Zarejestruj się

Jak pozyskać ruch na stronę firmową? Kompletny przewodnik

ikona-data-publikacji
Opublikowano

19/12/2019

ikona-data-publikacji
Opublikowano

19/12/2019

Spis treści

Jest wiele sposobów na pozyskanie ruchu na stronę i tylko od Ciebie zależy, jakie wybierzesz dla swojej strony. Zanim jednak zdecydujesz się na cokolwiek, najpierw poznaj wszystkie możliwości!

SEO

Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką w Polsce oraz głównym źródłem ruchu większości stron internetowych. Aby przełożyć jego popularność na konkretną (dużą!) liczbę wejść na firmową witrynę, najlepiej wspomóc się pozycjonowaniem. Jak pozycjonować stronę firmy?

Audyt

Audyt SEO to pierwsza rzecz, jaką powinieneś zrobić, jeśli liczysz na wyniki. Dzięki niemu dowiesz się, jak zoptymalizować swoją stronę, aby była jak najbardziej przyjazna dla robotów indeksujących, bez uszczerbku na komforcie korzystania z niej przez ludzi. Audyt powinien zawierać wnikliwą analizę, ocenę oraz szereg porad i wskazówek.

Jeśli masz taką możliwość, o wytyczne dotyczące optymalizacji pod wyszukiwarkę poproś jeszcze przed stworzeniem strony.

Long tail

Długim ogonem nazywane są długie frazy, za pomocą których wyszukiwane są informacje. Przykładowo, long tailem nie będzie agencja reklamowa, ale agencja reklamowa dla psów Gdańsk już tak. Wykorzystanie długich ogonów ma swoje uzasadnienie w tym, że duża liczba użytkowników coraz bardziej precyzuje swoje zapytania. Zamiast walczyć o najdroższe, ogólne frazy, można przeznaczyć część budżetu na mniej popularne, wielowyrazowe keywordy, które dokładniej określają Twój biznes oraz potrzeby Twoich potencjalnych klientów. Nie masz pomysłów? Możesz skorzystać z narzędzia Answer the public, które potrafi dopasować setki long taili do podanej frazy.

Link building

Dobry link building polega na zdobywaniu odnośników do naszej strony w zewnętrznych, wartościowych witrynach. Tak, zgadza się – linkowanie gdziekolwiek i na ilość nie przyniesie spodziewanych efektów. Najpopularniejsze źródła linków to katalogi, blogi, fora internetowe, artykuły sponsorowane.

Przed wystartowaniem z link buildingiem dobrze rozpisać sobie strategię, w jaki sposób chcesz zdobywać wysokiej jakości odnośniki. Dobry plan jest połową sukcesu!

Reklama

Jak w każdym innym przypadku, również w pozyskiwaniu ruchu na stronę firmową dobrze sprawdzi się płatna reklama w Internecie. Do wyboru masz dwóch gigantów – Google AdWords oraz FacebookAds.

Google AdWords

System reklamowy Google daje szeroki wachlarz możliwości, jeśli chodzi o formaty reklamowe. Możliwe jest umieszczenie linków sponsorowanych w wynikach wyszukiwania, dzięki czemu Twoja strona znajdzie się wyżej nawet od tych, które wypozycjonowały się na pierwsza pozycję. Umożliwia korzystanie z sieci reklamowej Google, przez co reklama Twojego biznesu może pojawić się na setkach najbardziej poczytnych stron i blogów. Do dyspozycji masz także kilka rodzajów remarketingu, czyli przypominania użytkownikom o tym, co widzieli na Twojej stronie. Dobrze skonfigurowana kampania reklamowa przysporzy Ci dużo ruchu stosunkowo niewielkim kosztem.

buty ike Szukaj w Google Mozilla Firefox 2018 09 18 15.40.46

FacebookAds

Możliwości targetowania reklamy na Facebooku na początku potrafią przyprawić o zawroty głowy. FacebookAds nie bez powodu nazywane są jednym z najskuteczniejszych narzędzi docierania do klienta! Młodzi rodzice, użytkownicy Androida, cykliści z Elbląga, programiści w promieniu 5 kilometrów – ktokolwiek znajduje się w Twojej grupie docelowej, jesteś w stanie do niego dotrzeć, odpalając odpowiednio skonfigurowaną kampanię reklamową na Facebooku!

