Wpisy gościnne – jak wykorzystać guest posting/blogging do link buildingu?

ikona-data-publikacji
Opublikowano

15/01/2024

ikona-data-publikacji
Opublikowano

15/01/2024

Spis treści

Wpisy gościnne to nie tylko sposób na budowanie marki osobistej – to też ważny element link buildingu. Odkąd pozycjonowanie stron internetowych stało się podstawowym elementem budowania swojej obecności online, guest posting zyskał na popularności – nie bez powodu.  Jest ważny nie tylko pod kątem SEO.

Dlatego w tym artykule pokażemy Ci, jak wpisy gościnne na blogu mogą wspomóc Twoje działania SEO. Poznasz zarówno korzyści, jakie niesie ze sobą ta praktyka, jak i podstawowe kroki, które warto podjąć, aby osiągnąć sukces. A jeśli interesują Cię aktualne trendy w branży, bez obaw  –  o tym też Ci nieco opowiemy. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czas na solidną dawkę praktycznej wiedzy! Zobacz, co możesz zyskać dzięki wpisom gościnnym.

Co to jest guest posting?

Czym są wpisy gościnne? Guest posting to praktyka polegająca na współpracy z innymi twórcami i właścicielami serwisów i stron internetowych. Autorzy zewnętrzni piszą i publikują treści w obrębie witryn osób lub firm. To popularna metoda, która pozwala autorom na dotarcie do nowej publiczności poprzez udostępnienie swojej publikacji  na stronach innych platform.

W ramach guest bloggingu autorzy mogą tworzyć artykuły, newsy, wywiady i inne rodzaje treści (także wideo), które są następnie udostępniane w zewnętrznym serwisie. Ten proces może przynieść korzyści obu stronom  –  dlaczego? Autor zyskuje większą widoczność i potencjalnie nowych czytelników, pozycjonując się jako ekspert, a strona „gospodarza” otrzymuje świeże treści i potencjalnie rozgłos. Ale to jeszcze nie wszystko –  nie bez powodu mówi się o tym, że wpisy gościnne na blogu mogą wspierać Twoje linkowanie zewnętrzne, pozwalają w końcu pozyskiwać nowe odnośniki.

Jaka jest rola wpisów gościnnych w procesie pozycjonowania strony? Poznaj guest blogging

Wpisy gościnne mogą odgrywać istotną rolę w marketingu i całym procesie pozycjonowania strony internetowej przez wpływ na linkowanie i budowanie profilu linków. Poniżej najważniejsze naszym zdaniem korzyści płynące z guest bloggingu.

Zdobywasz linki wysokiej jakości

Wpisy gościnne pozwalają na umieszczenie linków zwrotnych (backlinków) do strony docelowej w treści zamieszczanej na innych stronach. Jeśli strony, na których publikowane są te treści, są uznawane za wartościowe przez wyszukiwarki, to linki te mogą przyczynić się do poprawy widoczności Twojej strony w wynikach wyszukiwania. A często samo opublikowanie to jeszcze nie wszystko – wpis żyje dalej, gdy zainteresowani użytkownicy udostępniają go na swoich mediach społecznościowych. Rośnie więc nie tylko autorytet Twojej domeny, ale i ruch na stronie, a może nawet konwersja. Jest tu więc duży marketingowy i reklamowy potencjał.

Budujesz swój autorytet i markę

Publikowanie wartościowych treści na różnych platformach sprawia, że zyskujesz autorytet w danej branży  –  skoro ktoś chciał umieścić treści od Ciebie na swoim blogu, oznacza to, że są one warte uwagi, prawda? Oczywiście perspektywa budowania marki osobistej to jedna kwestia (ale za to jak ważna w dobie E-E-A-T!), natomiast przypomnijmy, że budowanie autorytetu strony będzie brane podczas oceny witryny przez Google.

Co więcej, współpraca z innymi autorami i stronami poprzez guest posting pozwoli Ci budować cenne relacje w danej branży. To z kolei może przynieść wymierne korzyści w postaci wymiany treści, linków i szerokich możliwości promocji.

Unikasz sztucznych optymalizacji

Wpisy gościnne mogą pomóc w naturalnym link buildingu, co bez dwóch zdań jest istotne z punktu widzenia SEO. Publikujesz content na różnych platformach w bardzo naturalny sposób, umieszczając w nich linki czy ważne dla Ciebie frazy, i budując prawidłowy profil linków.

