Zarejestruj się

Czynniki skutecznego link buildingu

ikona-data-publikacji
Opublikowano

13/12/2021

ikona-data-publikacji
Opublikowano

13/12/2021

Spis treści

Content marketing pozwala budować merytoryczną wartość naszej witryny, ale nawet najlepsza strona internetowa potrzebuje pomocy, aby odbiorcy dowiedzieli się o jej istnieniu. Właśnie dlatego niezbędny okazuje się link building!

Być może zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego link building jest coraz częściej wykorzystywany. Jeśli tak, zapewne zrobiłeś research i już znasz ogólne zasady jego działania. Jeśli nie – jesteś w dobrym miejscu! Ten artykuł przedstawi Ci najważniejsze zagadnienia i opowie, jakimi prawami rządzi się link building, więc jeśli chcesz znać odpowiedź na pytanie: jak wybierać jakościowe linki tak, żeby były opłacalne – zapraszamy na pokład!

Link building – czym jest?

Link building to nie jednorazowe działanie – wręcz przeciwnie! Jest to proces, wchodzący w skład pozycjonowania, który polega na zdobywaniu linków z innych witryn do własnej. Czyli jak widzisz, jego celem jest głównie zdobycie jak największej ilości jakościowych linków. 

Link jest zamieszczany na jednej stronie, a po jego kliknięciu przeglądarka odsyła nas na inną stronę internetową, bądź do innego dokumentu. Link może występować po prostu jako adres URL, ale też może być powiązany z fragmentem tekstu (anchor) lub z grafiką na stronie. 

W ten sposób wyróżniamy linki wewnętrzne, które kierują na podstronę tego samego serwisu oraz zewnętrzne, które wychodzą do konkretnej strony docelowej. Kolejnym podziałem są linki dofollow oraz nofollow

Linki o charakterze nofollow, nie mają bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie w wyszukiwarce. Jednak doświadczenie pokazuje, że potrafią mieć pozytywny wpływ na poprawę pozycji w wynikach organicznych, mogą pomóc w budowaniu świadomości marki, czy nadal kierować użytkownika do strony docelowej. Aby oznaczyć link jako nofollow, należy w kodzie użyć atrybutu rel o wartości nofollow (rel=”nofollow”). Jeżeli taki atrybut nie występuje w kodzie strony, link jest linkiem dofollow.

Linki dofollow przekierowują użytkownika na stronę docelową i mają bezpośredni wpływ na to, jak przeglądarka Google ocenia wartość danej witryny. Takie działania wpływają na lepsze pozycjonowanie.

Dzięki pozyskiwaniu jakościowych linków zewnętrznych, nasza strona zyskuje na zaufaniu potencjalnych klientów i przeglądarki, co z kolei może przełożyć się pozytywnie na pozycjonowanie poszczególnych fraz kluczowych. W następnej części artykułu dowiesz się, dlaczego to jakość jest ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy link buildingu oraz jak skutecznie budować linki.

Jak wybierać jakościowe linki?

Proces link buildingu jest ważny, dlatego szkoda marnować zasobów na publikowanie niskiej jakości linków. Lepiej zainwestować je w jakościowe działania. Nie wystarczy duża liczba linków, aby odgrywały one ogromną rolę w pozycjonowaniu Twojej witryny. Liczy się ich jakość, a nie ilość! Dlatego wybór linków nie jest trywialnym zadaniem – to ważny proces w realizowaniu strategii Twojej marki, a dobrze poprowadzony może przynieść Ci ogromne korzyści. Dzięki niemu wyróżnisz się na tle konkurencji i łatwiej dotrzesz potencjalnym klientom.  W takim razie, czym należy się kierować przy wybieraniu jakościowych linków?

#1 Zwróć uwagę na odpowiednią tematykę stron

Szukając odpowiednich linków możesz za pierwszy cel obrać znalezienie strony internetowej, która będzie powiązana w pewnym stopniu z Twoją firmą i witryną. Warto wybrać te strony, na które faktycznie może trafić potencjalny klient, bądź czytelnik, ponieważ masz większą szansę, że będzie on zainteresowany tym, co masz do zaoferowania. 

#2 Sprawdź liczbę użytkowników i ruch na stronie

Parametry określające ruch na stronie, a także liczbę unikalnych użytkowników pokazują jak popularna jest dana witryna i jaki jest stopień aktywności jej odbiorców. Wiadomo, że im większy ruch na danej stronie, która dodatkowo jest tematycznie związana z Twoją ofertą, tym większa szansa, że trafią na nią osoby zainteresowane Twoimi produktami, a finalnie przejdą do Twojej witryny.

#3 Pamiętaj o profilu linkowym domeny

Profil linkowy domeny to komplet linków prowadzących do Twojej strony internetowej, który jest istotnym elementem w budowaniu widoczności w wyszukiwarce. Tutaj również najważniejsza jest ich jakość, która jest określana na przykład na podstawie źródeł pochodzenia. Ten etap pracy jest dłuższy, niemniej jednak niesamowicie przydatny, a pracę pomogą usprawnić Ci odpowiednie narzędzia!

