Zarejestruj się

Jak zarabiać na blogu?

ikona-data-publikacji
Opublikowano

20/10/2020

ikona-data-publikacji
Opublikowano

20/10/2020

Spis treści

Czasy, kiedy blogi były zakładane wyłącznie jako miejsce do pisania o swoim hobby, odeszły już do przeszłości. Bycie blogerem, wcześniej traktowane z przymrużeniem oka, stało się dla wielu osób zajęciem na pełny etat lub początkiem własnego biznesu. Często też decyzja o założeniu bloga jest podjęta z myślą o przyszłych zyskach. 

Jak zarabiać na blogu? Kiedy może się stać źródłem zarobku? W naszym artykule znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci w monetyzacji Twoich działań. Dowiesz się, na co zwracać uwagę, jakie praktyki warto wdrożyć i jakich błędów unikać, aby zarabiać na blogu.

Jak zarabiać na blogu?

Sprawa wydaje się prosta: jeśli Twój blog przedstawia wartość dla kogoś, za którą jest w stanie zapłacić, możesz zarabiać na blogu. Jednak łatwiej powiedzieć niż zrobić, a w internecie wiele jest blogów, które upadły, zanim zaczęły przynosić dochody.

W czym tkwi tajemnica sukcesu? Jak zarobić, pisząc bloga? Co sprawia, że ktoś czerpie z niego zyski, i jak to wykorzystać? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Poruszymy kilka obszarów: od tego, kto może zarobić na blogu, przez to, czego potrzebujesz w tym celu, po to, jak wyceniać swojego bloga. Opowiemy też, jak Linkhouse może Ci pomóc w zwiększaniu zarobków z bloga.

Kto może zarabiać na blogu?

Zacznijmy od pierwszego pytania – kto może zarabiać na blogu? Okazuje się, że nie tylko blogerzy! Blog może generować zyski także w przypadku marek. Oczywiście, zadziałają tam nieco inne mechanizmy – zajmiemy się tym przypadkiem w dalszej części tekstu.

Wiadomo jednak, że nie każdy bloger zarabia na blogu, a jeszcze mniej osób może się z tego utrzymać. Co wyróżnia tych, co należą do tej grupy? Przede wszystkim, stworzyli zaangażowaną społeczność, której dostarczają wartość. Tego nie zdobywa się z dnia na dzień, a zaufanie czytelników łatwo jest stracić.

Kolejną kwestią jest przygotowanie do monetyzacji. Tutaj konieczne jest pewne zacięcie biznesowe i wyczucie. Szczególnie blogerzy stawiający swoje pierwsze kroki w generowaniu pieniężnych zysków z bloga obawiają się utraty czytelników. Często też nie są świadomi sposobów, w jakie mogą zarabiać na blogu.

Przejdźmy teraz do blogów firmowych. Marki mogą (i powinny!) traktować blogi jako kolejny kanał sprzedaży. Tworząc materiały przydatne dla użytkownika, dostarczają wartość, budują zaufanie i pozycję ekspercką. Wzmacniają też swoją pozycję w wyszukiwarce, pozwalając się znaleźć nowym, potencjalnym klientom.

Marki mogą popaść w pułapkę tworzenia identycznych treści jak konkurencja, nie dostarczając nowej wartości. W takim momencie blog nie będzie przynosił oczekiwanych rezultatów, a nawet może osłabić wizerunek marki.

Ile zarabiają blogerzy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zarobki blogerów bowiem mocno zależą od co najmniej kilku czynników, a każdy wycenia się inaczej. Jest kilka głównych kwestii, które mają wpływ na poziom zarobków. Najważniejszą jest wielkość i zaangażowanie społeczności – ważne, żeby nie porównywać tego między różnymi niszami. One również się liczą przy ustalaniu zysków: promując niektóre branże na blogu, możesz zarobić więcej niż przy innych. Inną, uniwersalną kwestią są kanały promocji udostępniane przez blogera.

