Zarejestruj się

Jakie linki pomogą nam stać się liderem swojej branży w „serpach”?

ikona-data-publikacji
Opublikowano

12/08/2020

ikona-data-publikacji
Opublikowano

12/08/2020

Spis treści

Jak to się dzieje, że niektóre strony rankują lepiej niż inne? Wydają się być niezoptymalizowane i z małą ilością treści, a i tak pojawiają się bardzo wysoko na wiele bardzo trudnych fraz. Do tego może nas frustrować to, że nieważne jak dobrze zoptymalizujemy naszą stronę i nie ważne jak dużo i jak dobrego contentu dodamy, to i tak z nimi zazwyczaj przegrywamy. Przecież było tyle aktualizacji wyszukiwarki Google, a ciągle najważniejszym czynnikiem rankingowym jest tzw. profil linków. Dlatego w tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie: Jakie linki pomogą nam stać się liderem swojej branży w „serpach”?

Sprawdźmy słabe i mocne strony kilku najmocniejszych graczy w swoich branżach

1. AptekaGemini.pl

Apteka Gemini to w tym momencie druga największa apteka internetowa w wynikach organicznych. Dlatego też mogłoby się wydawać, że ich strona internetowa została dopracowana i żaden specjalista SEO nie będzie miał się do czego przyczepić. Okazuje się jednak, że jest kilka rzeczy, które można zrobić lepiej.

Jeżeli przeanalizujemy podstronę produktową to możemy zauważyć dwie rzeczy. Po pierwsze szybkość działania strony powinna zostać poprawiona. Wynik podstrony z płynem Octenisept to zaledwie 23 dla wersji mobilnej i 62 dla wersji desktopowej. Są to wyniki, które oceniam jako słabe, tym bardziej, że jest to bardzo prosta podstrona, która nie zawiera wielu elementów.

Drugą ciekawą rzeczą, którą możemy zauważyć, jest to, że opisy poszczególnych produktów są w całości skopiowane od producentów, a na poszczególnych podstronach nie ma w ogóle unikalnych treści. Oczywiście, nie przeszkadza to Aptece Gemini, by całkowicie dominować nad swoją konkurencją na frazy powiązane z produktami:
1

Lista najpopularniejszych podstron produktowych – źródło Ahrefs.

Szczególną uwagę należy zwrócić na to, że strona wyświetla się na pierwszym miejscu na niemal wszystkie nazwy produktów.

Apteka Gemini dominuje nad konkurencją głównie dzięki temu, że ma najmocniejszy profil linków w swojej branży i najprawdopodobniej jest to najlepszy profil linków w całym polskim internecie. Mając tak silną domenę można bez problemu wypozycjonować każdą frazę z branży medycznej.
2

Top30 najlepszych linków prowadzących do AptekaGemini.pl – źródło Ahrefs

Do domeny prowadzi prowadzą linki z prawie 2000 domen. Z czego lwia część to linki ze stron producentów, wizytówek poszczególnych produktów, stron placówek medycznych, portali branżowych itp.

2. Festool.pl

Festool to bardzo popularny niemiecki producent sprzętu dla majsterkowiczów. Na swojej głównej domenie posiada katalog produktów i nie prowadzi sprzedaży bezpośredniej. Dlatego też bardzo chętnie linkują do niego wszyscy dystrybutorzy, portale branżowe, a nawet konkurencja. Jeżeli spojrzymy sobie na profil linków, to z pewnością zauważmy, że jest to jeden z najlepszych profili jaki tylko można mieć.
3

Top30 najlepszych linków prowadzących do Festool.pl – źródło Ahrefs

Mogłoby się wydawać, że Festool mając tak mocny profil linków będzie mocno dystansował konkurencję, tak jak Apteka Gemini. Niestety strona Festool posiada bardzo dużo rażących niedociągnięć. Na stronie nie ma jakiejkolwiek optymalizacji, nawet takiej najprostszej. Nie ma nawet zoptymalizowanych tytułów, H1, a unikalnych treści jest bardzo mało. Do tego strona posiada kilka mankamentów technicznych (np. znikające podstrony, zmieniające się URLe z polskimi znakami).

