Co to jest link building i jak go robić skutecznie? 

ikona-data-publikacji
Opublikowano

20/10/2020

ikona-data-publikacji
Opublikowano

20/10/2020

Spis treści

Naszym pierwszym skojarzeniem z link buildingiem powinno być zagadnienie pozycjonowania stron. To właśnie link building jest podstawą zdobycia i utrzymania wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. 

W obecnych czasach to nie ilość pozyskanych linków do strony, a ich jakość i naturalna forma dają firmie realne korzyści. Podstawą są dobre miejsca dystrybucji linków i umiejętne zarządzanie procesem link buildingu, który stał się bardziej skomplikowany i czasochłonny.

Na czym polega link building, dlaczego jest ważny i jak skutecznie pozyskać mocne linki? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Co to jest link?

Zacznijmy od najważniejszego! Aby zrozumieć czym jest link buildingu, musimy wiedzieć coś o samym linku, czyli punkcie wyjścia całego procesu. Jest to odsyłacz umieszczony w tekście, dzięki któremu możemy przenieść się na konkretną stronę internetową lub do dokumentu. Podstawą jego działania jest ułatwienie procesu przenoszenia się pomiędzy witrynami.

Link może być powiązany z fragmentem tekstu, czy mieć formę elementu graficznego. Tekst skrywający w sobie link najczęściej zawiera także słowa kluczowe. Obecnie używanie tzw. anchor (treści, która wizualizuje dany link) jest karane przez Google, zatem opracowanie skutecznej strategii link buildingu jest bardzo istotne dla całego procesu!

Czym zatem jest link building? 

Jest to stosowanie linków do strony docelowej, jak i w obrębie działań wewnętrznych (np. do podstron, czy artykułów) lub działań zewnętrznych, gdzie użytkownik odsyłany jest do innej strony internetowej. 

Dlaczego linki zewnętrzne są ważne?

Co to są backlinki i  jakie korzyści płyną z ich używania 

W skrócie są to linki przychodzące zamieszczone na innej stronie www, kierujące do naszej strony internetowej. Jednak najważniejsza w tym przypadku okazuje się ich jakość! 

Dzięki jakościowemu linkowaniu zewnętrznemu zdobywamy zaufanie oraz autorytet jako strona. Oczywiście podstawową zaletą używania backlinków jest także wzrost poszczególnych pozycji fraz kluczowych. Backlinki to jeden z głównych czynników rankowania Google.

Od ilości, znacznie bardziej liczy się jakość linków oraz ich merytoryczna wartość. Tylko wtedy możemy wtedy mówić, że nasze linki są mocne. Sztucznie wygenerowane backlinki mogą skutkować nałożeniem kary przez Google. Profil linków musi być naturalny, wtedy link building jest najbardziej skuteczny! 

Typy linków

Możemy wyróżnić linki:

  • wewnętrzne przenoszą nas na kolejną podstronę w obrębie tego samego serwisu.
  • zewnętrzneto linki do strony, które wychodzą z naszego serwisu lub kierują do naszej strony www z innej witryny.

Z punktu widzenia SEO linki możemy podzielić na:

  • linki dofollow to najbardziej pożądany i zarazem skuteczny typ linku. Prowadzą one boty wyszukiwarek w ten sposób, aby te odwiedziły stronę, do której prowadzi dany link. Ten atrybut strony, osadzony w HTML, jest informacją na temat wnioskowania o jakości źródła linku. 

Linki dofollow są niezbędnym elementem procesu pozycjonowania strony, właśnie ze względu na to, że pokazują moc witryny, na której znajduje się link. Jeśli strona posiada wysoki wskaźnik Page Trust wtedy nasza strona docelowa również zyskuje w oczach Google. Natomiast należy uważać na strony o niskim wskaźniku Page Trust. Umieszczenie tam linku może skutkować przeciwnym efektem do zamierzonego. Dlatego tak istotne jest dbanie o dobry poziom link buildingu!

  • linki nofollow sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku linków dofollow, natomiast informacja dla algorytmu jest odwrotna. Nofollow oznacza, że link nie jest tak istotny, aby informować o mocy strony. Możemy zatem uznać, że taki link jest nieprzydatny. Jednak nie do końca! Pomagają one w tworzeniu naturalnie wyglądających linków, które wzbudzają zaufanie robotów analizujących. 

Sposoby na pozyskiwanie mocnych linków

Publikuj i korzystaj z gotowych artykułów

Po pierwsze, możemy postawić na publikowanie artykułów. Jest to jedna z popularniejszych form pozyskiwania linków. Mamy do wyboru dwie możliwości:

  • artykuł sponsorowany są to artykuły płatne, w których wydawca udostępnia nam przestrzeń reklamową, na której publikujemy przygotowany artykuł. Oczywiście warto publikować na stronach, które są jakościowe i chętnie odwiedzane przez internautów. 

Możemy również zainwestować w linki do strony w gotowych już artykułach. Dzięki temu bardzo szybko i efektywnie uzyskamy linkowania. Wadą tego sposobu jest jednak trudność w znalezieniu tekstu, który będzie pasował do naszego linku i pozostanie on wiarygodny.

