Jak wybrać agencję SEO – 8 przydatnych porad

ikona-data-publikacji
Opublikowano

21/05/2020

ikona-data-publikacji
Opublikowano

21/05/2020

Spis treści

Związanie się z firmą SEO to poważna decyzja, gdyż w ten sposób wybierasz ludzi, którzy będą odpowiedzialni za Twoją obecność w sieci. Oprócz tego nietrudno jest trafić na „specjalistów”, których usługi przyniosą więcej złego niż dobrego dla Twojej strony.

W tym artykule dowiesz się zatem, jak wybrać agencję SEO. Omówimy tutaj 8 czynników, na które należy przede wszystkim zwrócić uwagę.

Wybieranie agencji SEO – jak to wygląda w praktyce?

Czym kierują się przedsiębiorcy podczas podejmowania tej decyzji? Według pewnej analizy wykonanej na podstawie recenzji na serwisie Clutch.co, sytuacja wygląda następująco:

image1 2

Źródło

Powyższy wykres wykazuje zatem kilka głównych czynników:

 • Polecenia oraz wcześniejsze kontakty – poleganie na drodze poleceń zaufanych osób jest bardzo częste w praktycznie każdej dziedzinie życia i usługi SEO nie są tutaj wyjątkiem.
 • Ekspertyza i system pracy firmy – praktycznie 50% firm zwraca uwagę na ekspertyzę agencji SEO. To bardzo dobre zjawisko, gdyż właśnie w ten sposób można zidentyfikować dostawców jakościowych usług.
 • Lokalizacja – 15% uczestników ankiety bierze pod uwagę lokalizację agencji. Często może to pomóc, jednak do tego, czy tym czynnikiem należy kierować się przy wyborze agencji SEO, wrócimy później.
 • Wcześniejsze wyniki – 14% szuka dodatkowych dowodów związanych ze skutecznością agencji jak studia przypadków, internetowe recenzje itp.

Przedsiębiorcy podczas wybierania agencji SEO biorą pod uwagę kilka ważnych kwestii. Listę tę poszerzymy jednak o więcej pozycji oraz omówimy je bardziej szczegółowo.

Dlaczego warto dobrze wybrać agencję SEO?

Jeśli chodzi o Twój biznes, w grę wchodzi bardzo duża stawka. Jeśli nie korzystasz z usług specjalistów, wzrost Twojej obecności w sieci może przebiegać bardzo powoli. Jeśli z kolei zwiążesz się ze złą firmą, efekty takiej relacji przyniosą wiele negatywnych konsekwencji.

Zakładając jednak pozytywny scenariusz, czyli wybór dobrej agencji SEO, możesz spodziewać się licznych korzyści:

 • Lepsza widoczność strony internetowej.
 • Usprawnione user experience witryny.
 • Zredukowanie do minimum szansy na otrzymanie od Google kary za niestosowanie się do wytycznych związanych z pozycjonowaniem.
 • Więcej czasu i energii, które będziesz mógł poświęcić innym aspektom prowadzenia biznesu – w końcu agencja w dużym stopniu odciąży Cię od opieki nad stroną.

Przejdźmy zatem do omówienia konkretnych czynników, jakie należy brać pod uwagę podczas wybierania agencji SEO.

1. Określ swoje cele

Zanim zaczniesz w ogóle rozglądać się za agencją SEO, musisz wiedzieć, dlaczego chcesz ją zatrudnić. Niektórzy szukają długoterminowej relacji i chcą zlecić firmie całościowe zajmowanie się optymalizacją i promowaniem witryny w sieci. Inni potrzebują jedynie audytu SEO lub optymalizacji szybkości ładowania się strony.

Potrzeby stron firm usługowych będą także różnić się od tych, które mają sklepy internetowe czy portale. Zastanów się zatem dokładnie, czego oczekujesz od relacji z agencją SEO.

2. Ustal budżet i zapoznaj się ze sposobem rozliczenia

Gdy już będziesz wiedział, czego chcesz od firmy SEO, sprecyzuj budżet, jaki chcesz przeznaczyć na tę inwestycję. Pozycjonowanie stron internetowych to proces, który przynosi efekty zwykle po długim czasie (często przynajmniej pół roku). Niepotrzebnie stracisz pieniądze, jeśli nawiążesz współpracę z agencją, tylko po to, żeby po krótkim czasie się z nią rozstać.

