Zarejestruj się

Jak założyć sklep na Facebooku? Aktualna instrukcja krok po kroku

ikona-data-publikacji
Opublikowano

17/04/2020

ikona-data-publikacji
Opublikowano

17/04/2020

Spis treści

Czy warto zainteresować się opcją prowadzenia sklepu w mediach społecznościowych? Facebook czy Instagram oferują funkcje sklepu, jednak nie są to sklepy per se — żaden z serwisów nie daje nam platformy sprzedażowej. Sklep na Facebooku czy Instagramie pozwala jednak w atrakcyjny sposób prezentować produkty i umożliwia szybkie przekierowanie użytkownika pod wskazany adres — w domyśle adres sklepu internetowego.

Sklepy w kanałach social media to doskonałe uzupełnienie działań e-commerce, dlatego gra jest warta świeczki! Dobrze wykorzystana szansa może przynieść spektakularny wzrost sprzedaży. Zastanawiasz się, jak założyć sklep na Facebooku? Jak najlepiej wykorzystać ich potencjał? O tym wszystkim przeczytasz w kolejnych akapitach!

Sklep na Facebooku — po co to komu?

Sklep na Instagramie lub Facebooku to posunięcie zgodne z zasadą bądź tam, gdzie Twoi klienci. Z Facebooka korzysta ok. 18 milionów Polaków. Możesz być pewien, że znajdziesz wśród nich wielu potencjalnych nabywców.

Raport Izby Gospodarki Elektronicznej Lubię to, czy kupuję to? zdradza, że aż 43% użytkowników mediów społecznościowych lajkuje profile marek. Co więcej, 61% badanych śledzi interesujące ich marki w social media i zagląda na ich profile.

Po co użytkownicy śledzą marki w social media? Odpowiedź ucieszy zwłaszcza właścicieli e-commerce. 25% badanych robi to, by dowiedzieć się, co kupić, 23% chce być na bieżąco z nowościami — czyli w zasadzie też chce coś kupić. 22% chce wiedzieć o wydarzeniach czy konkursach organizowanych przez markę, a 21% chce mieć z nią bezpośredni kontakt.

Jak widać, duża część użytkowników nie potrzebuje specjalnej zachęty do zakupów — potrzebują możliwości zakupów. Sklep na Facebooku lub innych kanałach, gdzie przebywają Twoi obserwujący, ułatwia im znalezienie produktów i znacząco skraca ich ścieżkę zakupową.

Sklep na Facebooku, sklep na Instagramie — jakie dają możliwości?

Grupa użytkowników Facebooka liczy w Polsce ok. 17 mln osób, a Instagramu niemal 8 mln. Część z nich to ludzie, którzy potencjalnie chcą kupić Twój produkt, jednak mogą nigdy nie trafić na Twój sklep internetowy w sieci. Ze sklepem na Facebooku to Ty możesz trafić na nich.

Sklep internetowy na Facebooku pozwala w atrakcyjny sposób prezentować produkty. Przypięte do posta, zawierają wszystkie niezbędne informacje i zachęcają do kliknięcia. W przeciwieństwie do linków wklejonych bezpośrednio w tekst.

Nawet jeśli użytkownik nic nie kupi za pierwszym razem, po wizycie na Twojej stronie możesz namówić go do powrotu za pomocą remarketingu.

W mediach społecznościowych dużo prostsze jest dzielenie się ciekawymi znaleziskami ze znajomymi. Można przesłać post w wiadomości prywatnej lub oznaczyć pod nim potencjalnie zainteresowaną osobę bez opuszczania strony czy aplikacji, za pomocą kilku kliknięć.

Kolejną zaletą jest łatwa komunikacja na linii klienci-sklep. Bez szukania danych kontaktowych, bez logowania się na pocztę i czy nerwowego oczekiwania na swoją kolej rozmowy z konsultantem.

Nie można zapomnieć również o znakomitych możliwościach targetowania reklamy, jakie daje wspólny system reklamowy Instagramu i Facebooka. Mimo głosów, że jest ona coraz droższa, w dalszym ciągu pozostaje jedną z najtańszych i najbardziej skutecznych metod reklamowych w sieci. Reklamując produkt na Facebooku czy Instagramie możesz wybrać niemal dowolne parametry dotyczące pożądanych odbiorców komunikatów — od demografii, po zainteresowania czy niedawne wydarzenia z życia.

