Zarejestruj się

Dlaczego warto włączyć link building do swojej strategii marketingowej?

ikona-data-publikacji
Opublikowano

11/12/2020

ikona-data-publikacji
Opublikowano

11/12/2020

Spis treści

Każda internetowa strategia marketingowa składa się z wielu elementów. Niektóre z nich mają jednak szczególne znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Jednym z nich jest właśnie link building. 

Czym on dokładnie jest? Jakie korzyści zapewnia w przypadku strategii marketingowej? Jak odpowiednio zdobywać linki? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Zdobywanie linków – czym jest?

Link building to jeden z kluczowych aspektów SEO, czyli pozycjonowania stron internetowych. Najprościej rzecz ujmując, jest to proces, którego celem jest zdobycie jak największej ilości jakościowych odnośników do naszej docelowej strony z innych witryn.

Linki zwrotne dzieli się zasadniczo na dwie kategorie:

  • Linki do-follow mają one bezpośredni wpływ na to, jak Google ocenia wartość danej strony internetowej, poprawiając dzięki temu jej pozycjonowanie. Oczywiście są także w stanie przekierowywać bezpośrednio ruch do docelowej witryny.
  • Linki no-follow – z punktu widzenia algorytmu Google, który ocenia wartość strony, taki link w zasadzie nie istnieje, gdyż nie ma on żadnego wpływu na bezpośredni ranking SEO witryny. Oczywiście nie znaczy to, że nie niesie on ze sobą żadnej wartości. Jeśli zostanie umieszczony na popularnej witrynie, dalej będzie w stanie przekierowywać ruch do naszej docelowej strony.

Kiedy marketing internetowy i ogólnie cała sieć dopiero stawiały pierwsze kroki (czyli mniej więcej lata 2000-2005) proces zdobywania linków był stosunkowo prosty. W omawianym okresie powstawało mnóstwo katalogów stron internetowych, które gromadziły odnośniki do witryn z określonych kategorii. Webmasterzy dążyli zatem do tego, aby linki do swoich stron zamieścić w jak największej ilości popularnych katalogów.

Skuteczną i popularną metodą były także notki prasowe, których tworzenie dodatkowo nie było czasochłonne. Wystarczyło w nich często wspominać nazwę swojej firmy oraz zamieścić jak najwięcej słów kluczowych. Następnie taka notka była publikowana na odpowiednich serwisach, zgarniając tym samym mnóstwo linków.

W ciągu następnych lat link building ewoluował i stawał się coraz ważniejszym elementem każdej strategii marketingowej. Największa zmiana zaszła jednak w kwietniu 2014 roku, kiedy to Google opublikowało aktualizację Pingwin. W dużym stopniu zmieniła ona to, jak przebiega zdobywanie linków – dotychczasowe proste metody przestały działać. Cały proces zaczął wymagać więcej umiejętności i zaangażowania.

Oczywiście w żadnym stopniu nie umniejszyło to wartości link buildingu – wręcz przeciwnie! Jako że proces zdobywania odnośników stał się bardziej złożony, jeszcze bardziej zyskały one na znaczeniu.

Przejdźmy zatem do omówienia konkretnych korzyści, jakie przynosi zdobywanie linków.

1. Większy ruch

Jeśli chcesz przyciągnąć na swoją stronę klientów z określonej grupy docelowej, link building to jedno z najlepszych wyjść. Zdobywając odnośniki z powiązanych tematycznie witryn, dasz Google sygnał, że Twoja strona naprawdę ma znaczenie, dlatego warto ją wypromować w wynikach wyszukiwania. Oprócz tego osoby, które na owych zewnętrznych serwisach będą np. czytać artykuły z zamieszczonym do Twojej strony linkiem, mogą sami zechcieć ją odwiedzić.

2. Lepsze metryki

W kontekście SEO wyróżniamy liczne metryki jak Domain Authority, Domain Rating, Page Rank, Alexa Rank i wiele więcej. Na wartość owych wskaźników ma wpływ mnóstwo czynników – jednym z nich są niewątpliwie linki.

3. Rozpoznawalność

W dobrej strategii marketingowej chodzi nie tylko o jednorazowe zyskanie klientów, ale i zbudowanie reputacji i ogólnej rozpoznawalności. Linki sprawią, że staniesz się wiarygodny nie tylko w oczach Google, ale i samych osób, do których chcesz trafić. Jeśli dany użytkownik zacznie często natrafiać na odnośniki kierujące do Twojej strony, sam także zacznie lepiej kojarzyć Twoją markę.