Warto też zwrócić uwagę na to, że różne agencje będą rozliczać się w inny sposób w zależności od usług. Niektóre spotykane formy to:

 • Opłata godzinowa w zamian za wybraną usługę.
 • Indywidualna umowa na czas określony ze stałą opłatą miesięczną.
 • Gotowe pakiety o ustalonej cenie, która rośnie wraz z większym zakresem usługi (np. podstawowe pozycjonowanie witryny, które staje się droższe w przypadku większej liczby podstron).

Warto dokładnie ustalić, co wchodzi w zakres wybranych usług, aby móc je między sobą porównywać. Dowiedz się także, jak przebiega anulowanie korzystania z oferty. Oczywiście, jak wspomniano wcześniej, powinieneś starać się nawiązać długotrwałą relację, gdy wybierasz agencję SEO z myślą o skutecznym pozycjonowaniu strony. Jednak niektóre nieuczciwe agencje wiążą klientów długoterminowymi umowami, których rozwiązanie jest praktycznie niemożliwe lub wiąże się z dużymi stratami dla klienta (np. utracenie dostępu do profilu firmy w mediach społecznościowych). Agencje SEO, które działają w ten sposób, omijaj z daleka.

3. Nie kieruj się niską ceną

Oczywiście najlepiej, jeśli dana agencja SEO nie obciąży zbytnio Twojego budżetu. Znalezienie odpowiedniego balansu między jakością a ceną jest bardzo trudne. Z tego powodu łatwo jest wpaść w pułapkę szukania takiej usługi, która jest najtańsza. Niestety, taki wybór potrafi przynieść wiele problemów.

Dostajesz to, za co płacisz. W przypadku SEO nie ma dróg na skróty. Jeżeli rozpatrywane przez Ciebie usługi pozycjonowania wydają się zbyt tanie, zazwyczaj gdzieś jest haczyk. Przykładowo dana firma może faktycznie zdobywać liczne linki dla Twojej witryny, jednak będą to odnośniki bardzo niskiej jakości kupowane z azjatyckich stron. Co prawda do pewnego stopnia mogą one w jakiś sposób poprawić widoczność Twojej strony, jednak taki stan rzeczy nie potrwa długo. Co gorsza, Google może nałożyć na witrynę kary za stosowanie tzw. Black Hat SEO, czyli nieetycznych sposobów na pozycjonowanie. W efekcie wydasz pieniądze na coś, co nie tylko Ci nie pomoże, ale i wręcz zaszkodzi.

4. Uważaj na nierealistyczne oferty

Rada ta jest bardzo związana z poprzednią, gdyż często w parze z niewytłumaczalnie niską ceną idą także obietnice niesamowitych rezultatów. Pamiętaj – jeśli coś brzmi zbyt dobrze, by mogło być prawdziwe, zapewne właśnie tak jest. Często powiązane jest to właśnie z wykorzystaniem technik Black Hat SEO, które potrafią przynieść pewne duże, ale krótkotrwałe rezultaty.

Bądź także ostrożny, gdy firma śmiało gwarantuje wysokie rezultaty pozycjonowania strony internetowej. W przypadku SEO w grę wchodzi mnóstwo czynników i nic nie dzieje się w próżni – to, jakie pozycje zajmuje Twoja strona, zależy także w dużym stopniu od działań konkurencji. Oprócz tego Google nie wyjaśnia bardzo szczegółowo, jak działają jego algorytmy, więc w wielu przypadkach specjaliści od pozycjonowania są zdani na domysły.

Jeśli ktoś zatem obiecuje „TOP3 w Google w 2 tygodnie”, bądź bardzo ostrożny.

5. Nie szukaj tylko lokalnych agencji SEO

W przypadku firmy od pozycjonowania jej lokalizacja nie powinna być najważniejszym priorytetem – potraktuj to raczej jako bonus. Kluczowe jest jej doświadczenie, rodzaj klientów, jakich obsługuje oraz komunikacja. Ograniczanie się tylko do firm znajdujących się w pobliżu bardzo zawęża Twoje opcje. Jeśli Twoja konkurencja współpracuje z doświadczoną agencją znajdującą się na drugim krańcu Polski, a Ty decydujesz się na niedoświadczoną, lokalną firmę, wcale nie zyskujesz na tym przewagi.