W konsekwencji: zwiększasz swoją widoczność

Udostępnianie treści na różnych stronach pozwala dotrzeć do nowych grup odbiorców i zwiększyć widoczność strony. Mowa tu z jednej strony o nieorganicznej widoczności (czyli tym, że ktoś zyskuje świadomość istnienia Twojej osoby/marki), ale i tej całkowicie SEO-wej. Im więcej osób odnajduje i czyta treści związane z daną stroną, tym lepiej dla jej pozycji w wynikach wyszukiwania. A jeśli do tego wyszukiwarka zanotuje, że na świetnym portalu znalazł się link do Twojej witryny, sukces niemal gwarantowany!

Wskazówka: Pamiętaj, że pisane treści powinny być wartościowe, a linki naturalnie wpasowane w kontekst, aby osiągnąć najlepsze wyniki. Co istotne, guest posting nie ma nic wspólnego z popularną kiedyś wymianą linków czy artykułami sponsorowanymi, ale o tym opowiemy Ci następnym razem.

Jak wykorzystać wpisy gościnne do link buildingu? 

Wiesz już, że wpisy gościnne są skutecznym narzędziem do link buildingu i pomogą Ci poprawić widoczność strony i pozycje fraz kluczowych w wynikach wyszukiwania. Ale od czego właściwie warto zacząć?

Znajdź odpowiednie strony

To według nas absolutna podstawa: do guest postingu wybierz takie serwisy internetowe, które są związane tematycznie z treściami Twojej strony. Warto, aby strony, na których publikujesz wpisy gościnne, miały wysoką reputację w branży oraz w Google. Tę drugą kwestię możesz sprawdzić za pomocą takich narzędzi jak MOZ czy Ahrefs.

Sprawdź profil linków danej strony

Skoro portal ma być zgodny tematycznie z Twoją stroną i mieć wysoki autorytet domeny, nie można zapomnieć o jeszcze jednym ważnym aspekcie: profilu linków. Koniecznie sprawdź, czy strona, na której planujesz opublikować swój wpis gościnny, ma zdrowy i zrównoważony profil linków. Unikaj stron, które są podejrzane z punktu widzenia SEO, na przykład ze względu na spam czy zbyt dużą liczbę linków wychodzących.

Zadbaj o jakość treści

Masz stronę, na której chcesz opublikować wpis? Świetnie. Teraz czas go napisać. A to temat, obok którego nie możesz przejść obojętnie. Dlatego:

  • Dostosuj treść swojego wpisu gościnnego do profilu i tematyki strony, na której będzie on opublikowany i zadbaj o jego stronę merytoryczną. Zgodnie z E-E-A-T musisz zaoferować użytkownikom realną wartość. Dobry copywriting to też podstawa!
  • Nie umieszczaj w treści linków w przesadnie nachalny sposób, bo nie jest to dobrze oceniane przez Google. Zamiast tego dodaj linki zwrotne w treści w sposób naturalny, tak aby były logicznym uzupełnieniem tekstu. Nie może to też być jakikolwiek link  –  dobrze przemyśl, co danym wpisem gościnnym chcesz promować.
  • Jeśli w treści guest posta możesz dodać więcej niż jeden link, warto zróżnicować wychodzące anchory (czyli teksty, które są klikalne i prowadzą do Twojej strony). Unikaj nadmiernego używania tych samych fraz kluczowych.
  • Pamiętaj, że wpis musi być unikalny i zgody z dobrymi praktykami content marketingu.

Pamiętaj, że link building to proces

Tak, budowanie dobrego profilu linków to proces, który wymaga czasu, a guest posting jest jego elementem. Publikuj regularnie wpisy gościnne na różnych platformach, aby stopniowo zwiększać ilość linków prowadzących do Twojej strony. Nie rób tego masowo ani w przypływach energii – regularność i systematyczność są tutaj kluczem do sukcesu.

Opublikowanie to dopiero start!

Wydaje ci się, że guest blogging kończy się na opublikowaniu wpisu?  Nic bardziej  mylnego. Śledź wyniki i monitoruj, jak różne wpisy gościnne wpływają na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Analizuj, które strony przynoszą najlepsze rezultaty i dostosuj swoją strategię w oparciu o te informacje. Optymalizacja działań na podstawie realnych danych jest niezwykle ważna!

Wskazówka: zobacz też na naszym blogu, co mogą dać Ci linki w istniejących artykułach: wartościowe linki to w końcu podstawa.

