Zarejestruj się

Jak wybrać agencję social media?

ikona-data-publikacji
Opublikowano

22/06/2020

ikona-data-publikacji
Opublikowano

22/06/2020

Spis treści

Chociaż współpraca z agencją social media, podobnie jak w przypadku innych typów agencji reklamowych, może być niezwykle owocnym procesem wspierającym rozwój marki, a na rynku jest naprawdę sporo dobrych i skutecznych podmiotów tego typu, cały czas wiele przedsiębiorstw ma spore trudności ze znalezieniem odpowiedniego usługodawcy. Jak zatem dokonać trafnego wyboru i zaprosić do współpracy agencję, z którą zwiększysz szanse na marketingowy sukces? Oto zestaw porad, które ci w tym pomogą.

Zanim nawiążesz kontakt z agencją, przemyśl kilka spraw

Podmioty określane mianem agencji social media (lub jeśli szukasz zagranicznych odpowiedników, wyszukaj pod social media agency) to bardzo specyficzny rodzaj agencji reklamowych, których obszarem działania są wyłącznie media społecznościowe lub też stanowią one ich główny element oferty. Siła tych agencji tkwi przede wszystkim w specjalizacji – śledzą one na bieżąco trendy panujące w social mediach i potrafią zwinnie dostosowywać do nich swoje metody pracy. Niektóre agencje specjalizują się nawet w obsłudze tylko kilku wybranych serwisów (np. wyłącznie Instagram lub TikTok), dzięki czemu zaoferować mogą bardzo głęboką ekspertyzę i prowadzić działania marketingowe na najwyższym poziomie zgodności z charakterem poszczególnych platform społecznościowych.

Zatrudnienie wysoko wyspecjalizowanej agencji jest więc doskonałym rozwiązaniem dla marek, które są świadome swoich potrzeb i chcą z mediów społecznościowych uczynić jeden z najważniejszych kanałów komunikacji z klientem.

Bardzo często bywa jednak, że przedsiębiorstwa tak naprawdę nie do końca wiedzą, czego chcą i czego tak naprawdę potrzebują. Takie firmy pytają o ofertę „prowadzenia facebooka” kierując się trochę modą, trochę faktem, że konkurencja jest w mediach społecznościowych aktywna, a trochę w nadziei, że social media rozwiążą wszystkie ich problemy. Niestety tego typu motywacja do zatrudnienia agencji social media już na starcie może rodzić wiele nieporozumień. Agencja social media otrzymująca zapytanie od danej firmy zgodnie z życzeniem przygotuje ofertę i w razie nawiązania współpracy będzie realizować działania określone umową. Owa praca może okazać się bardzo efektywna lub kompletnie nieskuteczna, gdyż np. w praktyce najważniejsze marketingowe potrzeby przedsiębiorstwa tkwiły gdzie indziej i budżet powinien być przeznaczony również na inne taktyki marketingowe (np. Google Ads oraz E-mail marketing), nie zaś wydane w całości na media społecznościowe.

Jeżeli więc:

  • Jesteś pewien, że to właśnie social media mają być głównym bądź jednym z głównych obszarów twoich działań marketingowych,
  • Zależy ci na wysokiej jakości komunikacji w mediach społecznościowych – różnorodnych, angażujących i profesjonalnie przygotowanych treściach,
  • Interesuje cię intensywna obecność w wybranym serwisie społecznościowym (lub kilku z nich), która będzie zarówno realizowała twoje interesy, jak i będzie zgodna z charakterem tej platformy,
  • Twoja strategia marketingowa, przygotowana samodzielnie lub przy pomocy np. innej agencji bądź zatrudnionego do tego celu specjalisty, zakłada obecność w mediach społecznościowych

zatrudnienie agencji social media będzie doskonałym wyborem. Na podstawie określonych przez ciebie potrzeb stworzy ona plan twojej komunikacji w mediach społecznościowych (który powinien być spójny z ogólną strategią twojej marki) i zajmie się jego realizacją. Jeżeli natomiast nie wiesz lub nie masz pewności, że to właśnie media społecznościowe są obszarem, w którym powinieneś prowadzić swoje działania marketingowe, wyślij zapytanie ofertowe do agencji o szerszym profilu działalności, które będą w stanie stworzyć dla ciebie np. wielokanałową strategię marketingową, gdzie social media będą np. jednym z jej elementów, albo skorzystaj z fachowego konsultingu stratega marketingowego. Unikniesz w ten sposób sytuacji, w której marketing w social media co prawda masz, ale tak naprawdę nikt nie wie, po co.