Właściwie wszystkie zadania związane z pozycjonowaniem strony internetowej agencja z powodzeniem wykonuje u siebie, komunikując się z klientem mailowo lub telefonicznie. W przypadku takiego scenariusza firma SEO i tak będzie podejmować starania, by zapewnić jak najlepszą personalną komunikację, organizując np. od czasu do czasu spotkania biznesowe.

6. Przeanalizuj klientów agencji

Przyjrzyj się firmom, z którymi współpracowała analizowana przez Ciebie agencja. Zazwyczaj będą one prezentowane na jej stronie głównej lub na poświęconej im osobnej podstronie (np. „Nasi klienci”). Jeśli chciałbyś zapoznać się z większą ilością przykładów, możesz o nie bezpośrednio poprosić. Pamiętaj jednak, że nie zawsze będzie ona w stanie je podać, gdyż niektórzy klienci nie życzą sobie udostępniania takich informacji na ich temat.

Podczas wybierania agencji SEO przyjrzyj się, czy ma ona takich klientów, z którymi znajdujesz wiele wspólnego. Jeśli wybrana firma od pozycjonowania ma w swoim portfolio dużo przykładów realizacji pozycjonowania sklepów internetowych, a Ty także działasz w e-commerce, jest to dla Ciebie dobry znak.

Jeśli chcesz dokładnie zapoznać się ze sposobem działania agencji SEO, przeczytaj opublikowane przez nią case studies (studia przypadku). Case study to dokładna analiza tego, jak przebiegała współpraca z klientem. Opisuje ono, jak wyglądała jego sytuacja, cele oraz jakie podjęto kroki podczas realizowania usług. Na końcu znajduje się podsumowanie tego, jakie to wszystko przyniosło efekty.

Przyglądając się owym efektom, pamiętaj, że mogą one przybrać różną formę. Dla sklepów internetowych najważniejsze są takie czynniki jak liczba generowanych sprzedaży i współczynnik konwersji. Więcej odwiedzin jest oczywiście jak najbardziej w porządku, jednak same z siebie nie przynoszą one zysków. Skup się dlatego na tych metrykach, które mają znaczenie dla twojego biznesu.

7. Umów się na konsultację

Niezależnie od tego, czy agencja SEO znajduje się po drugiej stronie ulicy, czy kilkaset kilometrów od Ciebie, zawsze możesz umówić się na rozmowę. Wiele firm zajmujących się pozycjonowaniem wręcz sama do tego zachęca. W czasie takich konsultacji (zwykle darmowych) agencja lepiej pozna Twoją firmę i jej potrzeby. Samemu także dowiesz się, z jakimi ludźmi będziesz mieć do czynienia.

8. Ustal, czy dobrze się komunikujecie

Agencja SEO powinna udzielić Ci dostępu do danych zbieranych przez takie narzędzia jak Google Analytics, Google Search Console, SEMRush itp. jednak raczej nie będziesz miał czasu analizować wszystkiego samodzielnie. Dlatego też musisz efektywnie i łatwo komunikować się ze specjalistami od pozycjonowania, aby faktycznie wiedzieć, jak i nad czym pracują.

Jak zaznaczono wcześniej, pozycjonowanie sklepów internetowych oraz innych stron to długoterminowy proces. Jeśli zatem szukasz agencji do wykonania właśnie tego zadania, musisz związać się z nią na długi czas. Dobra komunikacja jest tym bardziej kluczowa, jeżeli zależy Ci na powodzeniu całego projektu.

Wybieranie agencji SEO – podsumowanie

Dzięki wymienionym tutaj poradom na pewno łatwiej będzie Ci znaleźć i wybrać agencję SEO w sam raz dla siebie. Poświęć na poszukiwania odpowiednią ilość czasu, gdyż inwestycja w taką współpracę może przynieść Twojej firmie liczne korzyści.
Autor: Daniel Podgórski

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.