Jakie media społecznościowe wybrać dla firmy?

ikona-data-publikacji
Opublikowano

20/11/2018

ikona-data-publikacji
Opublikowano

20/11/2018

Spis treści

Media społecznościowe to jeden z najbardziej efektywnych kanałów komunikacji firmy z użytkownikami. To wielofunkcyjne narzędzie marketingowe, dzięki któremu możesz efektywnie zrealizować swoje plany. Nikt już nie ma wątpliwości, czy każda firma powinna być obecna w social media. Problemem jest raczej kwestia wyboru odpowiednich kanałów.

Jak dobrać serwis społecznościowy odpowiedni dla Twojej firmy? Odpowiedź jest prosta: sprawdź, gdzie jest Twoja grupa docelowa!

Facebook

O tym, czy firma powinna mieć konto na Facebooku i dlaczego tak, pisano już wiele razy. Dziś fanpage to nie opcja do rozważenia – to wręcz obowiązek. Prywatne konto w tym serwisie ma już przeszło 16 milionów Polaków, tworzących pod wieloma względami bardzo różnorodną społeczność. 80% z nich zagląda tam przynajmniej raz dziennie.

Jedną z największych biznesowych zalet Facebooka jest możliwość targetowania reklam. A raczej tysiące możliwości! Portal oferuje najbardziej zaawansowane opcje tworzenia grup docelowych, dzięki którym można dotrzeć do kogo tylko się zamarzy. Młode małżeństwa z 5-letnim dzieckiem? Proszę bardzo. Właściciele najnowszego iPhone’a korzystający z wi-fi w promieniu 2 kilometrów? Nie ma problemu. 40-letni biznesmeni zainteresowani leasingiem samochodów? Nic prostszego.

Drugim, nie mniej cennym, udogodnieniem jest ogrom bezpłatnych opcji, które można wykorzystać na wiele sposobów. Posty, notatki, konkursy, grupy, sklep, relacje live, Pixel Facebooka, Messenger – to wszystko pomoże Ci budować wizerunek, sprzedawać, obsługiwać klientów, edukować i tworzyć społeczność. Niezależnie od branży, w jakiej działasz.

O potencjale biznesowym Facebooka pisałam już niejednokrotnie, m.in. w kontekście biznesu lokalnego czy wykorzystania grup.

Dobre praktyki:

  • Korzystanie z dobrodziejstw płatnej reklamy
  • Stworzenie własnej grupy
  • Angażowanie użytkowników, a nie tylko informowanie ich
  • Publikowanie zróżnicowanego i wartościowego contentu
  • Śledzenie trendów i nowości

  Twitter

W Polsce mamy już 4,61 miliona realnych użytkowników Twittera. Fakt, że jest ich dużo mniej niż na Facebooku, wcale nie musi być ograniczeniem. Specyficzną cechą Twittera jest bardziej jednorodna grupa użytkowników. Statystyczny twitterowicz jest mężczyzną powyżej 25 roku życia, mieszka w mieście powyżej 100 tysięcy mieszkańców i ma wykształcenie średnie lub wyższe. Co ciekawe, dużą część użytkowników stanowią osoby w wieku 55+ – jest ich niemal tyle samo, co tych mieszczących się w widełkach 25-34. Najczęściej są przedstawicielami wolnych zawodów, kierownikami i przedsiębiorcami oraz emerytami lub rencistami.

Te informacje w dużej mierze pokrywają się z obserwacjami marketerów, że ćwierkanie najlepiej sprawdza się w branżach związanych z nowymi technologiami, biznesem i mediami. Przykładowe gałęzie, którym łatwo będzie znaleźć tam grono odbiorców, to z pewnością IT, agencje marketingowe, startupy, firmy z ofertą B2B czy portale informacyjne. Twitter to także świetne narzędzie do budowania marki osobistej. Jeśli zależy Ci na tym, aby firma była mocno utożsamiana z Twoją osobą, również powinieneś zacząć ćwierkać.