Ok, jestem pewien, że chcę/potrzebuję. Jak zatem wybrać agencję social media?

Załóżmy, że odrobiłeś pracę domową i wiesz choćby w przybliżeniu, co chcesz osiągnąć, jak ma mniej więcej wyglądać twoja komunikacja oraz jaki budżet możesz na social media marketing przeznaczyć. Jakimi kryteriami powinieneś zatem kierować się podczas wyboru agencji? Nie są one sztywne, niemniej poniższa lista zawiera aspekty, na które z pewnością warto zwrócić uwagę.

  1. Doświadczenie w twojej branży

Zapoznaj się z portfolio danej agencji lub zapytaj wprost o doświadczenie w działaniach dla podmiotów operujących w twojej bądź pokrewnej branży. Jeżeli dana agencja ma na swoim koncie projekty, a jeszcze lepiej success stories dla marek podobnych do twojej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dowiozą wyniki także dla ciebie. Jeżeli nie ma, oczywiście nie musisz takiej firmy skreślać, gdyż ich doświadczenie i umiejętności mogą wystarczyć do tego, by wypracować sukces także dla ciebie. Wcześniejsze dokonania danej agencji na polu podobnym do twojego może być po prostu jednym z argumentów przemawiającym za konkretnym podmiotem, gdyż wymierne efekty współpracy mają szansę pojawić się szybciej.

  1. Portfel klientów oraz opinie

Jeżeli operujesz w bardzo niszowej branży lub agencja, która wpadła ci w oko, nie współpracowała wcześniej z podmiotami podobnymi do twojego, sprawdź w takim razie, kogo obsługiwała do tej pory. Znane marki w portfelu klientów to najczęściej sygnał, że agencja jest solidnym partnerem biznesowym. Nie wahaj się jednak spytać o realizacje agencji dla danego klienta lub okres współpracy. Pytanie o specyfikę czy też czas trwania projektu pozwoli uniknąć sytuacji, w której agencja chwaląca się logotypem dużej marki w rzeczywistości zrobiła co najwyżej projekt ulotki dla lokalnego punktu franczyzowego albo współpraca w zakresie social mediów została przez klienta szybko wypowiedziana. Nie powinieneś mieć także problemu ze znalezieniem opinii firm, które skorzystały z usług danej firmy marketingowej. Dobre agencje dbają o relacje z klientem i chętnie eksponują w swoich kanałach opinie klientów. Powinny być one widoczne na stronie internetowej, profilu na Facebooku, różnych katalogach firm czy wizytówce Google.

  1. Portfolio projektów

Większość dobrej klasy agencji ma na swoich stronach internetowych zakładkę portfolio, w której prezentuje swoje realizacje. Jeżeli jednak nie znajdziesz takowej informacji w witrynie agencji, poproś wprost o przykłady prowadzonych przez nią profili. Przy ich ewaluacji miej jednak na uwadze, że np. liczba fanów czy obserwatorów niekoniecznie będzie efektem działań tej agencji. Skup się raczej na ocenie jakości publikowanych postów oraz informacjach o tym projekcie, które możesz uzyskać od agencji: od kiedy obsługują dany profil, jakie efekty udało się wygenerować etc.

  1. Profile social media agencji

Kolejnym ze sposobów oceny potencjału danej agencji jest zapoznanie się z działaniami, które prowadzą dla siebie. Dobre agencje social media są aktywne w mediach społecznościowych i prowadzą w miarę regularną oraz spójną komunikację, o której już na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że stoi za nią jakaś strategia. Kwestia regularności jest co prawda w przypadku agencji dość delikatna – zdarzać się mogą przestoje w komunikacji, gdyż specyfiką tej branży są falowe, często nieprzewidziane wzrosty ilości pracy – niemniej jednak efekt „szewca bez butów”, choć w branży reklamowej bardzo powszechny, nie powinien być na dłuższą metę usprawiedliwieniem. Właściwie każda agencja powinna być w stanie opublikować treści choć kilka razy w miesiącu przynajmniej w jednym, najważniejszym dla niej serwisie społecznościowym. Jeżeli tego nie robi, wówczas niestety może to oznaczać, że nie ma pomysłu na własną komunikację. A skoro nie ma takowego pomysłu dla siebie, dlaczego miałaby mieć go dla twojej marki? Na etapie wybierania agencji social media zwróć więc uwagę na jej profile – czy publikują autorski content, jaka jest jakość tych treści itp.