Netguru Informacje i reklamy Mozilla Firefox 2018 09 18 15.44.23

Media społecznościowe

W dzisiejszych czasach duża część relacji przenosi się do sieci, a gdzie pielęgnować je lepiej, jeśli nie w mediach społecznościowych? Fanpage na Facebooku to już must-have, ale to nie wszystko, co ma do zaoferowania bogaty świat social media.

LinkedIn

Szeroko pojęta branża biznesowa, technologiczna, startupowa, marketingowa. Co je łączy? Wielu ich przedstawicieli udziela się na LinkedIn. W odróżnieniu od większości platform społecznościowych, LinkedIn jest platformą typowo biznesową – nie rozrywkową. Jeśli działach w jednej z wymienionych gałęzi, powinieneś rozważyć założenie tam profilu swojej firmy oraz aktywność z prywatnego profilu i dzielenie się np. artykułami z bloga.

Facebook

Jak już wspomniałam wcześniej, to prawdziwy reklamowy kombajn i choćby z tego powodu warto się tam pojawić. Jednak nie samymi reklamami firma żyje, a Facebook sprawdza się rownież na innych polach. Dzięki firmowemu fanpage’owy możesz udostępniać materiały ze swojej strony, założyć własną grupę, prowadzić dyskusje i udzielać porad. To wszystko pomoże Ci zbudować wizerunek specjalisty, z którego usług warto skorzystać. A gdzie lepiej sprawdzić szczegóły, jeśli nie na stronie?

Instagram

Na początku wydawało się, że Instagram będzie idealnym miejscem głównie dla marek sprzedających różnego rodzaju ładne rzeczy. Jednak przy odrobinie kreatywności, dobrze radzą sobie tam również agencje marketingowe, firmy budowlane, elektrycy i pszczelarze. Dobrze wykorzystany, potrafi przekierować trochę ruchu na każdą stronę.

Twitter

W Polsce Twitter jest domeną branży IT, biznesmenów i polityków. Krótkie, błyskotliwe wiadomości na bieżące tematy potrafią rozprzestrzenić się z prędkością światła, zapewniając (czasem chwilową) sławę jej autorowi. Zastanów się, jak wykorzystać to do zwiększenia ruchu na stronie swojej firmy.

Każdy z wymienionych portali oferuje również płatną reklamę.

Content marketing

Content marketing to temat-rzeka oraz niezwykle ważny aspekt pozyskiwania ruchu na stronę internetową.  Dobrze zaprojektowane, merytoryczne teksty działają na użytkowników jak magnes. Gdy przekonają się o ich jakości, będą regularnie wracać oraz udostępniać Twoje treści dalej, do kolejnych potencjalnych czytelników. Jeśli poza jakością, skupisz się także na regularności i optymalizacji tekstu na potrzeby SEO, możesz liczyć na pełny sukces!

Dzielenie się wiedzą

Knowledge sharing zyskuje coraz większą popularność i jest bardzo korzystnym trendem dla przedsiębiorców chcących wypromować swój biznes. Dzielenie się wiedzą sprawia, że rośnie Twój autorytet i grono stałych odwiedzających.

Blog

O tym, jak pozyskać ruch na firmowego bloga, pisałam w poprzednim artykule. Blog to najprostszy sposób na uporządkowanie swojej wiedzy i przekazanie jej dalej, a tym samym na zapewnienie sobie stałego dopływu ruchu na stronę. Po pierwsze, dobrze wypozycjonowane teksty zwiększą liczbę wejść z Google. Po drugie, pomogą Ci zgromadzić grono wiernych czytelników.

