Link building: co to jest i dlaczego powinieneś to wykorzystać w swoich działaniach w 2022

Link building: co to jest i dlaczego powinieneś to wykorzystać w swoich działaniach w 2022

Link building: co to jest i dlaczego powinieneś to wykorzystać w swoich działaniach w 2022

Sebastian Heymann

Sebastian Heymann

ikona-data-publikacji

Opublikowano

24/01/2022

ikona-data-publikacji

Opublikowano

24/01/2022

Spis treści

Internet jest rozległą i stale rozwijającą się przestrzenią. Kiedyś składał się zaledwie z kilku stron, nie było mediów społecznościowych, a o sklepach internetowych mogliśmy tylko pomarzyć. W mgnieniu oka zamieniło się wszystko. Otaczają nas miliony witryn, a z dnia na dzień budowane są nowe. To sprawia, że naprawdę trudno jest zostać zauważonym w sieci. Nie bez powodu tak często wykorzystywany jest link building – narzędzie, które może być ważnym elementem dla Twojego biznesu. 

W tym artykule będziemy badać, czym dokładnie jest link building, jak można go używać w swojej działalności do poprawy pozycji w wyszukiwarkach i jak kierować ruch z powrotem do witryny. Zaczynamy!

Czym jest link building i dlaczego powinieneś go stosować w swoim biznesie?

Link building to obszerny proces zdobywania linków z innych stron internetowych, do Twojej własnej witryny. Cel tego działania jest jasny: uzyskanie jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania za pomocą jakościowych linków. Można go osiągnąć na różne sposoby, np. przez dotarcie do mediów, blogerów i dziennikarzy, bądź optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek (SEO). Pomimo tego, że link building jest czasochłonny, należy do istotnych elementów każdej strony www. Z tego względu, warto skupić się na jego działaniu, zanim zastosujesz go w swoim biznesie. 

Dlaczego linki są ważne i po co w ogóle skupiamy się na ich wykorzystywaniu? Ponieważ te z pozoru nieistotne odnośniki dają znać przeglądarce Google, że użytkownikom podoba się Twoja strona internetowa. Wskazują też, że treści, które są udostępniane, są zarazem istotne i przydatne dla każdego odbiorcy, który poszukuje informacji online na dany temat. Im więcej linków z wysokiej jakości stron www, tym wyższa pozycja Twojej witryny w wynikach wyszukiwania (SERP) i tym lepiej Google radzi sobie z pozycjonowaniem. 

Link building jest działaniem opłacalnym, ze względu na zmieniające się algorytmy w wyszukiwarkach dla serwisów internetowych, które uwzględniają nie tylko ilościową liczbę odwołań, ale co ważniejsze – ich jakość. Warto zauważyć, że podczas link buildingu powinieneś bardziej skupić się na tym drugim czynniku, ponieważ linki z serwisów o lepszej jakości, dają Google mocniejszy sygnał na temat danej strony, a w efekcie przeglądarka lepiej je postrzega. Wyróżniamy nie tylko linki zewnętrzne, z obcych źródeł, ale też wewnętrzne. Ich z kolei, możesz używać przy tworzeniu nowego contentu, za pomocą kierowania do własnej witryny, przy użyciu różnych podstron, czy artykułów. Kolejny ważny podział charakteryzuje linki dofollow i nofollow – przeczytasz o nich więcej tutaj.

Korzyści z używania link buildingu w Twojej strategii marketingowej online

#1 Linki są jednym z najważniejszych czynników decydujących o pozycji w wyszukiwarkach

Linki mają duży wpływ na określenie pozycji w wyszukiwarkach. W rzeczywistości, linki są jednym z ich trzech najistotniejszych czynników rankingowych (wraz z treścią i RankBrain). Oznacza to, że jeśli chcesz poprawić ranking swojej strony, musisz skupić się na zdobywaniu wysokiej jakości linków z renomowanych serwisów. A im więcej linków kierujących do Twojej strony, tym wyższą pozycję możesz uzyskać w wyszukiwarkach.