Nawiązuj relacje

Utrzymuj kontakt z redaktorami stron, na których publikujesz wpisy gościnne. Buduj trwałe relacje, dzięki którym będzie Ci łatwiej o miejsca do guest postingu w przyszłości. Niby to proste, ale jednak często zapominamy o tym, że w SEO ostatecznie najważniejsi są ludzie.

Gdzie publikować wpisy gościnne?

Jeśli chcesz wnieść swój marketing na nowy poziom, musisz znaleźć odpowiedniego partnera do współpracy, który opublikuje Twój content. Jednym z takich miejsc jest Linkhouse. Zachęcamy do skorzystania z możliwości zamówienia publikacji wpisów gościnnych z linkiem w formie artykułów sponsorowanych. Dzięki temu możesz blogować, publikując swoje treści na wielu renomowanych portalach — gotowy zostać ekspertem w danej dziedzinie? Odezwij się do nas, by otrzymać spersonalizowaną ofertę! Niezależnie od tego, czy publikujesz jako osoba prywatna, czy agencja, mamy dla Ciebie dopasowane rozwiązania.

Wpisy gościnne na blogu: co warto zapamiętać? Jak je publikować?

Co udało Ci się dowiedzieć?

  • Pamiętaj, że wartość treści dla czytelników oraz zgodność z zasadami SEO są tak naprawdę podstawą sukcesu wpisów gościnnych.
  • Guest posty nie tylko poprawią widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania, ale także zbudują pozytywny wizerunek marki. 
  • I nie zapomnij jeszcze o jednym: często jakość jest ważniejsze niż ilość, także gdy chodzi o gościnne wpisy.

Czym są wpisy gościnne i jak mogę je wykorzystać na swoim blogu?

Wpis gościnny to artykuł opublikowany na innym blogu niż Twój własny, gdzie dzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dzięki wpisom gościnnym na innych stronach możesz zwiększyć ruch na swojej stronie internetowej, ponieważ potencjalni klienci mogą trafić na Twoje treści poprzez linki zawarte w artykule. Publikując content jako ekspert w twojej branży, budujesz swoją reputację i zasięg wśród unikalnych użytkowników.

Jakie korzyści mogę zyskać dzięki wpisom gościnnym na innych platformach?

Wpisy te pomagają w budowaniu autorytetu na rynku, co przekłada się na lepszą widoczność Twojej strony w wyszukiwarce Google. Dzięki temu, możesz przyciągnąć więcej potencjalnych klientów zainteresowanych Twoją specjalizacją. Dzięki wpisom gościnnym możesz też zyskać nowych odbiorców dla swojego newslettera i zwiększyć obecność na kanałach social media, kiedy Twoje treści będą udostępniane.

Dlaczego warto tworzyć wpisy gościnne, jeśli dopiero zaczynasz z własnym blogiem?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z własnym blogiem, wpisy gościnne mogą być doskonałym sposobem na szybkie dotarcie do większej liczby odbiorców. Umożliwiają one dotarcie do czytelników innego bloga, którzy mogą być zainteresowani Twoim contentem. To również okazja, by pokazać się jako ekspert w danej dziedzinie i nawiązać wartościowe relacje z innymi blogerami.

Jakie są najlepsze praktyki przy tworzeniu wpisu gościnnego, aby przyniósł on jak najwięcej korzyści?

Przy tworzeniu wpisu gościnnego, ważne jest, aby content był wartościowy i ściśle związany z tematyką strony goszczącej oraz Twoją specjalizacją. Zawsze upewnij się, że wpis jest unikalny i dostarcza czytelnikom nowych informacji. Pamiętaj również o naturalnym wkomponowaniu linków do swojej strony, co może zachęcić czytelników do odwiedzenia Twojego bloga. Możesz także zaprosić czytelników do komentowania Twojego wpisu lub dzielenia się nim na social media.

Czy istnieją jakieś ryzyka związane z publikowaniem wpisów gościnnych i jak im przeciwdziałać?

Podczas publikowania wpisów gościnnych ważne jest, aby wybierać strony o dobrej reputacji i unikać tych, które mogą być postrzegane jako spamowe lub niewiarygodne. Należy także pamiętać o prawach autorskich i zawsze mieć na uwadze, że jesteś administratorem danych osobowych zawartych w swoich artykułach. Aby zminimalizować ryzyko, warto podpisać umowę o współpracy, która będzie zawierała klauzulę o ochronie i przetwarzaniu moich danych osobowych w celu publikacji.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.