Zarejestruj się

Link Building w Polsce 2018 – wyniki badania

ikona-data-publikacji
Opublikowano

30/12/2018

ikona-data-publikacji
Opublikowano

30/12/2018

Spis treści

Kilka ciekawych faktów:

 • 96,3% ankietowanych z budżetem na link building ponad 500 PLN korzysta z płatnych artykułów sponsorowanych.
 • 48 groszy z każdej złotówki wydawanej na SEO jest przeznaczane na link building
 • Co 3 agencja SEO nie prowadzi testów skuteczności link buildingu
 • 39,7% osób ze stażem 5+ lat używa linków zagranicznych – wśród osób posiadających maksymalnie 2-letnie doświadczenie jest to tylko 25,8%
 • Średni budżet na link building wzrósł od 2017 roku o 31,3%

Na skróty:

Demografia – kto wziął udział w badaniu
Zasoby – pieniądze i czas, a link building
Kary, a link building
Źródła wiedzy o link buildingu
Czynniki uwzględniane przy ocenie jakości linków
Narzędzia stosowane w link buildingu
Strategie i taktyki link buildingu
Onsite vs offsite

Za nami druga edycja badania Link Building w Polsce, które w tym roku stanowiło część globalnego badania Link Building Study 2018. W ramach polskiej edycji udało nam się zebrać 412 unikalnych odpowiedzi* (o 29% więcej niż rok temu), ale to inne kraje stanowiły największy priorytet. Mając jako punkty odniesienia podobne ankiety prowadzone przez Semrush (628 odpowiedzi w 2017 roku) czy MOZ (435 odpowiedzi w 2016 roku) założyliśmy sobie cel na poziomie min. 1000 merytorycznych wypełnień ankiety. Jak poszło? Dowiecie się niebawem, gdy opublikujemy podsumowanie globalnej wersji 🙂

*) To liczba po pominięciu odpowiedzi zduplikowanych i bardzo niskiej jakości.

Podobnie jak w ubiegłym roku naszym podziękowaniem za wzięcie udziału w badaniu była paczka bonusów przygotowanych przez Linkhouse i naszych partnerów. Tym razem lista była naprawdę długa – w paczce można było znaleźć prezenty od: SurferSEO, Senuto, SEO Planner, Brand24, UXfeedback.us, Sembot.io, Callpage, Unamo, Clusteric, PushPushGO, Semstorm, Kontentino, Bowwe i Honaro.

W kwestii samego link buildingu przez ostatni rok zmieniło się niewiele, choć zaobserwowaliśmy w tym czasie 3 istotne zjawiska:

 • istotny wzrost budżetów na link building
 • silne przesunięcie budżetów w kierunku droższych, lepszych jakościowo form linkowania
 • większą otwartość w branżowych rozmowach w kwestii kupowania linków (naturalne pozyskiwanie linków stało się już popularnym żartem)

Pisząc „zaobserwowaliśmy” mamy na myśli to co widzieliśmy w kampaniach naszych klientów, branżowych konferencjach czy grupach tematycznych, ale wnioski te znajdują poparcie również w poniższych wynikach.

Zapraszamy do lektury.

Demografia – Kto wziął udział w badaniu?

W tegorocznej edycji ankiety udało nam się zebrać 412 odpowiedzi, o 29% więcej niż rok temu (po pominięciu odpowiedzi zduplikowanych, niskiej jakości i od osób bez doświadczenia w SEO). Aby lepiej poznać respondentów i móc wyciągnąć z ich odpowiedzi bardziej wartościowe wnioski dodaliśmy oprócz pytania o sytuację zawodową również pytania o staż pracy z SEO oraz wielkość (liczba pracowników) firm, w których pracują.

question 1 pl min

Jakie doświadczenie w SEO posiadasz?

Podział respondentów z uwagi na doświadczenie (podobnie jak w całych wynikach pominięte zostały osoby, które zadeklarowały brak doświadczenia – a skusiły je do udziału jedynie bonusy za wypełnienie):

question 3 min

Zasoby – pieniądze i czas, a link building

Jakim miesięcznym budżetem na link building per strona dysponujesz?

