Content marketing: przykłady dla B2B

Content marketing: przykłady dla B2B

Content marketing: przykłady dla B2B

Sebastian Heymann

Sebastian Heymann

ikona-data-publikacji

Opublikowano

06/03/2022

ikona-data-publikacji

Opublikowano

06/03/2022

Spis treści

Tworzenie i dostarczanie klientom wartościowych treści to jeden z podstawowych elementów content marketingu w relacji B2B. Jeśli zależy Ci na tym, by publikowane przez Ciebie treści wzbudzały zainteresowanie klientów i były jak najlepiej dopasowane do ich oczekiwań, będziesz potrzebować przede wszystkim dobrze przemyślanej strategii, która pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego chaosu oraz niepowodzeń. Jak zaplanować dobrą strategię content marketingową dla B2B?

Content marketing dla B2B – korzyści 

Umiejętny content marketing znacznie ułatwi Ci nawiązywanie oraz utrzymywanie stałych, stabilnych relacji biznesowych. Nastawienie na kontakty długofalowe jest wyjątkowo korzystne dla wszystkich zaangażowanych stron: im lepiej się znają, tym większą wiedzę mają na swój temat. Dzięki temu każda kolejna interakcja w przyszłości będzie dużo łatwiejsza i bardziej produktywna, co pozytywnie wpłynie nie tylko na Twoje wyniki sprzedaży i świadomość Twojej marki, ale i na komfort Twojej pracy. 

Publikowanie wartościowych treści może również ugruntować Twoją pozycję jako specjalisty w danej dziedzinie. Dbanie o wysoką jakość contentu może przynieść Twojej marce mnóstwo korzyści. Fachowe, merytoryczne publikacje sprawią, że klienci z dużym prawdopodobieństwem zobaczą w Tobie eksperta, który posiada szeroką wiedzę i jest godzien ich zaufania. W efekcie dużo chętniej będą korzystać z Twojej oferty, a Ty zyskasz również szacunek i uznanie w branży. 

Jak powinien wyglądać skuteczny content marketing dla B2B?

Każda strategia content marketingowa powinna być skrupulatnie przygotowana i przemyślana. O czym warto pamiętać, by móc cieszyć się wysoką skutecznością swoich działań i osiągnąć wyznaczone cele?

Profesjonalność i merytoryczność

Content marketing dla B2B powinien wyróżniać się starannym przygotowaniem oraz pokazywać, że znasz się na temacie, którym się zajmujesz. W komunikacji biznesowej niezwykle ważne jest to, by content trafiający do klientów odznaczał się wysokim poziomem merytoryczności i zawierał wszystkie kluczowe informacje, w przeciwnym razie może zostać uznany za nieprofesjonalny i w efekcie zniechęcić potencjalnych klientów do skorzystania z Twoich usług.  

Trzymanie się tych zasad wymaga nieustannego podnoszenia swoich kompetencji, pozostawania na bieżąco z aktualnościami z branży oraz perfekcyjnej poprawności językowej. Może to stanowić pewne wyzwanie zwłaszcza dla osób początkujących, jednak jest to konieczne, aby cały czas wzmacniać swoją pozycję jako eksperta i sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. 

Wybór odpowiedniej formy

Oprócz wartościowych treści ogromne znaczenie ma również forma, w jakiej dostarczysz je swoim klientom. Wybór odpowiedniej formy powinien uwzględniać m.in. preferencje i przyzwyczajenia grup docelowych, aktualne trendy content marketingowe w Twojej branży oraz to, jakie podejście i sposób prezentacji najlepiej pasuje do poruszanego tematu.

Nie bez znaczenia jest również to, jakimi kanałami komunikacji posługujesz się w kontakcie z klientami. Każdy z nich oferuje inne możliwości, które warto wykorzystać, by uniknąć monotonnych przekazów i wciąż zaskakiwać odbiorców nowymi rozwiązaniami. Dzięki temu będziesz także mógł docierać do znacznie szerszego grona, niż gdybyś trzymał się tylko jednego kanału. 