Dobre praktyki:

  • Nie traktuj Twittera jako tablicy ogłoszeń – zasypywanie followersów linkami na niewiele się zda.
  • Wypróbuj live tweeting, czyli relacjonowanie wydarzenia, w którym bierzesz udział. Relacje z konferencji czy komentowanie bieżących eventów jest w cenie.
  • Wchodź w interakcje! Nie bój się retweetować interesujących wpisów, nawiązywać do wypowiedzi użytkowników, komentować i inicjować dyskusji.
  • Wyluzuj – atmosfera na Twitterze może być dużo mniej formalna i zachowawcza niż w innych mediach.

infoShare @infosharepl Twitter Mozilla Firefox 2018 09 18 16.33.02

Instagram

Instagram w opinii wielu osób startował z pozycji portalu ze zdjęciami jedzenia, jednak prześmiewcy dość szybko dostali po nosach. Dziś, wchłonięty przez Facebooka, jest największym serwisem społecznościowym opartym na dzieleniu się obrazami.

Kim są polscy instagramersi? Według badań Gemius/PBI to przede wszystkim kobiety – jest ich 10 razy więcej niż mężczyzn! W sumie użytkowników w Polsce mamy ok. 3 milionów. I wydaje się to liczbą niewielką dopóki nie dowiemy się, że średnio w ciągu dnia odwiedzany jest 1,6 miliona razy!

Instagram jest portalem typowo lifestyle’owym. Wśród najpopularniejszych trendów znajdziemy zdrowy styl życia, kulinaria, beauty, modę i podróże. Również obecność gwiazd i influencerów przyciąga coraz to nowe osoby, które chcą śledzić codzienne życie swoich idoli. Założenie konta powinny więc rozważyć wszystkie marki, które oferują usługi i produkty stworzone z myślą o kobietach.

Dobre praktyki:

  • Nie powielaj contentu z innych kanałów
  • Korzystaj nie tylko z możliwości dodawania zdjęć, ale też Instagram Stories oraz  IGTV.
  • Monitoruj popularność hashtagów i wybieraj te, które najlepiej spełniają Twoje cele
  • Uważaj na hashtagi zakazane – korzystanie z nich to ryzyko shadow bana, czyli sytuacji, kiedy nikt nie widzi Twoich postów
  • Dopieszczaj zdjęcia, a na Stories postaw na spontaniczność

Pinterest

Jeśli tworzysz piękne produkty, Pinterest może okazać się bardzo dobrym miejscem dla Twojej marki. Zwłaszcza, jeśli działasz międzynarodowo, ponieważ w Polsce niestety wciąż relatywnie niewiele osób jest aktywnych na tym kanale. Polski Pinterest liczy nieco ponad 1,5 miliona użytkowników, co w porównaniu z gigantami wydaje się być kroplą w morzu.

Ok. 79% osób korzystających z Pinteresta to kobiety, z których aż 88% kupiło produkty, które widziały w serwisie. Używają go głównie w poszukiwaniu inspiracji – remontowych, urodowych, ślubnych, DIY czy wnętrzarskich. I to właśnie marki zajmujące się podobnymi tematami mogą odnieść największy sukces. Publikowanie pięknych zdjęć designerskich przedmiotów pomoże przyciągnąć obserwujących, jednak należy pamiętać, że produkowanie wymuskanego contentu jedynie na tę platformę raczej nie jest opłacalne. W Polsce Pinterestem fajnie jest uzupełniać Instagram czy Facebooka, jednak nie powinien być jedynym czy głównym miejscem chwalenia się produktami.

Dobre praktyki:

  • Nie ograniczaj się do publikowania zdjęć produktów – daj się ponieść wyobraźni
  • Twórz tablice tematyczne nawiązujące do Twoich pojedynczych produktów lub całych kolekcji
  • Dbaj o wysoką jakość i unikalność swoich tablic
  • Przy okazji sesji produktowych rób więcej zdjęć, które przeznaczysz wyłącznie na Pinteresta. Raczej wystrzegaj się robienia dedykowanych sesji jedynie pod tę platformę, bo zwrot z inwestycji może na zawsze pozostać w sferze marzeń
  • Pokazuj produkty w kontekście – nie tylko jako packshoty na białym tle

134 Pinterest Mozilla Firefox 2018 09 18 16.40.30

LinkedIn

LinkedIn to w skrócie social media dla biznesu. Obszerniej poruszyłam ten temat w artykule Profil firmy na LinkedIn – 6 zastosowań w Twoim biznesie, ale i tu przedstawię kilka podstawowych informacji.

