Z pewnością nie raz i nie dwa szukałeś adresu email do konkretnej osoby. Jeśli tak, to pewnie dobrze wiesz, że czasami nie jest to łatwe. Ludzie potrafią skutecznie ukrywać swoje dane kontaktowe, dzięki czemu oczywiście nie borykają się ze spamem, ale z drugiej strony utrudniają kontakt w sprawach, które mogą okazać się ważne, ciekawe, wartościowe. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak zlokalizować kontakt, który nie jest podany na tacy? Zdradzamy nasze sposoby!
Strona firmowa
Strona firmowa to pierwsze miejsce, które powinieneś odwiedzić. Przeszukaj zakładki typu „kontakt”, „o nas”, „zespół”, ale także te mniej oczywiste, jak podstrony działów, oferta czy stopka.
W najlepszym wypadku od razu znajdziesz to, czego szukasz. W najgorszym (który w rzeczywistości wcale nie jest zły!) możesz wysłać wiadomość z prośbą o kontakt przez dostępny na stronie formularz lub na ogólny adres. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dostaniesz odpowiedź, na jaką liczysz.
Wyszukiwarka adresów email
Teraz coś, co przychodzi do głowy jako pierwsze, jeśli buszowanie po stronie www nie pomoże – wyszukiwarka adresów email. Jeśli znasz imię, nazwisko oraz domenę, są duże szanse, że takie narzędzie szybko rozwiąże Twój problem.
Jak to działa? Najczęściej występujący mechanizm składa się z takich kroków:
- Przeszukanie podanej strony internetowej
- Przeszukanie wewnętrznej bazy narzędzia pod kątem obecności adresów z podanej domeny
- Opracowanie na podstawie otrzymanych wyników najbardziej prawdopodobnego wzorca maili w danej firmie
- Niektóre programy również testują znalezione adresy, czy wysłane na nie maile rzeczywiście dotrą do adresata
Na rynku jest sporo takich narzędzi, a do najbardziej popularnych można zaliczyć m.in. Hunter, Clearbit Connect czy Emailmatcher. Dwa pierwsze w wersji bezpłatnej pozwalają wyszukać do 100 adresów miesięcznie, trzeci jest całkowicie darmowy. Dla małych firm w zupełności wystarczy!
Emailmatcher
‼ Czy są minusy?
- Narzędzia czasami nie są w stanie odnaleźć adresu
- „Rozszyfrowane” schematy maili mogą być błędne
- Część z nich ma ograniczoną liczbę bezpłatnych wyszukiwań, więc przy większych potrzebach trzeba liczyć się z wydatkami
Zgadywanie
Tak, możesz spróbować odgadnąć adres email! I nie jest to pomysł ani nowy, ani nietypowy. Większość adresów tworzona jest według schematów, dlatego znając imię, nazwisko i domenę można spróbować stworzyć kilka potencjalnych adresów. Przykładowe wzory to:
- imię.nazwisko@domena
- i.nazwisko@domena
- imię@domena
- imięnazwisko@domena
- inazwisko@domena
Jak widać, sprawa nie jest skomplikowana i łatwo stworzyć taką listę ręcznie. Problem może pojawić się, gdy chcesz znaleźć więcej adresów do osób z różnych firm, bo taka mrówcza robota potrafi pochłonąć sporo czasu. Na ratunek przybywają jednak narzędzia, które w mgnieniu oka zrobią to za Ciebie. Email Permutator + od Metric Sparrow jest tego świetnym przykładem – prosty w obsłudze, szybki w działaniu i bezpłatny.
‼ Czy są minusy?
- Mimo możliwości tworzenia wielu kombinacji, narzędzia raczej nie są w stanie rozpracować mniej standardowych wzorów
- Wiele propozycji to wiele automatycznych odpowiedzi z informacją o nieistniejącym adresie i zaśmiecona skrzynka
Wiedziałeś, że adresy e-mail osób z Twojej listy kontaktów na LinkedIn są dostępne od ręki? Teraz już wiesz! Wejdź na dowolny profil ze swojej sieci kontaktów i zajrzyj do sekcji „Informacje osobowe i kontaktowe”. Voila!
Możesz też wyeksportować wszystkie swoje połączenia do pliku, co znacznie ułatwi mailing. Aby to zrobić, wejdź w listę kontaktów, wybierz „Zarządzaj zaimportowanymi kontaktami”, następnie „Eksportuj kontakty” oraz „Pobierz swoje dane”, wybierz to, czego potrzebujesz i poproś o archiwum. Otrzymasz plik CSV ze wszystkimi adresami e-mailowymi Twoich połączeń pierwszego stopnia.