Średni budżet na link building zwiększył się w 2018 roku o ponad 31% do 1852 PLN. Warto przy tym zaznaczyć, że mediana wynosi 700 PLN, a dominanta 500 PLN. Największy wzrost budżetów przeznaczanych na link building zaobserwować można w średnich i dużych agencjach SEO.

Budzety na Link Building w 2018 roku

Podobnie jak w poprzedniej edycji badania powyższe wyniki nie obejmują 5% skrajnych odpowiedzi.

Jaki procent całego budżetu SEO przeznaczasz na link building?

Jaki procent całego budżetu SEO przeznaczasz na link building?

Średnio 48 groszy z każdej złotówki przeznaczanej na SEO zostaje wydanych na link building. To wzrost o prawie 15% względem roku 2017, w którym 42% budżetów było przeznaczane na działania związane z linkowaniem.

Jaki procent czasu poświęcanego na SEO przeznaczasz na link building?

Jaki procent czasu poświęcanego na SEO zajmuje Ci link building?

Wzrósł także procent budżetu czasowego poświęcanego na linkowanie – z 40% w 2017 do 44% w roku 2018.

Jak w przyszłym roku zmieni się Twój budżet na link building?

Jak będzie zmieniał się budżet na link building

Ponad 40% ankietowanych zakłada wzrost budżetu na link building w nadchodzącym roku, a tylko niespełna 5% jego zmniejszenie. To liczby bardzo zbliżone do tych z zeszłorocznego badania. Jak wynika z odpowiedzi na wcześniejsze pytanie o budżety, znalazły one pokrycie w faktycznych wzrostach – średni budżet na link building wzrósł w roku 2018 w porównaniu do 2017 o 31,3%.

Największe wzrosty budżetów zakładają osoby, które obecnie dysponują kwotami pomiędzy 2 500 a 10 000 PLN per strona.

Jak zmieniłyby się Twoje działania w zakresie link buildingu przy podwojeniu budżetu?

Pytanie otwarte, na które odpowiedź nie była obowiązkowa, ale udzieliło jej ponad 300 respondentów. Wśród odpowiedzi dominuje kierunek wzrostu jakości pozyskiwanych linków.
Jeżeli chodzi o konkretne działania:

 • 49% zwiększyłoby wydatki na artykuły sponsorowane
 • 4% zainwestowało więcej w zaplecza
 • 12% zlecało więcej na zewnątrz, a tylko 3% zdecydowałoby się na zatrudnienie w firmie dodatkowych osób zajmujących się link buildingiem.

Kary, a link building

Czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy domena, którą prowadzisz otrzymała karę od Google związaną z link buildingiem?

Patrząc na poniższe wyniki należy pamiętać, że % nie odnoszą się do stron, tylko osób. Większość specjalistów SEO pracuje w ciągu roku nad kilkudziesięcioma, a czasem i kilkuset stronami, a do udzielenia odpowiedzi „Tak” wystarczyło, żeby chociaż jedna z nich otrzymała karę od Google.

 • Nie zaobserwowaliśmy związku filtrów z doświadczeniem. Przytrafiały się zarówno nowicjuszom jak i wygom z 18-letnim doświadczeniem.
 • 75% osób, które otrzymały filtr pracowała na budżetach poniżej 2000 PLN / stronę.
 • Z filtrami najczęściej spotykali się pracownicy wieloosobowych agencji – w ciągu ostatnich 12 miesięcy dotyczyło to aż 11,6% z nich. Sytuacja ta najprawdopodobniej wynika z dużej liczby stron z którą pracuje każda z takich osób, co w oczywisty sposób zwiększa szanse na pracę z witryną, która otrzyma karę

Filtry za link building

5,8% dla całej próby w porównaniu do 8,15% w ubiegłym roku potwierdza powszechną obserwację, że kary za linkowanie stają się coraz rzadsze. Istotnym problemem przy karaniu za linki było zawsze ustalenie czy są one efektem działań właściciela strony czy jego konkurencji – coraz częściej zamiast podejmować się oceny Google wybiera dewaluację wpływu niektórych linków zamiast przyznawania za nie kary. Słabe linki zamiast szkodzić po prostu nie są brane w ogóle pod uwagę.

