Artykuły sponsorowane – czym są i jak je skutecznie wykorzystywać

Sebastian Heymann

Sebastian Heymann

ikona-data-publikacji

Opublikowano

10/05/2022

ikona-data-publikacji

Opublikowano

05/05/2021

Artykuły sponsorowane już od długiego czasu są częścią skutecznych strategii marketingowych. Początkowo pojawiały się one głównie w czasopismach drukowanych, jednak już od kilku lat publikuje się je na tematycznych blogach i serwisach internetowych.

Czym zatem dokładnie są artykuły sponsorowane? Dlaczego warto z nich korzystać? Gdzie je publikować? O czym warto pamiętać przy ich tworzeniu? Tego dowiesz się w tym tekście.

Artykuł sponsorowany – czym jest?

Artykuł sponsorowany to tekst, który wydawca odpłatnie publikuje na zewnętrznej witrynie, czyli nie na swoim blogu lub stronie firmowej. Jego tematyka jest zwykle zbliżona do ogólnych zagadnień, jakie poruszane są w docelowym miejscu publikacji.

Taki tekst nie jest mocno nacechowany przekazem reklamowym – zwykle przypomina zwykły artykuł, który właściciel serwisu sam opublikowałby na swojej stronie. Jego treść jest zatem przede wszystkim wypełniona przydatnymi informacjami, w których to nienachalnie wspomina się o swojej ofercie i zamieszcza do niej linki.

Innymi słowy, artykuł sponsorowany to przekaz marketingowy, który sprawia wrażenie, jakby tak naprawdę nim nie był – przypomina raczej content naturalnie pasujący do danego miejsca publikacji

Oczywiście nie oznacza to, że należy nieetycznie ukrywać intencje takiego tekstu. O tym, co powinno zawierać się w artykule sponsorowanym, dowiesz się z dalszej części tego poradnika.

Artykuł sponsorowany vs advertorial – jaka istnieje między nimi różnica?

Artykuły sponsorowane to tak naprawdę inna wersja tego, co wielu marketerów nazywa istniejącymi już od dziesięcioleci advertorialami. Największą różnicą między nimi jest to, na jakim etapie w podróży zakupowej klienta się je stosuje. 

Advertoriale mają swoje miejsce w środku lub na samym końcu lejka sprzedażowego. Są one dlatego sprzedażowe w swojej naturze, gdyż ich celem jest „dociągnięcie” docelowego klienta do dokonania zakupu. 

Artykuły sponsorowane z kolei znajdują się w górnej części lejka. Ich celem jest przekazywanie ciekawych, przydatnych informacji, aby wzbudzić wstępne zainteresowanie ofertą i marką

To właśnie rozwój content marketingu przyczynił się do tego, że teksty sponsorowane znalazły większe zastosowanie w strategiach marketingowych. Dzięki nim firmy nie dostarczają jedynie towarów i usług, ale stają się także źródłem przydatnych i interesujących informacji.

Artykuły sponsorowane – dlaczego warto z nich korzystać?

Artykuły sponsorowane warto zawrzeć w swojej strategii marketingowej z licznych powodów:

 1. Duża skuteczność

Z badania przeprowadzonego przez Collective Bias wynika, że jedna trzecia millenialsów dokonała zakupu od marki po zobaczeniu sponsorowanego postu. Dlaczego tak się dzieje? Ogólnie rzecz biorąc, użytkownicy nie lubią reklam, które w widoczny sposób chcą zachęcić do dokonania zakupu.

Jednak artykuły sponsorowane, które nie zawierają mocnego przekazu marketingowego, nie wywołują tej negatywnej reakcji. Z tego powodu istnieje większa szansa, że docelowa grupa pozytywnie zareaguje na taki komunikat. 

We wspomnianym badaniu 37% osób przyznało, że użyteczna treść zawarta w takim wpisie sprawia, iż przestają zwracać uwagę na jakikolwiek reklamowy charakter artykułu.

 1. Większe zaufanie

Badanie zrealizowane przez Time Inc. dowodzi, że 66% konsumentów z pokoleń X, Z oraz millenialsów uważa, że sponsorowane treści są bardziej uczciwe niż tradycyjne formy reklamy.

Spośród tych grup najbardziej wyróżnia się pokolenie Z, które to z badanych grup jest najbardziej skłonne zareagować na przekaz treści sponsorowanych, gdyż traktuje je jako atrakcyjne i skłaniające do myślenia.

