Zarejestruj się

Jak optymalizować treści pod Google?

ikona-data-publikacji
Opublikowano

22/05/2020

ikona-data-publikacji
Opublikowano

22/05/2020

Spis treści

Obecność w wynikach wyszukiwania Google może stanowić o być albo nie być dla każdego e-biznesu. Co o niej decyduje? Wśród głównych kategorii czynników w mojej opinii wymienić należy: popularność domeny, optymalizację techniczną serwisu oraz optymalizację treści prezentowanych na stronach serwisu i to właśnie ostatnią z nich postaram się przybliżyć.

W dużym skrócie: roboty wyszukiwarki Google crawlując (skanując) stronę WWW m.in. analizują jej treść i na tej podstawie starają się następnie dopasować ją do zapytań wpisywanych w wyszukiwarce. Aby robot wyszukiwarki Google poprawnie i po naszej myśli interpretował nasze strony powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności o optymalizację następujących elementów:

Optymalny tytuł strony

Tytuł strony w znacznikach <title></title> – to specjalny element HTML, który odpowiada za tytuł dokumentu, wyświetlany jest na pasku tytułu przeglądarki lub w zakładce/karcie strony. W aspekcie SEO bardzo istotny ze względu m.in. na dwa fakty:

 • wyświetla się w wynikach wyszukiwania Google,
 • obecność słowa kluczowego w tytule wpływa na pozycję strony w wynikach.

Jak budować poprawne i optymalne tytuły SEO?

Zakładam, że każdy pozycjoner czy specjalista SEO ma swoje nawyki i zwyczaje, w oparciu o które buduje tytuły stron, a dodatkowo zależą one również mocno od branży i wielkości serwisu, dlatego nie da się stworzyć jedno uniwersalnego przepisu na optymalny tytuł SEO. Mimo to, można wyróżnić podstawowe zalecenia i rady, których należy trzymać się przy budowie tytułów stron:

 • tytuł strony powinien być unikalny w skali serwisu,
 • tytuł nie powinien zawierać listy słów kluczowych, np.
  Słowa kluczowe1, słowo kluczowe2, słowo kluczowe3, słowo kluczowe4 – XYZ,
 • Google wyświetla ok. 60 znaków w tytule strony w wynikach (max. 600 px szerokości) – jeżeli Twój tytuł będzie dłuższy, Google skróci go i wyświetli na końcu trzykropek,
 • słowa kluczowe powinny znajdować się jak najbliżej początku tytułu,
 • tytuł powinien odzwierciedlać treść właściwą strony, którą reprezentuje,
 • przyjęło się, że tytuł powinien mieć budowę zbliżoną do poniższej:

  [Tytuł podstrony w serwisie] [separator] [Brand]

  Przykładowo:

  Buty damskie, stylowe obuwie dla kobiet | eobuwie.pl
  Jak optymalizować treści pod Google? – Blog Marketingowy Linkhouse

  Jeżeli nasze podstrony nie zawierają jednoznacznego schematu z dodanym brandem na końcu artykułu (a czasami nawet gdy zawierają), Google może we własnym zakresie wyświetlić zmodyfikowany tytuł, zawierający na końcu nazwę naszej domeny.

W mojej opinii:

 • tytuł strony powinien zawierać najtrudniejsze ze słów kluczowych, które wybraliśmy dla strony, którą ma reprezentować,
 • w niektórych przypadkach można, a nawet warto przekraczać limit znaków w tytule, mimo, że nie zostaną wyświetlone w wynikach, zostaną uwzględnione przy ustalaniu pozycji.

Treść właściwa strony

Treść prezentowana na konkretnej stronie, pomijając elementy, które są powtarzalne na większej liczbie stron w serwisie (jak nagłówek, nawigacja, stopka, panel boczny itd.). Mogą to być informacje o produkcie, jego opis, nagłówki, opinie i zdjęcia na karcie produktowej, w przypadku kategorii w sklepie online będzie to opis kategorii, w przypadku wpisu blogowego, treść wpisu, zdjęcia, przypisy czy komentarze. Wiemy już co mamy optymalizować, zatem jak zabrać się za optymalizację?

Unikalność treści w skali serwisu

Konkretna treść powinna być dostępna tylko pod jednym adresem URL w obrębie Twojej domeny. Możesz cytować fragment lub wyświetlać przypis artykułu, ale upewnij się, że nie jest on wyświetlany na różnych podstronach w Twoim serwisie. Dodatkowo staraj się uważać na kanibalizację – nie twórz wielu stron o tym samym lub zbliżonym temacie. W przypadku, gdy z jakiegoś powodu wyświetlasz tę samą treść pod różnymi adresami i nie możesz tego uniknąć, koniecznie wskaż w tagu kanonicznym oryginalny i właściwy adres.

Długość treści vs. wyczerpanie tematu

Nie ma co ukrywać faktu, że wyszukiwarka Google lubi długie treści, często wyświetlając w wynikach mało merytoryczną, ale długą “papkę”, zamiast krótszych i treściwszych materiałów. Jednak z każdym kolejnym rokiem, wyszukiwarka jest dopracowywana, a oprócz czynników “on-site”, duży wpływ na pozycję zyskują czynniki powiązane z zachowaniem i odbiorem treści przez użytkowników – zatem serwując użytkownikom jedynie mało merytoryczną treść możesz dość szybko pożegnać się z pierwszą stroną wyników. Oprócz długości treści, ważne jest również możliwie maksymalne wyczerpanie tematu, który porusza nasza strona oraz pokrycie słów kluczowych, które danemu tematowi odpowiadają. Jeżeli po przeanalizowaniu swojej treści, wiesz, że jesteś w stanie dostarczyć użytkownikowi więcej merytorycznych informacji na dany temat – zrób to.

