskaźnik narzędzia MOZ mówiący o zaufaniu Google do witryny – przyjmuje wartość od 0 do 100, DA 30 przypada więc w ⅓. Co ważne, nieliczne witryny są w stanie dobić do 100, dlatego nie martw się, jeśli strona, z której chcesz pozyskać link, ma parametr wysokości 35, 40 czy 50: ale oczywiście im wyższy, tym lepiej. 

Wskazówka: Parametry domen wydawców można sprawdzić, korzystając z panelu Linkhouse.

Parametr rel

To parametr, który wskazuje Google’owi na charakter linkowania. Możemy wśród nich wyróżnić:

 • rel=”nofollow” (link dający znać Google, by nie podążał za linkiem);
 • rel=”ugc” (User Generated Content – linki od użytkowników, np. udostępniających sobie treści);
 • rel=”sponsored” (oznaczają, że link został zakupiony / dotyczy sponsorowanych treści).

Mamy jeszcze tzw. linki „dofollow” (bez parametru rel). Nie ma bowiem czegoś takiego jak rel=”dofollow”, ale w środowisku SEO utarło się tak mówić. Ogólnie rzecz biorąc „dofollow” to linki najbardziej pożądane, jednak nie powinny stanowić stu procent profilu linków – musi on być zróżnicowany. I tak, linki z tagiem „nofollow” również powinny znaleźć się w Twoim profilu linków, nawet jeśli wydaje Ci się to nieopłacalne.

Rodzaje anchorów

Kolejna sprawa to anchory, czyli treść, na jaką nakłada się link. Możemy wyróżnić:

 • Exact match (dopasowanie ścisłe);
 • Partial match (dopasowanie częściowe);
 • Generic (ogólny);
 • Branded (zawierający nazwę marki);
 • Naked (tekst URL).

Profil linków powinien zawierać wszystkie typy anchorów. Nie tylko popularne w świecie SEO exact match, lecz także linki generic, branded czy naked. Dzięki temu zbudujesz naturalny profil linkowania.

Liczba linków vs liczba domen linkujących

Było już o źródłach i ich jakości, teraz czas na liczbę linków i ich stosunek do liczby linkujących domen. Zasada jest tu prosta: bardziej wartościowe będą dwa linki z dwóch różnych, wartościowych domen, niż dziesięć linków z jednej domeny. 

W profilu linkowania warto wziąć pod uwagę też dynamikę przyrostu linków – zbyt duża liczba może wskazać Google na spamerskie techniki, z których nie można korzystać, a w konsekwencji poskutkować filtrem (karą od Google). Dlatego systematyczne, konsekwentne pozyskiwanie linków to najlepsza i najbezpieczniejsza strategia.

Pamiętaj też, jak ważny jest współcześnie kreatywny link building, czyli nowoczesne strategie pozostawiające w tyle wszystkie techniki black hat SEO.

Strategie analizy profilu linków – trendy na 2024 rok

Jak analizować profil linków? 2024 rok to czas na data-driven działania, dlatego w tej sekcji zamiast teorii chcemy przedstawić Ci narzędzia, z których warto korzystać podczas analizy profilu linków. 

 1. Google Search Console — darmowe narzędzie SEO, w którym znajdziesz listę domen, z których pochodzą linki do naszej strony. Nie pozwoli Ci na dokładną analizę konkurencji ani szczegółowy przegląd URL-i, ale dzięki GSC zyskasz szybki ogląd profilu linków.
 2. Narzędzie Ahrefs — to z kolei bardzo rozbudowane płatne narzędzie. Jedną z jego funkcjonalności jest możliwość sprawdzenia linków zwrotnych oraz odsyłających domen zarówno do naszej strony, jak i stron konkurentów.
 3. Majestic — kolejne płatne narzędzie na naszej liście. Pomoże Ci określić profil badanej domeny dzięki dwóm ciekawym wskaźnikom: Trust Flow oraz Citation Flow. Dzięki nim uzyskasz informacje nie tylko na temat ilości, ale też jakości prowadzących do naszej strony linków.
 4. Moz — umożliwia badanie i monitorowanie parametrów witryny, w tym profilu linków. Za darmo sprawdzisz tu np. Domain Authority czy utracone i uzyskane linki. 

