Zarejestruj się

Jak przygotować domenę do sprzedaży

ikona-data-publikacji
Opublikowano

21/06/2020

ikona-data-publikacji
Opublikowano

21/06/2020

Spis treści

Do sprzedaży domeny, jak do każdej sprzedaży, trzeba się odpowiednio przygotować. Jeżeli szukasz informacji co powinieneś zrobić przed samą sprzedażą, podpowiemy Ci. Oto kilka porad, które pomogą Ci się przygotować, aby cały proces przebiegł sprawnie, aby cena była satysfakcjonująca, a zarówno Ty, jak i nabywca domeny – zadowoleni. 

First things first

Za sprzedazą domeny mogą stać różne pobudki, nie tylko finansowe. Czasem jej sprzedaż wiąże się ze zmianą planów, zakończeniem projektu czy dezaktualizacji domeny. Warto wyróżnić swoje USP, jeśli chodzi o własną domenę. Co sprawia, że jest wyjątkowa? Czy ma chwytliwą nazwę, a może za jej sukcesem stoi społeczność, która wywindowała poipularność do góry? Być może domena zawiera hasło, które niespodziewanie zaczęło być bardzo mocno wykorzystywane w Google? Spróbuj zidentyfikować wszystkie plusy swojej domeny, zanim wystawisz ją na sprzedaż. Wpłynie to na korzyść jej wyceny. 

Pomyśl o grupie docelowej

Kto będzie zainteresowany zakupem domeny o takiej nazwie? Skup się na ostatecznych odbiorcach do których trafi oferta sprzedaży Twojej domeny. Na co będą zwracać uwagę? Wciel się na chwilę w rolę potencjalnego kupca i przeanalizuj każdy aspekt techniczny i wizualny Twojej strony. Czy kupują samą domenę, czy chcesz pozbyć się całej strony i tacy kupcy interesują Cię najbardziej?

Pamiętaj, że po sprzedaży domeny jej nowy nabywca może zrobić z nią co tylko chce i wykorzystać do różnych celów i kampanii, dlatego Twoje przypuszczenia odnośnie grupy docelowej nie muszą pokrywać się z celami nabywcy. Warto wziąć je jednak pod uwagę przy sprzedaży. 

Znak towarowy – co dalej?

Musisz podjąć decyzję, czy dalej będziesz korzystać z własnego znaku towarowego, czy też wraz ze zmianą domeny zmieniasz także całą identyfikację. Pozbycie się całego znaku towarowego może korzystnie wpłynąć na cenę domeny, gdyż jej potencjalny nabywca nie będzie musiał obawiać się “odrodzenia” domeny pod tym samym znakiem, ale zmienioną nazwą. Przed przystąpieniem do sprzedaży powinieneś podjąć tę decyzję, gdyż to także od niej będzie zależeć cena domeny.

Zastanów się nad ceną  

Zrób research. Sprawdź za ile można kupić domenę z podobnym stażem, ruchem i długością działania. Przeanalizuj ceny na rynku czy giełdach domen, sprawdź, jak Twoja strona zachowuje się względem konkurentów i jak wygląda jej wqidoczność w Google. Im więcej informacji na ten temat posiadasz, i im więcej danych zbierzesz, tym większa szansa na sprzedaż domeny świadomie i w rozsądnej, acz nadal satysfakcjonującej, cenie. Bez danych i dostępu do nich, jakiekolwiek pytania potencjalnych nabywców mogą pozostać bez odpowiedzi, zniechęcając ich do zakupu. Zastanów się także nad tym, czy ta cena będzie podlegać negocjacji.

Nie spamuj

Nie wysyłaj codziennie e-maili z zapytaniami o chęć kupna. To tylko odstrasza potencjalnego kupca, lub wskazuje na Twoją desperację – a to może być dla danego nabywcy zielone światło do negocjacji. Jeżeli chcesz sprzedać domenę, i nie stoisz pod ścianą jeśli chodzi o konieczność takiej transakcji, spokojnie to rozplanuj. Jeśli chcesz sprzedać domenę na korzystnych warunkach i w wygodny sposób, zamiast rozsyłać e-maile z pytaniami o zakup (pamiętaj, że później musisz je analizować i robić follow up!), skorzystaj z giełdy domen. 

Wygląd też się liczy 

Nawet, jeżeli sprzedajesz domenę wyłącznie dla jej nazwy, warto zadbać o wygląd danej strony (jeśli nadal coś się na niej znajduje). To, co na pewno będzie odstraszać potencjalnych kupców, to przeładowanie reklamami, nieintuicyjne pop-upy i spamerska treść, która może wskazywać na niską wartość domeny. Jeżeli Twoja domena nie ma ogromnych zasięgów, a nad wynikami warto byłoby jeszcze popracować, dopracowanie wyglądu może nieco podnieść jej notowania. Możesz ją zapełnić treścią lub wręcz przeciwnie, estetycznie wyczyścić. 

Informacja to podstawa

Jeżeli bardzo chcesz sprzedać domenę, możesz wspomnieć o tym na stronie głównej. Może być to nawet jedno zdanie, informujące do kogo potencjalny nabywca powinien się zgłosić, jeśli zależy mu na kupnie domeny.

Może być to jednak zdradliwa taktyka. Pomijamy tutaj kwestie spamu, który może trafić do Twojej skrzynki odbiorczej (i niekoniecznie dotyczyć sprzedaży Twojej domeny), ale dodatkowo odkrywanie jednej karty za dużo może postawić Cię w niewygodnej pozycji negocjacyjnej. 

Nie śpiesz się

Pośpiech jest złym doradcą, a ta zasada ma swoje zastosowanie także przy sprzedaży domen. Jeśli zadbasz o każdy szczegół tej sprzedaży, na pewno uda Ci się sprzedać ją z odpowiednim zyskiem. Aby znaleźć chętnego, wieści o sprzedaży muszą się rozejść – najlepiej pocztą pantoflową, z wykorzystaniem społeczności (na przykład grup na Facebooku lub pewnego rodzaju communities na Slacku), a na to, naturalnie, potrzeba czasu. Nie możesz liczyć na to, że Twoja domena sprzeda się w kilka sekund (chyba, że jest naprawdę atrakcyjna i wystawiasz ją za półdarmo). 

___

Przygotowując się do sprzedaży domeny warto zadbać o powyższe sprawy. Usprawni to cały proces sprzedaży i pozwoli na uniknięcie nieporozumień z potencjalnymi nabywcami. Powodzenia!

 

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.