Domena traci bardzo dużo ze swojego potencjału, a mimo to osiąga całkiem przyzwoity wynik widoczności. Niestety duża część fraz, na które wyświetla się domena są to tzw. brandówki. Gdyby stronę rozbudować i ją porządnie zoptymalizować, to wówczas można by się spodziewać kilka, a może nawet kilkanaście razy większej widoczności.
4

Szacowany wzrost ruchu organicznego strony Festool.pl – źródło SemStorm

Jak zdominować konkurencję przy pomocy linków

Wszystkie strony, które pokonują swoich konkurentów, zawdzięczają to wieloletniej i regularnej pracy nad swoją stroną i firmą. Nie da się tego osiągnąć z dnia na dzień i należy posiadać plan działania, który należy sukcesywnie realizować.

Aby zacząć konkurować z takimi liderami należy przede wszystkim przeanalizować ich działania. W tym procesie przydadzą się takie narzędzia jak Ahrefs, Majestic, Senuto, czy SemStorm. Dzięki nim dowiemy się, jaki tworzą content, które podstrony przynoszą im najwięcej ruchu oraz jakie linki pozyskują.

Dzięki tak zdobytym informacjom powinniśmy wiedzieć w jaki sposób rozbudować architekturę naszej strony oraz powinniśmy przygotować listę odnośników, które będą możliwe do powielenia.

Samo kopiowanie konkurencji nie pomoże nam w ich przeskoczeniu, dlatego też powinniśmy pójść o krok dalej.

Najlepsze linki, które można pozyskać do swojej strony:

1) linki od naszej bezpośredniej konkurencji – są to najlepsze linki, które możemy pozyskać dla swojej strony. Wbrew pozorom nie są to linki niemożliwe do zdobycia. Do problemu wystarczy podejść w sposób kreatywny i jeżeli uda się nam wymienić odnośnikami to jest to sytuacja win-win dla obu stron.

2) linki z portali znajdujących się w bazie Link House. LH to fantastyczne narzędzie dla wszystkich właścicieli stron internetowych, które pozwoli nam na pozyskanie odnośników z wielu stron branżowych i portali o podobnej tematyce. Nie musimy kontaktować się z dziesiątkami osób czy później przypominać się w sprawie publikacji. LH zrobi wszystko za nas. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie strony i przesłać artykuł do publikacji. Jest to najprostsza i najefektywniejsza metoda pozyskiwania wartościowych odnośników do każdej strony.

3) strony branżowe – mowa tutaj np. o stronach producentów, stronach narzędzi i produktów, listach baz noclegowych w danym regionie itp. Warto zainteresować się tego typu stronami, bo często są to linki, za które nie musimy płacić.

4) inne sensowne odnośniki. Jeżeli bierzemy udział w konferencji, akcji charytatywnej albo udzielamy gdzieś wywiadu to zawsze warto poprosić o odnośnik. Nawet jeżeli dana strona jest z zupełnie innej tematyki to taki odnośnik z pewnością nam pomoże.

Miejsce lidera w swoje branży nie jest dane raz na zawsze

Mimo, że profil linków jest najważniejszym elementem, należy pamiętać o tym, że i inne składowe procesu pozycjonowania również mają znaczący wpływ na osiągane pozycje w wynikach wyszukiwarki. Warto tutaj wymienić takie rzeczy jak:

– architektura treści,

– wielkość strony i liczba podstron z tematyczną treścią,

– UX strony,

– jakość naszej oferty,

– liczba zapytań brandowych,

– siła naszej konkurencji,

– zachowanie użytkowników na naszej stronie itp.

Jeżeli chcemy aspirować do pozycji lidera, to warto robić więcej i zadbać o to, by strona była przyjazna zarówno dla użytkowników jak i dla robotów wyszukiwarki. Dlatego też, jeżeli dopracujemy stronę i będziemy działać zgodnie z sensownym planem, to z czasem powinniśmy dogonić, a nawet przeskoczyć dużo silniejszą konkurencję. Wymaga to dużego nakładu pracy oraz kapitału, ale jeżeli ktoś mierzy wysoko to powinien przynajmniej spróbować.

Autor: Artur Krawczyk z Verseo

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.