4. Nowe możliwości

Lepszy ruch oraz większa widoczność w sieci stworzą także dodatkowe okazje na rozwój. Nie tylko będziesz w stanie skuteczniej sprzedawać swoje produkty i usługi, ale i zwiększysz szanse na nawiązanie ciekawej współpracy. Przykładowo inna firma, doceniając Twoją rozpoznawalność, może chcieć nawiązać z Tobą obopólnie korzystną współpracę jak program afiliacyjny, relację sponsorską itd.

5. Lepsza pozycja w niszy

Skupiając się na zdobywaniu jakościowych linków w swojej branży, zyskasz tym samym większą rozpoznawalność w swojej niszy. Często będzie to wynikiem po prostu tego, że starając się o nowe odnośniki, nawiążesz kontakty z tematycznie powiązanymi portalami i innymi firmami, budując w ten sposób wartościowe relacje.

Zyskując taką rozpoznawalność, ugruntujesz także swoją pozycję, dzięki czemu będziesz mógł stać się branżowym liderem. Przyczyni się to do większego zaufania wśród klientów, co na pewno przełoży się na lepsze zyski.

6. Długofalowe korzyści

Link building to bardzo opłacalny element strategii marketingowej, gdyż przynosi korzyści z długoterminowej perspektywy. Jeśli już uda Ci się zdobyć odnośnik na popularnej stronie, zapewne zostanie on tam na długi czas, nieustannie generując ruch i przyczyniając się do lepszego rankingu Twojej strony.

7. Lepsze konwersje

Choć linki same w sobie nie przełożą się na lepszy współczynnik konwersji, to wpływ na ten wskaźnik będzie miało to, z jakich źródeł je generujesz. Odnośniki do Twoich produktów i usług, które znajdą się na stronach szanowanych serwisów branżowych lub wpływowych influencerów, pojawią się przed dużą ilością potencjalnych klientów. Jako że źródła, z których one pochodzą, wzbudzają zaufanie, zwiększasz szanse na wysokie konwersje.

Zdobywanie linków – jak to robić?

Jak wspomniano wcześniej, ciągłe zmiany w algorytmie Google sprawiły, że pozyskiwanie linków staje się coraz trudniejszym procesem, który wymaga przemyślanych taktyk. Jakie metody są obecnie skuteczne? Przejdźmy do 5 technik, które warto zaimplementować w swojej strategii marketingowej.

1. Nawiąż współpracę z blogerem

Nawiązanie relacji z popularnym blogerem z Twojej niszy nie musi być wcale takie trudne. Jeśli uda Ci się utworzyć taką współpracę, przyniesie Ci ona długofalowe korzyści.

Jak zatem to zrobić? Przygotuj listę rozpoznawalnych osób w Twojej branży i złóż im propozycję publikowania wpisów na Twojej stronie. Zapewne za ich tworzenie będą oczekiwać wynagrodzenia, co jest oczywiście zrozumiałe. W niektórych przypadkach mogą jednak stwierdzić, że zamieszczanie swojego contentu u Ciebie jest na tyle dużą autopromocją dla ich samych, że chętnie zgodzą się na taką wymianę za darmo. Oczywiście stanie się tak jedynie wtedy, jeżeli Twoja strona już jest stosunkowo dobrze rozpoznawalna.

Po opublikowaniu takiego wpisu ów bloger zapewne będzie linkował do niego na swojej stronie oraz mediach społecznościowych, generując dzięki temu dla Ciebie jakościowe odnośniki.

2. Wykorzystaj strony Q&A

Serwisy typu pytanie-odpowiedź (Questions and Answers) stają się coraz bardziej popularne. Na pewno przyczynia się do tego fakt, że łatwo za ich pomocą nawiązać ciekawą dyskusję z osobami obeznanymi w danym temacie i uzyskać satysfakcjonującą odpowiedź.

Serwisy takie mają także duży potencjał biznesowy, gdyż część z tych pytań może być powiązana z usługami i produktami, które oferujesz. Nawet jeśli nie chodzi bezpośrednio o Twoją ofertę, będąc aktywny na takich portalach, możesz budować swoją reputację.

W polskim Internecie funkcjonuje nieco serwisów Q&A, ale żaden z nich nie zyskał takiego statusu, jak niektóre z ich odpowiedników na zachodzie. Sytuacja jednak niedawno się zmieniła, gdyż na początku 2020 roku uruchomiono rodzimą wersję portalu Quora.

