Zarejestruj się

Google Moja Firma – kompleksowy poradnik

ikona-data-publikacji
Opublikowano

22/11/2018

ikona-data-publikacji
Opublikowano

22/11/2018

Spis treści

Prowadzisz lub zlecasz działania SEO dla swojej firmowej strony? Usługa Google Moja Firma będzie świetnym uzupełnieniem. Nie zajmujesz się pozycjonowaniem i nie planujesz tego robić w najbliższym czasie? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mimo to wizytówka Google ściągała dla Ciebie nowych klientów. Zwłaszcza, jeśli prowadzisz firmę lokalną, powinieneś poświęcić trochę czasu na poznanie zalet płynących z tej niewątpliwie wartej uwagi opcji.

Czym jest usługa Google Moja Firma?

Moja Firma jest bezpłatną usługą do – jak mówi sam dostawca – zarządzania wizerunkiem firm i organizacji. Pozwala wybierać materiały oraz informacje dotyczące Twojego biznesu, które będą widoczne w Google – m.in. wśród wyników wyszukiwania oraz na mapach. Narzędzie jest łatwe w obsłudze, a skonfigurowanie go nie zajmuje wiele czasu. To wszystko sprawia, że niewielkim kosztem możesz zyskać duży wpływ na to, jak Twoja firma jest widziana przez internautów. Co więcej, wizytówką możesz posługiwać się również podczas komunikacji w innych kanałach, wysyłając prowadzący do niej link.

Co daje Google Moja Firma?

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Google dodał kilka nowych funkcji, które pomagają przyciągnąć uwagę użytkowników oraz podnieść Twoją pozycję w lokalnych wynikach wyszukiwania. Dzięki usłudze możesz:

Wpływać na postrzeganie firmy

Zarządzanie informacjami, które użytkownicy otrzymują po wyguglaniu Twojej firmy, to cenne narzędzie do kreowania wizerunku. Google podaje, że przedsiębiorstwa, które mogą pochwalić się zweryfikowanymi informacjami w ramach usługi Moja Firma, aż dwa razy częściej uznawane są za godne zaufania. Całkiem nieźle, jak na bezpłatny dodatek do wyszukiwarki! A to nie wszystko. Jeśli do sekcji z informacjami dodasz zdjęcia, możesz jeszcze bardziej zwiększyć swoją skuteczność. Badania przeprowadzone przez Google mówią bowiem, że obecność zdjęć zwiększa o 42% liczbę zapytań o wskazówki dojazdu, a liczbę odwiedzin na stronie o 35%.

Wchodzić w interakcje z klientami

Już samo to, że użytkownicy mogą wystawiać opinie i zadawać pytania, niesie ze sobą wartość. Opinie są widoczne dla innych, a dzięki pytaniom można dostrzec ciekawe insighty. Ale to tylko część część zalet, bo dużo więcej możliwości otworzy się przed Tobą, jeśli zdecydujesz się wejść w interakcję z aktywnymi osobami. Dziękowanie za miłe recenzje i merytoryczna dyskusja pod negatywnymi namaluje w oczach potencjalnych klientów całkiem inny obraz Twojej firmy, niż komentarz pozostawione bez odpowiedzi. Nawet czyjeś nieprzychylne zdanie – jeśli wyrazisz pod nim troskę o konsumenta i chęć wyjaśnienia sporu – może mieć pozytywny wpływ na pierwsze wrażenie osoby, która je czyta. Podobnie ma się sprawa z odpowiadaniem na pytania – kto lepiej przedstawi ofertę lub wyjaśni skomplikowany dojazd, jeśli nie Ty? Zaangażowanie to przejaw troski o klientów, więc warto poświęcić kilka chwil i odpowiedzieć na najświeższe komentarze.

Analizować skuteczność

Google wie, że marketing bez analityki jest jak błądzenie we mgle, dlatego oferuje wgląd w statystyki Mojej Firmy. Dowiesz się, jak ludzie wyszukują Twoją firmę, skąd przychodzą, ilu z nich skorzystało z podanego numeru telefonu, a ilu sprawdziło opcje dojazdu.

Zwiększyć liczbę wizyt w firmie

Jeśli prowadzisz biznes lokalny, pewnie dobrze wiesz, jak ważna jest widoczność w wynikach wyszukiwania dotyczących Twojej okolicy. Wykorzystując Google Moja Firma możesz zwiększyć swoje szanse na bycie znalezionym przez potencjalnego klienta i uzupełnić tym pozostałe działania SEO. Nawet, jeśli prowadzisz biznes w dużym mieście, warto uzupełnić wizytówkę, bo może mieć ona spory udział w ściąganiu do placówki osób znajdujących się w pobliżu, szukających w danej chwili najbliższych firm z Twojej branży.

Opublikowana wizytówka na komputerze wyświetla się po prawej stronie ekranu, a na urządzeniach mobilnych na samej górze – przed wynikami wyszukiwania. Czy muszę dodawać, że takie położenie ma niebagatelny wpływ na poziom zainteresowania?

Jak opublikować wizytówkę?

Po założeniu, wizytówka musi pomyślnie przejść weryfikację. Można przeprowadzić ją na kilka sposobów, jednak nie wszystkie są osiągalne dla każdego.

