Publikacja artykułów sponsorowanych: jak promować swój brand?

Sebastian Heymann

Sebastian Heymann

ikona-data-publikacji

Opublikowano

10/05/2022

ikona-data-publikacji

Opublikowano

01/02/2022

Publikacja artykułów sponsorowanych coraz częściej pojawia się jako element strategii i dystrybucji treści. Artykuł sponsorowany to jeden z rodzajów reklamy, który często wykorzystywany jest w social mediach, zarówno jako element złożonych kampanii marketingowych, serii publikacji, jak i samodzielny przekaz. Artykuły sponsorowane najczęściej zlecane są przez firmy, w celu promowania konkretnego produktu, usługi lub całej marki. Oprócz social mediów, możemy je znaleźć także na różnego rodzaju portalach internetowych, blogach oraz w prasie tradycyjnej. 

Artykuły sponsorowane mogą być w całości napisane i dostarczone do publikacji przez zleceniodawcę – firmę, jak i stworzone od podstaw przez copywritera lub zleceniobiorcę, np. blogerów lub influencerów, którzy użyczają firmie swojej platformy. Z tego tekstu dowiesz się m.in. dlaczego publikacja artykułów sponsorowanych jest dobrym pomysłem oraz w jaki sposób możesz wyciągnąć z niej najwięcej korzyści dla swojej marki. 

Publikacja artykułów sponsorowanych – dlaczego jest ważna?

Budowanie świadomości marki

Publikacja artykułów sponsorowanych, jeśli jest dobrze zaplanowana, może pozytywnie wpłynąć na wizerunek Twojej marki i przyciągnąć do Ciebie nowych klientów, którzy innym sposobem nie dowiedzieliby się wcale o Twojej ofercie. Dzięki temu zyskasz nieocenioną szansę zwiększenia rozpoznawalności Twojej marki wśród konsumentów i jednocześnie budowania jej pozytywnego wizerunku. Rozbudowanie świadomości marki i większa rozpoznawalność, nawet jeśli nie przełożą się od razu na wyniki sprzedaży, mogą sprawić, że w przyszłości potencjalni klienci zdecydują się na skorzystanie z Twojej oferty właśnie dzięki przeczytanemu wcześniej artykułowi sponsorowanemu. 

Zaufanie do marki

Kolejną korzyścią, jaką może przynieść Twojej marce publikacja artykułów sponsorowanych, jest zaufanie. Gdy pierwsze spotkanie potencjalnych klientów z Twoją ofertą odbędzie się za pośrednictwem często odwiedzanego przez nich medium czy np. profilu ich ulubionego influencera czy influencerki, istnieje duża szansa na to, że uznają Twoją markę za godną zaufania, skoro poleca ją dobrze znany portal czy osoba. Zyska na tym wizerunek Twojej firmy, ponieważ pozytywne skojarzenie ze źródłem informacji może przełożyć się na pozytywny stosunek do całej marki i w efekcie poszerzyć grono stałych klientów. 

Szerokie grono odbiorców

Publikacja artykułów sponsorowanych ma także ogromny potencjał w docieraniu do odbiorców, którzy darzą inne formy reklamy niechęcią, lecz są aktywni w social mediach czy blogosferze. W ich przypadku „klasyczna” reklama nie będzie skuteczna, gdyż zostanie przez nich z rozmysłem zignorowana z różnorakich powodów. Artykuł sponsorowany może pomóc przełamać tę barierę przez podobieństwo do zwykłego, niesponsorowanego artykułu tematycznego i wspomniane już zaufanie do preferowanego portalu.  

Czym wyróżnia się skuteczny artykuł sponsorowany?

Subtelność

Skuteczny i dobry artykuł sponsorowany nie może być natarczywy w swoim wydźwięku. Duże zagęszczenie call to action, wielokrotne powtarzanie zalet reklamowanego produktu bądź usługi czy nawet zbyt częste używanie nazwy marki przyniosą efekt odwrotny od zamierzonego, gdyż wywołają w odbiorcach irytację lub zniechęcenie. Negatywna reakcja na artykuł sponsorowany może także wpłynąć na stosunek odbiorców do medium, w którym został on umieszczony, a nawet do pojedynczej osoby odpowiedzialnej za jego publikację. 

