Struktura artykułu sponsorowanego – 7 pomysłów na to, jak go napisać

Struktura artykułu sponsorowanego – 7 pomysłów na to, jak go napisać

Struktura artykułu sponsorowanego – 7 pomysłów na to, jak go napisać

Sebastian Heymann

Sebastian Heymann

ikona-data-publikacji

Opublikowano

22/09/2020

ikona-data-publikacji

Opublikowano

22/09/2020

Spis treści

Artykuł sponsorowany to jedna z form reklamy. Może być publikowany w tradycyjnych mediach, jak również w internecie. Szczególnie w sieci ten rodzaj promocji marki stał się bardzo popularny. Przygotowanie dobrego artykułu sponsorowanego nie jest jednak łatwe. Dlatego postaramy się Ci podsunąć kilka pomysłów jak napisać taki artykuł i o czym musisz pamiętać przy jego tworzeniu. 

Co to jest artykuł sponsorowany?

Dobrze napisany artykuł sponsorowany to nienachalna forma reklamy. W pierwszej kolejności ma dać wartość dodaną czytelnikowi, który powinien w nim znaleźć to, czego szuka. Tego typu artykuły mogą poruszać bardzo różne tematy i pomagać w rozwiązywaniu problemów odbiorców. Ze strony marki najważniejsze jest, aby w treści artykułu znalazła się informacja o firmie oraz link do strony. Pod linkiem może się kryć np. informacja ogólna o marce lub odnośnik do konkretnego produktu czy usługi. Poniżej przedstawimy Ci 7 porad, które pomogą Ci w napisaniu skutecznego artykułu sponsorowanego. 

Wybierz temat

Pierwszym krokiem do stworzenia artykułu sponsorowanego jest wybranie tematu. Powinno to być zagadnienie, które po pierwsze jest interesujące dla czytelnika, po drugie pozwoli na zgrabne wplecenie informacji na temat marki oraz jej produktów i usług. Przy planowaniu musisz brać pod uwagę grupę docelową, do której chcesz trafić, aktualne trendy, działania konkurencji oraz poznać frazy i słowa kluczowe, które pozwolą na lepsze pozycjonowanie artykułu w sieci.

Skup się na początku tekstu

Czytelnik w pierwszej kolejności ma kontakt z tytułem i leadem artykułu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zawrzeć w nich atrakcyjne informacje oraz krótkie streszczenie tego, co będzie można znaleźć w artykule. Pamiętaj, aby tworząc treść mieć w pamięci grupę docelową oraz jej potrzeby. Pytania i zwroty zawarte w pierwszych linijkach tekstu muszą być merytoryczne i dawać do zrozumienia odbiorcy, że w artykule znajdzie to, czego szuka.

Pamiętaj o tym, że nie może to być długa forma. Konstruuj krótkie, konkretne zdania i pytania. Postaraj się, aby zawierały nutę tajemnicy oraz dowcipu. Próbuj wykorzystywać różne sposoby na zainteresowanie czytelnika.

Zaplanuj tekst

Przed rozpoczęciem pisania dobrze jest również rozpisać strukturę tekstu i dodać krótkie opisy na temat tego, co znajdzie się w poszczególnej sesji. Standardowy podział artykułu powinien zawierać: tytuł, lead, wstęp, rozwinięcie, zakończenie i ewentualne adnotacje. Na temat tytułu i leadu napisaliśmy już kilka słów. We wstępie możesz nawiązać do tematu bardziej szczegółowo, przedstawić definicję głównego problemu, czy poruszyć charakterystyczny element związany z tematem. Ta część powinna utwierdzić czytelnika w przekonaniu, że chce się zapoznać z tą treścią.

Rozwinięcie to część artykułu, w której zawierasz całą merytorykę na dany temat. To tutaj odbiorca powinien znaleźć odpowiedź na pytania postawione wcześniej. Dobrze jest urozmaicać tę część o wykresy, tabelki oraz grafiki. Pamiętaj, że masz do dyspozycji narzędzia, dzięki którym możesz tekst wyróżnić, czy podlinkować konkretną stronę. 

Po głównej części artykułu przychodzi czas na zakończenie. W nim powinno zostać zawarte podsumowanie całości. To czas na przedstawienie wniosków z całego artykułu, a także wyróżnienie najważniejszych zagadnień, o których czytelnik powinien pamiętać. W zakończeniu możesz również znów podlinkować witrynę marki. 

Pisz w sposób interesujący

Do najczęstszych błędów twórców artykułów sponsorowanych należą:

  • skupianie się na używaniu zwrotów i słów kluczowych, które wspierają pozycjonowanie kosztem utraty jakości artykułu,
  • zapominanie o merytoryce treści,
  • zbyt sprzedażowe podejście do artykułu,
  • tekst niedostosowany do danego medium i jednocześnie brzmiący nienaturalnie.

