Kreatywny link building – czyli jakość, a nie ilość. Jak pozyskiwać wartościowe linki?

ikona-data-publikacji
Opublikowano

24/08/2021

ikona-data-publikacji
Opublikowano

24/08/2021

Spis treści

Kto choć raz nie widział stron czy forum, na których w sposób bezrefleksyjny wstawiona została lista odnośników mająca (teoretycznie) wspomóc proces link buildingu? Algorytmy Google ciągle się zmieniają i coraz lepiej rozumieją intencje użytkownika, ale też mocno doceniają naturalne i rzetelne działania w pozycjonowaniu strony. Jednym z takich czynników jest mocny profil linków przychodzących, które pozyskiwane są w sposób naturalny i kreatywny – czyli jaki?

Czy link building jeszcze ma znaczenie?

I to jeszcze jak! Linkowanie to znacząca część całego procesu pozycjonowania strony internetowej oraz prac w obrębie off-site (poza witryną). Oczywiście – link building ewoluował i dziś inaczej podchodzi się do tego działania niż jeszcze kilka lat temu. Wymuszone jest to nie tylko przez klientów, pozycjonerów czy wreszcie samych odbiorców, ale przede wszystkim przez zmieniające się i udoskonalane algorytmy Google (przede wszystkim Pingwin). Te coraz bardziej nastawione są na naturalność, działania zgodne z zasadą White Hat SEO czy coraz lepsze rozumienie intencji użytkownika. 

Dlatego też w linkowaniu ważniejsza jest jakość od ilości oraz dywersyfikacja miejsc, z których pozyskuje się odnośniki do strony. Nawet jeden link, który pochodzi z mocnej domeny i bezpośrednio odwołuje się do linkowanej strony, jest więcej wart niż nawet sto byle jakich i spamerskich. 

Obecnie system wymiany linków nie przejdzie, a nawet może okazać się niebezpieczny dla linkowanej domeny. Odnośniki, które zostały pozyskane w krótkim czasie i to w sporej ilości, mogą nawet doprowadzić do nałożenia kary przez Google! 

Po co stosować link building?

Produkt, marka czy nawet osoba, zyskuje rozgłos, gdy jest na tapecie. Link jest swego rodzaju podobnym przekazem, który wzmacnia wartość strony, ale i jej rzetelność dla robotów indeksujących Google. 

Aczkolwiek nie tylko, gdyż wartościowe linki przychodzące z dobrych lub znanych miejsc w sieci, są również sygnałem dla użytkowników, iż dana strona ma znaczenie, co w dużej mierze wspiera budowanie świadomości marki oraz pozycjonowanie stron internetowych.

Linkowanie zewnętrzne pochodzące z witryn o wysokiej jakości będzie dla Google dobrym sygnałem. W efekcie potraktuje linkowaną domenę jako wartościową i godną zaufania. 

Z powyższych powodów do najważniejszych zalet link buildingu należy:

 • zwiększenie widoczności strony w wyszukiwarce Google; 
 • wiarygodność, rzetelność i wzmocnienie wizerunku; 
 • wpływ na autorytet strony; 
 • szybka indeksacja w wynikach wyszukiwania; 
 • lepsza konwersja.

Czym jest kreatywny link building? 

Dość często mówi się o kreatywnym linkowaniu w procesie pozycjonowania stron, ale co ono tak naprawdę oznacza? Technika budowania profilu linków powinna być przede wszystkim tematyczna i naturalna, nastawiona na jakość, a nie ilość. 

Tutaj liczy się analizowanie stron, obranie strategii i szukanie odpowiednich miejsc, które przyniosą wymierne korzyści. W kreatywnym linkowaniu nie liczy się możliwość wstawienia linku, ale sposób, w jaki się to zrobi i jak mocno obuduje contentem. Nie bez znaczenia jest również myślenie o tym, kto jest odbiorcą linkowanej domeny i gdzie warto wstawić link, aby potencjalny klient mógł na niego trafić. 

Linki z pomysłem – na co zwracać uwagę przy tworzeniu profilu linkowania?

Przy kreatywnym linkowaniu warto stosować się do kilku zasad, którymi można się kierować przy obieraniu strategii i ostatecznym wyszukiwaniu miejsc.  