  • artykuł gościnny jest to bezpłatny sposób link buildingu. Artykuł musi dotyczyć konkretnych zagadnień i być tworzony bez ekspertów w danej dziedzinie. Nie powinien posiadać formy reklamowej, a za to samą treścią generować ruch na stronie wydawcy. My również zyskujemy ruch na naszej witrynie dzięki linkom, zatem możemy powiedzieć o sytuacji win-win! Zarówno dla wydawcy jak i dla nas. 

Świetną, bezpłatną opcją może okazać się także rozsądna wymiana linkami między stronami.

Publikacje możemy załatwić zarówno na własną rękę, kontaktując się z wydawcami lub korzystać z platform, takich jak Linkhouse, które pomogą nam szybko wyszukać strony, podając przy tym niezbędne dane dotyczące jakości danych witryn.

Korzystanie z kilku źródeł naraz wydaje Ci się czasochłonne i wymagające ogromnej wiedzy z zakresu link buildingu? Nie, jeśli skorzystasz z odpowiedniej platformy! Dzięki Linkhouse wszystkie sposoby na skuteczne pozyskiwanie linku znajdziesz w jednym panelu

Linkhouse to największa baza zarówno polskich, jak i zagranicznych portali. 22 tysiące stron, które na bieżąco są monitorowane pod względem parametrów dotyczących witryn. 

Platforma oferuje wykupienie artykułów sponsorowanych, linków w istniejących artykułach oraz linków reklamowych! 

Dzięki integracji z Semrush, Ahrefs, SemStorm, Majestic oraz Senuto co 7 aktualizowane są dane dotyczące witryn. Masz dostęp do sprawdzonych informacji i możesz bezpiecznie zdecydować się na zakup konkretnej formy linkowania.

Linkhouse oferuje aż 40 opcji filtrowania stron! Dzięki temu szybko i efektywnie wybierzesz najbardziej odpowiadające Ci oferty miejsc do pozyskiwania linków.

Platforma dodatkowo posiada funkcję Panelu Copywritera, gdzie łatwo zlecisz artykuły do napisania, a cały proces będziesz miał pod kontrolą z poziomu panelu.

Dzięki Linkhouse zaoszczędzisz czas i nie będziesz musiał więcej zmagać się z problemem wyboru odpowiednich stron do linkowania, czy weryfikowania skuteczności swoich działań. Jeśli chcesz zadbać o proces link buildingu od A-Z, to Linkhouse jest najlepszym wyborem!

Postaw na ekspertów

W przypadku link buildingu, świetne sprawdzi się także outreach marketing. Opiera się on na przekazaniu treści dotyczącej naszej firmy przez osoby wpływowe, których grupa docelowa jest silnie powiązana z naszą. Tutaj liczy się odpowiedni czas, sposób przekazu oraz osoba. Eksperci wzbudzają zaufanie konsumentów, zatem polecenie, czy wzmianka o naszej firmie świetne wpłynie zarówno na branding firmy, jak i realne zwiększenie ruchu na stronie dzięki zamieszczonym linkom. 

Rola marketingu szeptanego w link buildingu

Dla linków nofollow idealnie nadadzą się także komentarze na blogach, czy pod postami w social mediach. Jest to świetny sposób na naturalne budowanie linków. Jest to przykład marketingu szeptanego, który w założeniu daje nam efekt kuli śnieżnej. Tutaj również warto postawić na jakość publikacji, pod którymi zostawiamy komentarze, niż na ilość pozostawionych linków.

Skuteczny link building 

Link building to przede wszystkim sposób na lepsze pozycjonowanie naszej strony. Możemy dzięki niemu zdobywać lepsze miejsca rankowania Google oraz utrzymywać się wciąż wysoko! Jednak proces ten nie jest prosty. Musimy zadbać szczególnie o jakość linkowania oraz zwracać uwagę na parametry stron, gdzie znajdują się linki do naszych witryn. Dopiero dobre merytorycznie linkowanie, umieszczone na odpowiedniej strony przyniesie nam korzyści!

Linki zewnętrzne to najbardziej popularny typ linków, z których korzystają specjaliści SEO. Pokazywanie mocy witryny, na której znajduje się linkowanie (linki dofollow), ma duży wpływ na pozycjonowanie strony. Natomiast należy pamiętać, że nie jest to jedyna korzyść! Dzięki dobrej jakości linkowaniu możemy zadbać także o wzrost zaufania do naszej strony (zarówno przez boty Google, jak i użytkowników).

Sposobem na skuteczny link building jest publikowanie artykułów sponsorowanych, linków reklamowych, czy zamieszczanie linków w istniejących już artykułach. Możesz skorzystać również z outreachu, czy spróbować marketingu szeptanego w komentarzach. 

Wszystkie opcje płatnego pozyskiwania linków znajdziesz na platformie Linkhouse! Dzięki niej cały proces link buildingu znajduje się w jednym panelu. Od zamówienia tekstu u copywritera, przez wybór witryny na podstawie ciągle aktualizowanych parametrów, po kontrolę nad wszystkimi publikacjami. Postaw na szybki i efektywny link building!

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Jak wypromować sklep internetowy?

Branżę e-commerce możemy rozumieć jako szeroko pojęty handel elektroniczny. Rynek ten z roku na rok staje się coraz bardziej dochodowy. Dodatkowo taka forma sprzedaży wiąże

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.