Najczęściej weryfikacja odbywa się za pomocą…  pocztówki. Google wysyła na podany w wizytówce adres kartkę z kodem, na którą czas oczekiwania wynosi zwykle do 15 dni. Dla niektórych firm dostępna jest także opcja telefoniczna oraz e-mailowa. O tym, czy dla Ciebie również, dowiesz się w oknie wyboru metody weryfikacji. Kolejnym sposobem jest weryfikacja natychmiastowa dla firm, które zostały zweryfikowane wcześniej w Google Search Console, choć i tutaj znajdą się wyjątki i przedstawiciele niektórych kategorii mogą nie mieć takiej możliwości.

Trochę innym tematem jest weryfikacja zbiorcza. Jeśli Twoja firma ma przynajmniej 10 różnych lokalizacji, możesz skorzystać z tej funkcji i załatwić sprawę przesyłając arkusz z adresami. Różnicę stanowi również ryzyko cofnięcia weryfikacji, gdy Google zauważy, że nie aktualizujesz informacji o lokalizacjach. Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, będziesz musiał nieco bardziej dbać o swoje wizytówki.

Jak skonfigurować wizytówkę?

Jak na tak mały dodatek, Google Moja Firma dysponuje sporym arsenałem zakładek do uzupełnienia. Gdy doprowadzisz do końca proces weryfikacji, będziesz mógł korzystać z wachlarza możliwości!

Jest wiele pytań, na które Google chce znać odpowiedź, gdy uzupełniasz swój profil w Mojej Firmie. Warto udzielić wszystkich! Po uzupełnieniu wizytówka będzie zawierała wszystkie cenne dane, które ułatwią potencjalnym klientom znalezienie dodatkowych informacji. Jeśli jednak nie wypełnisz wszystkich pól, może to zrobić ktoś inny! Wielu właścicieli firm nie zdaje sobie sprawy, że praktycznie każdy może zasugerować zmianę wpisu – w tym także konkurencja!

Co możesz zrobić dzięki skonfigurowanemu profilowi? Na przykład:

  • dodać do swojej wizytówki zdjęcia – profilowe, zdjęcie w tle, inne fotografie pokazujące np. to, czym się zajmujesz lub jak wygląda Twoje biuro. Ponadto możesz dorzucić filmy oraz włączyć opcję wirtualnego spaceru 360°.
  • za pomocą kreatora stworzyć prostą stronę internetową, na której znajdą się wszystkie podstawowe informacje z wizytówki, zdjęcia i opisy.
  • uzupełnić wszystkie informacje istotne z punktu widzenia klienta – dane kontaktowe, godziny otwarcia i adres strony internetowej.
  • w prosty sposób zacząć reklamować się w Google dzięki funkcji AdWords Express. Do wyboru masz trzy cele – kontakt telefoniczny, odwiedzenie sklepu lub wykonanie czynności na stronie.
  • analizować wyniki

To jednak nie wszystko. Dobrze też przyjrzeć się bliżej kilku ciekawym opcjom i wyciągnąć z nich jak najwięcej dla siebie. Jedną z nich jest przycisk rezerwacji, który może naprawdę pomóc wyróżnić Twoją firmę z tłumu. Jeśli prowadzisz działalność związaną z umawianiem się na spotkania i korzystasz ze zintegrowanego oprogramowania do ich planowania, klienci mogą zarezerwować termin nie wychodząc z przeglądarki! To świetne rozwiązanie m.in. dla gabinetów kosmetycznych i medycznych, salonów fryzjerskich.

Wykorzystaj z głową również miejsce na opis firmy. Możesz umieścić w nim maksymalnie 750 znaków, ale tylko 250 pojawia się bez rozwijania. Dlatego upewnij się, że właśnie ta część zawiera najważniejsze informacje i słowa kluczowe.

Wiesz, że do wizytówki możesz dodawać też posty? Działają one dosłownie jak małe reklamy – można umieścić w nich grafikę i chwytliwy nagłówek. Aby zacząć korzystać z postów, zaloguj się na pulpit i wybierz z bocznego menu zakładkę Posty. Opisz dokładnie to, co chcesz przekazać, dodaj obraz, wezwanie do działania, a nawet link do innej witryny i opublikuj. W postach możesz pisać o wszystkim tym, co komunikujesz na fanpage’u lub stronie – o wydarzeniach, promocjach, zmianach w firmie itp.

O czym pamiętać?

Na koniec małe podsumowanie najważniejszych elementów, o których dobrze pamiętać podczas korzystania z Google Moja Firma.

  • Dbaj o to, aby informacje zawsze były aktualne – informuj o niestandardowych godzinach pracy, regularnie dodawaj nowe zdjęcia i wpisy na stronie.
  • Nie zwlekaj z odpowiedziami na opinie i pytania.
  • Śledź wyniki i optymalizuj swoje działania.
  • Aktualizuj informacje o lokalizacjach, jeśli skorzystałeś z opcji weryfikacji zbiorowej
  • Jeśli chcesz zrobić coś na już, ale nie masz dostępu do komputera, zarządzanie wizytówkami możliwe jest również z poziomu aplikacji mobilnej

Nie będzie zaskoczeniem podsumowanie, że Google Moja Firma zasługuje przynajmniej na trochę uwagi. Opcja ma wiele zalet – jest bezpłatna i nie wymaga dużego zaangażowania, ale może zdziałać sporo na rzecz wizerunku Twojego przedsiębiorstwa w oczach internautów. Jednym słowem: warto.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.