Link building może być wykonany w każdym budżecie, ale istnieje też wiele sposobów, aby zrealizować go bez wydawania pieniędzy. Świetnym przykładem są wpisy gościnne, które mogą być publikowane w wybranych serwerach za darmo.

#2 Link building to świetny sposób na dotarcie z Twoją stroną do większej liczby potencjalnych klientów

Jeśli chcesz powiększyć bazę klientów, link building to świetny sposób, aby Twoja witryna pojawiła się w świadomości nowych odbiorców. Ale to nie wszystko, ponieważ to też genialna metoda na przyciągnięcie ruchu.

Strony znajdujące się na samej górze w wyszukiwarkach są swego rodzaju uprzywilejowane, z tego powodu, że obecnie ludzie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, są skłonni do klikania na linki, które pojawiają się od razu, wysoko w wynikach. Użytkownicy są zadowoleni, że nie muszą przewijać strony w dół i, że dana przeglądarka szybko pokazała oczekiwane rezultaty. Skoro jesteś tego świadomy, możesz użyć strategii budowania linków, takich jak SEO lub kampanie zasięgowe, aby uplasować się wysoko dla odpowiednich słów kluczowych i generować ruch z wyszukiwań w Google. Zwiększasz wtedy prawdopodobieństwo na to, że przyciągniesz fale nowych odbiorców.

#3 Link building może zwiększyć ruch i poprawić widoczność Twojej witryny w sieci

Linki są również doskonałym sposobem na kierowanie ruchu z powrotem do witryny. Kiedy ktoś kliknie na jeden z nich, zostanie przeniesiony na stronę, do której się odnosisz. Jeśli jest ona interesująca i przydatna, istnieje duża szansa, że odwiedzający będzie się jej trzymał, bądź dalej eksplorował Twoje zasoby. To może poprawić współczynnik konwersji strony i przyczyni się do zwiększenia dochodów. Jeśli więc masz możliwość, wykorzystaj moc swoich treści – przejrzyj blog, przeczytaj jeszcze raz artykuły, odwiedź sekcję FAQ. Po dogłębnej analizie zdasz sobie sprawę, że masz wielkie pole do poprawy linkowania wewnętrznego.

#4 Link building jest tańszy niż wiele innych metod promocji

Link building jest stosunkowo tanim sposobem na promowanie swojej strony www. Ba! Jak już wspomnieliśmy, może być nawet darmowy! Jeśli więc jesteś nastawiony na oszczędności i starasz się uważne lokować budżet, to właśnie na link buildingu skup swoje działania. Jeśli jednak dysponujesz zapasem gotówki, możesz zacząć od przeznaczenia małej sumy pieniędzy na ten cel, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że wysiłki się opłacą. Śmiałe słowa, ale w tej metodzie nie chodzi o kierowanie ogromnych środków na pozyskiwanie linków z każdej istniejącej witryny. Lepiej mniej, a  efektywniej, prawda?

To wszystko oznacza, że można rozwijać swoją działalność bez wydawania dużych pieniędzy i nawet małe firmy z napiętymi wydatkami mogą stworzyć własną strategię link buildingu.

Różne rodzaje technik link buildingu

1. Jednym ze sposobów na budowanie linków jest tworzenie wartościowych treści, którymi ludzie będą chcieli się dzielić i do których będą kierować.

Oczywiście nie brakuje słabych jakościowo stron internetowych, blogów, poradników, itp. Każde z nich rozpisuje się na dane zagadnienie wzdłuż i wszerz, ale czy odbiorca wynosi coś z tych treści? Skoro chcesz uniknąć takiej opinii na temat swojej witryny, miej na uwadze tworzenie jedynie takiego contentu, który jest wiarygodny i przydatny z punktu widzenia użytkownika. Skonstruuj zestawienia, recenzje, raporty, tutoriale. Używaj także grafik i statystyk, aby uatrakcyjnić przekaz.