W czasie pisania tekstów marketingowych należy pamiętać o wielu kwestiach, ale treści warto przygotowywać w sposób interesujący dla odbiorców. Dlatego naszą rekomendacją jest, aby skupić się na atrakcyjnym przekazaniu merytorycznych treści i wpasowaniu do tego zdań reklamowych, które będą w sposób subtelny reklamować markę, produkt bądź usługę. Dobrze napisany artykuł zbuduje w czytelniku poczucie, że za produkt, który będzie wzmiankowany w treści, odpowiadają ludzie kompetentni i warto im zaufać. 

Używaj słów kluczowych

… ale w sposób rozsądny. Słowa i zwroty kluczowe są niezwykle ważne w kontekście SEO, dlatego w artykule sponsorowanym muszą się pojawić. Jednak zwróć uwagę na to, aby te frazy nie pojawiały się w zdaniach, które są pisane „na siłę” i unikaj lania wody, tylko po to, aby tekst zawierał takie słowa. W pozycjonowaniu liczy się również jakość tekstu, bo artykuł sponsorowany o wartościowej treści, będzie chętniej czytany. Dlatego staraj się zwroty kluczowe wplatać sprytnie w zdania, które poruszają kwestie merytoryczne. 

Sprawdzaj tekst

Nic nie pomoże Ci tak w napisaniu dobrego tekstu, jak przeczytanie go „na świeżo”, np. rano następnego dnia… na głos. W ten sposób masz szansę znaleźć błędy, które po godzinach spędzonych nad daną treścią, są już niezauważalne. Skup się wówczas nad tym, czy zdania są zrozumiałe, zadaj sobie pytanie „czy na pewno o to mi chodziło w tym zdaniu”, rozbij zdania wielokrotnie złożone na mniejsze, zwróć uwagę na ortografię, interpunkcję oraz błędy stylistyczne. Jeśli po poprawkach w dalszym ciągu nie masz pewności, że tekst jest dobrze napisany, daj go do przeczytania komuś innemu. Taki pierwszy czytelnik będzie też świetnym testem dla Twojego artykułu sponsorowanego.

Wybierz mądrze miejsce publikacji

Napisanie dobrego artykułu sponsorowanego to jedno, ale równie ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca publikacji. Podobnie jak przy wybieraniu tematu najważniejsza jest tu grupa docelowa odbiorców. Publikacja powinna znaleźć się na stronie, na którą członkowie danej grupy mogą trafić. Musi być więc związana z branżą, której tematykę poruszasz w artykule. Przykładowo – jeśli piszesz tekst na temat tworzenia strategii w mediach społecznościowych, to taka treść powinna być opublikowana na portalu poruszającym tematykę marketingowo – biznesową, a nie witrynie, na której poruszane są tematy lifestylowe. 

Artykuły sponsorowane w Linkhouse

Przy wyborze miejsca publikacji pamiętaj również o tym, jak rozbudowana będzie grupa odbiorców danego portalu. Lepiej zainwestować nieco więcej pieniędzy w publikowanie tekstu, niż umieszczać na stronie o nikłym zasięgu. Pomocnym narzędziem, które umożliwi Ci znalezienie dobrego miejsca do publikacji takich treści jest Linkhouse. Dzięki temu masz dostęp do bazy sprawdzonych miejsc do publikacji z różnych branż, a dodatkowo dostęp do raportów. Bieżąca analiza ukazuje efektywność działania artykułu sponsorowanego.  

Kilka słów na koniec

Artykuł sponsorowany to świetny pomysł na promocję swojej marki w sieci, ponieważ nie jest tylko reklamą. Wpis dobrej jakości daje Twoim potencjalnym klientom dodatkową korzyść, w postaci treści, z której mogą wyciągnąć wartość dla siebie. Artykuł buduje pozycję firmy jako eksperta, przez co wzmocniony jest zarówno wizerunek, jak i zaufanie. Dużą wartość stanowi wpływ artykułów na SEO i pozycjonowanie witryny w sieci. Warto inwestować czas i pieniądze w przygotowanie dobrych treści do artykułów sponsorowanych. 

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Analiza GAP linków zewnętrznych

Analiza GAP linków zewnętrznych

Praca nad najwyższą pozycją w wynikach wyszukiwania to zaciekła rywalizacja z konkurencją, w której rolę sędziego przyjmuje algorytm Google. Jak zabiegać o jego względy i jaką rolę odgrywają w tym linki zewnętrzne?

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.