Jak zdobyć wartościowe linki w 2022 roku?

Jak zdobyć wartościowe linki w 2022 roku?

Jak zdobyć wartościowe linki w 2022 roku?

Sebastian Heymann

Sebastian Heymann

ikona-data-publikacji

Opublikowano

24/01/2022

ikona-data-publikacji

Opublikowano

24/01/2022

Spis treści

Linki są walutą w Internecie dla wielu firm. Nie można mieć obecności online bez nich, a im jest ich więcej i mają świetną jakość, tym wyżej strona może uplasować się w wynikach wyszukiwania (SERPs). Ale jak pozyskać te linki? To nie takie proste, jak kiedyś. Dziś specjaliści SEO szukają sposobów na znalezienie takich, które dadzą klientom przewagę nad ich konkurencją.

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak zdobyć wartościowe linki w 2022 roku? Jeśli jesteś jedną z nich, to czytaj dalej!

1. Stosuj różne strategie linkowania

Na początek, weź pod uwagę różne typy linków do swojej strategii, na przykład linki martwe, żywe, zewnętrzne, wewnętrzne, dofollow, nofollow, tekstowe, czy graficzne. 

Linki żywe odsyłają do stron, które działają, natomiast martwe prowadzą na strony niedziałającej. Z kolei linki zewnętrzne odsyłają do stron lub treści poza stroną, czyli dosłownie na zewnątrz. Za to wewnętrzne, działają wręcz przeciwnie – kierują do podstron lub miejsc w obrębie Twojej witryny. Linki dofollow prowadzą boty wyszukiwarek tak, aby te odwiedziły stronę, do której prowadzi dany link, a nofollow oznaczają, że link nie jest tak istotny, aby informować o mocy strony. W przypadku linków dodanych do grafik rolę anchoru przejmuje opis alternatywny obrazka, a linki z inną treścią to najczęściej hiperłącza dodane do tekstu, na przykład „zobacz więcej”. Każde z nich jest ważne dla Twojej witryny, więc warto nie skupiać się tylko na jednym rodzaju.

2. Umieszczaj linki do innych stron

Odsyłanie do innych stron również pomaga w budowaniu linków. Nawet jeśli są to strony konkurencyjne – wspominając o ich pracy we wpisach na własnym blogu, tworzysz możliwości cytowania, więc i linkowania do tego artykułu. Z takiej sytuacji korzystasz zarówno Ty, (ponieważ zdobywasz wartościowego linka) jak i firma, która postanowiła odnieść się do Twoich materiałów, ponieważ zyskuje pozytywną opinię od innej firmy z branży. Oczywiście możesz umieszczać też linki do swoich podstron, sekcji Q&A, ofert, itp. z myślą o zwiększeniu zainteresowania klienta swoją marką.

3. Stwórz strategię zaangażowania dla swojej kampanii link buildingowej.

Postaraj się zaangażować odbiorców i nakłoń ich do akcji, poprzez dzielenie się swoimi przemyśleniami na dany temat. Dołączaj elementy, które same w sobie będą interesujące dla czytelników. Nie posługuj się wyłącznie tekstem, ponieważ na dłuższą metę może on być nużący. Nie rezygnuj również z CTA – nakłaniaj do reakcji na posty, komentarzy, udostępnień. Możesz również postawić na konkursy – one też świetnie motywują do działania.

4. Bądź pewny, że tworzysz najlepszy content

Jeśli zależy Ci na zdobyciu wartościowych linków, upewnij się, że treści, które udostępniasz internautom są również wysokiej jakości. Tworzenie świetnego contentu powinno być kluczowym aspektem każdej strategii SEO. To użytkownicy decydują o wartości tego, co udostępniasz, dlatego pisz dla nich, a nie dla siebie. Weź pod uwagę to, o czym chcą przeczytać, jakie mają zainteresowania i jakie wydarzenia śledzą, abyś mógł odnieść je do swojej firmy. Następnie spraw, aby materiały te były czytelne i wciągające. Zadbaj o nagłówki, akapity, strukturę tekstu, dodatkowe elementy graficzne. Podczas pisania ważne jest też, abyś wziął pod uwagę intencję wyszukiwania potencjalnego czytelnika. Postaraj się spełnić oczekiwania i dostarcz to, czego klienci szukają. Na koniec, aktualizuj artykuły, abyś nie wyświetlał przestarzałych i mylących danych, które niszczą zaufanie do Twojej marki.

