Pozyskiwanie linków w 2022 roku: przewodnik dla początkujących

Sebastian Heymann

Sebastian Heymann

ikona-data-publikacji

Opublikowano

06/03/2022

ikona-data-publikacji

Opublikowano

06/03/2022

Spis treści

Link building, czyli pozyskiwanie linków, może z pozoru brzmieć przerażająco, zwłaszcza jeśli wcześniej nie miałeś z nim do czynienia. Na szczęście nie masz się czego obawiać! To bardzo powszechnie stosowany sposób na zwiększenie zasięgów stron oraz niezastąpiony element skutecznych strategii SEO. Ty także możesz się tego nauczyć!

Pozyskiwanie linków to nic innego jak zamieszczanie odnośników prowadzących do Twojej witryny na innych portalach internetowych. Dobrze przemyślany i prowadzony link building może przynieść Twojej firmie mnóstwo korzyści. Linki znajdujące się na witrynach zewnętrznych pomagają w generowaniu ruchu na Twojej stronie na dwa podstawowe sposoby: przez bezpośrednie przekierowanie do Ciebie klientów oraz przez wpływ na pozycjonowanie Twojej strony w wyszukiwarkach internetowych. 

Podstawowe rodzaje linków

Link linkowi nierówny! Jeśli stawiasz pierwsze kroki w link buildingu, może Ci się wydawać, że każdy odnośnik jest mniej-więcej taki sam. Nic bardziej mylnego! Jakie podstawowe rodzaje linków warto poznać w pierwszej kolejności, jak możesz wykorzystać je w swojej strategii i jaki jest ich potencjał? 

  • Linki wewnętrzne – odnośniki, które prowadzą do stron i podstron w obrębie witryny, na której zostały zamieszczone. Przykładowo, możesz zamieścić w swoim najnowszym wpisie propozycje podobnych artykułów dostępnych na Twoim blogu, co pomoże Ci wygenerować ruch i zwiększyć liczbę wyświetleń starszych postów, które nie są już tak popularne jak wtedy, gdy zostały przez Ciebie opublikowane. 
  • Linki zewnętrzne – odnośniki, które prowadzą do witryn innych niż ta, na której zostały zamieszczone. Przykładowo, mogą to być linki zamieszczone w artykule sponsorowanym opublikowanym na zewnętrznym portalu, prowadzące bezpośrednio do Twojej strony internetowej, social mediów czy sklepu. 

Linki zewnętrzne i wewnętrzne pełnią zupełnie inne funkcje: zewnętrzne generują ruch na Twojej stronie przez przekierowywanie do niej klientów z innych witryn, wewnętrzne sprawiają, że osoba która już odwiedziła Twoją stronę zostanie na niej dłużej. Jeśli chcesz wydobyć z nich pełen potencjał, zadbaj o to, by zachować między nimi równowagę i znaleźć w swojej strategii miejsce na oba rodzaje. Dzięki temu zapewnisz swojej witrynie nie tylko regularny napływ nowych klientów, ale i zachęcisz ich do głębszego zapoznania się z publikowanymi przez Ciebie treściami. 

Dobre praktyki w Twojej strategii pozyskiwania linków

Pozyskiwanie linków wcale nie musi być skomplikowane! Choć stawianie pierwszych kroków zawsze stanowi mniejsze lub większe wyzwanie, zastosowanie się do tych kilku prostych zasad pozwoli Ci bezboleśnie wdrożyć się w link building. Jeśli nie masz czasu zajmować się tym samodzielnie albo czujesz, że możesz potrzebować wsparcia, sprawdź koniecznie naszą ofertę! 

Wybór odpowiedniego miejsca

Najważniejszą zasadą link buildingu jest to, by linki trafiały w miejsca, które są tematycznie powiązane z Twoją działalnością. Dlaczego to takie ważne? Oprócz wpływania na pozycję Twojej witryny w wyszukiwarkach, istnieje duża szansa, że czytelnicy portalu będą chętni do zapoznania się z ofertą Twojej firmy, gdyż wpasowuje się ona w ich zainteresowania. Dzięki temu możesz nie tylko przyciągnąć nowych klientów, jak i zdobywać ich zaufanie oraz budować rozpoznawalność Twojej marki w branży. 