2. Innym sposobem na budowanie linków jest pisanie postów gościnnych na wysokiej jakości stronach w Twojej niszy.

Zrób research i zaplanuj działania. Celuj w blogi, które są popularne, a odbiorcy lubią je czytać i przez to generują spory ruch. Strona nie może być bezpośrednią konkurencją, ale jeśli promuje rzeczy blisko powiązane z Twoimi, możesz wykorzystać jej potencjał. Warto przygotować się do tego procesu i odpowiednio spersonalizować przekaz, aby nie wyglądał zbyt sztucznie i nie przyniósł niepożądanych efektów. Co więcej, praca nad poszukiwaniami solidnego miejsca, gdzie możesz zostawić swój wpis gościnny to podstawa. A im strona bardziej przyciągająca, tym więcej odbiorców będzie Cię obserwować.

3. Możesz również dotrzeć do blogerów i innych właścicieli stron internetowych, aby zaproponować na przykład wymianę linków.

Ten sposób również może być dla Twojej strony www niezłym źródłem linkowania. Już na samym początku oferujesz coś w zamian, więc nie jest to jednostronna przysługa, tylko współpraca – wymiana link za link. Jest to atrakcyjna opcja dla obydwóch stron, ponieważ każda z nich korzysta na tym rozwiązaniu – buduje świadomość marki i pozyskuje nowe linki na zasadzie wymiany. Część blogerów, która osobiście zajmuje się tworzeniem wpisów, nie ma czasu, na budowanie nowego contentu. Wtedy możesz przyjść im z pomocą, proponując dodatkowo zaktualizowanie ich wpisu, lub dodanie nowego artykułu, który nieprzypadkowo linkuje do Twoich zasobów. Na pewno niejeden właściciel strony się skusi na takie rozwiązanie.

4. Sponsorowanie wydarzeń, różne darowizny produktów lub usług mogą również pomóc budować linki.

Co powiesz na sponsorowanie eventów i działania charytatywne? Nie jest to może rozwiązanie, które pierwsze przychodzi na myśl myśląc o link buildingu, ale czemu nie? Z pewnością nie raz widziałeś zdanie „Sponsorem akcji jest XYZ”. Ty też możesz wykorzystać ten sposób pozyskiwania nowych linków. Wystarczy dodać do komunikatu odnośnik do Twojej strony internetowej i mamy kolejny powód do uśmiechu, gdyż użytkownicy zaczynają klikać.

5. Można korzystać z narzędzi takich jak HARO (Help a Reporter Out), aby uzyskać linki z historii wiadomości i innych źródeł autorytatywnych.

Narzędzia oraz automatyzacje przeznaczone do budowania linków są szeroko dostępne, a czasami radzą sobie nawet lepiej niż ludzie. Warto wziąć je pod uwagę przy pracy, ze względu na ich niezawodność, intuicyjność, a także oszczędność czasu i wysiłku pracowników. Jednym z takich narzędzi jest HARO, czyli narzędzie do tworzenia wysokiej jakości linków. To bezpłatna usługa, która zapewnia solidną bazę źródeł do różnych artykułów. Pomaga dziennikarzom i redaktorom na całym świecie kontaktować się z ludźmi, którzy są ekspertami branżowymi. W ten sposób każdy zarejestrowany może znaleźć przydatne informacje, bez konieczności ich ręcznego przeszukiwania. Gdy zarejestrujesz się w HARO, będziesz otrzymywał określoną liczbę e-maili. Odpowiadając na nie, konstruuj bardzo przemyślaną i rozbudowaną odpowiedź. W ten sposób tworzysz możliwość pozyskania kolejnego linku, gdyż osoby zainteresowane będą chętniej cytowały Cię w swoich materiałach.

