9 sposobów na lepsze wykorzystanie artykułów sponsorowanych

9 sposobów na lepsze wykorzystanie artykułów sponsorowanych

9 sposobów na lepsze wykorzystanie artykułów sponsorowanych

Sebastian Heymann

Sebastian Heymann

ikona-data-publikacji

Opublikowano

30/10/2017

ikona-data-publikacji

Opublikowano

30/10/2017

Spis treści

Czytaj także: Artykuły sponsorowane – jak wybrać portal i maksymalnie wykorzystać publikację

Publikacje artykułów sponsorowanych to bardzo popularny (używany przez 84% seowców), skuteczny (61% uważa go za najskuteczniejszy) i relatywnie drogi (publikacja średnio kosztuje ok. 160 PLN netto) sposób pozyskiwania linków. Dobrym pomysłem będzie więc zastanowić się jak zmaksymalizować korzyści płynące z zamówienia publikacji – zarówno na płaszczyźnie SEO jak i dodatkowych korzyści.

1. Przygotuj interesujący tekst

Zacznij od tekstu. Nawet jeżeli zamawiasz publikację artykułu sponsorowanego tylko po to, żeby pozyskać z niego link skup się na jakości tekstu.

Poziom moderacji w redakcjach jest różny i chociaż z pewnością trafią się takie, które nawet nie przeczytają podesłanych materiałów przed publikacją, to większość dobrych portali teksty sprawdza i może domagać się poprawek, a te będą kosztować – czas i pieniądze.

Tekst przygotowany „pod użytkownika” niosący jakąkolwiek wartość merytoryczną będzie bardzo przydatny (a czasem niezbędny) także w kolejnych krokach.

2. Umieść maksymalną dopuszczalną liczbę linków

Zamawiając publikację artykułu sponsorowanego zwróć uwagę na to ile linków możesz maksymalnie zamieścić w treści. O ile sam wydawca portalu nie podaje ekstremalnych liczb (niektórzy wydawcy określając warunki publikacji podają liczbę dopuszczalnych linków jako „bez ograniczeń”) to warto wykorzystać potencjał artykułu maksymalnie i zamieścić w nim kilka odnośników.

Pamiętaj o zasadzie „first link count” i nie linkuj więcej niż jeden raz tego samego URLa. Możesz podlinkować np. stronę główną, kategorię oraz stronę produktu.

Portale z założoną liczbą dopuszczalnych linków znajdziesz w naszej bazie ponad 14 000 serwisów z rynków:

Możesz także wypełnić brief, a sami zaproponujemy portale i blogi odpowiednie dla Twojej kampanii.

3. Umieść link do swojej strony w sposób zachęcający do przeklików

Umieszczając link w artykule sponsorowanym miej również w głowie, że pewna część odwiedzających go czytelników to wartościowy, tematyczny ruch, który warto skierować bezpośrednio na swoją stronę.

Oczywiście musisz znaleźć kompromis między ledwo zauważalnym dla czytelnika linkiem, a stricte reklamowych charakterem artykułu, który skupia się tylko na próbie przekierowania użytkownika na Twoją stronę i często spotyka się z obiekcjami redakcji i zasadniczo jest mniej skuteczny.

Kreatywne przykłady? Twój artykuł sponsorowany może być informacją o atrakcyjnym konkursie, a czytelnik znajduje w nim link do jego zasad – oczywiście na Twojej stronie, możesz też stworzyć ankietę dla mieszkańców danego miasta, którą wypełnić można na Twojej stronie, a jej temat chociaż w luźny sposób wiąże się z Twoją branżą.

4. Stwórz interesujący tytuł

Zachęcający do kliknięcia tytuł ściągnie większy ruch na artykuł w ramach samego portalu, ale będzie także przydatny przy dalszej dystrybucji teksty w zewnętrznych mediach.

Sporo wskazówek tworzenia „click baitowych” tytułów przedstawił na swoim blogu Artur Jabłoński, a kilka innych znajdziecie we wpisie na contentblog.pl.

5. Zoptymalizuj treść pod kątem SEO

Nie dlatego, że to zwiększy moc Twoich linków, ale dlatego, że dobrze napisany artykuł ma szansę rankować na frazy z długiego ogona i ściągać dodatkowy ruch również na Twoją stronę.

6. Zajmij więcej miejsc na pierwszej stronie wyników

Skoro już jesteśmy przy długim ogonie – artykuły sponsorowane to świetny sposób, aby zająć więcej miejsc na pierwszej stronie wyników dla fraz z długiego ogona. Nawet jeżeli Twoja pozycjonowana strona rankuje na 1. miejscu, zajęcie kolejnych pozycji to dodatkowy ruch do pozyskania z wyszukiwarek. Pamiętaj o tym planując publikacje.

7. Rozważ dopłatę do widoczności tekstu na stronie głównej portalu

Większość małych i średnich portali zawiera obecność tekstu na stronie głównej w ramach podstawowej ceny. Jeżeli zamawiasz publikację na portalu, który jej nie oferuje (a ta sytuacja zwykle dotyczy większych, droższych serwisów) rozważ dopłatę do publikacji tekstu na stronie głównej.

Przyspieszy to indeksację (która i tak na realnych portalach jest bardzo dobra, więc to minimalny czynnik), ale przede wszystkim znacznie zwiększy ruch na artykule i zwiększy moc prowadzących z niego linków.

8. Podlinkuj przygotowane artykuły

Dodatkowe podlinkowanie artykułu to zwykle ułamek kosztów samej publikacji, a pomoże ściągnąć na niego ruch, poprawić jego rankowanie na frazy z długiego ogona oraz zwiększy moc prowadzących z niego linków.

Najczęściej wykorzystywaną w tym przypadku metodą są linki z postów na forach.  Praktyką, którą często widzimy wśród naszych klientów jest także dodawanie linków do zrealizowanych artykułów sponsorowanych w tekstach na własnych zapleczach.

Omijaj najbardziej spamerskie techniki – prowadząc portal nie chciałbyś zapewne, by artykuły na nim były podlinkowane blastami.

9. Dystrybuuj artykuł w miejscach, w których nie możesz zamieścić bezpośredniej informacji o swojej firmie

Grupy na Facebooku, fora z czujną moderacją czy Wykop (tutaj akurat i tak będzie bardzo ciężko) to miejsca z których możesz pozyskać bezpłatnie wiele dobrej jakości ruchu, ale często nie będziesz miał możliwości po prostu dodać linka do swojej strony.

Czy wiesz że… Linkhouse posiada największą w Polsce bazę portali i blogów na których możesz zamówić publikację artykułów sponsorowanych?

Ponad 8000 serwisów w 4 językach, w tym ponad 4000 w języku polskim sprawdź ofertę artykułów sponsorowanych na stronie lub wypełnij nasz brief:

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Analiza GAP linków zewnętrznych

Analiza GAP linków zewnętrznych

Praca nad najwyższą pozycją w wynikach wyszukiwania to zaciekła rywalizacja z konkurencją, w której rolę sędziego przyjmuje algorytm Google. Jak zabiegać o jego względy i jaką rolę odgrywają w tym linki zewnętrzne?

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.