Sprawdziliśmy jak wyglądają wyniki jeżeli pominiemy odpowiedzi osób stosujących SWLe oraz „precle” linkując z nich bezpośrednio do stron pozycjonowanych:

Kary za link building z wykluczeniami

Przy takich założeniach z filtrem za linkowanie spotkało się tylko 1,4% respondentów to o ponad połowę mniej niż w ubiegłym roku (3,62% w 2017).

Źródła wiedzy o link buildingu

Czy w Twojej firmie prowadzone są testy skuteczności różnych metod link buildingu?

Względem poprzedniego roku odnotowaliśmy niewielki wzrost liczby uczestników prowadzących testy skuteczności link buildingu – 53% vs 52% w 2017 roku. Liczby te są większe w przypadku pracowników działów SEO oraz średnich i dużych agencji SEO – po 66%. Pytanie jednak czy 1/3 osób, które tych testów nie prowadzą to dobry czy zły wynik?

W przypadku osób, które zajmują się SEO od ponad 5 lat % testów wynosi 58,7, podczas gdy „młodzież” ze stażem do 2 lat testuje tylko w 38,2% przypadków.

Czy w Twojej firmie prowadzone są testy skuteczności różnych metod link buildingu

Z jakich źródeł czerpiesz wiedzę na temat link buildingu?

Pytanie otwarte, nieobowiązkowe. Najwięcej wskazań to źródła online’owe – blogi i portale branżowe. Co ciekawe fora internetowe nadal przed grupami Facebookowymi, na które w ostatnich latach przeniosła się większość SEOdysput. Jak widać nadal kuleje format video i książki.

Najczęściej wymieniane źródła to:

ZagraniczneBlog Ahrefs, Blog MOZ, Search Engine Land, Seroundtable.com, Search Engine Journal, Backlinko

PolskiePlaneta SEO, Forum PiO, SIlesia SEM, blogi Zgreda, Szymona Słowika, Lexy, Gdaq. Senuto

Czynniki uwzględniane przy ocenie jakości linków

Jakie wskaźniki/parametry bierzesz pod uwagę przy ocenie mocy danego linku i który z nich jest najważniejszy?

Na czele z nieco większą niż rok temu liczbą wskazań tematyczność – zarówno na poziomie domeny jak i podstrony. To jeden z powodów dla których stworzyliśmy moduł Linki Tematyczne, które pozwala znaleźć domeny i podstrony rankujące na interesujące nas słowa kluczowe, z których istnieje możliwość pozyskania linków (zobacz video). Spośród wskaźników SEO najważniejsze są: widoczność domeny w Google mierzona za pośrednictwem narzędzi takich jak np. Senuto czy Semrush), liczba linkujących domen i Trust Flow domeny (ten ostatni traci jednak na istotności – 60% względem 69,2% w roku 2017 dla odpowiedzi Najważniejszy lub ważny, zyskując jednak nieco na popularności – w jakiejkolwiek mierze bierze go pod uwagę 87% vs 83,4% rok temu). Na popularności po tegorocznych modyfikacjach zyskał Domain Rating od Ahrefs – bierze go pod uwagę 84% respondentów (w porównaniu do 71% rok wcześniej).

Jakie wskaźniki i parametry bierzesz pod uwagę przy ocenie mocy danego linku i który z nich jest najważniejszy?

Jakie inne czynniki spoza listy są brane pod uwagę?

W otwartej części tego pytania respondenci mogli wskazać wskaźniki i parametry spoza listy, które mają dla nich znaczenie. Wśród wymienianych dominowały 2 pozycje: wiek domeny i cena (każda ponad 30%; cena oczywiście nie ma wpływu na moc linków). Istotne (ponad 10% wskazań) są także wygląd serwisu, z którego pozyskiwany jest link oraz stosunek treści sponsorowanych do “redakcyjnych”.

Jakie czynniki bierzesz pod uwagę wybierając serwis do publikacji artykułu sponsorowanego?

Zapytaliśmy osobno o czynniki brane pod uwagę (nie tylko parametry SEO) przy wyborze stron do publikacji artykułów sponsorowanych. Taka publikacja to zawsze nowa podstrona, nie mają więc zastosowania parametry SEO sprawdzane na poziomie konkretnego URLa. Pojawiają się dodatkowo czynniki nie związane z mocą linku, takie jak np. cena.

