Nie samym Shutterstockiem internet stoi. Jak powszechnie wiadomo zdjęcia, które używamy w naszych internetowych projektach muszą posiadać odpowiednie licencje i powinny być publikowane zgodnie z wszystkimi zasadami dotyczącymi praw autorskich. Mamy więc w internecie sporo banków zdjęć, do których możemy wykupić licencje i wtedy możemy korzystać z ich zasobów do woli. Są to m.in.: Shutterstock, Envato Elements czy Adobe Stock. Dla tych, którzy wrzucają do sieci artykuły raz na jakiś czas powinny wystarczyć jednak zdjęcia z darmowych stocków. Jest ich całkiem sporo, ale nie wszystkie są godne naszej uwagi. Przedstawiam zatem 11 najlepszych darmowych stocków, z których sam korzystam!
Licencje zdjęć
W Internecie panuje sporo zasad, których nie można łamać. Jedną z nich jest prawo autorskie. Autorzy zdjęć (w większości) poprzez ich udostępnianie zarabiają. Jeśli więc z płatnego stocka pobieramy zdjęcie danego autora – dostaje on za tą sprzedaż jakiś %. Na serwisach z darmowymi galeriami zdjęć pojawiają się różne licencje zdjęć. Warto się z nimi zapoznać i być świadomym tego, w jaki sposób możemy użyć pobranych (czy to za darmo, czy płatnych) zdjęć!
CC0 – to najlepsza z możliwych licencji. Oznacza ona, że autor zrzekł się wszelkich praw autorskich i zdjęcia posiadające to oznaczenie możemy używać bez żadnych ograniczeń. Jest to najpopularniejsza licencja w darmowych stockach, jednakże w dalszym ciągu należy być ostrożnym.
CC-BY – ta licencja pozwala na udostępnianie danego zdjęcia pod warunkiem, że podpiszemy pod nią autora.
CC-NC – na łamach tej licencji możemy udostępniać dane zdjęcie, ale nie może być ono używane w celu komercyjnych, czyli takim, które dostarczy nam bezpośrednie zyski.
Różnice między płatnymi i darmowymi stockami
Główną różnicą jest cena. Oprócz tej oczywistości różna będzie również jakość oraz dokładność konkretnych zdjęć. W darmowych stockach znajdziemy przede wszystkim dużo krajobrazów i zdjęć ogólnych (bez ludzi). Jeśli potrzebujemy zdjęć z modelami, osobami znanymi lub tego typu contentem – będziemy zmuszeni do skorzystania z płatnych galerii. Wśród zbiorów w płatnych galeriach zdjęć możemy dowolnie szukać i sortować. Przy darmowych galeriach wybór jest również znacznie mniejszy i znalezienie idealnej grafiki może znaleźć nieco więcej czasu. Jednak dla chcącego nic trudnego! Z naszym poradnikiem znajdziecie wszystko, czego potrzebujecie! 😊
Shutterstock w wersji próbnej
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych stocków, posiadających ponad 300 milionów obrazów aktualnie oferuje ofertę specjalną, dzięki której podczas 30-dniowego okresu próbnego możecie za darmo pobrać do 10 darmowych obrazków. Jeśli znaleźliście więc idealne zdjęcie właśnie na tym serwisie, ale nie macie tam konta – nic trudnego! Pierwsze 10 zdjęć możecie pobrać za darmo!
https://www.shutterstock.com/pl
Najlepsze darmowe galerie zdjęć
Ponad 1.8 miliona darmowych zdjęć! Znajdziecie tutaj również grafiki wektorowe, filmy i muzykę. Każdy plik może posiadać inną licencję – należy być ostrożnym, jednakże wybór jest bardzo duży.
Tutaj znajdziecie sporo śmiesznych zdjęć i grafik. Idealne na święta, okazje i bajkowe blogi!
Ponad 20 kategorii zdjęć, wśród których znajdziecie m.in.: abstrakcje, miasta, naturę, technologię czy muzykę.
Stock z ludźmi i jedzeniem. Co tydzień pojawiają się nowe zdjęcia.
Głównie zdjęcia krajobrazów i zwierząt. Podzielone na kategorie.
Internetowe narzędzie do obróbki zdjęć, które posiada całkiem sporą bazę darmowych zdjęć do użytku. Aby do nich dotrzeć należy się zarejestrować oraz wybrać zdjęcia z menu głównego. Znajdują się tam zarówno zdjęcia darmowe, jak i płatne.
Zdjęcia podzielone na kategorie. Większość z nich jest na darmowej licencji CC0. Ciekawe kategorie to: technologia, transport oraz przemysł.
Darmowe zdjęcia krajobrazów.
Bardzo dużo, dokładnych kategorii. Samych zdjęć nie ma zbyt wiele, ale są świetnie podzielone.
Ciekawe, startupowe zdjęcia. Baza nie jest duża, ale często znajduję tam fajne pliki, które używam w swoich artykułach.
Darmowe zdjęcia i sesje zdjęciowe! 😊 Niecodzienny podział i możliwość pobrania wielu podobnych zdjęć (z jednej sesji).
Podsumowanie
Przy pobieraniu zdjęć z darmowych stocków należy pamiętać o tym, aby za każdym razem sprawdzić licencję na zdjęcie, które wykorzystujemy w naszych działaniach. Pamiętajcie, że każda chwila nieuwagi może Was bardzo dużo kosztować. Jeśli jednak zapoznaliście się z moim artykułem – wszystko będzie dobrze 😉
Autor:
Kamil Leśniak (Marketing Specialist w DevaGroup). Zajmuje się marketingiem internetowym oraz contentem. Lubi wyzwania i pasjonuje się organizacją eventów. Prywatnie kolekcjoner autografów znanych osób.