Szczegółowy research

Research jest niezwykle ważnym elementem strategii content marketingowej dla B2B. Aby móc tworzyć wartościowe treści, konieczne jest regularne prowadzenie researchu na dwóch płaszczyznach: grupy docelowej oraz dziedziny, którą się zajmujesz. 

Poznanie swojej grupy docelowej zwiększa szanse na to, że publikowany content spotka się z pozytywnym odbiorem. Wiedza o tym, czego oczekują Twoi klienci pomoże Ci lepiej się do nich dopasować i wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Używanie odpowiedniego języka, przejrzystej formy i wybór najwłaściwszych kanałów komunikacji znacznie zwiększą skuteczność Twojej strategii content marketingowej dla B2B. 

Natomiast regularne pogłębianie wiedzy z dziedziny, którą się zajmujesz, sprawi że publikowane przez Ciebie treści będą miały wysoką wartość merytoryczną. Pomoże Ci to w ugruntowaniu i podtrzymywaniu Twojej pozycji jako eksperta, co zwiększy prestiż Twojej marki oraz zaufanie klientów do wysokiej jakości oferowanych przez Ciebie produktów lub usług. 

Badanie rezultatów

Jednym z najważniejszych elementów strategii content marketingowej dla B2B powinny być regularnie analizowanie jej rezultatów. Dzięki temu zyskasz cenne informacje na temat tego, w jakim stopniu udaje Ci się realizować wyznaczone cele i jak odbierane są poszczególne Twoje działania. Te dane pomogą Ci lepiej dopasować się do oczekiwań klientów i w razie potrzeby zmodyfikować pierwotne założenia, mogą być także niezwykle pomocne przy planowaniu przyszłych kampanii. 

Przykłady content marketingu dla B2B

E-booki

Publikacja e-booków dla klientów biznesowych, choć wymaga sporego nakładu pracy i energii wielu osób, jest rozwiązaniem wartym wypróbowania. E-book czy broszura informacyjna to doskonały sposób na dotarcie z wartościowym contentem do odbiorcy biznesowego. Ta forma umożliwia dostarczanie klientom rozbudowanych treści, które mogłyby być trudniejsze do przekazania za pomocą innych kanałów – w e-booku możesz poświęcić znacznie więcej miejsca interesującym zagadnieniom poruszanym wcześniej np. na blogu firmowym. 

Jeśli zamierzasz wydać e-booka, możesz skorzystać zarówno z klasycznej ścieżki wydawniczej, jak i zdecydować się na opcję self publishingu. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, będzie się także wiązać z innymi kosztami. W tradycyjnym wydawnictwie nie musisz płacić za publikację, możesz także liczyć na wsparcie zespołu redakcyjnego. Z kolei samodzielne wydanie e-booka wiąże się z koniecznością pokrycia jej kosztów, ale i większą swobodą wyboru, kto będzie pracować nad Twoją publikacją. 

Webinary

Organizacja webinarów może być stałym i lubianym przez wszystkie zaangażowane strony elementem relacji biznesowych. Dzięki webinarom zyskujesz możliwość nie tylko podzielenia się swoją wiedzą, ale i nawiązywania nowych kontaktów i wzmacniania swojej eksperckiej pozycji w branży. Najczęściej webinar przybiera formę szkolenia, warsztatu czy panelu dyskusyjnego. 

Możliwość spotkania online jest dla uczestników niezwykle wygodna, gdyż pozwala im łączyć się z dowolnego miejsca i oszczędzić czas i środki finansowe na dojeździe. Dzięki temu w webinarze będą mogły uczestniczyć osoby, które w innych okolicznościach nie mogłyby się pojawić, co poszerza Twoje grono odbiorców. Popularnym rozwiązaniem jest także udostępnienie nagrania z webinaru już po jego zakończeniu, co pozwoli zapoznać się z Twoim contentem także osobom, które nie brały w nim udziału. 

Prowadzenie bloga firmowego

Firmowy blog również może być bardzo dobrym źródłem wartościowego contentu dla Twoich klientów biznesowych, dlatego warto dbać o wysoki poziom zamieszczanych na nim treści. Zaletą prowadzenia bloga jest możliwość dostarczenia informacji w uporządkowany, czytelny sposób, co znacznie poprawia komfort odbioru. 