5. Twórz raporty, statystyki, prowadź badania

Internauci z chęcią linkują do tych artykułów, które zawierają dane, statystyki, czy raporty, szczególnie wtedy, gdy sami nie mają możliwości, ani budżetu, na przeprowadzanie takich badań. Jest to zarówno interesująca forma przedstawienia wniosków z researchu, ale też atrakcyjne źródło nowych linków, które może wykorzystać nawet konkurencja w swoich artykułach. Może to być też interesujący materiał do udostępniania w mediach społecznościowych.

6. Publikuj posty gościnne, aby uzyskać więcej ekspozycji dla siebie i swojej witryny 

Wpisy gościnne niezmiennie pozostają popularnym sposobem na link building. Ogólnie rzecz ujmując, jest to publikowanie własnych wpisów na zaprzyjaźnionych stronach działających w tej samej branży. Dzięki nim możesz dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniami i publikować wywiady. Oczywiście jest to świetny sposób na budowanie profilu linków, ale też szansa na wykreowanie wizerunku eksperta w danej dziedzinie. Metoda ta bywa trudna, gdyż znalezienie odpowiedniego bloga, który zgodzi się na wpis, nie jest łatwe i zajmuje dużo czasu. Ponadto, może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Nie mniej jednak, zaletą guest postingu jest to, że konkurencja nie jest w stanie odtworzyć takiego linku.

7. Nie zapomnij o mediach społecznościowych! 

W naszej liście nie mogło zabraknąć wzmianki o mediach społecznościowych. Publikowane tam linki posiadają atrybut nofollow i mimo, że nie mają wpływu na pozycjonowanie, to pomagają zdobyć ruch na stronie. Co więcej, posiadanie fanpage’a przez firmę służy do wzmacniania swojej pozycji wśród konkurencji. Firmom powinno zależeć na zaciekawieniu użytkowników swoimi postami, gdyż w efekcie mogą oni z ciekawości odwiedzić witrynę. A jeśli znajdujące się na niej materiały okażą się wartościowe, czytelnicy zaczną dzielić się opiniami i udostępniać linki. Połączenie social media i dobrego contentu, może zapewnić też stabilny napływ linków z innych stron, ponieważ administratorzy będą szukać wiarygodnego źródła informacji.

8. Stwórz listę najlepszych blogów

Kolejną metodą wartą uwagi jest wykorzystywanie zasięgu blogerów. Poprzez dotarcie do dobrze znanego autora, który posiada grono zaufanych fanów, możesz znacząco zwiększyć ekspozycję marki i zauważysz wzrost pozyskanych linków. Swoje wysiłki skup na zbudowaniu listy najlepszych twórców. Znajdź takich, którzy mają wybudowaną renomę i nawiąż z nim kontakt. Zastanów się również nad współpracą z innymi blogerami, na przykład takimi, których strony internetowe prężnie się rozwijają i cieszą coraz większą popularnością na rynku. Skontaktuj się z możliwie jak największą liczbą liczących się autorów w danej branży, ponieważ wpływowe osoby mają możliwość dotarcia do tych, którzy są zainteresowani daną tematyką i za pomocą linków mogą przekierować ich na Twoją witrynę.

9. Dowiedz się, które wpisy cieszą się dużą popularnością

Wykorzystaj jak najwięcej z Twoich najpopularniejszych tekstów. Możesz wspomnieć o nim w mediach społecznościowych, w artykule sponsorowanym, czy guest poście. Pamiętaj jednak, żeby wybierać strony jak najbardziej pasujące tematyką do profilu Twojej witryny. Ta technika nie tylko umożliwia pozyskanie wartościowych linków, ale także może się przyczynić do zdobycia nowych czytelników lub klientów. A w ten sposób budujesz też wizerunek marki. 