Blog about Web Development Python JavaScript and Startups Mozilla Firefox 2018 09 18 15.45.30

Podcast

Dla tych, którzy nie mają czasu, by zagłębiać się w kilka stron tekstu, podcast będzie bardzo dużym udogodnieniem. Dzięki nagrywaniu swoich artykułów możesz dotrzeć do całkiem nowej grupy odbiorców, których interesuje Twoja twórczość. Co więcej, zamieszczając nagrania w różnych serwisach, zwiększasz liczbę linków, po których można dotrzeć do Twojej strony.

Aktywność w grupach na Facebooku

Przedsięwzięcie, które wymaga zaangażowania, bo żadna automatyzacja nie zrobi tego za Ciebie. Przynajmniej nie powinna. Jeśli chcesz zainwestować swój czas w działania wizerunkowe na grupach, wybierz dwie lub trzy związane z Twoim biznesem. Obserwuj toczące się tam dyskusje i gdy tylko możesz, udzielaj wyczerpujących odpowiedzi. Możesz też czasami podlinkować swój artykuł, jeśli odnosi się do poruszanego tematu. Twoja wiedza wzbudzi zainteresowanie części użytkowników, którzy z pewnością pokuszą się o sprawdzenie, czym zajmujesz się na co dzień. Pamiętaj, żeby w profilu na Facebooku podać nazwę i adres swojej firmy.

Materiały do pobrania

Mięsiste case studies, raporty i ebooki świetnie nadają się do ściągania ruchu na stronę. Jeśli masz już spore grono odbiorców, wieść częściowo rozniesie się sama, ale zawsze warto dopomóc sukcesowi. Promocja przez FacebookAds, newsletter i remarketing z pewnością pomogą zdobyć zainteresowanie.

Rekomendacje

Dbaj o rekomendacje. Zwłaszcza teraz, gdy w wynikach wyszukiwania Google można podejrzeć opinie wystawione Twojej firmie w różnych serwisach. Wysokie noty zachęcą do wejścia na stronę i zapoznania się z ofertą, ale niskie mogą skutecznie odstraszyć potencjalnych klientów. Ktoś wystawił Ci niską ocenę? Jeszcze nic straconego. Odpowiedz osobie, która ją wystawiła i zaproponuj rozwiązanie problemu, który stanął na drodze lepszej recenzji.

Email marketing

Email marketing, używany z umiarem, może być jednym z najlepszych narzędzi do pozyskania ruchu oraz utrzymania zaangażowania treściami. Co więcej, dzięki narzędziom mailingowym, można bardzo dokładnie sprawdzić jego skuteczność i przeanalizować wyniki.

Newsletter

Budująć stronę internetową pamiętaj, aby otworzyć zapisy do newslettera niezależnie od tego, czy planujesz założyć firmowego bloga. Z gotową, nawet niewielką bazą, będzie Ci dużo łatwiej zacząć. A co wysyłać w newsletterze? W zależności od branży i grupy docelowej, mogą to być powiadomienia o nowych postach, promocjach, materiałach do pobrania, zapisach na webinary. Pamiętaj o tym, by treść wiadomości była starannie napisana, najlepiej z uwzględnieniem zasad storytellingu.

Mailing

Pojedyncze maile, poza newsletterem, mają uzasadnienie jedynie w wyjątkowych przypadkach. Dobrym powodem może być przesłanie im specjalnej zniżki albo materiałów, których nie dostaną w żaden inny sposób. Nie nadużywaj jednak tej możliwości i nie przesyłaj wyjątkowych okazji zbyt często, bo zaczną lądować w koszu jeszcze przed otwarciem.

Personal branding

Twój wizerunek, jako przedsiębiorcy, ma niebagatelny wpływ na wizerunek Twojej firmy. Zadbaj więc o to, aby ludzie postrzegali Cię jako zawodowca, osobę godną naśladowania, pełną pomysłów i ciekawych rozwiązań. Jako uosobienie swojego biznesu nadasz mu ludzką twarz, a dzięki temu ludziom będzie dużo łatwiej ją polubić czy kojarzyć z konkretnymi wartościami.

