,

Statystyki linkowania z 927 artykułów sponsorowanych

ikona-data-publikacji

Opublikowano

20/01/2017

ikona-data-publikacji

Opublikowano

20/01/2017

Czytaj także: Artykuły sponsorowane – jak wybrać portal i maksymalnie wykorzystać publikację

Przy okazji ostatniej dużej aktualizacji bazy serwisów z ofertami publikacji artykułów sponsorowanych postanowiliśmy podzielić się garścią danych na temat wykorzystania tego sposobu linkowania przez klientów. Przeanalizowaliśmy 927 artykułów sponsorowanych, w publikacji których pośredniczyliśmy w Q4 2016.

Jakiego typu anchortexty stosowane są w artykułach sponsorowanych? Jakie adresy docelowe wykorzystywane są najczęściej? Jakie portale cieszą się największą popularnością? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań zawarliśmy w poniższym artykule..

Według jakich kryteriów wybierane są portale?

Podstawowe kryteria jakie klienci stosują wybierając serwisy do publikacji to:

  • cena
  • parametr Trust Flow
  • czas publikacji
  • liczba linków, które można zamieścić
  • możliwość zamieszczania anchorów EMA
  • pozostałe parametry SEO

W analizowanej próbie średnia cena publikacji to 168,14 PLN netto (nie zawiera ceny napisania artykułu). Średnia wartość Trust Flow to z kolei 26,16. Aż 63,4% publikacji zostało wykonanych na portalach o wskaźniku TF domeny na poziomie 20 lub wyższym, a tylko 8,3% w serwisach, o TF poniżej 10. Mając na uwadze te parametry przygotowaliśmy zestawienia portali z Trust Flow 20+ w cenie do 100 PLN oraz 101 do 250 PLN.

Z uwagi na dużą dostępność atrakcyjnych pod innymi względami lokalnych portali informacyjnych, tematyczność portali nie należy do najistotniejszych czynników – linkującym w pełni wystarcza tematyczny dział na ogólnotematycznym serwisie. Oczywiście istotna jest tematyczność samego wpisu, ale po chwili zastanowienia nie ma problemu z przygotowaniem artykułu na temat usług kurierskich, który doskonale pasuje na portal o sztuce, czy też dotyczący marketingu w mediach społecznościowych na blog urodowy. Portale ogólnotematyczne (głównie lokalne portale informacyjne) stanowią aż 73% całości publikacji.

Jak wygląda samo linkowanie?

Sprawdziliśmy 2 podstawowe kwestie – gdzie linkują nasi klienci i w jaki sposób to robią.

Gdzie kierują linki pozyskiwane z artykułów sponsorowanych?

Najpopularniejsze jest linkowanie bezpośrednio na stronę główną pozycjonowanej strony – była to cecha 44,05% linków. Kolejną metodą jest linkowanie do kategorii (rozumiemy przez to kategorię produktów w sklepie, kategorię wpisów na blogu lub dział menu na stronie firmowej – tę technikę wykorzystuje prawie 1/3 klientów, a dokładnie 33,07%. Tylko nieco ponad 1/5 linków – 20,95% pozyskiwana jest dla stron produktów, czy też konkretnych wpisów. Co ciekawe niespełna 2% linków kierowało do innych artykułów sponsorowanych – widać więc, że choć kosztowna, to jednak może to być metoda podlinkowania innych odnośników do strony (zwłaszcza, gdy w artykule można umieścić więcej niż 1 link).

Jakie anchory wykorzystywane są w artykułach sponsorowanych?

Zdecydowanie najpopularniejszym wyborem jeżeli chodzi o anchor text są anchory EMA, które zostały wykorzystane w przypadku 54,69% linków. W przypadku tego wpisu należy rozumieć je jako wszystkie poprawne językowo słowa kluczowe z potencjałem SEO. Osobno uwzględniliśmy anchory neutralne (np. „czytaj więcej”, „tutaj” itp.) z udziałem 0,5% oraz anchory niepoprawne językowo, które dają bardzo jasny sygnał odnośnie celu zamieszczenia całego artykułu (np. „tani elektryk Poznań” czy „bieszczady wypas owiec tanio”), które znalazły się tylko w 4,20% artykułów. Przyczynia się do tego z jednej strony rosnąca świadomość konieczności poprawy jakości działań, wśród osób odpowiedzialnych za linkowanie, a z drugiej świadomość właścicieli portali, którzy coraz częściej zabraniają linkowania w szczególnie nienaturalnie wyglądający sposób. Bardzo dużą popularnością cieszy się linkowanie na tzw. „goły url” lub brand, które zostało wykorzystane w 40,66% przypadków.

Sprawdziliśmy też skalę wykorzystania w artykułach dodatkowych linków, do zewnętrznych źródeł wysokiej jakości – np. Wikipedia, Quora czy duże polskie portale. Na taki zabieg klienci zdecydowali się w mniej niż 1% artykułów.

Tworzenie treści

Standardowym wymogiem dotyczącym długości artykułu jest 2500 znaków ze spacjami (z nielicznymi wyjątkami dotyczącymi portali, które określiły większe wymogi). Odsetek klientów, który decyduje się na przygotowanie dłuższych tekstów wynosi mniej niż 1%.

Bardzo wysoki stosunek ceny do jakości (25 PLN netto za 2500zzs), wygoda, oraz gwarancja akceptacji tekstu przez serwis na którym ma ukazać się tekst sprawia, że prawie 3/4 klientów decyduje się na zakup publikacji wraz z napisaniem artykułu przez naszych copywriterów.

Kto zamawia artykuły sponsorowane?

Jesteśmy świadomi, że ta statystyka może różnić się w zależności od profilu klientów danej firmy i wyglądać inaczej u nas, niż np. w Whitepress, ale może być cenną wskazówka m.in. dla osób tworzących serwisy z myślą o sprzedaży artykułów sponsorowanych. Poniżej prezentujemy wykres prezentujący udział branż wśród domen linkowanych z artykułów sponsorowanych:

6 głównych branż, które odpowiada za prawie 2/3 zamówień to turystyka, finanse, transport, elektronika, ubezpieczenia i marketing. Branżą, w której popyt na publikacje zdecydowania przewyższa liczbę portali w ofercie jest erotyka (przekłada się to na jej relatywnie niski udział). Pozycja Inne obejmuje kilka dziedzin z udziałem mniejszym niż 1%, m.in. nieruchomości, sport, ślub i wesele, rolnictwo, militaria, czy edukacja.

Artykuły sponsorowane w Linkhouse.pl

Jeżeli chcesz zamówić publikację artykułów sponsorowanych na jednym z ponad 1300 serwisów możesz to zrobić na stronie http://app.linkhouse.co lub mailowo pod adresem bok@linkhouse.co

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitter

Zapisz się do newslettera

Otrzymasz powiadomienia o naszych nowych artykułach drogą mailową.

Podobne wpisy

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Link Planner: Case study Zestawienie.pl

Przeczytaj case study kolejnej kampanii przeprowadzonej przy użyciu narzędzia Link Planner, które pomogło dobrać odpowiednie linki do wzrostu widoczności strony Zestawienie.pl!

Podsumowanie roku 2022 w Linkhouse

Grudzień to idealny moment na podsumowania! Z racji tego chcielibyśmy się z Wami podzielić najważniejszymi rzeczami, które wydarzyły się u nas w tym roku. Co udało nam się osiągnąć w Linkhouse w 2022?