Biorąc pod uwagę odpowiedzi „Najważniejszy” i „Ważny” 3 najistotniejsze czynniki to:

 • powiązanie tematyczne portalu z linkowaną stroną
 • cena publikacji
 • widoczność w Google (mierzona np. przez Senuto)

Narzędzia stosowane w link buildingu

Jakich narzędzi używasz w procesie link buildingu?

Czy wykorzystujesz poniższe narzędzia w kampaniach link buildingowych

Liczba respondentów, którzy używają Ahrefs lub Majestic to 80,3%. Brak korzystania ze wspomnianych narzędzi wynika przede wszystkim z ograniczeń budżetowych – np. z Ahrefs korzysta 51,7% deklarujących budżety do 500 PLN i 74% osób z budżetami powyżej 500 PLN.

Jakich narzędzi, które nie znalazły się na powyższej liście używają ankietowani?

Najpopularniejsze odpowiedzi to stażysta/praktykant/junior, dedykowane oprogramowanie. Oprócz nich po kilka wskazań zanotowały softy takie jak DonLinkage, SiteBulb czy SurferSEO.

Strategie i taktyki link buildingu

Czyli prawdopodobnie najbardziej „mięsna” sekcja wyników, która cieszy się też największym zainteresowaniem czytelników. Jak robią to inni?

Które sposoby zdobywania linków wykorzystujesz i w jakich sytuacjach?

Zebraliśmy 20 najpopularniejszych taktyk linkowania i zapytaliśmy uczestników o to które i w jakich sytuacjach wykorzystują. Wyniki uszeregowane są od najpopularniejszych (wykorzystanie na dowolnym poziomie linkowania) do najmniej popularnych form linkowania.

Które sposoby zdobywania linków wykorzystujesz i w jakich sytuacjach

Co zmieniło się względem 2017 roku?

Najpopularniejszą formą link buildingu są artykuły sponsorowane, które zastąpiły na 1. miejscu linki z forów. Wykorzystanie płatnych artykułów wzrosło z 84% do 91%. Ich wykorzystanie wśród osób, które dysponują miesięcznym budżetem per strona w wysokości ponad 500 PLN wynosi aż 96,3%! Wśród osób, które posiadają ponad 2-letnie doświadczenie w SEO wykorzystanie płatnych artykułów sponsorowanych w strategii linkowania wynosi 93,5%.

Duży spadek popularności zanotowały bezpłatne artykuły. Wynika to ze wzrostu świadomości – z jednej strony wydawców, którzy rozumieją potencjał monetyzowania i wartość swoich witryn, a z drugiej reklamodawców, którzy widzą, że serwisy na których można publikować artykuły bezpłatnie zwykle nie dają żadnej wartości.

Na podobnym poziomie procentowym pozostaje linkowanie z forów („marketing szeptany”), choć coraz częściej linki takie kierowane są bezpośrednio do stron pozycjonowanych.

Istotnie (z 64% do 75% wzrosło wykorzystanie wizytówek NAP)

Jakie źródła linków uważasz za najskuteczniejsze?

Jakie sa najskuteczniejsze metody linkowania

Prawie 2/3 pozycjonerów za najskuteczniejszą formę linkowania uważa linki z artykułów sponsorowanych. Względem poprzedniego roku zanotowały one wzrost liczby wskazań 64,8% vs 61%, nadal pozostając niekwestionowanym liderem. Na drugim miejscu (podobnie jak rok temu) znalazły się własne zaplecza SEO. Rozbicie w tegorocznej edycji katalogów i wizytówek NAP na 2 osobne pozycje, przełożyło się na ich spadek na odpowiednio 4 i 5 miejsce, dzięki czemu podium zamykają linki forów, wskazane przez 8% ankietowanych (to dwukrotnie więcej niż w roku 2017!). Relatywnie duży wzrost liczby wskazań odnotowały też przekierowania 301 (2,2% vs 0,5% w 2017).

Jaki rozkład anchorów stosujesz?

Zapytaliśmy o wykorzystanie różnych rodzajów anchorów (typów linków) i ich udział w profilu linkowym. Najpopularniejsze zakresy wykorzystania:

Jaki rozkład anchor textów stosujesz?