10. Wykaż się kreatywnością tworząc infografikę, którą ludzie będą chcieli podzielić się z innymi

Wspomnieliśmy już wcześniej, że nie tylko tekst się liczy. Atrakcyjne infografiki mogą zdobyć wysokiej jakości linki zwrotne, gdyż przykuwają uwagę poprzez połączenie ważnych informacji z interesującym projektem. Ale tworzenie infografik to znacznie więcej niż połączenie tekstu i obrazów, ponieważ musisz wziąć pod uwagę to, co ludzie chcieliby udostępniać. Ponadto, sukces infografiki wynika ze starannie zaplanowanego designu, schematu i danych.

11. Współpracuj z influencerami

Osoby o popularnych profilach na Instagramie, Facebooku, TikToku czy YouTube z pewnością wesprą Twoją strategię link buildingową.  Influencer marketing przyciąga spory ruch organiczny, który jest proporcjonalny do popularności autora. Jest świetną okazją do budowania linków, ponieważ pozwala umieścić odpowiedni odnośnik w materiałach wpływowej osoby. Treści tworzone przez influencerów są zwykle promowane, więc zwiększa się prawdopodobieństwo dodatkowych wejść organicznych na Twoją witrynę. Co więcej, jeśli dany influencer działa w mediach społecznościowych i na własnej stronie www, to możesz w ten sposób uzyskać linki nofollow i dofollow. A obydwa z nich są przydatne.

12. Udzielaj się na forach

Kolejną metodą na pozyskiwanie linków, jest udzielanie się na forach tematycznych. Szczególnie tych branżowych, powiązanych z Twoją niszą. Mimo, że większość wiadomości zawiera wyłącznie linki typu nofollow, to stanowią one świetne uzupełnienie dla linków dofollow. A dobrze umieszczone wpisy na popularnych forach mogą dodatkowo generować spory ruch organiczny na stronę.

13. Odpowiadaj na komentarze 

Pozostawienie pytań klientów bez odpowiedzi świadczy negatywnie o Twojej firmie i wygląda tak, jakbyś nie interesował się opinią użytkowników. Z tego względu systematycznie sprawdzaj, czy nie pojawiły się nowe komentarze w mediach społecznościowych, lub pod artykułami na blogu i wykorzystuj te okazje do linkowania. Sam też możesz zacząć dyskusję. Warto jednak postarać się o to, aby takie komentarze nie wyglądały zbyt spamersko, a wiadomości polecające Twoją firmę były jak najbardziej naturalne, ponieważ tylko takie mogą zachęcić do sprawdzenia oferty, a także zwiększyć jej wiarygodność.

14. Wykorzystaj moc wideo

Oczekiwania internautów stale rosną. Chcą oni wkładać jak najmniej wysiłku w poszukiwania, ale jednocześnie otrzymywać wszystko, jak na tacy. Oznacza to, że przekaz ma być prosty, użyteczny, a do tego atrakcyjny. Doskonale sprawdzają się tutaj filmy wideo, które przy infografikach idealnie uzupełniają tekst. Dołączanie filmów edukacyjnych to niesamowity sposób na zaangażowanie odbiorców. Dodają świeżości i zachęcają do linkowania.

15. Śledź trendy w link buildingu 

Aby zdobyć wartościowe linki, konieczne jest stałe obserwowanie pojawiających się trendów. Jeśli wystarczająco wcześnie zauważysz daną tendencję, która ma perspektywy na przyszłość, zdołasz wyprzedzić konkurencję i zastosować dane techniki na długo przed nimi. Pamiętasz, jak influencer marketing zyskał na popularności? Wiele firm postawiło na niego w swoich działaniach link buildingowych i jak się okazało, postawiły na dobrą kartę.

16. Monitoruj kto linkuje do Ciebie, abyś mógł otrzymać więcej linków

Zauważyłeś, że od jakiegoś czasu dane strony stale linkują do Twojej witryny? Świetna sprawa, tym bardziej, że możesz nakłonić ich do jeszcze większej aktywności. Badanie stron, które kierują do Ciebie, pomoże Ci w ustaleniu ich jakości. Być może w ten sposób nawiążesz nową i mocną współpracę?