6. Linki do mediów społecznościowych nie kryją swojego potencjału dla budowania linków w różnych portalach.

W mediach społecznościowych chodzi o budowanie relacji i szkoda byłoby przegapić okazję do nawiązania kontaktu z tamtejszymi ludźmi. Są one świetnym kanałem dystrybucji i generują dużą liczbę opinii i poleceń ze względu na ogromną popularność. Jednak samo bycie w mediach społecznościowych nie wystarczy do link buildingu – musisz pracować nad lepszą ekspozycją marki w mediach społecznościowych. Obejmuje to tworzenie interesujących treści, np. posty, które inspirują do działania, mogą generować znaczący szum i przyciągać większą uwagę w kierunku Twojej firmy, a także zwiększyć ruch.

7. Fora, strony z pytaniami i odpowiedziami, czy komentarze na blogach są kopalnią złota dla linków kierujących na Twoją witrynę internetową.

Myślałeś kiedyś o forach, stronach z pytaniami czekającymi na odpowiedzi, czy komentarzach pod artykułami w różnego rodzaju serwisach internetowych? Ktoś w ogóle zwraca jeszcze na to uwagę? Nawet jeśli nie, to Ty powinieneś, ponieważ to świetny sposób na budowanie naturalnego profilu linków. Z pewnością jest wiele dyskusji powiązanych z Twoją działalnością tematycznie, których możesz użyć do budowania linków. Korzystanie z nich daje wymierne efekty, gdy jesteś w stanie umiejętnie zażegnać kryzys, za pomocą linku przekierowującego do rozwiązania problemu. Fora internetowe, czy grupy na Facebooku, to miejsca, w których możesz budować swoją pozycję jako specjalista. Z tego względu, nie wybieraj dyskusji na ślepo, lecz przeanalizuj ingerencję w dane miejsca, które przyniosą zamierzony efekt. Tak samo reaguj na komentarze pod artykułem i odpowiadaj na pytania, np. za pomocą linkowania do FAQ.

8. Wreszcie – wykorzystaj Linkhouse, czyli agencję link buildingu, która robi wszystko, co związane z link buildingiem.

Jeśli nie czujesz się na siłach w budowaniu linków do Twojej strony, bądź dopiero zaczynasz i szukasz pomocy, możesz liczyć na Linkhouse, który zadba o proces link buildingu od początku, do końca. Wykorzystanie tego narzędzia ułatwi wybór i dopasowanie najbardziej jakościowych linków dla Twojej marki, ponieważ Linkhouse to największa baza nie tylko polskich, ale i zagranicznych portali. Dzięki temu narzędziu zaoszczędzisz czas i nie będziesz musiał zmagać się z problemem wyboru odpowiednich stron do linkowania, czy weryfikowania skuteczności swoich działań, ponieważ specjaliści zajmą się tym za Ciebie. Linkhouse wyróżnia się na tle pozostałych narzędzi, gdyż oferuje aż 40 opcji filtrowania. To sprawia, że szybko i efektywnie wybierzesz najbardziej odpowiadające Ci oferty miejsc do pozyskiwania linków.

Jak rozpocząć link building dla swojego biznesu?

1. Zidentyfikuj swoją grupę docelową. 

Stworzyłeś własną markę i chcesz rozkręcić biznes. W tym celu, postanowiłeś rozpocząć świadomą pracę nad linkami. Aby Twoje wysiłki nie poszły na marne, określ grupę docelową, z myślą o której będziesz rozwijał swój link building. Zwizualizuj idealną personę, która będzie typowym odbiorcą działań. Dalej, twórz treści, które do niej przemówią i takie, które będą przyciągać linki z innych stron internetowych. Wiadomo, że im lepszy będzie content na danej witrynie, tym większa szansa, że trafią na nią osoby zainteresowane Twoimi produktami, które finalnie zaczną do niej linkować.

2. Dowiedz się, kim są główni konkurenci i co robią, aby generować linki

Przeanalizuj konkurencję. Sprawdź, która firma i w jakim miejscu pozyskała linki. Posłuż się różnymi narzędziami, które dodatkowo przeanalizują znalezione strony. Następnie wybierz witryny, których oferta spełnia Twoje oczekiwania, z wysoką widocznością na frazy pozycjonowane w artykule i relatywnie dużym ruchem. Posługując się narzędziem do relinkowania, możesz dowiedzieć się, na których serwisach konkurencja umieszcza linki. Wtem zdecyduj, czy idziesz w ich ślady, czy rezygnujesz z danej współpracy. Ucz się na błędach tych firm, postaraj się zrozumieć co w ich przypadku nie zadziałało i nie powtarzaj tych samych pomyłek. 