Aktualizuj treść

Otaczający nas świat i technologie zmieniają się bardzo szybko, zadbaj aby prezentowane przez Ciebie treści były aktualne i przynosiły realną wartość teraźniejszym czytelnikom. Nawet jeżeli temat nie uległ przedawnieniu i treści prezentowane na stronie są wciąż aktualne, zadbaj by data publikacji nie była “zbyt stara”, gdyż Google często wyświetla przy wyniku w SERP, a poza nielicznymi przypadkami, data sprzed kilku lat może zniechęcić użytkownika do odwiedzenia strony.

W aspekcie aktualizacji treści zauważyłem w branży dwie odmienne ścieżki, jedni zalecają pisanie i tworzenie nowych stron gdy opisywany temat mocno się zmieni, dodatkowo umieszczając do nowej strony linki w starych artykułach, które dotyczyły tego tematu. Drugim popularnym zaleceniem jest rozbudowywanie i aktualizowanie jednej podstrony, unikając tworzenia wielu podstron w serwisie, które mogłyby odpowiadać z te same słowa kluczowe. W mojej opinii każda z nich znajdzie zastosowanie w różnego rodzaju serwisach, istotne jest aby postępować świadomie i konsekwentnie.

Nasyć treść słowami kluczowymi

Długa, merytoryczna, unikalna a nawet wyczerpująca temat treść może okazać się niewystarczająca aby osiągnąć widoczność na pierwszy stronach Google, jeżeli nie zawiera słów kluczowych, na których Ci zależy. Samemu wyborowi słów kluczowych należałoby poświęcić osobny artykuł (być może znajdziesz go w najbliższym czasie na moim blogu seo), zakładając, że już wiesz na jakie słowa chcesz pozycjonować konkretną stronę upewnij się, że znajdują się one w treści przynajmniej kilkukrotnie. Do określenia konkretnej liczby potrzebnych wystąpień możesz przeanalizować strony konkurencji już rankujące w wyszukiwarce, wykorzystując takie narzędzia jak bezpłatny Seoquake (wtyczka do przeglądarki) lub bardziej rozbudowane płatne narzędzie do szybkiej analizy konkurencji pod kątem treści jak Surfer.

Optymalizacja struktury nagłówków w treści

Optymalizując treść nie należy zapominać o optymalizacji nagłówków (tagi <h1>-<h6> w HTML), które służą do wyróżnienia treści, krótkiego opisania/zainicjowania akapitu, który poprzedzają, czy też do wyróżnienia nazwy usługi/produktu, który reprezentuje strona.

Poziomów nagłówków przewidziano w języku HTML aż sześć: h1, h2, h3, h4, h5, h6.

Im wyższy poziom nagłówka tym niższa jego istotność. Zatem nagłówek H1 jest najistotniejszym nagłówkiem na stronie, jeżeli nie stosujesz wielu sekcji zgodnie z językiem HTML5, to na stronie powinien znajdować się tylko jeden nagłówek H1. Dodatkowo kolejne nagłówki należy stosować zgodnie z hierarchią tj. H3 możemy zastosować, jeżeli wcześniej zastosowaliśmy H2. Najczęściej w małych serwisach stosuje się nagłówki do trzeciego poziomu, jeżeli jednak optymalizujesz mocno rozbudowany serwis nie ma przeciwwskazań by wykorzystać je wszystkie. Przykładowa poprawna struktura:

H1: Jak optymalizować treści pod Google?
H2: Optymalny tytuł strony

H3: Jak budować poprawne i optymalne tytuły SEO?

H2: Treść właściwa strony

H3: Unikalność treści w skali serwisu

H3: Długość treści vs. wyczerpanie tematu

H3: Aktualizuj treści

H2: Optymalizacja struktury nagłówków w treści

….

Istotna jest jednak nie tylko poprawna struktura umieszczanych na stronie nagłówków, ale także ich treść, którą powinniśmy starać się nasycić słowami kluczowymi, aby nagłówki stanowiły wartość zarówno dla użytkowników, jak i wpływały na odbiór treści przez roboty Google po naszej myśli.

Opakuj treść w dane strukturalne

Dzięki wykorzystaniu danych strukturalnych możesz uatrakcyjnić wygląd wyniku Twojej strony w wyszukiwarce Google, a nawet ułatwić wskoczenie nad inne wyniki wyszukiwania bezpośrednio do direct answer. Czym są dane strukturalne? Są to dane zamieszczone na stronie internetowej dostosowane do konkretnego systemu informacji, który umożliwia łatwiejsze ich przetwarzanie przez roboty wyszukiwarek (od tego roku najlepiej dostosowywać dane do systemu schema.org, ponieważ od kwietnia system Data Vocabulary przestał być wspierany). Dane najlepiej umieszczać w formacie JSON-LD. Dane strukturalne niewątpliwie są elementem “must be” w sklepach e-commerce, ale również w przypadku innych serwisów, podstawami są schematy Breadcrumbs czy Organization, w niektórych branżach sprawdzą się schematy video, wydarzeń czy przepisów, w przypadku bloga warto rozważyć takie schematy jak HowTo czy FAQ, które pozwoli na rozszerzenie naszego wyniku w Google.

Autor:

Jakub Zeid

Senior SEO Specialist w krakowskiej agencji DevaGroup. Odpowiedzialny jestem za kompleksowe prowadzenie kampanii SEO, audytowanie stron i optymalizację sklepów e-commerce. Od niedawna tworzę bloga z poradami SEO na Zeid.pl.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.