 • Naturalność – czyli swobodne linkowanie, bez parcia na zdobycie jak największej ilości odsyłających stron. Gwałtowny przyrost linków przychodzących mógłby być również sygnałem dla Google o działaniach spamerskich, które na pewno nie wpłyną pozytywnie na wartość linkowanej domeny. Kreatywne linkowanie to nie klepanie” jak największej liczby odnośników, ale szukanie tych wartościowych. 
 • Domeny „lepsze” od linkowanej – strona, na której linkujemy, powinna mieć lepszy DR (domain rating – jakość domeny) od tej, dla której linki pozyskujemy. 
 • Linkowanie różnych podstronpozyskiwanie linków do strony głównej danej domeny jest bardzo ważne zwłaszcza w początkowym procesie budowania profilu linkowania. Jednak z czasem należy wdrożyć inne podstrony. Dzięki temu poprawimy pozycję używanych fraz kluczowych – w tym long tailowych.
 • Content ma znaczenie – autorskie, wyczerpujące temat i angażujące treści mają znaczenie również w link buildingu! Zwłaszcza jeśli tworzymy ekspercki artykuł sponsorowany, ale także wtedy, gdy przygotowujemy wpis do katalogu czy do portalu ogłoszeniowego. W kreatywnym i wartościowym linkowaniu niedopuszczalne jest używanie tych samych treści na różnych portalach. Ponadto nie można kopiować treści z linkowanej domeny (np. ze strony głównej lub podstron). To prosta droga do duplicate content, a to ostatecznie obniża wartość i rzetelność domeny. 
 • Działania PR-owe – artykuły eksperckie, dzielenie się wiedzą na zewnętrznych portalach, występowanie w roli specjalisty – to tylko niektóre z elementów PR-owych, które przekładają się przede wszystkim na zainteresowanie ze strony użytkowników. To z kolei ma ogromny wpływ na to, jak Google odczytuje taki link PR-owy. 
 • Własne zaplecze – zapełnione dobrymi treściami, tematyczne, aktualizowane i budowane z myślą o dobrej i wartościowej domenie, a nie potencjalnym miejscu do linkowania. Stworzenie go wymaga pracy i systematyczności, jednak – jeśli jest dobrze prowadzone – będzie stanowiło dobrą bazę dla linkowania. 
 • Liczba domen a ilość linków – Google większą uwagę przywiązuje do liczby domen, z których się linkuje niż ilości odnośników, które z niej wychodzą. A więc powinno się pozyskiwać jeden link z danej domeny, a nie kilkadziesiąt z jednej (np. cały czas linkować z różnych tematów na forum). To także jedna z kluczowych zasad kreatywnego linkowania. 
 • Weryfikacja broken links – warto analizować i w miarę możliwości naprawiać oraz dodawać popsute” linki w miejscach z potencjałem. Jeśli nie ma takiej opcji, to należy usuwać je ręcznie lub przez kontakt z administratorem strony, a także przez disavow tool. Dlaczego to takie ważne? Jeśli sporo linków będzie odsyłało do adresu, który generuje błąd 404, to stanowi to sygnał dla Google, że strona nie jest często aktualizowana. Co za tym idzie – nie uznaje jej za wartościową i rzetelną. 
 • Operatory wyszukiwania zaawansowanego – niezwykle przydatne w poszukiwaniu wzmianek o marce, produkcie, branżowych tematach czy po prostu w znalezieniu najlepszych miejsc do linkowania. Operatory te znacznie poszerzają możliwości kreatywnego link buildingu. 
 • Jakość – niezależnie od tego, czy wykonujesz działania zmierzające do stworzenia profilu linków dla swojej strony, czy tylko prowadzisz je dla klienta. Przykładaj się do tego w takim samym stopniu. 

Jak zdobyć wartościowe linki do strony internetowej? 

Kreatywne pozyskiwanie linków dla stron wymaga czasu, zaangażowania, analizy i sprytu. Warto bazować na narzędziach np. na programie Ahrefs czy MOZ, ale też w tworzeniu wartościowego profilu linków ważna jest umiejętność ręcznego wyszukiwania. Tutaj trzeba też zastanowić się, kto jest odbiorcą linkowanej domeny i jakie frazy może wpisywać w wyszukiwarkę, aby dotrzeć do tego, co go interesuje. Oczywiście przy tym nie można zapomnieć o analizie konkurencji, jednak nie powinno się linkować dokładnie w tych samych miejscach (lub próbować to robić), ale również szukać swoich sposobów na wzmocnienie strony www przez jakościowy profil linkowania. 