Warto przy tym zaznaczyć, że aż 39,3% respondentów tworząc linki nie zwraca uwagi na % udział różnych rodzajów anchorów.

Czy tworzysz linki prowadzące bezpośrednio do strony pozycjonowanej pochodzące z witryn w innych językach?

Pozyskiwanie linków z zagranicznych serwisów (stron w innym języku niż domena, do której prowadzi link) to coraz popularniejsza forma linkowania. Względem ubiegłego roku jej popularność wzrosła o 3 punkty procentowe (35% vs 32%). Podejście, które zakłada, że „linki nie mają narodowości” jest bliższe bardziej doświadczonym pozycjonerom – 39,7% osób ze stażem 5+ lat używa linków zagranicznych – wśród osób posiadających maksymalnie 2-letnie doświadczenie jest to tylko 25,8%.

Największy odsetek wykorzystujących linki zagraniczne występuje wśród pracowników wieloosobowych agencji – 40,7%.

Wykorzystanie Linkow Zagranicznych

Czy indeksujesz pozyskiwane linki? Jeśli tak to w jaki sposób?

Ponad 1/3 ankietowanych stosuje aktywne indeksowanie jako jedną ze składowych link buildingu.

Indeksowanie Linkow - Czy indeksujesz pozyskiwane linki

Wśród najczęściej wymienianych sposobów i narzędzi indeksowania linków pojawiły się (sposoby używane przez co najmniej 5% osób, które indeksują linki): indeksery (najpopularniejsze to gindex.me, speed-links.net, rankindexer.win) Blasty (głównie Scrapebox i GSA) SWLe, podlinkowanie z własnych zapleczy, podlinkowanie z profili oraz pingowanie.

Wiele osób, które zaznaczyło “Nie” przy pytaniu o indeksowanie zaznaczyło w komentarzu, że kupują po prostu na tyle dobre linki, że nie mają problemu z ich indeksowaniem.

Jaki jest największy problem związany z link buildingiem, który aktualnie Cię dotyczy?

Pytanie otwarte na które odpowiedzi udzieliło 401 (z 412) respondentów. Ponad 90% z nich ma co najmniej 1 z poniższych problemów:

 • brak czasu na link building
 • trudność ze znalezieniem odpowiednich miejsc do linkowania
 • brak linków na zagraniczne rynki
 • trudność z oceną jakości stron linkujących
 • problemy z weryfikacją skuteczności prowadzonych działań
 • za mały budżet na link building

Polecamy w tym miejscu opublikowany niedawno na naszym blogu tekstu – 7 problemów z link buildingiem, które rozwiązuje Linkhouse, w którym dokładnie opisaliśmy w jaki sposób narzędzia dostępne na platformie app.linkhouse.co rozwiązują każdy z powyższych problemów (i nie tylko).

Onsite vs offsite

W jakim stopniu Twoim zdaniem optymalizacja witryny i link building wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania?

W jakim stopniu Twoim zdaniem optymalizacja witryny i link building wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania

W porównaniu do 2017 w odczuciu uczestników badania na istotności zyskała optymalizacja (52% vs 49% rok temu).

Dzieląc wyniki na preferujące optymalizację, link building i oceniające obie pozycje jako równie ważne (otrzymujemy następujące wyniki):

W jakim stopniu Twoim zdaniem optymalizacja witryny i link building wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania

Jakich pytań zabrakło w tej edycji badania?

Po uwzględnieniu zeszłorocznych sugestii respondentów w tym roku podpowiedzi było już mniej, ale zdajemy sobie sprawę, że nadal jest wiele obszarów do poprawy. Niektóre pytania mogą zostać skrócone by nie wydłużać – i tak już sporego – czasu niezbędnego do wypełnienia ankiety. W przyszłorocznej edycji możecie spodziewać się jeszcze bardziej szczegółowych pytań i taktyki linkowania, rozwidlenia ścieżek pytań w zależności od sytuacji zawodowej (większe zróżnicowanie pytań np. do pracowników dużych vs małych agencji) i pytań o współpracę z klientami (edukacja, raportowanie, rozliczenia).

Zapraszamy do pozostawienia sugestii w komentarzach, a o wynikach można także podyskutować na Facebookowej grupie poświęconej link buildingowi – Link Building PL

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.