3. Działaj!

CZas na odpowiedni research, aby znaleźć jakościowe strony internetowe, które pomogą wyszukiwarce Google poznać Twoją witrynę z lepszej perspektywy. Dotrzyj do firm i zaproponuj współpracę. Kontaktuj się również z dziennikarzami, aby stale dostarczać im  informacje na temat Twojej firmy lub produktów. Wyszukaj blogi i ich autorów, którzy będą chętni zrecenzować produkt, wspomnieć o nim w następnym artykule/nagraniu, bądź będą zainteresowani podjęciem dłuższej współpracy. Poza tymi działaniami przygotuj zniżki na zakupy i inne zachęty, aby stale rozwijać linkowanie naturalne. Ponadto, znajdź odpowiednie źródła np. za pomocą HARO, udzielaj się na forach tematycznie powiązanych z Twoją marką i stale buduj relacje które oparte są na wzajemnych korzyściach, np. za pomocą wpisów gościnnych, lub artykułów sponsorowanych. W tym celu warto stworzyć bazę branżowych miejsc, w których zaproponujesz stworzenie artykułu eksperckiego, bądź udzielenie wywiadu.

4. Korzystaj z mediów społecznościowych, aby promować swoje treści i zwiększać świadomość strony www.

Swoje działania opieraj na social mediach, gdzie znajduje się tysiące grup szukających rozwiązań, którym jesteś w stanie zaradzić. Użyj ich, aby udostępniać swoje treści i dotrzeć do większej liczby odbiorców. Odpowiadaj na komentarze i oferuj rozwiązanie problemu za ich pomocą. Ponadto, twórz wizerunek eksperta za pomocą wiarygodnych wskazówek i rzetelnych odpowiedzi. Takie prowadzenie aktywnych działań w jakimkolwiek serwisie społecznościowym pomaga zaistnieć w świadomości użytkowników, a w efekcie zdobywa ruch na Twoją stronę. Nie zapomnij również o efektywnym prowadzeniu swoich profili w mediach społecznościowych.

5. Monitoruj pozycję witryny w wyszukiwarkach i śledź postępy w czasie. 

Warto poświęcić czas na to, aby linki odpowiednio monitorować. Konkurencja nie śpi i po cichu może stosować taktykę Black Hat SEO i linkować do Twojej witryny ze spamerskich serwisów. Na pewno nie skutkuje to pozytywnie, a wręcz przeciwnie – może powodować kary od Google i obniżać pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Z tego względu, poza pozyskiwaniem linków należy zadbać o pozostałe źródła, które prowadzą do Twoich treści i zlikwidować te, które mogą negatywnie wpływać na pozycjonowanie. Ważne jest, aby monitorować linki najnowsze, ale także zwracać uwagę na linki z przeszłości i dostosowywać strategię w razie potrzeby.

Wskazówki, aby uzyskać jak najwięcej z Twoich wysiłków link buildingu

1. Stosuj różne strategie linkowania

Linki wewnętrzne, zewnętrzne, dofollow, nofollow, sponsorowane, naturalnie i nienaturalne, a może wszystko naraz? Eksperymentuj i zobacz, które z nich dostarczają największych korzyści. Warto wiedzieć, że nie wszystkie linki są tak samo traktowane przez algorytmy Google, ale każde z nich ma wpływ na pozycję Twojej strony internetowej w wyszukiwarce. Podając użytkownikom witryny inne treści, które zbudowałeś sprawiasz, że chętniej odwiedzają kolejne podstrony, a ponadto poprawiasz nawigację oraz UX.