17. Upewnij się, że Google indeksuje Twoją witrynę

Link nie zaindeksowany jest linkiem bezwartościowym. Jedną z niezbędnych spraw jest upewnienie się, czy Google na pewno indeksuje Twoją stronę. Ważna jest tu mapa witryny, czyli plik, który informuje przeglądarkę, jakie strony, elementy i pliki są ważne. Google więc odczytuje mapę, aby skutecznie prowadzić indeksowanie. Mapa witryny, może być potrzebna na przykład wtedy, gdy strona jest nowa i prowadzi do niej niewiele linków zewnętrznych. Boty indeksują internet, śledząc linki między stronami, więc jeśli do Twoich stron nie prowadzą żadne linki z witryn zewnętrznych, Google może ich nie odnaleźć.

18. Używaj słów kluczowych w tytule i meta opisie każdej strony w Twojej witrynie

Nie zapominajmy też o słowach kluczowych, które odgrywają znaczącą rolę w pozycjonowaniu. Umieszczenie ich w tytule strony i meta opisie wesprze między innymi linkowanie zewnętrzne. Tytuł określa główną tematykę strony internetowej, za to meta description to opis strony, dookreślający ten tytuł. Jest widoczny tylko w wyszukiwarce Google, dlatego wstawienie tam słów kluczowych bardzo jej pomaga. Co więcej, słowa te pomogą w znalezieniu Twojej strony przez użytkowników, więc zwiększą ruch.

19. Korzystaj z platform dla dziennikarzy 

Masz wiele narzędzi do wyboru: Publito, HARO, SourceBottle. Te platformy zarówno pozwalają dziennikarzom znaleźć nowe źródła do swoich prac, jak i umożliwiają ekspertom z danej dziedziny uzyskać więcej linków do swoich witryn. Regularne podsyłanie swoich wypowiedzi może szybko zaowocować linkami z miejsc, o których konkurencja może nawet nie mieć pojęcia. Oczywiście komentarzy można udzielać na różne tematy, w wielu branżach. Dziennikarze i redaktorzy innych stron po zapoznaniu się z wartościową treścią stwierdzą, że jest ona warta opublikowania, czyli jest warta linku.

20. Przy pomocy Linkhouse możesz w prawidłowy sposób przygotować strategię linkowania!

Proces publikacji artykułów, dzięki którym zdobędziesz więcej linków może być zautomatyzowany, jeśli skorzystasz z takiej platformy jak Linkhouse. Zajmuje się ona między innymi tworzeniem ogłoszeń, artykułów sponsorowanych, wpisów na fora, czy też dodawaniem odnośników w istniejących już materiałach. Mówiąc wprost, na platformie Linkhouse masz szeroki wybór portali, gdzie możesz pozyskać link, umieszczając swój tekst lub zamawiając jego przygotowanie. Korzystając z bazy dostępnej na stronie zachowujesz wysiłki, które musiałbyś poświęcić na wiele samodzielnych czynności, ponieważ budowanie linków poprzez Linkhouse, pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu przeznaczanego na wyszukiwanie odpowiednich miejsc do ich zamieszczania oraz dogadywania szczegółów z webmasterami. Co więcej, ogromnym plusem platformy jest stały przyrost portali i serwisów, z których możesz skorzystać w działaniach link buildingu. Analiza konkurencji jest również sprawniejsza dzięki wykorzystaniu tego narzędzia – możesz sprawdzić, jakie portale linkują do stron konkurencji, a później porównać te strony z bazami Linkhouse.

Podsumowanie

Zdobywanie wartościowych linków to bardzo ważny element w procesie SEO, a samo budowanie linków to bardzo szerokie zagadnienie, które ma ogromny wpływ na widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Odpowiednio dobrana strategia może wpłynąć pozytywnie nie tylko na pozycję fraz, ale też na postrzeganie całej firmy. Korzystając z usług Linkhouse, nie tylko ułatwisz proces link buildingu, ale także zaoszczędzisz wiele czasu, który musiałbyś poświęcić na samodzielne pozyskiwanie linków.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Analiza GAP linków zewnętrznych

Analiza GAP linków zewnętrznych

Praca nad najwyższą pozycją w wynikach wyszukiwania to zaciekła rywalizacja z konkurencją, w której rolę sędziego przyjmuje algorytm Google. Jak zabiegać o jego względy i jaką rolę odgrywają w tym linki zewnętrzne?

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.