Staraj się także – w miarę możliwości – zadbać o to, by odnośniki pojawiały się na stronach, które cechują się wysoką pozycją w wyszukiwarkach oraz dużą liczbą wyświetleń. Portale, które nie generują zbyt dużego ruchu, nie wpłyną znacząco na pozycjonowanie Twojej strony i nie gwarantują regularnego napływu nowych odwiedzających. 

Jakich witryn natomiast unikać? Przede wszystkim – tych, na których dominującą (albo jedyną) zawartością są treści sponsorowane, nawet jeśli ich tematyka pokrywa się w dużym stopniu z profilem Twojej działalności. Nie masz, niestety, żadnej pewności, że zamieszczenie tam odnośników do Twojej strony internetowej zwiększy Twoje zasięgi. Ponadto, takie strony zazwyczaj nie cieszą się zbyt dużym zaufaniem ani konsumentów, ani wyszukiwarek, dlatego zawsze warto zastanowić się, czy zamieszczenie tam linków będzie dla Ciebie korzystne i nie narazi Cię na straty wizerunkowe. 

Unikanie spamowania

Spamowanie nigdy nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie zwiększa siły linków i nie gwarantuje wyższej klikalności. Ponadto, algorytmy wyszukiwarek internetowych czy portali społecznościowych bardzo szybko wychwytują spam, czego efektem może być zarówno usunięcie zamieszczanych dotąd treści, jak i zablokowanie możliwości dodawania nowych w przyszłości. W skrajnych przypadkach możesz zostać nawet „nagrodzony” permanentnym skasowaniem Twojego profilu, zwłaszcza jeśli wcześniej zignorowałeś inne środki zapobiegawcze zastosowane przez administratorów. 

Oprócz tego, spamowanie linkami bardzo źle wpłynie na wizerunek Twojej firmy i nie zapewni Ci zaufania potencjalnych klientów. Łatwo jest znaleźć na portalach społecznościowych czy blogach posty, w których treści zamieszczane np. przez boty reklamowe stają obiektem żartów, głównie ze względu na powtarzalność czy niepoprawność językową (wynikającą najczęściej z automatycznych tłumaczeń). W ten sposób nie zyskasz sympatii potencjalnych klientów, dlatego zdecydowanie lepszym pomysłem jest postawienie na mniejszą liczbę linków, ale zamieszczaną w przemyślany sposób. Gdzie możesz zacząć zamieszczać linki?

Komentarze 

Bardzo popularnym sposobem, często wykorzystywanym np. w blogosferze, jest zamieszczanie linków w komentarzach pod postami, artykułami, filmami czy na forach. Pamiętaj jednak, że wstawianie linków w komentarzach bez żadnych innych treści często jest źle widziane przez innych autorów, gdyż pokazuje, że zależy Ci wyłącznie na reklamowaniu siebie, i nie interesują Cię praca i wysiłek, jakie autor tekstu włożył w stworzenie ich. 

W dobrym tonie jest natomiast odniesienie się do komentowanej treści oraz uprzejme zaproponowanie odwiedzenia Twojej strony. Staraj się także nie zamieszczać więcej niż jednego linka pod jednym postem, gdyż może to zostać uznane za spam. Ty również nie chciałbyś, aby Twoja witryna była traktowana przez innych jak tablica ogłoszeniowa. Pamiętaj także, by nie opierać całej swojej strategii link buildingowej na zamieszczaniu komentarzy pod postami na innych portalach, lecz traktować je wyłącznie jako jeden z jej elementów. 

