Zarejestruj się

10 pomysłów jak reklamować firmę lokalnie wykorzystując Facebooka

ikona-data-publikacji
Opublikowano

18/07/2018

ikona-data-publikacji
Opublikowano

18/07/2018

Spis treści

Jedno z często spotykanych pytań dotyczących marketingu na Facebooku jest to o sens zakładania fanpage’a dla małej, lokalnej firmy. Wielu przedsiębiorców uważa, że skoro działają w jednym miejscu, to nie potrzebują reklamy, bo wieść rozniesie się sama. Najczęściej nie mają racji, bo konkurencja nie śpi! Jak reklamować firmę lokalnie, by wyróżnić ją z tłumu i dać się poznać od najlepszej strony?

1. Zbieraj opinie

Jak reklamować firmę lokalnie na Facebooku? Na początku koniecznie włącz na swojej stronie możliwość zostawiania opinii! Ma to dwie bardzo duże plusy.

Pierwszy, bardziej oczywisty, to potwierdzenie wiarygodności Twojego biznesu. To naturalne, że ludzie bardziej wierzą opiniom innych, niż zapewnieniom producenta czy usługodawcy. Wykorzystaj to na swoją korzyść i daj użytkownikom miejsce, w którym będą mogli Cię pochwalić. Zaletą recenzji na Facebooku jest też ich widoczność w Google, dzięki czemu nawet szukający na szybko mogą od razu zorientować się, że warto przyjść akurat do Ciebie.

Drugi to kontrola nad negatywnymi opiniami. Naprawdę będzie dużo lepiej dla Ciebie, jeśli ewentualne skargi i narzekania pojawią się na Twoim fanpage’u niż w miejscu, do którego nie masz dostępu. Publikująć niepochlebną recenzję na zamkniętej grupie czy forum, dyskusja może przyjąć bardzo nieprzyjemny charakter, czytelnicy się nakręcą, może nawet zbojkotują Twój biznes, a Ty nawet nie będziesz miał o tym pojęcia. Na swoim terytorium zawsze masz szansę na wyjaśnienie sytuacji, przeniesienie rozmowy na prywatny kanał i może nawet „nawrócenie” marudy. Podobno to właśnie odzyskani klienci są tymi najwierniejszymi.

Co zrobić, gdy opinie wystawione są gdzie indziej? Możesz wrzucać je na fanpage w formie screenshotów, najlepiej jako cykl regularnie pojawiających się postów. Fajnie, jeśli przygotujesz dla nich jednolitą szatę graficzną oraz wymyślisz unikalny hashtag, po kliknięciu którego pojawią się wszystkie dotychczasowe publikacje. Reklama lokalna w prostej i atrakcyjnej formie.

W przypadku, gdy dopiero startujesz z biznesem i jeszcze nie możesz pochwalić się rekomendacjami, spróbuj to nadrobić! Zachęć klientów do ich wystawiania np. w konkursie na najciekawszą treść lub w zamian za jednorazową zniżkę.

Firma lokalna opinie z Facebooka w Google

2. Pokazuj, co masz

Jeżeli Twój biznes kręci się głównie w stacjonarnej siedzibie, a nie np. w Internecie czy na wyjazdach od klientów, dawaj ludziom powody do częstych odwiedzin. Pokazuj, co dzieje się tu i teraz, chwal się niepowtarzalną atmosferą i podkreślaj unikatowość. Prowadzisz sklep? Regularnie dawaj znać o nowych produktach. Agencję eventową? Udostępniaj live’y z wydarzeń, aby na kolejnych ludzie pojawili się osobiście. Firmę szkoleniową? Pokazuj zdjęcia z zajęć i warsztatów. Restaurację? Zachęcaj smakowitym daniem dnia lub happy hour. Jak promować firmę na rynku lokalnym, to koniecznie z podkreśleniem wartości płynących z osobistego jej odwiedzenia.

Firma lokalna pokazuj co masz

3. Twórz wydarzenia

Zapraszać fanów na firmowy event, to jak promować lokalną firmę na Facebooku, tylko bezpłatnie. A tworzenie wydarzeń jest prostsze, niż Ci się wydaje! Nawet nie musisz organizować niczego specjalnie na tę okazję. Wystarczy, że wykorzystasz już zaplanowane akcje, bo wydarzeniem na Facebooku może być wszystko.

Skorzystaj zatem z okazji, że planujesz posezonową wyprzedaż, bezpłatne szkolenie czy nawet zakup nowego ekspresu do kawy, którą chętnie poczęstujesz swoich gości. Wymyśl tylko chwytliwy tytuł (np. „Poniedziałkowa kawa w Beauty Studio” będzie lepszy niż „Darmowa kawa do zabiegu”) i napisz kilka słów o swojej inicjatywie. Obowiązkowo poinformuj, że warunkiem skorzystania z oferty jest zaznaczenie opcji „Wezmę udział” w wirtualnym wydarzeniu. Dlaczego to takie ważne? Bo bardzo duża część znajomych uczestnika zobaczy w swoim news feedzie, że interesuje się on danym eventem i może również dołączy. Dużo większej liczbie osób wyświetlane są bowiem aktywności związane z wydarzeniem, niż np. z fanpagem czy pojedynczym postem.