W Polsce z LinkedIn korzysta 2,1 miliona użytkowników, z czego zdecydowana większość to przedstawiciele branż digitalowej, marketingowej, biznesowej, startupowej, rekrutacyjnej i technologicznej. W odróżnieniu od wszystkich innych portali społecznościowych, rozrywka jest jednym z ostatnich powodów odwiedzania tego serwisu. Zastosowanie LinkedIn ma podłoże typowo biznesowe. Można wykorzystać go do działań rekrutacyjnych i employer brandingowych, nawiązywania wartościowych znajomości w branży, działań PR-owych czy sprzedażowych w B2B. Jeśli choć jeden z wymienionych celów jest celem Twojej firmy, odpowiedź na pytanie o zasadność prowadzenia profilu jest jasna.

Dobre praktyki:

  • Dopasuj content do odbiorców.
  • Uzupełniaj na bieżąco informacje o firmie – chwal się sukcesami, udostępniaj raporty i ciekawe case study.
  • Wykorzystaj możliwości LinkedIn przy najbliższej rekrutacji

Neoteric informacje LinkedIn Mozilla Firefox 2018 09 18 16.41.09

YouTube

YouTube uważany jest przez wiele osób za miejsce z filmikami dla gimbazy. Z drugiej strony, do spółki z serwisami VOD, coraz podkrada coraz więcej widzów telewizji. Obie informacje mają potwierdzenie w statystykach: najchętniej oglądanym kanałem jest tvnpl, a najbardziej lubianym youtuberem – Stuu. W Polsce materiały z YT dociera do 8,6 mln użytkowników w wieku od 16-34 lat. Jest to wynik, którym nie może pochwalić się żadna stacja telewizyjna. Coraz większą popularność zyskują również kanały edukacyjne, dedykowane tej nieco starszej części widowni – webinary na tematy związane np. prowadzeniem biznesu czy marketingiem cieszą dużą popularnością.

W USA aż 96% konsumentów przyznało, że film z jutuba miał wpływ na ich decyzje zakupowe, więc coś musi być na rzeczy. Gdy znajdziesz odpowiedni język komunikacji i sprecyzujesz grupę docelową, do której chcesz dotrzeć w tym serwisie, być może będziesz mógł dołożyć swoją cegiełkę do tego zbiorowego sukcesu. Aby to osiągnąć, wcale nie musisz zakładać własnego kanału! Obecnie duże wzięcie mają wszelkiego rodzaju współprace z youtuberami. Influencerzy, którzy zgromadzili wokół siebie grono fanów, z łatwością trafią do nich z przekazem reklamowych, o ile marka reprezentuje podobne do ich wartości.

Jeśli zdecydujesz się na założenie kanału, musisz liczyć się z tym, że będzie wymagał sporego zaangażowania. Prowadzenie vloga zajmuje dużo więcej czasu niż przygotowanie postów na fanpage i musisz być tego świadomy od samego początku. Tworzenie materiałów na YT wiąże się również z wyższymi kosztami – film trzeba nakręcić, a animację zrobić w programie graficznym.

Dobre praktyki:

  • Twórz treści wysokiej jakości – zadbaj o dobry obraz i nagłośnienie.
  • Współpracuj z influencerami lubianymi przez Twoją grupę docelową.
  • Jeśli chcesz puszczać reklamy, wykorzystaj kreatywnie pierwsze 5-sekund, których nie można pominąć.

2 Socjomania YouTube Mozilla Firefox 2018 09 18 16.46.14

Quora

Quora to świetne narzędzie, jeśli jako pracownik lub właściciel firmy chcesz budować powiązaną z nią markę własną. Wielotematyczne forum to ciekawe miejsce dla osób, które chcą budować swój wizerunek jako profesjonalisty i eksperta w konkretnych dziedzinach.

Na działania na Quorze z pewnością trzeba mieć czas – raczej nie polecam zlecania osobom trzecim wypowiadania się w Twoim imieniu. Plusem jest to, założenie konta jest całkowicie bezpłatne, a wyszukiwanie interesujących tematów bardzo proste.