 1. Skuteczne targetowanie

Dzięki wpisom sponsorowanym możesz skutecznie docierać do konkretnej grupy docelowej. Istnieje mnóstwo serwisów tematycznych oraz blogów, które akceptują takie teksty. Wiele z nich specjalizuje się w wybranych zagadnieniach, jak finanse, e-commerce, moda, komputery itd. Odwiedzają je osoby, które interesują się tymi tematami.

Dzięki temu masz większe szanse na to, że Twój sponsorowany artykuł przyciągnie do siebie uwagę docelowego odbiorcy.

 1. Rozpoznawalność marki

Zastosuj wpisy sponsorowane w swojej strategii marketingowej, a Twoja marka szybko zaistnieje w świadomości grupy docelowej. W tym celu musisz je publikować w odpowiednich serwisach, które odwiedzają potencjalni klienci. Nawet jeśli nie skorzystają z Twojej oferty, to dowiedzą się (lub przypomną sobie) o Twoim istnieniu.

Cel ten można oczywiście osiągnąć także dzięki SEO oraz reklamom PPC. Pierwsza metoda jest jednak czasochłonna, a druga nie pozwala przekazać wartościowego contentu, który pomaga wzbudzać zaufanie.

 1. Zdobywanie linków zwrotnych

Wartościowe linki to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na skuteczne pozycjonowanie strony. Wpisy sponsorowane to świetny sposób, żeby je pozyskać. Musisz oczywiście pamiętać o tym, aby tematyka takiego tekstu była umiejętnie dostosowana pod samą treść linku, jak i to, do czego on przekierowuje.

W ten sposób możesz pozyskać odnośniki do tych podstron, na których szczególnie Ci zależy, np. landingów, dzięki czemu zwiększysz generowane z nich zyski.

Jak znaleźć możliwości publikowania artykułów sponsorowanych?

Aby skutecznie zastosować wpisy sponsorowane w swojej strategii marketingowej, musisz być w stanie sprawnie wynajdywać miejsca do ich publikacji. Dużą część tej pracy możesz wykonać samodzielnie, korzystając z Google.

Wpisz w wyszukiwarkę ogólne słowo kluczowe powiązane z tematyką, której ma dotyczyć wpis gościnny, np. „moda”.

Następnie dodaj do niej takie frazy, jak:

 • Wpis gościnny
 • Pisz dla nas
 • Autor gościnny
 • Artykuł sponsorowany
 • Współpraca
 • Blog reklama

Nie wszystkie wyniki wyszukiwania będą na pierwszy rzut oka oczywiste. Otwórz jednak jak najwięcej linków i bliżej przyjrzyj się każdej stronie. Istnieje duża szansa, że znajdziesz tam specjalną zakładkę jak „Współpraca”, „Reklama na blogu” itp.

Przygotuj sobie np. w Excelu zestawienie takich stron. Przeanalizuj wymagania dotyczące tekstów, jak i ogólne warunki współpracy, czyli cena za publikację, koszty ewentualnej dodatkowej promocji, maksymalna ilość linków itp.

Cały ten proces możesz sobie jednak ułatwić, korzystając ze specjalnych narzędzi do tego typu działań marketingowych jak choćby Linkhouse. Na platformie tej znajdziesz bazę ponad 40 000 stron w kilkunastu językach, jak i panel, który umożliwia szybkie i sprawne zamawianie na nich publikacji artykułów sponsorowanych.

Jeśli nie masz gotowego tekstu, możesz skorzystać z usług 60 copywriterów, którzy napiszą dla Ciebie artykuł zgodny z wymaganiami strony, na której chcesz go opublikować.

Oprócz tego otrzymujesz dostęp do przydatnych narzędzi, które pozwalają sprawdzić wydatki, śledzić pozycje w Google, analizować kluczowe parametry SEO, jak i monitorować sam stan linków wpisów sponsorowanych.

Dzięki takiej platformie znacznie łatwiej będzie Ci zaimplementować artykuły sponsorowane do swojej strategii marketingowej.

Artykuły sponsorowane – jak powinny wyglądać?

Omówmy zatem, jakie najważniejsze elementy powinny wchodzić w skład dobrego wpisu sponsorowanego:

 1. Ciekawy temat

Odpowiednio dobrany temat musi być powiązany oczywiście z produktem lub marką, którą artykuł sponsorowany ma reklamować. Nie powinien on jednak odnosić się wyłącznie do oferty. Warto poruszyć powiązany temat, którego omówienie może jednocześnie służyć przekazaniu pożytecznych informacji.

Załóżmy, że prowadzisz sklep z częściami komputerowymi i chciałbyś wypromować konkretny model karty graficznej dla graczy. Zamiast reklamą samego produktu, artykuł może być poradnikiem omawiającym różne parametry graficzne w grach (np. wygładzanie powierzchni, efekty cząsteczkowe, chmury wolumetryczne) i tego, jak wpływają na wydajność. 