Kluczem do sukcesu jest zatem odnalezienie równowagi, złotego środka między subtelnością a przesadą. Wzbudzenie ciekawości i zainteresowania potencjalnych klientów skłoni ich do samodzielnych poszukiwań dalszych informacji na temat Twojej marki, a brak presji do podjęcia działania pomoże Ci zbudować z nimi pozytywną relację. 

Linkowanie

Ułatwieniem w poszukiwaniach będzie umieszczenie w tekście odnośników kierujących bezpośrednio do Twojej strony internetowej czy informacji kontaktowych, z subtelną zachętą do wejścia w interakcję. Odnośniki zwiększą ruch na Twojej stronie i pozytywnie wpłyną na pozycjonowanie jej w wyszukiwarkach internetowych, dlatego też powinny być obowiązkowym elementem tekstów artykułów sponsorowanych. 

Atrakcyjność wizualna

Dobrym pomysłem jest także wizualne uatrakcyjnienie tekstu, np. przez zastosowanie wyróżnień lub dodanie elementów graficznych. Wyróżnienie w tekście szczególnie istotnych jego fragmentów, np. za pomocą pogrubienia, przyciąga uwagę odbiorców i sprawia, że lepiej zapamiętują oni wyszczególnione przez Ciebie informacje. Pamiętaj jednak, że zbyt dużo wyróżnień prezentuje się nieestetycznie i wizualnie obciąża tekst, dlatego warto ograniczyć je do minimum. 

Dodatkowym plusem będzie umieszczenie w artykule sponsorowanym także grafik lub infografik, ilustrujących np. proponowane użycie reklamowanego produktu lub usługi albo korzyści płynące z jego zakupu. Grafiki lub infografiki, jeśli zostaną umiejętnie wybrane i rozmieszczone, znacznie zwiększają atrakcyjność artykułu w oczach odbiorców i wzmacniają zawarty w nim przekaz. 

Publikacja artykułów sponsorowanych krok po kroku

Research

Szczegółowy research to podstawa skutecznej kampanii marketingowej. Zanim przystąpisz do tworzenia artykułów sponsorowanych, konieczne jest dokładne rozpoznanie Twojej grupy docelowej: jej wieku, wykształcenia, zainteresowań i stopnia zaawansowania wiedzy w dziedzinie, której reklama dotyczy itd. Kierowanie artykułu sponsorowanego do określonej grupy znacznie zwiększa szanse na powodzenie kampanii marketingowej, ponieważ dzięki szczegółowemu researchowi będziesz w stanie wyjść naprzeciw jej potrzebom oraz oczekiwaniom. 

Ponadto dużo łatwiej jest zdobyć uwagę i zainteresowanie osób, których zainteresowania pokrywają się z zakresem Twojej działalności, niż u osób, które nie mają z Twoją branżą niczego wspólnego. Publikacja artykułów sponsorowanych bez zdefiniowania uprzednio grupy odbiorców mija się z celem, gdyż zawarty w nich przekaz nie będzie dostosowany do konkretnych odbiorców, przez co nawet cała kampania może stracić na skuteczności. 

Przygotowanie tekstu

Na tym etapie warto się zatroszczyć o przykuwający uwagę tytuł, wzbudzający zainteresowanie lead oraz rozplanować ułożenie i długość poszczególnych części tekstu. Chwytliwy tytuł nie powinien być zbyt długi, bo uwaga odbiorców bardzo szybko ulegnie rozproszeniu. Ciekawym zabiegiem, często stosowanym także w tradycyjnym dziennikarstwie, jest sformułowanie w tytule pytania lub problemu do rozwiązania, co zachęca do poszukiwania odpowiedzi w artykule. Ważne jest również to, by tytuł nawiązywał do zawartości artykułu, dlatego też warto zamieścić w nim najważniejsze słowo lub słowa kluczowe. 

Lead powinien być przede wszystkim atrakcyjny i zachęcający do dalszej lektury. Dobrym pomysłem jest zawarcie w nim zapowiedzi informacji zawartych w dalszej części artykułu sponsorowanego, co zaciekawi odbiorców i skłoni ich do przeczytania pozostałej części tekstu. Zapowiedź może przybrać formę wzmianki, pytania na które odpowiedź znajduje się w tekście lub inną – w zależności od wybranej platformy i preferencji grupy docelowej możesz sobie pozwolić np. na żartobliwy wydźwięk, nawiązanie do pozatekstowego faktu znanego nadawcy i odbiorcom czy językową stylizację. 