  • Szukaj tematów, na których się znasz i udzielaj merytorycznych odpowiedzi
  • Dbaj o jakość swoich komentarzy, bądź pomocny i przyjazny

Snapchat

Zainteresowanie Snapchatem wykazuje ok. 1,3 miliona Polaków. 82% z nich to osoby poniżej 24 roku życia, z czego połowa to młodzież w wieku 13-18 lat. Nie trudno domyślić się więc, jakie firmy będą miały tutaj największy interes. Jeśli młodzi ludzie leżą w Twoim targecie, zastanów się nad włączeniem Snapa do swojego marketingowego arsenału. Ten serwis to zabawa w czystej formie, więc musisz przygotować odpowiednią strategię. Memy, żarty, zabawne teksty, filmiki z codziennego życia i radość to elementy, które powinny znaleźć się w komunikacji.

Dobre praktyki:

  • Nie bój się improwizować.
  • Korzystaj z naklejek i filtrów.
  • Mów językiem grupy docelowej
  • Współpracuj z influencerami
  • Odpowiadaj na wiadomości i zachęcaj do interakcji

Google+

Złośliwi twierdzą, że Google+ umarł, zanim się jeszcze na dobre rozkręcił. Jest trochę kontrowersji wokół działania serwisu – m.in. z powodu ogromnej różnicy między liczbą kont a liczbą aktywnych użytkowników. Nie mniej jednak, część firm decyduje się na prowadzenie konta. Dlaczego?

Choć Google+ nie ma bezpośredniego wpływu na działania SEO prowadzone dla Twojej strony, nie oznacza to, że jest bezwartościowy. Linki umieszczone w postach mają co prawda mniejszą wartość niż np. te na stronach Twoich biznesowych partnerów, jednak nie pozostają bez znaczenia. Podczas pozycjonowania Google bierze pod uwagę nie tylko na renomą źródeł, ale również na ich zróżnicowanie.

Pozytywny, choć niewielki, wpływ na SEO nie zmienia faktu, że społeczność G+ jest najzwyczajniej w świecie mała i raczej nie pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów.

Dobre praktyki:

  • Nie ograniczaj swoich działań w social media do G+
  • Publikuj wartościowe treści, które pomogą wypozycjonować Twoją stronę

Wykop

Społeczność Wykopu jest bardzo charakterystyczna i z pewnością nie jest on miejscem dla wszystkich. Portal ma ok. 400 tys. Zarejestrowanych użytkowników oraz 87 mln odsłon miesięcznie – nie są to małe liczby jak na dość jednorodną grupę użytkowników. Ogólne wrażenie o Wykopie często jest takie, że trudno skraść serca Mirków, ale bardzo szybko można im podpaść – może dlatego wciąż stosunkowo niewiele marek obecnych jest na tym portalu. Ale może jakieś konkretne branże mają tam łatwiej niż inne? Przyjrzyjmy się.

Portal deklaruje, że zrzesza osoby zainteresowane nowymi trendami i wydarzeniami na świecie. Pokrywa się to z wynikami badań, które mówią, że cztery najchętniej czytane kategorie wpisów w serwisie to ciekawostki, humor, nauka i wiedza oraz nowe technologie. O demografii użytkowników nie wiadomo zbyt wiele. Zdecydowana większość wykopowiczów to pełnoletni mężczyźni mieszkający w dużych miastach i interesujący się technologią, dlatego ciężko oprzeć się wrażeniu, że statystyczny użytkownik z dużym prawdopodobieństwem jest programistą. Powyższe informacje wyjaśniają, dlaczego tak dużą popularnością cieszą się m.in. profile firm prowadzących rekrutację dla IT oraz marki, które stawiają na humor i dobrą zabawę.

Dobre praktyki:

  • Obserwuj hashtagi związane z Twoją branżą i udzielaj się w dyskusjach
  • Zadbaj o to, aby informacje, które publikujesz, były rzetelne i sprawdzone
  • Wykop zdecydowanie nie jest miejscem na intensywne działania sprzedażowe poza działem sponsorowanym
  • Wyluzuj i baw się dobrze!

wafelkigoralki profil w Wykop.pl Mozilla Firefox 2018 09 18 16.39.56

Dobierając media społecznościowe do swoich działań marketingowych, nie musisz ograniczać się do jednego serwisu! Efektywna i opłacalna może być obecność w kilku,a nawet kilkunastu serwisach, o ile tylko będzie to uzasadnione dotarciem do wystarczająco dużego grona odbiorców.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.