Przybliżając to zagadnienie, można w bardzo naturalny i nienachalny sposób wspomnieć, jak np. omawiana karta graficzna radzi sobie z różnymi aspektami generowania grafiki oraz dlaczego ma przewagę nad innymi produktami.

 1. Dobrze dobrany język

Styl samego tekstu będzie w dużej mierze uzależniony od tego, gdzie chcesz go opublikować. Jeśli mowa o ogólnym, popularnym serwisie publikującym teksty z różnych dziedzin, niekoniecznie znajdziesz tam branżowych „wyjadaczy”. Prostszy język i unikanie branżowego żargonu są w takiej sytuacji wskazane.

Jeśli jednak artykuł zamieszczasz na tematycznym blogu dla pasjonatów, jego treść powinna być bardziej specjalistyczna. Poruszając ogólne zagadnienie, z którym czytelnicy są dobrze zaznajomieni, nie oferujesz dla nich zbyt wiele nowej wartości. Z drugiej strony taki stan rzeczy pozwala Ci skuteczniej zaprezentować sprecyzowaną ofertę, gdyż komunikujesz się z jasno określoną grupą docelową.

 1. Odpowiednie oznaczenia

Artykuły sponsorowane nie są mocno nacechowane przekazem marketingowym, co nie zmienia faktu, że dalej są reklamą. Nie ma sensu tego ukrywać – polskie prawo prasowe zajmuje w takiej sytuacji konkretne stanowisko.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Okręgowego w Warszawie z 23 lutego 2006 r. o sygnaturze XVII Ama 118/04:

Działanie, zmierzające do wywołania wśród konsumentów wrażenia, że przekaz reklamowy jest informacją neutralną i przez to ukrycie promocyjnego charakteru kampanii reklamowej jest czynem nieuczciwej konkurencji, unormowanym w art. 16 ust. 1 pkt 4 u.z.n.k. i stanowi praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów, określoną w art. 23a ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Zgodnie z tymi wymaganiami reklamy powinny być oznaczane w sposób niewzbudzający wątpliwości. W przypadku artykułów sponsorowanych wystarczy, że na ich początku lub końcu znajdzie się krótka informacja w stylu „Reklama”, „Artykuł sponsorowany”, „Artykuł powstał we współpracy z firmą X” itp.

Jeśli publikujesz teksty sponsorowane, to w Twoim interesie leży pamiętanie o ich odpowiednim oznaczaniu! Z racji tego, jak sformułowany jest omawiany przepis, wina za ukrywanie przekazu reklamowego spoczywa przede wszystkim na przedsiębiorcy. Oczywiście, jeśli wpis nie został właściwie oznaczony z winy np. blogera, to można w takiej sytuacji zwrócić się do niego z roszczeniami.

Warto też pamiętać, że omawiany przepis prawa prasowego nie odnosi się ściśle do wszystkich przekazów zamieszczanych w Internecie (np. mediów społecznościowych). Mimo tego na podstawie owych reguł przedsiębiorcy mogą ponieść odpowiedzialność za tego typu działania.

Ostrożności nigdy nie za wiele – jeśli dany wpis sponsorowany będzie także udostępniany w mediach społecznościowych, upewnij się, że odpowiednie oznaczenia nie zostaną pominięte. Poszczególne platformy jak Facebook czy Twitter mają także swoje wymagania w tym zakresie, dlatego także należy się ich trzymać.

Artykuły sponsorowane – podsumowanie

Wpisy sponsorowane to świetny sposób, aby wypromować swoją markę i w skuteczny sposób pozyskać klientów. Zastosuj się zatem do wspomnianych tutaj porad i skorzystaj z przydatnych narzędzi jak Linkhouse. Niech takie artykuły staną się stałą częścią Twojej strategii marketingowej, a na pewno wiele na tym zyskasz.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Podobne wpisy

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Monitoring aktywności linków

Bezpłatny Monitoring Aktywności Linków W Linkhouse monitorujemy aktywność i parametry (follow, nofollow) wszystkich linków z wykupionych artykułów sponsorowanych i linków w istniejących artykułach. Bezpłatnie. Gdy

Jak zarabiać więcej na stronie Linkhouse

Linkhouse to platforma content marketingu i link buildingu, która pozwala na monetyzację stron każdego typu (portale, blogi, fora internetowe) na wiele sposobów. W poniższym poradniku

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z nowościami Linkhouse!