Responsywność i użyteczność

Dwa aspekty techniczne, które mają kolosalny wpływ na odbiór strony internetowej i to, czy odwiedzający ją po raz pierwszy kiedykolwiek na nią wrócą.

Responsywność

Wraz ze wzrostem częstotliwości przeglądania Internetu na urządzeniach mobilnych, responsywność przestała być jedynie udogodnieniem – stała się standardem. Strony dostosowane do mobile są dodatkowo oznaczane w wynikach wyszukiwania w Googlu, co zwiększa szansę na kliknięcie ze strony osoby korzystającej ze smartfonu czy tabletu.

Użyteczność

Użyteczność to szereg aspektów i elementów składających się na to, jak wygodna i łatwa w obsłudze jest witryna. Konsultacje ze specjalistą UX powinny być jedną z rzeczy to do, gdy zamierzasz podejść poważnie do pozyskiwania ruchu na stronę firmową. Podobnie, jak w audycie SEO, w ramach audytu UX dostaniesz ocenę użyteczności oraz listę rozwiązań do zastosowania.

Notatki prasowe

Notatki prasowe kojarzone są głównie jako narzędzie PR-owe, ale kto powiedział, że nie można załatwić dwóch spraw za jednym razem? Dobrze napisana informacja prasowa wzbudzi zainteresowanie redaktorów, a tym samym szansę na publikację i… podlinkowanie Twojej strony. Dobra notatka jest krótka, treściwa, ciekawie napisana, poparta faktami i liczbami. I koniecznie spersonalizowana pod wydawcę!

Offline

Ruch na stronę swojej firmy możesz pozyskać również działając offline. Sposobów jest więcej, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Wizytówki w dłoń i do dzieła!

Networking

Element obowiązkowy branżowych meetupów i konferencji. Networking to świetny sposób, by w luźnej atmosferze nawiązać wartościowe kontakty biznesowe i rozreklamować nieco swoją działalność.

Prelekcje na wydarzeniach branżowych

Jeśli Ty, lub ktoś z Twojej firmy, jest nie tylko specjalistą, ale dobrym mówcą, warto spróbować swoich sił w roli prelegenta. Ciekawe wystąpienie na długo zapadnie w pamięć słuchaczom, a wraz z nim Twoja firma. Co więcej, możesz dodatkowo zaproponować eventowi wsparcie np. w postaci patronatu medialnego, w zamian za możliwość rozłożenia rollupu i zostawienia ulotek.

Targi

Obecność na targach ma w sobie elementy networkingu i prelekcji. Ma jednak tę zaletę, że stoisko firmy przyciąga głównie osoby rzeczywiście zainteresowane Twoją działalnością. To wspaniała okazja na przedstawienie swojej oferty i zachęcenie do odwiedzenia strony.

Książka

To poważne, długoterminowe przedsięwzięcie, ale jeśli masz na to pomysł – to czemu nie? Choć wydanie książki kojarzy się przede wszystkim ze składem i drukiem, możesz ograniczyć się do wersji elektronicznej. Jeśli czujesz się mocny w swojej dziedzinie i uważasz, że masz do powiedzenia coś wartościowego i unikatowego, wydanie poradnika dla branży to rzecz, którą powinieneś rozważyć. Jako autor dobrej książki zyskasz dodatkowy rozgłos, co nie pozostanie bez znaczenia dla ruchu na stronie. Co więcej, możesz zastosować sprawdzony trik, jakim jest umieszczanie w książce linków, pod którymi znajdują się dodatkowe, ekskluzywne materiały przeznaczone jedynie dla jej czytelników.

Gadżety

Na koniec drobiazgi, które każdemu sprawiają radość. Wyprodukowanie czyścików, notesów czy długopisów nie wiąże się z dużym kosztem, a jeśli umieścisz na nich adres strony, będzie cały czas w zasięgu wzroku obdarowanego.

To już ostatni artykuł z cyklu Jak pozyskać ruch na… Jeśli chcesz zwiększyć liczbę wejść na bloga, przeczytaj ten wpis, a jeżeli zależy Ci na większym ruchu w swoim e-commerce, rzuć okiem tutaj.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.