Jak marki mogą zarobić na blogu?

Blog dla marek jest narzędziem pozwalającym na zdobywanie nowych klientów i dostarczanie im wartości. Najważniejszym miernikiem jest to, jak takie działania przekładają się na sprzedaż – właśnie w te sposób marki zarabiają na blogu.

Warto zastanowić się jakich treści potrzebują nasi (przyszli) klienci. Bardzo zależy to od branży oraz produktu lub usług, które oferuje Twój biznes. Szukaj nie tylko tematów dotyczących wprost Twojego biznesu, jak sposoby wykorzystania produktów, baza wiedzy czy najnowsze zmiany. Poszukaj tematów, które interesują Twoich użytkowników, i gdzie możesz podzielić się wartościową wiedzą. Staraj się też przedstawiać treści w unikatowy sposób – to również generuje wartość!

Gdy przygotowujesz treści, warto odpowiedzieć sobie na dwa pytania. Pierwsze dotyczy wartości biznesowej: czy po przeczytaniu tego tekstu odwiedzający będzie chciał dowiedzieć się więcej o mojej firmie? Pozwoli Ci to lepiej ulokować zasoby i skupić się na potencjalnie najważniejszych tekstach. 

Drugie pytanie pomaga określić, na ile sposobów możesz przedstawić dane treści. Czy przygotujesz z nich grafikę na media społecznościowe? Czy są punktem wyjścia do ebooka? Czy za jakiś czas będzie warto wrócić do nich i je odświeżyć? To pytanie jest ważne też dla blogerów!

Czego potrzebujemy, żeby zarobić, pisząc bloga?

Odpowiedź wydaje się prosta i jednoznaczna – aby zarabiać na blogu, potrzebujemy… mieć bloga. To jednak nie wszystko! Istnieje szereg rzeczy i kryteriów, które dobrze mieć i spełnić, by wycisnąć ze swojej blogowej aktywności jak najwięcej.

Czy musisz prowadzić działania w specjalnej niszy, żeby zarabiać na blogu? Wcale nie! Błędem jest myślenie, że tylko jeden konkretny temat się opłaca. Oczywiście, jak w każdym obszarze, możemy zauważyć trendy i zmieniającą się tematykę, w której jest jak zarobić. Na blogu prowadzonym z sercem, pomysłem i konsekwencją zawsze można coś budować – nawet jeśli nie wpisuje się on w obecną modę! Okazuje się, że na dobrą sprawę ogranicza Cię wyłącznie kreatywność i przygotowanie do monetyzacji.

Właśnie te cztery elementy: pomysł, zaangażowanie, konsekwencja i myślenie biznesowe pomogą Ci stworzyć fundamenty nowego źródła dochodów. Niezależnie czy piszesz o swoim hobby, tworzysz markę osobistą czy odpowiadasz za blog marki kosmetycznej, te cechy pomogą Ci zarobić na blogu.

O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem monetyzacji?

Gdy myślisz o tym, jak zarabiać na blogu, proces wydaje się łatwy – szukasz współpracy, tworzysz umówiony materiał i publikujesz. Nic trudnego, prawda? Rzeczywistość jednak nie do końca tak wygląda. Zanim zaczniesz szukać konkretnych sposobów na zarabianie na blogu, musisz przemyśleć sobie kilka spraw i zadbać o szczegóły.

Dobieranie współpracy

Zanim zaczniesz zarabiać na blogu i akceptować współprace, dobrze zastanowić się nad kilkoma sprawami. W pierwszej kolejności pomyśl o tym, jakie aktywności dobrze się wpiszą w Twoją dotychczasową działalność. Nie tylko pomoże to w utrzymaniu spójności działań, ale też ułatwi Ci zadanie. Zaczynając od kwestii, w których się pewnie czujesz, zwiększasz szanse na powodzenie pierwszej współpracy.