  1. Proces ofertowania

Po dokonaniu wstępnego wyboru kilku agencji wyślij do nich zapytania ofertowe i zobacz, co dalej się stanie. Najbardziej pożądanym przez każdą agencję scenariuszem jest sytuacja, kiedy otrzymują od klienta brief zawierający szczegółowe informacje na temat marki, grupy docelowej oraz oczekiwań a propos projektu. Jeżeli takowego briefu nie masz, nie szkodzi. Część agencji udostępnia je na swoich stronach www lub odsyła w odpowiedzi na zapytanie arkusz briefu do wypełnienia. Jeżeli spotkasz się z takim działaniem, możesz być pewien, że agencja poważnie podchodzi do prowadzonych przez siebie projektów. Alternatywą dla briefu może być kontakt telefoniczny bądź mailowy, podczas którego agencja dopytywać będzie o szczegóły, aby poznać twoje potrzeby i wyzwania, którym mają sprostać. Dopiero na tej podstawie dobra agencja przejdzie do przygotowania indywidualnej oferty albo prześle ci swoje pakiety, jeżeli takowe ma i uzna, że będą dla ciebie odpowiednie.

  1. Cena

Dwadzieścia postów i kampanie Facebook Ads za 499 zł miesięcznie brzmi dla ciebie jak superoferta? Zmartwię cię – jest wręcz przeciwnie. Obsługa komunikacji na jednym profilu społecznościowym wymaga pracy od dwóch do nawet całego zespołu specjalistów, wśród których poza social media managerem może być m.in. grafik bądź content designer, copywriter, specjalista PPC oraz project manager. Do pracy tychże specjalistów dochodzi także koszt używanych przez nich narzędzi np. do projektowania grafiki czy zaawansowanego raportowania oraz budżet mediowy, czyli środki, które przeznaczone są stricte na zakup reklam na Facebooku bądź w innym serwisie. Nawet uwzględniając fakt, że agencja obsługuje jednocześnie kilka-, kilkanaście projektów, nie ma realnej możliwości, by uzyskać dostęp do ich czasu i umiejętności tak tanio, by zaoferować klientowi finalną cenę rzędu 500 zł miesięcznie. Social media marketing na przyzwoitym, profesjonalnym poziomie kosztował będzie miesięcznie raczej od 2000 zł wzwyż. Nieco tańsze oferty można tłumaczyć ewentualnie uwarunkowaniami lokalnymi, promocyjnymi warunkami albo wąskim zakresem działań (np. 5-6 postów miesięcznie bez reklam etc.). Natomiast ofert o zaskakująco szerokim zakresie kosztujących kilkaset złotych nie można tłumaczyć niczym – będzie to zwykła chałtura. Trzymaj się od takich wykonawców z daleka.

Owocnych poszukiwań

Powyższe wskazówki pomogą ci wybrać agencję social media, z którą współpraca z dużym prawdopodobieństwem będzie przyjemna i owocna. Oprócz tego, co przeczytałeś w artykule, nie wahaj się również ufać swoim własnym odczuciom oraz intuicji. Podczas rozmów z przedstawicielami poszczególnych agencji kieruj się tak twardymi danymi, jak i osobistymi wrażeniami z kontaktu. We współpracy z jakąkolwiek agencją reklamową obopólna chemia również jest składowym czynnikiem sukcesu, wybierz więc tę agencję, która będzie mogła zarówno obronić się wynikami, jak i będzie się składała z miłych, bystrych i pozytywnie do ciebie nastawionych ludzi, z którymi złapiesz dobry kontakt. Powodzenia.

Autor: Sylwester Budzelewski – Co-Founder & dyrektor zarządzający White Anchor

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.