Artykuły i inne treści sponsorowane

Świetnym pomysłem na wystartowanie z link buildingiem jest publikowanie artykułów sponsorowanych. To bardzo prosty i skuteczny sposób na pozyskanie linków. Artykułem sponsorowanym nazywamy tekst, który informuje konsumentów o Twojej ofercie, a jego publikacja zlecona jest w celu promocji marki. Możesz zarówno stworzyć je samodzielnie, jak i powierzyć to zadanie swoim pracownikom czy copywriterom. 

Artykuł sponsorowany to świetne miejsce do zamieszczenia odnośnika do Twojej strony internetowej oraz postawienie pierwszych kroków w link buildingu. Oprócz wpływania na widoczność Twojej witryny w wyszukiwarkach, artykuły sponsorowane niosą ze sobą szereg innych korzyści: pomagają budować rozpoznawalność i świadomość marki oraz poszerzać grono potencjalnych klientów. Oczywiście, oprócz artykułu sponsorowanego możesz również zainwestować w innego rodzaju treści promujące Twoją markę, np. posty w social mediach w ramach współpracy z influencerami. 

Wpisy gościnne

Innym sposobem na wejście w świat link buildingu są teksty gościnne, np. na blogach, które będą zawierały odnośnik do Twojej strony internetowej z zachętą do odwiedzenia jej. Tego typu współpraca różni się od artykułu sponsorowanego tym, że zazwyczaj działa na zasadzie barteru – Ty zyskujesz możliwość publikacji swojego tekstu, ale w zamian także użyczasz swojej platformy innym autorom. 

Link building za pomocą wpisów gościnnych wiąże się z obopólnymi korzyściami – barter pozwala zarówno zaoszczędzić pieniądze, które poświęciłbyś na opłacenie możliwości publikacji na zewnętrznej stronie, jak i zyskać nowych klientów wśród regularnych czytelników osoby, z którą podejmujesz współpracę. Dlatego też warto od czasu do czasu wymienić się wpisami z kimś z branży – dzięki temu zyskujesz nie tylko wartościowe linki zewnętrzne, ale i zwiększasz rozpoznawalność swojej marki.

Media społecznościowe

Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie w strategii link buildingu możliwości, jakie oferują nowoczesne social media, czyli media społecznościowe. Dzięki temu nie tylko znacząco poszerzysz bazę linków prowadzących do Twojej strony, ale i zwiększysz rozpoznawalność swojej marki wśród konsumentów i będziesz mógł pozostawać z nimi w stałym kontakcie. 

Własne kanały i profile mają tę zaletę, że to Ty kontrolujesz, jak często pojawiają się na nich treści zawierające linki. Możesz prowadzić je zarówno samodzielnie, jak i zlecić to zadanie podmiotowi zewnętrznemu, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas i zapewni Ci regularną publikację profesjonalnych, wysokiej jakości postów. 

Optymalnym rozwiązaniem jest działanie dwutorowe, czyli tworzenie własnych kanałów komunikacji z klientami w social mediach oraz dbanie o obecność linków do Twojej strony w social mediach innych osób. W tym celu możesz nawiązywać współprace z influencerami lub firmami z branży, np. wymieniając się wspomnianymi wyżej wpisami gościnnymi, inwestując w treści sponsorowane lub reklamy. 

Podsumowanie

Pozyskiwanie linków to bardzo skuteczna metoda na wygenerowanie większego ruchu na Twojej stronie internetowej i zapewnienie jej atrakcyjnej pozycji w wyszukiwarkach internetowych, dlatego warto uwzględnić ją w swojej strategii SEO. Jeśli potrzebujesz pomocy w rozpoczęciu swojej przygody z link buildingiem, zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą na www.linkhouse.pl!

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Analiza GAP linków zewnętrznych

Analiza GAP linków zewnętrznych

Praca nad najwyższą pozycją w wynikach wyszukiwania to zaciekła rywalizacja z konkurencją, w której rolę sędziego przyjmuje algorytm Google. Jak zabiegać o jego względy i jaką rolę odgrywają w tym linki zewnętrzne?

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój procesie budowy linków.