Dywersyfikacja profilu linków

Jak zróżnicować linki?

 • Nie ograniczaj się tylko do jednego rodzaju linków, takich jak linki z ogłoszeń, ale staraj się także uzyskiwać linki z innych miejsc, np. z komentarzy, z content marketingu w postaci wpisów gościnnych, artykułów sponsorowanych.
 • Jednocześnie unikaj nadużywania tych samych anchor textów do pozyskiwania linków do Twojej witryny. Zamiast tego stosuj różnorodne słowa kluczowe, frazy lub nawet linki bezpośrednie (tzw. clean text).
 • Pozyskuj linki z wielu różnych domen internetowych. Linki z różnych źródeł są bardziej wartościowe niż wiele linków z jednej domeny. Wyszukiwarka będzie zadowolona!

Znaczenie dywersyfikacji profilu linków. Dlaczego dywersyfikacja linków jest kluczowa w działaniach SEO?

Pozyskiwanie linków z różnych źródeł, takich jak blogi, portale branżowe, media społecznościowe czy fora dyskusyjne, sprawia, że profil linków staje się naturalny. 

Dywersyfikacja profilu linków wpływa na to, że Twój portal wydaje się bardziej autentyczny i naturalny w oczach wyszukiwarek, co może przyczynić się do poprawy jej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Jak poprawić profil linków?

Pozyskuj wartościowe linki

Skup się na zdobywaniu linków z wysokiej jakości stron internetowych, które są wiarygodne i związane tematycznie z Twoją witryną.

Dbaj o dywersyfikację

Staraj się uzyskać linki z różnych rodzajów stron, takich jak blogi, portale branżowe, fora dyskusyjne itp. Unikaj polegania tylko na jednym typie witryn.

Jakość, nie ilość

Nie chodzi o to, ile linków zdobędziesz, ale o ich jakość. Jeden link z autorytatywnej strony może mieć większy wpływ niż dziesiątki linków z mniej wartościowych źródeł. Dlatego nie skupiaj się tak na ilości linków, co raczej na tym, by były one wysokiej jakości.

Otocz linki treścią

Upewnij się, że linki są naturalnie osadzone w treści, która jest związana z kontekstem Twojej witryny. Nie powinny być one umieszczane w sposób sztuczny czy nachalny.

Pozyskuj linki z wielu domen

Staraj się uzyskać linki z różnych domen internetowych, zamiast polegać na linkach tylko z kilku stron. Dla Google większe znaczenie mogą mieć 3 linki z 3 różnych domen niż 10 linków z jednej.

Pamiętaj o DA domen linkujących

Monitoruj Domain Authority (DA) stron, z których zdobywasz linki, aby mieć pewność, że pochodzą one z wiarygodnych i mocnych źródeł. Pomoże Ci w tym narzędzie MOZ (dostępne też w bezpłatnym wariancie podstawowym).

Narzędzie, które może Ci pomóc: poznaj platformę Linkhouse

Linkhouse to platforma, która może być jedynym narzędziem, którego potrzebujesz do zbudowania kompletnego profilu linków. 

Jak polepszyć profil linków przychodzących z Linkhouse?

 • Platforma daje Ci pełną kontrolę nad tym, jak budujesz swój profil linków.
 • Zyskujesz pełen obraz linkowania – od parametrów poszczególnych linków po ich ogólne zróżnicowanie.
 • Możesz zarządzać linkami z jednego miejsca – nie ma potrzeby zaglądania do dziesiątek różnych narzędzi, stron i arkuszy.
 • Z poziomu platformu kupisz dowolny typ ondośnika – czy to na publikację płatną, czy na dowolnym forum.
 • Możesz też skorzystać z Linkhouse SEO Backlink Finder – asystenta wyszukiwania backlinków.
 • Jeśli nie chcesz samodzielnie tworzyć treści – żaden problem, nasi copywriterzy zrobią to za Ciebie.