Jak założyć sklep na Facebooku? Instrukcja krok po kroku

Sklep na Facebooku widoczny jest jako karta, dlatego na początku należy zmienić ustawienia, aby była ona widoczna. Jak?

sklep zakladka

Należy kliknąć przycisk Ustawienia w prawym, górnym rogu fanpage’a, a następnie wybrać po lewej stronie zakładkę Szablony i karty.

kliknij ustawienia e1588506669977

szablony karty

Następnie, aby założyć sklep na Facebooku, musisz znaleźć na liście sekcję Sklep i kliknąć przycisk Ustawienia.

sklep ustawienia

Tam włącz widoczność sklepu i zapisz ustawienia.

wlacz zapisz

Teraz przejdź na stronę główną fanpage’a i upewnij się, że karta sklepu jest widoczna pośród innych kart po lewej stronie. Jeśli tak, kliknij w nią. Zobaczysz wtedy prośbę o zaakceptowanie regulaminu, którą musisz spełnić, jeśli chcesz przejść dalej.

regulamin akceptuje

Kolejne 2 okna pozwalają na wybór metody płatności oraz waluty. Voila! Twój sklep jest gotowy na dodawanie produktów!

metoda platnosci

waluta

Sklep internetowy na Facebooku — jak z niego korzystać?

Czas zacząć korzystać z możliwości, jakie daje sklep na Facebooku! Dodaj produkty i oznaczaj je w postach. Jak to zrobić? Przeczytaj poniżej!

Jak dodawać produkty do sklepu na Facebooku?

Zaraz po założeniu sklepu zobaczysz planszą z zachętą o treści Dodaj produkt. Kliknij button i przejdź dalej, do karty z danymi produktu.

dodaj produkt

Karta wymaga uzupełnienia szeregu informacji, które widzisz na poniższym screenie. Im rzetelniej je uzupełnisz, tym większe szanse na sprzedaż.

dane produktu

Pamiętaj więc, aby używać wysokiej jakości zdjęć oraz atrakcyjnych i wartościowych opisów. Możesz pokusić się także o dodanie np. recenzji video. Gdy zainteresujesz klienta, będzie już o krok od przejścia na stronę Twojego sklepu.

dane uzupelnione

Gotowa karta produktu może wyglądać tak:

widok produkt

Gdy dodasz już kilka produktów, zastanów się, czy nie warto podzielić ich na kolekcje. Kolekcje możesz tworzyć samodzielnie i kategoryzować wg uznania — wyprzedaż, konkretne linie produktów, nowości itp. W tym celu wejdź do swojego sklepu i kliknij Dodaj kolekcję.

widok dodaj kolekcje

Zobaczysz tam menu dostępnych kolekcji. Kolekcja Polecane produkty jest domyślna, ale nie musisz z niej korzystać. Kliknij Dodaj kolekcję.

kolekcje

W karcie nowej kolekcji musisz uzupełnić jej nazwę. Możesz też zdecydować, czy chcesz ją wyróżnić. Wyróżniona kolekcja będzie widoczna na samej górze sklepu, ponad resztą produktów.

nowa kolekcja

Aby dodać produkty do kolekcji, musisz kliknąć przycisk i wybrać elementy z menu, a na końcu wszystko zapisać.

dodaj produkt kolekcja

Kolekcje w Twoim sklepie będą wyglądały podobnie, jak np. tutaj:

widok sklep

Jak oznaczać produkty w postach na Facebooku?

Gdy produkty są dodane do sklepu na Facebooku, możesz oznaczać je w postach. Wystarczy, że podczas tworzenia standardowej publikacji wybierzesz opcję Oznacz produkty.

oznacz produkt

Zostaniesz przeniesiony do widoku zdjęcia, które opublikujesz. Oznacz na nim produkt lub produkty i wybierz go z listy, a następnie zapisz.

oznacz produkt 2

Wrócisz do widoku tworzenia posta, jednak będziesz widzieć informację, że oznaczono na nim produkt.

oznacz produkt 3

Tak będzie wyglądać post po publikacji — na zdjęciu pojawi się przycisk Kliknij, aby wyświetlić produkty.

oznacz produkt 4

A to będzie widzieć klient, który kliknie we wspomniany przycisk. Z tego miejsca może przejść do karty produktu, o której pisałam wyżej, a z karty prosto do Twojego sklepu.

oznacz produkt 5

Gotowe — Twój sklep na Facebooku już działa! Pamiętaj jednak, że samo posiadanie fanpage’a i dodawanie produktów nie zapewni Ci satysfakcjonujących wyników. Sprzedaż za pośrednictwem Facebooka to świetne uzupełnienie działań e-commerce, jednak należy dodać do niej takie elementy, jak profesjonalny copywriting, kampanie reklamowe Facebook Ads i stałą analizę osiąganych efektów.

Jeśli prowadzisz własny sklep internetowy i wiesz, jak ważna jest dywersyfikacja działań oraz szukanie różnorodnych źródeł ruchu — skontaktuj się z nami! Zapewniamy profesjonalną obsługę działań content marketingowych oraz link buildingu, które pomogą zwiększyć ruch i sprzedaż w Twoim e-commerce!

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.