#4 Poznaj widoczność witryny w Google

Przeanalizuj widoczność strony w przeglądarce Google. Szczególna uwagę możesz zwrócić na liczbę fraz, które znajdują się w TOP 10, ponieważ to właśnie one generują największy organiczny ruch na stronę i zwiększają szansę na trafienie do najbardziej zainteresowanych odbiorców, a w nich znajdziesz największą ilość potencjalnych odbiorców. Pamiętaj również o frazach szczególnie powiązanych z Twoją firmą lub stroną internetową – one też zwiększają szansę na trafienie do tych najbardziej zainteresowanych odbiorców.

#5 Miej na uwadze indeksację

Jeśli zastanawiałeś się nad tym, czy ma znaczenie, w którym dokładnie miejscu witryny zostanie umieszczony link do Twojej strony, to odpowiedź brzmi – jak najbardziej! Algorytm Google zareaguje zdecydowanie lepiej na wpisy na głównych stronach, niż w miejscach trudniej dostępnych. Dlatego od Ciebie zależy gdzie wstawisz linki, a mając taką wiedzę, już wiesz jak zrobić to poprawnie.

#6 Nie zapomnij o User Generated Content

Z pewnością chcesz, aby klienci sami tworzyli treści z wykorzystaniem produktów lub usług Twojej marki – ma to przecież pozytywny wpływ na widoczność strony w sieci. Takie linki są szczególnie cenne, ponieważ są publikowane pod wpływem pozytywnych odczuć w stosunku do marki. Skoro treści, które tworzą użytkownicy, takie jak komentarze, posty w mediach społecznościowych, a także opinie mają wpływ na widoczność Twojej witryny, to dają one znak algorytmowi, że Twoja witryna jest wartościowa!

#7 Badaj konkurencję

Warto dokładnie poznać Twoją konkurencję, również od strony linkowania. Posługując się narzędziem do relinkowania, możesz w prosty sposób dowiedzieć się, na których stronach konkurencja umieszcza linki. W ten sposób możesz zdecydować, czy powielać jej działania i lokować linki na tej samej stronie, czy zrezygnować z niej.

#8 Uwzględnij różne modele linkowania

Pamiętaj, że do wyboru masz różne modele linkowania, takie jak linki przychodzące do witryny, linkowanie na zewnątrz, a także odpowiednie wewnątrz strony. Linki przychodzące jak i wychodzące stanowią pomoc w pozycjonowaniu strony, ale nie tylko linki poza Twoją witryną mają wpływ na jej pozycję w przeglądarce. Nie zapomnij więc o umieszczaniu linków wewnątrz witryny – każdy sposób linkowania to dodatkowy atut dla Twojej strony.

Jeśli uważasz, że będziesz potrzebować pomocy z budowaniem, bądź wyborem jakościowych linków, rozważ narzędzia, które oferują stworzone do tego witryny. Odpowiednim przykładem jest Linkhouse. Umożliwia on m.in. prześledzenie szerokiej i aktualnej bazy linków wraz z ich parametrami. Wykorzystanie takiego narzędzia zdecydowanie ułatwi wybór najbardziej odpowiednich i jakościowych linków dla Twojej firmy. 

Dlaczego link building jest opłacalny?

Link building jest działaniem opłacalnym, ze względu na zmieniające się algorytmy w wyszukiwarkach dla serwisów internetowych. Pierwsze wyszukiwarki internetowe opierały się głównie o indeksowanie treści występujących na stronie – w prosty sposób można było znaleźć się na górze listy wyszukiwania, ponieważ wystarczyło wprowadzić odpowiednie słowa kluczowe w obrębie danej podstrony. Im częściej słowo kluczowe występowało na stronie, tym wyżej pojawiała się ona w wynikach wyszukiwania.

Co ważne, sytuacja zmieniła się wraz z powstaniem wyszukiwarki Google, która to zmodyfikowała sposób działania serwisów internetowych – z bazującego na liczbie powtórzeń słowa kluczowego na nowy, oparty na linkach. Oznaczało to, że im więcej linków do danego dokumentu, tym powinien on być wyżej w wynikach wyszukiwania. W oparciu o te założenia powstał algorytm, który uwzględniał nie tylko ilościową liczbę odwołań, ale też ich jakość – odnośniki ze stron z wysokim wskaźnikiem miały większą wartość niż te ze stron o niskim wskaźniku.

Podsumowanie

Proces linkowania wymaga cierpliwości i dobrego zaplanowania, ale niewątpliwie przynosi korzyść dla Twojej marki. Przeprowadzony w sposób świadomy przełoży się m.in. na wzrost odwiedzin strony. Podczas link buildingu warto wziąć pod uwagę narzędzia typu Linkhouse, które ułatwiają  i automatyzują proces link buildingu.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.