Blogi sprzyjają także dłuższym formom, co jest szczególnie ważne gdy zależy Ci na publikacji np. szerokiej metaanalizy czy obszernego artykułu specjalistycznego. Dzięki temu znacznie ułatwisz odbiorcom dotarcie do potrzebnych wiadomości, a opublikowane treści będą dla nich dostępne przez cały czas, co sprawi że będą mogli zapoznać się z nimi w dowolnym momencie i w każdej chwili z łatwością do nich wrócić.

Za pośrednictwem firmowego bloga możesz nie tylko dostarczać swoim klientom wysokiej jakości content, ale i reklamować swoje produkty i usługi, np. wspomniane już e-booki, nadchodzące eventy które organizujesz czy po prostu umiejętnie zachęcać do zapoznania się z Twoją ofertą. Wpłynie to pozytywnie na Twoje wyniki sprzedaży, pomoże nawiązywać nowe relacje biznesowe oraz umocnić te już istniejące. 

Media społecznościowe

Za pomocą social mediów możesz dostarczać swoim klientom biznesowym wartościowy content w bardzo różnorodnych formach i z użyciem wielu platform, które pozwolą Ci dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Obecność Twojej firmy w mediach społecznościowych pozytywnie wpłynie na jej rozpoznawalność oraz świadomość marki wśród klientów – zarówno indywidualnych, jak i biznesowych, dlatego też warto uwzględnić je w Twojej strategii content marketingowej dla B2B.  

Za pośrednictwem social mediów możesz także generować ruch na Twoim blogu firmowym czy na bieżąco informować klientów o zmianach w Twojej ofercie lub nadchodzących eventach, które mogłyby ich zainteresować. Znacznie ułatwia to i usprawnia komunikację, gdyż odbiorcy otrzymają opublikowane przez Ciebie newsy błyskawicznie, a Ty równie szybko będziesz mógł zobaczyć ich reakcję, wyrażoną np. komentarzem, polubieniem czy udostępnieniem. 

Infografiki

Za pomocą infografik możesz w ciekawy i urozmaicony sposób przekazywać mnóstwo informacji, które nie wyglądałyby równie atrakcyjnie w formie tekstowej. Szczególnie dobrze prezentują się na nich dane liczbowe, np. pod postacią wykresów. Infografiki są także coraz chętniej wykorzystywane w content marketingu dla B2C, dlatego też warto się nimi zainteresować, by móc w pełni wykorzystywać ich potencjał także w relacjach biznesowych. 

Inną zaletą infografik jest ich wielofunkcyjność. Możesz stosować je samodzielnie i publikować np. jako posty w mediach społecznościowych, ale również traktować je jako uzupełnienie innych treści i umieszczać w artykułach na blogu firmowym, e-bookach czy w broszurach informacyjnych. Dzięki temu znacznie podniesiesz ich poziom atrakcyjności dla odbiorcy, co pomoże Ci wzbudzić jego zainteresowanie i zachęcić do dalszej lektury przygotowanego tekstu. 

Podsumowanie

Content marketing może z powodzeniem uzupełniać Twoje strategie sprzedażowe i komunikacyjne w relacjach biznesowych. Różnorodność rozwiązań, jakie oferują Ci nowe technologie sprawia, że docieranie do klientów z wysokiej jakości contentem jest bardzo proste i szybkie. Odpowiednie przygotowanie wysokiej jakości treści, wybór miejsca publikacji i monitorowanie efektów kampanii może pomóc Ci zdobywać nowe kontakty i pozytywnie wpływać na wyniki sprzedaży. 

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Analiza GAP linków zewnętrznych

Analiza GAP linków zewnętrznych

Praca nad najwyższą pozycją w wynikach wyszukiwania to zaciekła rywalizacja z konkurencją, w której rolę sędziego przyjmuje algorytm Google. Jak zabiegać o jego względy i jaką rolę odgrywają w tym linki zewnętrzne?

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.