Kolejne części tekstu, czyli rozwinięcie oraz podsumowanie, są miejscem na umieszczenie właściwych informacji o Twojej marce i odnośników do Twojej strony internetowej. Dobry artykuł sponsorowany odznacza się przede wszystkim wysoką informatywnością oraz poprawnością merytoryczną i językową. Poprawność merytoryczna artykułu sponsorowanego to jeden z filarów skutecznej kampanii marketingowej. 

Jeśli zlecasz napisanie artykułu sponsorowanego, np. copywriterom, blogerom lub influencerom użyczającym Ci swojej platformy, koniecznie udostępnij im materiały informacyjne dotyczące Twojej marki i oferowanych przez Ciebie produktów lub usług, gdyż znacznie skróci to czas potrzebny na research i pomoże zbudować dobrą relację z podwykonawcami. 

Język, jakim artykuł sponsorowany jest napisany, powinien być dostosowany do grupy docelowej. W inny sposób zwracać się będziesz do osób młodych, które do tej pory nie miały styczności z oferowanym przez Ciebie produktem lub usługą, niż do doświadczonych, obeznanych z branżą specjalistów. Dostosowanie języka i stylu do grupy docelowej jest niezwykle istotne, gdyż dzięki temu artykuł sponsorowany będzie dla odbiorców zrozumiały i czytelny, a zawarte w nim informacje przejrzyste. 

Ważne jest również to, by tekst pozbawiony był błędów stylistycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych – sprawia to nieprofesjonalne wrażenie, które może przełożyć się na negatywne postrzeganie całej marki i zniechęcić do niej potencjalnych klientów. Przed publikacją warto nawet kilkukrotnie sprawdzić, czy artykuł jest poprawny pod względem merytorycznym i językowym.

Wybór odpowiedniego miejsca publikacji

Niezwykle ważnym jest także dobór odpowiedniego medium. Publikacja artykułów sponsorowanych, nawet najwyższej jakości, nie będzie skuteczną strategią, jeśli nie pojawią się one w odpowiednim miejscu w sieci lub prasie tradycyjnej. Tematyka artykułu powinna korespondować z profilem tematycznym wybranego medium, aby zawarte w nim informacje trafiły do osób, które ze względu na swoje zainteresowania chętniej poświęcą uwagę naszej ofercie. Grupa odbiorców danego medium powinna również, przynajmniej częściowo, pokrywać się z określoną przez nas grupą docelową, gdyż zwiększa to szanse na pozytywny odbiór artykułu sponsorowanego i przyciągnięcie potencjalnych klientów. 

Zwróć też uwagę na to, jak wysoko w wynikach wyszukiwania plasuje się strona, na której chcesz zamieścić artykuł sponsorowany. Im wyższa pozycja, tym większa szansa na dotarcie do dużej grupy odbiorców oraz zwiększenie rozpoznawalności Twojej marki. Publikacja artykułów sponsorowanych w popularnych serwisach może się oczywiście wiązać ze znacznie wyższymi kosztami, niż na stronach o skromniejszych zasięgach. 

Podsumowanie

Publikacja artykułów sponsorowanych może być świetnym narzędziem zarówno w komunikacji marketingowej, jak i w zwiększaniu rozpoznawalności i świadomości marki oraz budowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Aby jednak osiągały one swój cel, należy pamiętać by były poprawne językowo i merytorycznie, nienachalne i dostosowane do grupy docelowej. Potrzebujesz artykułu sponsorowanego, który przyciągnie nowych klientów do Twojej firmy? Sprawdź naszą ofertę na https://linkhouse.pl/

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Podobne wpisy

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Monitoring aktywności linków

Bezpłatny Monitoring Aktywności Linków W Linkhouse monitorujemy aktywność i parametry (follow, nofollow) wszystkich linków z wykupionych artykułów sponsorowanych i linków w istniejących artykułach. Bezpłatnie. Gdy

Jak zarabiać więcej na stronie Linkhouse

Linkhouse to platforma content marketingu i link buildingu, która pozwala na monetyzację stron każdego typu (portale, blogi, fora internetowe) na wiele sposobów. W poniższym poradniku

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z nowościami Linkhouse!