Zarejestruj się

Czym jest context marketing – najważniejsze informacje, które powinieneś znać

ikona-data-publikacji
Opublikowano

05/05/2020

ikona-data-publikacji
Opublikowano

05/05/2020

Spis treści

O znaczeniu contentu w strategii marketingowej powiedziano już bardzo wiele. Bez wątpienia Content is King i nic nie zapowiada tego, aby to stwierdzenie straciło swoją aktualność. Warto jednak mieć świadomość tego, że treści same w sobie nie mają zbytniej wartości. Cecha ta zależy głównie od tego, kto i kiedy dany content konsumuje.

Wszystko to jest związane z takim pojęciem jak context marketing. Na czym on polega? Jakie są jego zalety i jak odpowiednio wprowadzić go w życie? Tego dowiesz się w tym artykule.

Context marketing – czym jest?

W context marketingu najważniejsze jest takie czasowe dostosowanie contentu, aby trafiał on do docelowego odbiorcy wtedy, gdy jest mu najbardziej potrzebny. Podczas gdy content marketing skupia się przede wszystkim na produkcji użytecznych treści, context marketing bierze pod uwagę głównie timing. Oprócz tego kładzie nacisk na trafienie do odpowiedniego odbiorcy. W końcu nawet najlepszy content nie zdziała wiele, gdy nie jest dostosowany z myślą o konkretnej grupie docelowej.

W skrócie context marketing to dostarczanie:

 • Właściwego contentu
 • Do właściwego odbiorcy
 • We właściwym czasie

Takie podejście może zdziałać wiele dobrego dla Twojej strategii marketingowej, gdyż gwarantuje bardziej spersonalizowane doświadczenie zakupowe. Dzięki temu, że podczas planowania działań marketingowych będziesz brał pod uwagę trzy wymienione wcześniej filary, znacznie efektywniej wykorzystasz swoje zasoby.

Dlaczego context marketing jest tak ważny?

Wartość tradycyjnych reklam stale maleje, gdyż konsumenci są nieustannie zalewani ich zbyt dużą ilością. Z tego powodu konieczne jest takie ich modyfikowanie, aby były w stanie kontekstowo i we właściwym momencie dotrzeć do docelowej grupy. Taka strategia marketingowa ma swoje uzasadnienie w oczekiwaniach konsumentów. Jak podaje Salesforce, 76% klientów oczekuje od firmy zrozumienia ich oczekiwań oraz potrzeb. Jednocześnie 67% przyznaje, że ich oczekiwania odnośnie do dobrego doświadczenia zakupowego są większe niż kiedykolwiek. Oprócz tego według 51% kupujących większości firm nie udaje się sprostać tego typu oczekiwaniom:

Jednym ze sposobów na ulepszenie ogólnego doświadczenia zakupowego jest zatem context marketing. Jak stosuje się go w praktyce?

Context marketing – przykłady zastosowania w strategii marketingowej

Wiele firm z powodzeniem korzysta z context marketingu. Oto kilka z nich:

 • Amazon

Jednym z powodów, dla których Amazon osiągnął swoją pozycję giganta e-commerce, jest właśnie skuteczne stosowanie context marketingu w swojej strategii marketingowej. Znakomicie wykorzystuje on dane gromadzone na temat klientów, aby dostarczać im dokładnie tego, czego potrzebują we właściwym momencie. W skład takich działań wchodzi m.in.:

 • E-maile przypominające o produktach pozostawionych w koszyku.
 • Sugestie produktów podobnych do tych wcześniej przeglądanych.
 • „Podsuwanie” recenzji osób, które kupiły wcześniej przeglądane przez nas produkty.
 • E-maile powiadamiające o promocjach na produkty, co do których klient wyraził zainteresowanie.
 • Powiadomienia e-mail o nowych książkach autorów, od których wcześniej już kupował klient.

Takie działania nie są nachalne. Wręcz przeciwnie – bardzo pomagają klientom Amazona zakupić dokładnie to, czego potrzebują na najlepszych dla siebie warunkach.