7 sposobów na kreatywny link building

Wzmianka o firmie 

Przede wszystkim należy sprawdzać, czy wzmianka o firmie nie pojawiła się już w sieci. Być może blogerzy wspomnieli o produkcie lub marka jest sponsorem czy organizatorem konkursu, brała udział w branżowych konferencjach itp. Wtedy też warto zwrócić się do redakcji portalu, czy byłaby możliwość podlinkowania nazwy domeny, loga, zdjęcia. 

Infografiki/zdjęcia 

Interesujące grafiki, wykresy, a nawet memy to sposób na kreatywne zakotwiczenie odnośnika do domeny. Internauci poza tym chętnie dzielą się interesującymi zdjęciami, które pojawiają się w social mediach. Dlatego też warto podpisywać zdjęcia atrybutem alt oraz zadbać, by zawierały źródło strony.

Współpraca z blogerami/twórcami internetowymi 

Influencer marketing to jeden z ważniejszych trendów i sposobów na dotarcie do szerszego grona odbiorców. W kreatywnym linkowaniu chodzi również o to, aby znaleźć strony czy blogerów, którzy będą chcieli np. zrecenzować produkt, a wzmiankę o nim czy o samej marce umieścić pod danym wpisem. Poza tym – jeśli link prowadzi do sklepu internetowego – to warto też dla docelowych odbiorców przygotować zniżki na zakupy. To zjawisko nazywane jest outreach marketing i świetnie sprawdza się w technice budowania profilu linków. Tutaj kreatywne linkowanie polega na wyszukaniu odpowiednich źródeł i tematycznie powiązanych miejsc, a następnie budowanie relacji, które oparte są na wzajemnych korzyściach. 

Gościnne artykuły/wpisy sponsorowane 

Aby wzmocnić znaczenie domeny, ale także pozycję eksperta, warto szukać branżowych miejsc, którym proponujemy stworzenie artykułu eksperckiego, udzielenie wywiadu czy wypowiedzi, stworzenie poradnika itp. 

Grupa partnerów 

Jeśli linkowana domena ma listę partnerów, z którymi na co dzień współpracuje (np. marki, których produkty sprzedaje), to można spróbować uzyskać link poprzez dodanie np. logo z odnośnikiem do listy partnerów. 

Linkowanie na forach i blogach 

Warto śledzić, czy na popularnych i branżowych stronach nie pojawia się wzmianka o marce lub produkcie, który tematycznie pasuje do linkowanej strony. Ważne, aby trafić w moment. Warto, a nawet trzeba tworzyć historię i umieszczać zapytania z linkiem w taki sposób, jakby faktycznie było się użytkownikiem szukającym opinii na dany temat. 

Katalogi/ogłoszenia 

To sprawdzone miejsca, które w link buildingu nadal są praktykowane. Dobre portale, które przy tym są tematycznie związane z branżą linkowanej domeny, sprawnie się indeksują, budują autorytet strony, a przy tym umożliwiają dotarcie do potencjalnych klientów. Dlatego też umieszczane wpisy powinny być rzetelne i zawierać prawdziwe dane kontaktowe. Sama treść ogłoszenia powinna zawierać cenne informacje i faktycznie przyczyniać się do zainteresowania daną firmą. 

W kreatywnym linkowaniu chodzi o to, aby nie klepać” bezmyślnie linków tam, gdzie da się wstawić odnośnik, ale myśleć jak użytkownik i jak najbardziej naturalnie podchodzić do tego zagadnienia. Warto posiłkować się frazami, które najbardziej odnoszą się do linkowanej domeny oraz do profilu działalności firmy. Powtarzając za klasykiem – Kto nie próbuje i nie ryzykuje, ten nie linkuje (Pozdrawiam Cię Inka! :)). 

Magdalena Wardęcka – SEO Copywriter/Link Builder w agencji Empressia, Copywriterka z zawodu, ale i z pasji. W pracy lubi oceniać efekty swoich działań i wpływ treści na stronę. Prywatnie pasjonatka literatury (zwłaszcza grozy), gier planszowych i podcastów. 

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Jak wypromować sklep internetowy?

Branżę e-commerce możemy rozumieć jako szeroko pojęty handel elektroniczny. Rynek ten z roku na rok staje się coraz bardziej dochodowy. Dodatkowo taka forma sprzedaży wiąże

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.