2. Bądź kreatywny i uatrakcyjnij przekaz

Sam tekst może okazać się nużący, więc odbiorca zapamięta z niego mało informacji. Wprowadź element wyróżniający, lub po prostu wykorzystaj interesujące grafiki, wykresy, czy statystyki. Internauci chętnie dzielą się infografikami, które trafnie opisują dany problem, ponieważ zapadają w pamięć i nie muszą pisać długich postów przy udostępnianiu ich w social mediach. Warto zadbać, aby materiały te zawierały źródło strony. Elementy graficzne mogą przynosić świetne rezultaty, jeśli mowa o zdobywaniu linków, a co więcej, dużą popularnością cieszą się na platformach społecznościowych, zwłaszcza takich, w których treści graficzne odgrywają większą rolę niż tekst – tam wiodą swój prym.

3. Czerp jak najwięcej korzyści z gotowych artykułów.

Jeśli zbudowałeś artykuł, z którego jesteś szczególnie dumny, postaraj się wyróżnić go, właśnie za pomocą link buildingu, np. za pomocą artykułów sponsorowanych, wpisów gościnnych, lub postów w mediach społecznościowych. Nie musisz zawsze mieć głowy pełnej pomysłów i tworzyć na nowo materiałów. Możesz za to wykorzystać to, co już świetnie sprawdziło się wśród użytkowników. Dzięki temu bardzo szybko i efektywnie uzyskasz linkowania. Korzystaj więc też z branżowych miejsc, w których będziesz proponował swoje publikacje.

4. Twórz bazy danych

Aby nie wyszukiwać cały czas na nowo potencjalnych miejsc do linkowania, utwórz bazę stron, z których będziesz korzystał i które są pokrewne tematycznie do Twojej. Oczywiście najlepiej jest, jeśli są to portale, które prężnie funkcjonują od wielu lat. Być może jesteś już doświadczony w link buildingu i zgromadziłeś pokaźną listę stałych firm, które z chęcią opublikują Twoje materiały. Jednak, jeśli nie wiesz gdzie znaleźć strony, które mogą być dla Ciebie interesujące, bądź nie wiesz, które byłyby dla Ciebie najlepsze, skorzystaj z bazy dostępnej w Linkhouse

  1. Wyciągaj wnioski

Prawdopodobnie w swojej karierze z link buildingiem popełnisz wiele błędów. Ale zawsze możesz wynieść z nich pozytywny aspekt, na przykład uczysz się na porażkach, zbierasz nowe doświadczenia i wiesz już, co się nie sprawdza w Twojej strategii. Taka wiedza przynosi dużo wskazówek mówiących, jak sobie radzić z linkami. Nawet, jeśli zadbasz o ich dużą liczbę, musisz mieć na oku inne elementy swojej strony, aby odniosła ona sukces – dobry content, intuicyjną nawigację na różnych urządzeniach, szybkie ładowanie treści. Z tego względu, cały czas poprawiaj parametry witryny i dbaj jednocześnie o jakościowe linkowanie. Nie ma jednego, prawidłowego przepisu, który wskaże jakie działania będą najlepsze, ponieważ każda z dostępnych stron internetowych jest inna. Dlatego ważne jest, abyś uważnie śledził jak zachowują się Twoje treści i wyciągał wnioski ze złych decyzji.

Podsumowanie

Podsumowując, link building jest ważną częścią każdej strategii marketingowej online. Może on pomóc Ci poprawić swoje pozycje w wyszukiwarkach, przyciągnąć nowych klientów i rozwinąć Twój biznes. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić, więc pamiętaj, aby wybrać metodę, która najlepiej pasuje do Twoich potrzeb i budżetu!

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Analiza GAP linków zewnętrznych

Analiza GAP linków zewnętrznych

Praca nad najwyższą pozycją w wynikach wyszukiwania to zaciekła rywalizacja z konkurencją, w której rolę sędziego przyjmuje algorytm Google. Jak zabiegać o jego względy i jaką rolę odgrywają w tym linki zewnętrzne?

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.