Omawiany serwis wyróżnia to, że pozwala on w szczególny sposób promować profile ekspertów:

image1

Jak zatem widać, linki możesz zamieścić w profilu. Bądź także aktywny na samym portalu. Pamiętaj jednak, aby „nie iść na łatwiznę” – jeśli będziesz publikować lakoniczne odpowiedzi, byleby tylko zamieścić w nich odnośnik do swoich produktów i usług, nie zbudujesz w ten sposób dobrej reputacji.

Udzielaj zatem wyczerpujących odpowiedzi i jeśli pozwala na to kontekst, zalinkuj do produktów i usług, lub zamieść odnośnik do wpisu na swoim blogu, który bardziej poszerza temat. W ten sposób zdobędziesz jakościowe odnośniki oraz zbudujesz wizerunek eksperta.

3. Twórz i rozpowszechniaj infografiki

Infografiki to element nieszczególnie często spotykany w strategiach marketingowych – warto je jednak zamieścić w swoim repertuarze. Przynoszą one świetne rezultaty zwłaszcza z długoterminowej perspektywy, choć jak wykazują pewne testy, zaraz po publikacji generują mniej ruchu w porównaniu do zwykłych wpisów blogowych.

Najważniejsze jest jednak to, że infografiki są świetne w kontekście zdobywania linków. Dzieje się tak, gdyż ich format nadaje się praktycznie do wszystkiego – przedstawienia historii jakiegoś zjawiska, wytłumaczenia procesu czy uporządkowania przydatnych wskazówek. Z tego powodu wiele osób chętnie je udostępnia, powołując się na nie jako świetne źródło skondensowanych informacji na dany temat. Dużą popularnością cieszą się także na platformach społecznościowych, zwłaszcza takich, w których treści graficzne odgrywają większą rolę niż tekst (np. Twitter i Instagram).

4. Bądź aktywny w mediach społecznościowych

Jeśli już jesteśmy przy platformach społecznościowych, same w sobie są one świetnym źródłem linków. Wybierz te, które w Twojej opinii najlepiej sprawdzą się w przypadku Twojego biznesu – obecność na Facebooku, LinkedIn-ie oraz Twitterze jest zazwyczaj rekomendowana dla większości firm.

Na omawianych platformach publikuj oryginalny content oraz udostępniaj ten, który już umieściłeś na swojej głównej stronie internetowej, aby w ten sposób lepiej go wypromować. W ten sposób zdobędziesz także wartościowe linki zwrotne.

5. Zdobywaj linki tam… gdzie ich brakuje

Ostatnia strategia może być szczególnie przydatna, jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu lub pieniędzy, aby zdobywać linki poprzez wspomniane wcześniej metody, które ogólnie rzecz biorąc wymagają tworzenia dużej ilości contentu.

Jak zatem działa owa metoda? Jest w zasadzie całkiem prosta – znajdź strony, które mają niedziałające linki. Mogą się one pojawić wtedy, jeśli witryna, do której kierował ów odnośnik, została usunięta lub doszło do ingerencji w architekturę i uporządkowanie strony, przez co zmienił się URL.

Następnie poproś właściciela strony, aby niedziałający odnośnik zastąpił takim, który kieruje do którejś z Twoich podstron. Oczywiście taka propozycja musi mieć sens. Jeśli oryginalny link przenosił czytelnika do artykułu, który dokładniej wyjaśniał pewne wspomniane zagadnienie, zaproponowany przez Ciebie odnośnik musi dotyczyć podobnej tematyki.

Właściciel strony, do którego wysuniesz taką propozycję, może być Ci całkiem wdzięczny, gdyż nie tylko pomogłeś mu wykryć niedziałający link, ale i od razu zaproponowałeś rozwiązanie tego problemu. Metoda ta oczywiście wymaga wysiłku, gdyż musisz znaleźć takie odnośniki, w przypadku których możesz złożyć naprawdę sensowną propozycję. Warto jednak z niej korzystać, gdyż możesz w ten sposób zyskać odnośniki w miejscach, w których byś się tego nie spodziewał.

Podsumowanie

Link building powinien być elementem każdej strategii marketingowej. Jak mogłeś dowiedzieć się z tego artykułu, metoda ta niesie ze sobą wiele korzyści. Skorzystaj zatem z zamieszczonych tutaj porad odnośnie do ich zdobywania, a na pewno zwiększysz w ten sposób swoje zyski.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.