Ludzie czasem podają swoje maile w tweetach, trzeba tylko umieć je znaleźć. Utrudnienie polega na tym, że aby ukryć je przed botami, twitterowicze najczęściej zastępują „@” słowem „at”, a znak kropki słowem „kropka” lub „dot”. Mając tę więdzę, wystarczy przejść do zaawansowane wyszukiwania i ustawić odpowiednie filtrowanie. Jeśli wybrana osoba kiedykolwiek „zaćwierkała” o adresie email, w ten sposób go znajdziesz!
Również z Facebooka można bez trudu wyciągnąć potrzebne informacje. Może okazać się, że osoba, której adresu szukasz, podała go w informacjach kontaktowych na swoim profilu. Droga do sprawdzenia tego jest krótka i prosta. Po wejściu na profil osoby klikasz „Informacje”, następnie „Dane kontaktowe i podstawowe informacje”. Jeśli nie znajdziesz maila, to może chociaż adres strony internetowej, na której możesz szukać dalej.
Newsletter
Osoba, której szukasz, ma na swojej stronie newsletter? Zasubskrybuj go i wykorzystaj adres, z którego otrzymasz wiadomość. W wielu przypadkach będzie to ogólny lub nawet prywatny email, dzięki któremu dotrzesz do swojego celu.
A co, jeśli adres to newsletter@domena? Zacznij rozmowę od nawiązania do treści newslettera – odpowiedź może przyjść już z adresu, którego potrzebujesz.
Wyszukiwanie zaawansowane Google też pomoże Ci namierzyć adres email. Jedyne dwa pola, jakie musisz wypełnić, to „dokładnie to wyrażenie”, w którym wpiszesz „@domena” oraz „witryna lub domena”, a w nim strony, które chcesz przeszukać. Nie musisz ograniczać się jedynie do strony firmowej czy bloga. Przeszukaj również np. portale, w których pojawiły się publikacje poszukiwanej osoby.
WHOIS
Who.is i whois.com pozwalają sprawdzić informacje dotyczące domeny. Poza właścicielem, nazwami serwerów czy statusem, możesz znaleźć tam również email do kontaktu.
‼ Czy są minusy?
- Zdecydowana większość dużych stron korzysta z ustawień prywatności, które uniemożliwiają zobaczenie adresu.
Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) to miejsce, którego zadaniem jest udostępnianie informacji publicznych w formie elektronicznej. Władze publiczne oraz podmioty wykonujące zadania publiczne mają obowiązek uzupełniania swoich danych w Biuletynie, co przydaje się poszukiwaczom maili. Korzystanie z wyszukiwania w bazie BIPu jest bezpłatne, nielimitowane i nie wymaga logowania.
‼ Czy są minusy?
- Niestety, wiele podmiotów nie podchodzi zbyt poważnie do obowiązku uzupełniania danych w BIP
- Kontakt przez media społecznościowe
Jeśli osoba, której szukasz, jest obecna na Facebooku, Twitterze czy LinkedIn, napisz do niej i poproś o email. Po prostu.
Tak wygląda nasza lista porad i podpowiedzi, jednak obiecaliśmy coś jeszcze i to właśnie czas na tytułowy bonus. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wyczerpali tematu, dlatego przygotowaliśmy mały dodatek. Oto dwa dodatkowe narzędzia, które świetnie uzupełnią wątek poszukiwania adresów email.
Weryfikacja adresu
Szybka sprawa, która oszczędzi Ci bałaganu na skrzynce spowodowanego lawiną zwrotek o nieistniejącym adresie. Przed napisaniem wiadomości dobrze przetestować znaleziony adres. Zwłaszcza, jeśli powstał on w wyniku wspomnianych wcześniej zgadywanek i jest częścią listy złożonej z kilkunastu pozycji. Jak to zrobić? Można skorzystać z np. z MailTestera. Narzędzie dzieli podany mail na dwie części, sprawdzając istnienie serwera oraz samego adresu. Informacja o serwerze może okazać się bardzo pomocna, jeśli potrzebne będą dalsze poszukiwania.
Śledzenie wiadomości
Gdy już znajdziesz adres, którego tak długo szukałeś i upewnisz się, że istnieje, możesz w końcu wysłać wiadomość. Skoro włożyłeś w to tyle wysiłku, warto poświęcić jeszcze moment na obserwację efektywności. W tym pomoże ci np. wtyczka Hubspot Sales, dzięki której upewnisz się, że Twoja wiadomość została odczytana. Wtyczka działa m.in. z Outlookiem i Gmailem, jest dostępna w Google Chrome, jej instalacja nie stwarza problemów, a obsługa jest banalna.
Teraz to już naprawdę wszystko – kompendium skutecznego wyszukiwania adresów email. Znając życie, pewnie macie parę własnych sprawdzonych metod lub odpowiedników podanych przez nas narzędzi. Chętnie je poznamy i dorzucimy do listy, aby służyły kolejnym osobom, które mają problemy z wytropieniem potrzebnego kontaktu. Możemy na Was liczyć? 😉