 • Taco Bell i Waze

Taco Bell to popularna zwłaszcza w USA sieć barów szybkiej obsługi serwujących głównie potrawy meksykańskie i meksykańsko-teksańskie. Z kolei Waze to aplikacja do nawigacji GPS. Obie firmy nawiązały współpracę – gdy użytkownik Waze zbliżał się do baru Taco Bell, w aplikacji pojawiało się powiadomienie pop-up, informujące o lokalizacji najbliższego punktu oraz trwających promocjach.

Ponownie jak w poprzednim przykładzie, tego typu context marketing nie jest inwazyjny i nachalny, a wręcz jest w stanie z wyprzedzeniem zaspokoić potrzebę klienta. Przykładowo, gdy ktoś znajdzie się w obcej mu miejscowości, może zastanawiać się nad tym, gdzie może zjeść. Powiadomienie z aplikacji Waze poinformuje go o tym bardzo szybko.

Kiedy context marketing jest najbardziej skuteczny i na co należy szczególnie przy nim uważać?

Zastosowanie omawianego podejścia w strategii marketingowej w zasadzie zawsze przyniesie świetne efekty. Kiedy jednak warto szczególnie zastanowić się nad context marketingiem? Staje się on skuteczny zwłaszcza wtedy, gdy klienci spędzają dużo czasu w Internecie, wykorzystując do tego urządzenia mobilne. Dzięki interakcji z takimi sieciami dostarczają potrzebnych danych, które pomagają ustalić, w jakim kontekście się znajdują.

Warto jednak pamiętać, że konsumenci nie zawsze świadomie udostępniają dane, które są następnie przetwarzane. Mało kto jest dokładnie zapoznany z treścią zgód, które zatwierdza, zakładając np. konto Google. Oprócz tego wiele danych na potrzeby context marketingu jest dostarczanych drogą pośrednią, choćby poprzez proste wyszukiwanie podstawowych informacji na temat konkretnych osób, miejsc czy produktów.

Wiele osób jest wyczulonych na punkcie swojej prywatności i niekiedy fakt gromadzenia danych osobowych potrafi ich bardzo niepokoić. Dla przykładu w 2011 roku powstała kontrowersja wokół Apple. Okazało się, że urządzenia iPhone oraz iPad śledziły lokalizacje geograficzne użytkowników. Co ciekawe, Apple wcale nie robił tego świadomie. Urządzenia po prostu gromadziły informacje na temat lokalizacji do systemu obsługującego Wifi oraz wieże transmisyjne, aby usprawnić jakość sieci bezprzewodowej. Te informacje były jednak automatycznie wykorzystywane przez system iAds, aby uruchamiać kontekstowe reklamy.

Dlatego też należy pamiętać o tym, aby context marketing nie był inwazyjny. Dzięki temu konsumenci są w stanie normalnie wykonywać swoje czynności w sieci, podczas gdy odpowiednio skalibrowane pod ich potrzeby treści są im wyświetlane we właściwym momencie.

Context marketing – najważniejsze korzyści

Jeśli zastanawiasz się nad zaimplementowaniem context marketingu w swojej strategii marketingowej, poniżej wymienione korzyści na pewno Cię do tego zachęcą:

 • Przystępny koszt

Inwestycja w context marketing nie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Aby ustalić kontekst w komunikacji z klientami, musisz zdobyć odpowiednie dane. W tym celu należy wyposażyć się w CRM – Customer Relationship Manager (system zarządzania relacjami z klientami). Dzięki temu będziesz w stanie ustalić to, w jaki sposób chcesz gromadzić potrzebne informacje.

 • Stargetowany ruch

W naturze marketingu kontekstowego leży skupianie się na konkretnej grupie docelowej i docieranie do niej z komunikatem we właściwym momencie. Dzięki zastosowaniu takiego podejścia w strategii marketingowej uda Ci się sprowadzać na swoją stronę ruch, który ma dużą szansę na konwersję.

 • Większa satysfakcja klientów

Czy nie byłbyś w szoku (pozytywnym oczywiście) gdyby rozwiązanie Twojego problemu pojawiło się dokładnie wtedy, gdy go potrzebujesz? Tak potrafi działać właśnie context marketing. Klienci nie muszą być bombardowani reklamami, których nie chcą. Wystarczy, że wyśle się im wiadomość dokładnie wtedy, kiedy jej potrzebują.