Pamiętaj: Wartościowe linki prowadzące do strony to absolutna podstawa skutecznych działań SEO.

Podsumowanie

Wiesz już, czym jest profil linków i jak działa – czas uporządkować Twoją wiedzę.

 • Profil linków zawiera w sobie liczbę linków przychodzących i wychodzących, różnorodność typów i atrybutów linków, anchor teksty używane do linkowania, oraz sposób, w jaki te linki zostały pozyskane.
 • 2024 to rok marketingu opartego na danych, dlatego śmiało sięgaj po narzędzia i nie bój się nowoczesnych i skutecznych (choć z pozoru trudniejszych) technik.

FAQ

Czym jest profil linków i dlaczego jest ważny w pozycjonowaniu?

Profil linków to zestawienie wszystkich linków prowadzących do Twojej witryny. Jego analiza jest kluczowa w strategii link buildingu, ponieważ pozwala ocenić jakość i różnorodność linków, co bezpośrednio wpływa na pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach. Profil linkowy strony uwzględnia także tempo przyrostu linków oraz ich atrybuty, co ma znaczenie dla oceny wiarygodności domeny.

Jak analizować profil linków przychodzących do mojej strony?

Do analizy profilu linków przychodzących możesz wykorzystać narzędzia SEO, takie jak Ahrefs lub Majestic. Te platformy pozwalają sprawdzić liczbę linków prowadzących do Twojej witryny, ich źródło, typ oraz atrybuty. Analiza ta daje wgląd w to, jak Twoja strona jest postrzegana przez inne witryny i jakie ma wsparcie w postaci linków zewnętrznych.

Jak narzędzie Ahrefs pomaga w analizie konkurencji pod kątem linków?

Narzędzie Ahrefs umożliwia nie tylko analizę Twojego profilu linkowego, ale również profilów linkowych stron konkurencji. Dzięki temu możesz porównać, jakie typy linków pozyskali Twoi konkurenci, jakie mają źródła tych linków oraz jaka jest dynamika ich przyrostu. Pozwala to na lepsze zrozumienie strategii link buildingu konkurencji i dostosowanie własnych działań.

W jaki sposób mogę pozyskać linki zwrotne prowadzące do mojej strony?

Pozyskiwanie linków zwrotnych można realizować poprzez tworzenie wartościowych treści, które naturalnie zachęcają inne witryny do linkowania 😉 Możesz także skupić się na pozyskiwaniu linków z innych domen poprzez współpracę, publikacje gościnne czy działania PR. Ważne jest, aby linki te były zróżnicowane pod względem źródeł i atrybutów, co wpływa na naturalność profilu linkowego. Możesz też wybrać wygodny link building z Linkhouse – zarejestruj się za darmo.

Jakie znaczenie mają anchory w profilu linków prowadzących do mojej witryny?

Anchory, czyli teksty kotwiczne linków, mają duże znaczenie w ocenie przez wyszukiwarki tematyki i relewancji linków prowadzących do Twojej strony. Różnorodność anchorów, w tym słowa kluczowe, nazwy brandu czy adresy URL, pomaga w budowaniu naturalnego profilu linkowego i może pozytywnie wpływać na pozycjonowanie strony.

Dlaczego analiza linków przychodzących i wychodzących jest ważna?

Analiza linków przychodzących i wychodzących daje pełniejszy obraz o profilu linkowym strony. Pozwala ocenić nie tylko, jak strona jest postrzegana przez inne witryny (na podstawie linków przychodzących), ale także jakie są jej relacje z innymi stronami w internecie (na podstawie linków wychodzących). Ta wiedza jest istotna dla optymalizacji strategii link buildingu i wpływu na ruch na stronie.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.