Dużą zaletą wydarzenia jest również to, że zaproszone osoby dostają powiadomienia o każdej aktywności na jego stronie. Gdy zmienisz opis, miejsce, godzinę, dodasz post lub ankietę – każdy zostanie o tym poinformowany. Ponadto, Facebook sam przypomni o nim uczestnikom kilka godzin przed rozpoczęciem. Wszystko bezpłatnie!

4. Stawiaj na „local content”

Zdecydowana większość ludzi jest w jakimś stopniu dumna ze swojej lokalnej społeczności i chętnie zagląda do materiałów, w których jest o nich mowa.

Spraw, by firma była postrzegana jako naturalny element krajobrazu, kultury i historii Twojej okolicy. Możesz napisać o tym, co dawniej mieściło się w Twoim lokalu, pokazać zdjęcia z rodzinnego pikniku w pobliskim parku, a nawet podzielić się wrażeniami z drogi do pracy. Możesz też udostępniać materiały z zewnętrznych źródeł. Nawet w najmniejszych miejscowościach można znaleźć świetne historie, które podbiją serca fanów i wzmocnią ich sympatię do Twojej firmy.

Pamiętaj jednak, żeby zawsze (lub prawie zawsze) ten rodzaj contentu był w jakiś sposób powiązany z Twoją działalnością.

Firma lokalna local content

5. Zachęcaj do dzielenia się

Podobnie do opinii, skuteczne są też te bardziej spontaniczne dowody słuszności autorstwa użytkowników. Pomyśl tylko – ile razy na widok czyjegoś zdjęcia sam pomyślałeś, że chcesz wybrać się do tej samej knajpy?

Zatem jak reklamować firmę lokalnie z wykorzystaniem User Generated Content? Zachęcając gości, klientów i przypadkowych przechodniów do dzielenia się treściami związanymi z danym miejscem. Promuj i nagradzaj oznaczanie go w postach, meldowanie się w nim czy używanie firmowego hashtagu. Małe zniżki, darmowe drobiazgi, nawet konkurs na wybranie jednego najlepszego zdjęcia potrafią skutecznie zachęcić do interakcji. Często, jeśli wystarczająco się postarasz, ludzie będę wspominać o Tobie nawet bez motywacji w postaci dodatkowych benefitów.

Możesz również spróbować nawiązać współpracę z lokalnym influencerem. Metody promocji mogą być różne, w zależności od budżetu, czasu trwania czy profilu działalności. Kiedyś opowiem o tym więcej!

6. Reklama lokalna, czyli targetuj do osób z okolicy

Nie mogę nie wspomnieć o Facebook Ads, bo to potężne narzędzie ma rozwiązania na każdą okazję i nie brakło asa w rękawie również dla lokalnych biznesów. Targetowanie reklam na podstawie lokalizacji umożliwia kierowanie komunikatów do osób znajdujących się na danym obszarze.

Osoby, które zobaczą Twoją reklamę, zostały podzielone na kilka grup. Są to:

  • Wszyscy w tej lokalizacji
  • Osoby mieszkające w tej lokalizacji
  • Osoby, które niedawno były w tej lokalizacji
  • Osoby podróżujące w tej lokalizacji

Dzięki temu możesz dostosować reklamę do różnych grup docelowych, a także wykluczyć niektóre z nich. Pomijając większe regiony, jak cały świat czy poszczególne kraje, możesz zdecydować się na reklamę na obszarze województwa, miasta, okręgu czy nawet wybranego kodu pocztowego.

Jeśli czujesz, że to dla Ciebie za mało, ale nie znasz innych sposobów jak reklamować firmę lokalnie, mam coś jeszcze! Otóż bardzo dokładną i skuteczną metodą jest targetowanie tylko w określonym promieniu. Obszar jest ustalany na podstawie miejsca wybranego na mapie lub podanego adresu i określa, jak daleko od niego system może wyświetlać Twoje reklamy. Minimalna i maksymalna długość promienia nie jest stała i zależy od rodzaju lokalizacji.

Wciąż zbyt mało precyzyjnie? Wypróbuj zatem targetowanie na podstawie lokalizacji firmy! Gdy jako cel reklamy wybierzesz „Wizyty w firmie”, będziesz mógł dodać usytuowanie swojego biura czy sklepu, ustawić odpowiedni zasięg reklamy oraz określić grupę odbiorców. Jeśli połączysz to np. z ofertą typu „tu i teraz” oraz zachęcającym komunikatem – sukces murowany!