Opracuj też kryteria, którymi będziesz się kierować przy doborze współprac. Nie warto wchodzić we wszystkie: dbaj o to, żeby była sprawiedliwie wyceniona. Uważaj też z ich liczbą. Kiedy Twój blog zacznie przypominać słup ogłoszeniowy, stracisz wiarygodność w oczach czytelników.

Oczywiście, przygotuj się na to, że część ich reakcji będzie negatywna. Niektórzy z odwiedzających bloga mogą dać upust emocjom i oskarżyć Cię o chęć zarabiania, zatracenie dawnego charakteru bloga lub inaczej skrytykować Twoją decyzję. Nie warto się tym przejmować. O ile dalej dostarczasz wartość czytelnikom, a negatywne głosy są niewielkim procentem, to nie bierz tego do siebie.

Przygotowanie bloga

Kolejną kwestią jest przygotowanie Twojego bloga. Zadbaj o to, by stał się wizytówką sam w sobie. Marki przed podjęciem współpracy również będą sprawdzać, czy społeczność jest zaangażowana oraz czy odpisujesz na komentarze. 

Pamiętaj też o technicznych aspektach bloga. Takie kwestie jak wyświetlanie się postów, zdjęć, dopasowanie do różnych ekranów świadczą o Twoim profesjonalizmie. Warto zebrać też dane analityczne i pokazać interesujące trendy. 

Jak zarabiać na blogu? Kilka sposobów

Przejdźmy do konkretnych pomysłów. Pewnie wiele z nich zauważasz, obserwując działania innych blogerów. Zastanów się, który sposób pomoże Ci zarobić na blogu!

Reklamy displayowe

Jest to prawdopodobnie najstarszy i najbardziej dostępny sposób zarabiania na blogu, jednak za tym idzie niska efektywność. Polega na tym, że udostępniasz przestrzeń swojego bloga na banery reklamowe. Im więcej osób wyświetli te reklamy, tym więcej zarobisz.

Musisz jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach to często odstrasza czytelników. Polska jest też w światowej czołówce jeśli chodzi o internautów używających adblocka.

Jeśli zdecydujesz się na reklamy displayowe, zadbaj o to, by były jak najmniej intruzywne.

Marketing afiliacyjny

Marketing afiliacyjny to taka współpraca z marką, która polega na umieszczaniu specjalnych linków do produktów w Twoich materiałach. 

O czym warto pamiętać? Po pierwsze, edukuj Twoich odbiorców. Kluczowym elementem marketingu afiliacyjnego jest to, że dla konsumenta nie ma żadnych dodatkowych opłat czy ryzyka. Bez tej informacji czytelnicy mogą być niepotrzebnie ostrożni i podejrzliwie podchodzić do tego rodzaju promocji.

Właściwa edukacja może dodatkowo zachęcić do skorzystania akurat z tych linków. Dla niektórych odbiorców fakt, że w ten sposób odwdzięczają się za Twoją pracę i wartość, którą wnosisz, może być ważnym czynnikiem skłaniającym do zakupu przez Twój link afiliacyjny.

Jeśli prowadzisz bloga marki, także możesz wykorzystać marketing afiliacyjny! Wiele firm wplata to narzędzie w swoją strategię marketingową. Dzięki temu możesz zarabiać na blogu w taki sposób, jak opisaliśmy wyżej, albo zacząć działania w affiliate marketing – ale to już zupełnie inna historia.

Współprace z markami

Tutaj zaklasyfikujemy wszystkie współprace, które wychodzą poza link afiliacyjny. Możesz tworzyć cykle postów, organizować konkursy, recenzować produkty lub w inny sposób przekazywać Twoim czytelnikom informacje o firmie. 

Pamiętaj o tym, żeby zawsze mieć na uwadze wartość dla odbiorcy. To na tym budujesz swoją działalność! Ciekawe treści dopasowane do Twojej publiczności zaowocują lepszymi wynikami marek – to jest sytuacja win-win-win!