Usprawniając kontekstowość swoich kampanii, znacznie zwiększasz szanse na to, że każdy klient będzie czuł się traktowany w odpowiedni sposób. Nie będą postrzegać swojego doświadczenia z Tobą jako bycie po prostu kolejną sprzedażą – zyskają raczej do Ciebie zaufanie.

 • Naturalność reklam

Wyobraź sobie, że pracujesz na komputerze nad ważnym projektem. Niestety, w wyniku wirusów tracisz ważne dane, a urządzenie zaczyna działać bardzo niestabilnie. Dzielisz się swoim niemiłym doświadczenie w mediach społecznościowych. Nagle pojawia się baner, który informuje Cię o kuponie ze zniżką na oprogramowanie antywirusowe.

Nie ma żadnych wątpliwości, że natychmiastowo go sprawdzisz. Co w tej sytuacji jest najważniejsze? Nie traktujesz tej oferty jako po prostu kolejną reklamę, lecz rozwiązanie Twojego poważnego problemu, które pojawiło się w doskonałym momencie.

 • Lepsza sprzedaż

Jako że reklamy są odpowiednio stargetowane, naturalne oraz gwarantują satysfakcję klientów, przełożą się po prostu na dobre zyski. Celem każdej strategii marketingowej powinno być dotarcie do jak największej ilości klientów przy zagwarantowaniu maksymalnie wysokiej konwersji. Context marketing właśnie tak działa.

Stosowanie context marketingu – porady

Jak skutecznie wprowadzić context marketing w swoją strategię marketingową? Oprócz wspomnianej kwestii prywatności danych rozważ poniższe porady:

 • Znaj swoją grupę docelową

Aby dostarczyć właściwy content do właściwego odbiorcy, musisz go po pierwsze znać. Pomoże w tym tworzenie profili klientów, które pozwolą Ci dokładnie określić ich demografię, zainteresowania, nawyki zakupowe itp. Dzięki temu będziesz w stanie dotrzeć do nich we właściwy sposób.

 • Content to nie tylko słowa

Skuteczna strategia marketingowa wykorzystuje zróżnicowane formy contentu – od artykułów blogowych i e-booki, po infografiki oraz filmy. Tak samo, jak poszczególne rodzaje treści skuteczniej prezentują pewne wybrane zagadnienia, tak sprawdzają się lepiej lub gorzej w zależności od kontekstu. Warto dlatego zróżnicować wykorzystywany content.

 • Zoptymalizuj formularze kontaktowe

Jak już wcześniej wspomniano – do prowadzenia context marketingu konieczne są dane. Jednym z lepszych sposobów na ich gromadzenie są formularze kontaktowe. Dostosuj je tak, aby odwiedzający stronę internetową nie musieli wypełniać mnóstwa pól. Zawrzyj tylko takie, które pozwolą Ci wydobyć najbardziej istotne informacje.

 • Dostosuj call to actions (CTA)

Potencjalny klient może być bardzo zainteresowany zakupem, jednak nie jest jeszcze gotowy, aby go zrealizować. W każdej skutecznej strategii marketingowej należy zatem uwzględnić odpowiednie wezwanie do działania. Obecna technologia pozwala na uwzględnienie w tym zakresie zasad context marketingu. Istnieją narzędzia, które umożliwiają takie dostosowanie treści CTA, aby odzwierciedlało ono w treści dane dotychczasowo zgromadzone na temat klienta i dostosować komunikat do jego potrzeb.

Podsumowanie

Dzięki implementacji context marketingu Twoja oferta trafi do klientów w doskonałym momencie. Z racji przyciągania tak stargetowanego ruchu znacznie zwiększą się Twoje zyski oraz zaufanie do marki. Context marketing wyniesie dlatego Twoją strategię marketingową na znacznie wyższy poziom – nie wahaj się zatem z niego skorzystać.

Autor: Daniel Podgórski

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.