7. Załóż grupę

Grupy na Facebooku chyba nigdy nie były tak popularne, jak teraz, więc szkoda nie wykorzystać tkwiącego w nich potencjału.

Potrzeba przynależności jest jedną z silniejszych potrzeb społecznych, dlatego ludzie tak chętnie organizują się w grupy. Również te wirtualne, które są dobrą bazą do reklamy lokalnej. Budując miejsce, w którym społeczność Twoich użytkowników ma rozwijać relacje, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

Oczywiście, tematyka powinna nawiązywać do Twojego biznesu. Wcale nie musi być to „grupa dla fanów sklepu rowerowego X”, ale np. „Rowerem po Poznaniu – pomoc, porady, opinie”.

Członkowie grupy muszą czerpać z niej wartość – inaczej szybko uciekną. Ważne jest, abyś zwłaszcza na początku zachęcał ich do dyskusji, a także sam regularnie się udzielał.

Spraw, aby miejsce było przyjemne i bezpieczne, a dyskusje merytoryczne i kulturalne. Wolność słowa to jedno, jednak konsekwentna moderacja jest ważna i potrzebna.

Szerzej opisałam temat grup we wcześniejszym artykule, który znajdziesz tutaj.

8. Wspominaj innych lokalsów

Skoro lokalność jest ważnym aspektem Twojej działalności, nie możesz pomijać działań na rzecz budowania zaangażowanej społeczności. Chyba w żadnym innym biznesie nie jest to aż tak ważne, jak tu!

Nie wahaj się przed udostępnianiem treści z fanpage’y czy grup, z którymi jest Ci „po drodze”, z którymi współpracujesz lub jesteście w przyjaznych stosunkach. Wzajemne polecanie się buduje wśród ludzi świadomość, że jesteś częścią większej całości, do której oni też należą. Jeśli więc Twoje produkty są używane w innej lokalnej firmie, organizujesz prelekcję w pobliskiej szkole lub robisz cokolwiek we współpracy z innym podmiotem, oznacz go w swoim poście i przedstaw swoim fanom. Z pewnością będziesz mógł liczyć na to samo z jego strony.

9. Opowiedz customer stories

Storytelling ma moc, bo opowieści wciągają, przekonują i tworzą więź między nadawcą a odbiorcą. Opowiedz więc coś od czasu do czasu. Najlepiej historię zadowolonego klienta.

Prowadząc lokalny biznes możesz ich mieć na pęczki! Nawet, jeśli Twoja firma jest niewielka, zawsze znajdą się osoby, dla których Twój produkt czy usługa odegrały ważną rolę. Warto zbierać takie opowieści, by później podzielić się nimi z większym gronem. Jeśli autor jeszcze pozwoli się oznaczyć w poście oraz umieścić w nim swoje zdjęcie, stworzysz najbardziej przekonujący certyfikat, jaki tylko można sobie wyobrazić.

Przykład z życia. Pracując na studiach w osiedlowym sklepie turystycznym usłyszałam historię studenta, który przez rok podróżował autostopem z kupionym u nas plecakiem. To historia, jakich wiele. Jednak odpowiednio przedstawiona buduje obraz firmy, która dzięki wykwalifikowanym doradcom i szerokiemu asortymentowi pomogła spełnić marzenie młodego chłopaka o wielkiej przygodzie.

10. Zorganizuj konkurs

Nie znam osoby, która nie cieszyłaby się, kiedy coś wygra. Twoi klienci nie są tu wyjątkiem! Naprawdę będzie im miło, gdy raz na jakiś czas nagrodzisz ich lojalność mniejszym lub większym konkursem. Miło będzie też Tobie, gdy wzrośnie sympatia do Twojego biznesu.

Mówimy o tym, jak promować firmę na rynku lokalnym, więc pogłówkuj chwilę nad motywem konkursu, który będzie z nim związany. Niech na konkursowych zdjęciach pojawi się Twój szyld lub zadaniem będzie zameldowanie się w Twojej siedzibie. Nagroda również może być „lokalna” – bilety na mecz miejskiej drużyny, zaproszenie do restauracji, karnet na basen.

Pamiętaj, że zgodnie z regulaminem Facebooka, warunkiem uczestnictwa nie może być udostępnienie posta, polubienie fanpage’a ani oznaczanie znajomych. Możesz jednak o to zwyczajnie poprosić.

Jak wszystkie działania marketingowe na Facebooku i w każdym innym miejscu, również te lokalne wymagają testów, analizowania wyników i wprowadzania zmian. Potrzebują także Twojej uwagi, pomysłowości i zaangażowania, by zdobyć zaufanie społeczności i stać się lubianym elementem okolicznego krajobrazu. Pamiętaj, że budowanie relacji i wizerunku trwa, więc bądź cierpliwy i konsekwentny!

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.