Tworzenie własnych produktów i usług

Jeśli dzielisz się swoją wiedzą, a czytelnicy uważają Cię za eksperta, dlaczego nie stworzysz własnych produktów? Jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na to, żeby zarobić, pisząc bloga. 

Porozmawiajmy o przykładach. Natalia Kondrat, twórczyni bloga Włoskielove o języku i kulturze Włoch, prowadzi zajęcia z włoskiego oraz sprzedaje ebooki i inne materiały do nauki. Monika Kamińska przeszła drogę od bloga blackdresses do własnego butiku w Warszawie i produkcji ubrań.

Szukając inspiracji, patrz szerzej niż tylko na Twoją niszę. Możesz znaleźć ciekawe formy przekazywania wartości lub zauważyć, co nie sprawdzi się w Twoim przypadku. Nie wahaj się też pytać o opinię Twoich czytelników!

Blog jako kanał sprzedaży

Ten punkt jest szczególnie ważny dla marek. Blog jest świetnym kanałem napędzającym sprzedaż Twoich produktów. Poruszaj tematy, które sprawiają problem potencjalnym klientom, i pokazuj, jak możesz im pomóc. Dzięki temu budujesz świadomość wartości, jaką dostarcza Twój biznes.

Jak wyceniać usługi na blogu?

Przejdźmy do najbardziej intrygującej, ale też najmniej precyzyjnej części pytania “Jak zarabiać, pisząc bloga”. Wycenianie swoich usług na blogu może paraliżować, szczególnie początkujące osoby. Jak to ugryźć?

W pierwszej kolejności pamiętaj, że nawet jeśli Twoje miejsce w sieci powstało dla przyjemności, nie oznacza to, że nie możesz zarabiać na blogu i czerpać korzyści finansowej z wysiłku, który w niego wkładasz. Fakt, że jest to dla Ciebie (na razie) dodatkowe zajęcie, nie obniża wartości Twojej pracy.

Zastanów się, jakie konkretnie usługi proponujesz. Czy wchodzi w to sesja zdjęciowa i przygotowanie tych materiałów? Czy może montaż filmów? Jak długie teksty proponujesz? Podzielenie procesu na konkretne etapy pozwoli Ci go właściwie wycenić i uargumentować cenę klientowi.

Z biegiem czasu nabierzesz wprawy i doświadczenia, a klienci zaczną cenić Twoją markę. Jeśli jednak czujesz, że właściwa wycena przerasta Twoje siły, możesz komuś ją zlecić. Zewnętrzne spojrzenie może pomóc Ci ocenić własny potencjał.

Jak zarabiać na blogu dzięki Linkhouse?

Blog to jedno z narzędzi content marketingowych, dlatego możesz go rozwijać z pomocą Linkhouse! 

Jeśli prowadzisz swój blog, możesz sprzedawać publikacje i w ten sposób zarabiać na blogu. Marki, szukające miejsca na artykuł sponsorowany, znajdą Cię w bazie i skontaktują się z Tobą. 

Dla marek jest to możliwość wypromowania swojego bloga i pozyskania linków. Więcej ruchu może się przełożyć na wyższą sprzedaż Twoich produktów.

Kilka słów na koniec

Zarabianie na blogu wymaga wiele pracy, konsekwencji i kreatywności. Może się okazać bardzo satysfakcjonujące, pozwalając Ci czerpać korzyści finansowe z Twojej pasji. Będziesz mieć też większe możliwości tworzenia ciekawych materiałów dla Twoich czytelników, wzmagając ich zaufanie i przywiązanie.

Stale pojawiają się kolejne sposoby, w jakie możesz zarabiać na blogu. Warto śledzić branżę i próbować nowych form współpracy, albo tworzyć własne! W końcu Ty najlepiej znasz swoją grupę i wiesz, co do niej trafi.

Powodzenia w monetyzacji!

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.