Jakie dane powinien zawierać wartościowy raport SEO?

ikona-data-publikacji
Opublikowano

24/08/2021

ikona-data-publikacji
Opublikowano

24/08/2021

Spis treści

Tworzenie czytelnych raportów SEO może być sporym wyzwaniem. Niektórzy klienci mają niewielkie doświadczenie marketingowe, więc otrzymanie raportu z przytłaczającą ilością liczb, wykresów i tabelek bez żadnego wyjaśnienia może frustrować i skutecznie zniechęcić do współpracy.

Poniżej przedstawiam 7 tipów, jak tworzyć lepsze raporty SEO dla swoich klientów, a także przykładowe szablony raportów stworzonych w narzędziu Google Data Studio.

7 wskazówek dotyczących raportu SEO

 1. Zanim zaczniesz tworzyć raport SEO strony internetowej, upewnij się, że posiadasz dostęp do jej usługi w Google Search Console oraz Google Analytics – w tych narzędziach znajdziesz najwięcej wartościowych informacji i danych dotyczących pozycjonowanej strony.
 2. Na początku współpracy ustal z klientem cele i KPI, które później przedstawisz w raporcie i będziesz porównywać je z wynikami z poprzednich okresów.
 3. Klient oczekuje od nas wyjaśnienia, co konkretnie oznaczają dane umieszczone w raporcie. Raport SEO powinien zawierać informację o poczynionych działaniach w ostatnim okresie (tydzień, miesiąc, kwartał), ich wpływie na widoczność witryny w wyszukiwarce oraz wytyczne i rekomendacje na przyszłość.
 4. Jeżeli tworzysz raport SEO w narzędziu Google Data Studio, to pamiętaj o filtrze (lub segmencie) wyodrębniającym bezpłatny ruch (użytkownicy pozyskani wyłącznie z kanału Organic Search). Taki filtr lub segment w Google Data Studio można ustawić dla wybranego wykresu, w menu po prawej stronie. Wybierając opcję “dodaj filtr” lub “dodaj segment”, postępujesz analogicznie jak w podczas tworzenia filtru i segmentu w Google Analytics.
 5. Dane zawarte w raporcie, w przypadku witryn nie sezonowych, można porównać z poprzednim okresem (np. miesiąc do miesiąca). Jeżeli jednak tworzysz raport dla branży, która charakteryzuje się sezonowością zaleca się porównywanie danych do analogicznego okresu w ubiegłym roku.
 6. Raportowanie ruchu organicznego jest podstawą, ale musisz wiedzieć, że klienta najbardziej interesuje wynik konwersji. Jeżeli raportujesz dane witryny, która jest sklepem internetowym łatwo ustalić, że konwersją jest sprzedaż produktów. Dla wszystkich innych stron najlepszym sposobem przedstawienia klientowi współczynnika konwersji jest śledzenie celów (np. wysyłanie formularza kontaktowego lub średni czas spędzony na stronie).
 7. Ważne jest porównanie wizyt zarówno na urządzeniach mobilnych jak i na komputerach stacjonarnych – daje to pełen obraz tego, z jakich urządzeń korzystają użytkownicy, aby dostać się do witryny klienta oraz weryfikację ewentualnych problemów w wyświetlaniu strony np. w wersji mobile.

Raport SEO w Google Data Studio

Bardzo mocno rekomenduję tworzenie raportów SEO w Google Data Studio. Narzędzie nie tylko daje nam możliwość integracji z innymi produktami Google, z których pochodzą główne dane do raportów, ale także jest w pełni interaktywne i dzięki odpowiedniej konfiguracji, nie musimy tracić czasu co miesiąc na tworzenie go od nowa.

Szablon raportu SEO powinien zawierać dane dotyczące ruchu organicznego w witrynie. Warto także umieścić w nim informację o pozycjach strony w wynikach wyszukiwania oraz wpisywanych w wyszukiwarkę frazach kluczowych, które prowadzą do strony klienta. Bardzo ważna jest także ilość kliknięć, wyświetleń, wskaźnik CTR oraz najskuteczniejsze strony.

Jak już było wspomniane wcześniej, Google udostępnia bezpłatne narzędzia, których najczęściej używa się do raportowania wyników Kampanii SEO, takie jak Google Analytics i Search Console, których dane można zaimportować do raportu GDS.

Dostosuj raport do potrzeb klienta

Zawartość raportu w dużej mierze zależy od rodzaju witryny, a także od tego, jakie cele i kluczowe wskaźniki zostały ustalone na początku współpracy z klientem.

Jeżeli raportujemy działania SEO dla strony contentowej (np. blog, poradniki, strony z przepisami) warto wskazać metryki związane z zaangażowaniem użytkowników w treść na stronie, np: odsłony konkretnych podstron, średni czas na nich spędzony, unikalne odsłony, współczynnik odrzuceń, współczynnik konwersji celu (pod warunkiem, że mamy założony cel w Google Analytics), średni czas ładowania stron, czy też kategoria urządzeń.

Zaangazowanie uzytkownikow witryny

Szablon takiego raportu znajdziesz pod linkiem: https://datastudio.google.com/s/tRNiQysSYYY.

Chcąc analizować dane swojej witryny musisz wykonać kopię raportu i podłączyć swoje dane Google Analytics. Opcja wykonania kopii raportu znajduje się w prawym górnym rogu:

Następne co musisz zrobić to wybór nowego źródła danych (konkretnego widoku w Google Analytics), do którego masz dostęp) i które chcesz dodać do raportu. Narzędzie jest bardzo intuicyjne i poprowadzi Cię przez proces integracji danych do raportu.

Zupełnie inaczej powinien wyglądać raport SEO dla sklepu internetowego. Taki raport powinien zawierać najważniejsze metryki czyli dane dotyczące zachowania użytkowników takie jak:

 • Sesje pochodzące z kanału Organic Search,
 • Unikalne odsłony pochodzące z kanału Organic Search,
 • Użytkownicy pochodzący z kanału Organic Search,
 • Śr. czas w witrynie użytkowników z kanału Organic Search,
 • Współczynnik odrzuceń pochodzący z kanału Organic Search
 • % wyjść pochodzący z kanału Organic Search.

Te same metryki sprawdzą się także dla innych rodzajów witryn i pozwolą na szybką ocenę działań SEO.

Kluczowe w raporcie e-commerce są między innymi:

 • informacje o wartości współczynnika konwersji e-commerce (dla ruchu organicznego w porównaniu z nieorganicznym),
 • przychody uzyskane z bezpłatnych wyników wyszukiwania (w porównaniu do tego samego okresu rok temu),
 • średnia wartość zamówienia z bezpłatnych wyników wyszukiwania (w porównaniu do tego samego okresu rok temu),
 • frazy oraz strony docelowe prowadzące do witryny klienta

Raport seo dla ecommerce

Dane warto porównywać do poprzednich okresów ponieważ daje nam to pełny obraz uzyskanych efektów. Szablon przykładowego raportu znajdziesz pod linkiem:  https://datastudio.google.com/s/p20XvXcAUIg. Tak jak wyżej, do raportu możesz podłączyć swoje dane, klikając w ikonę z trzema kropkami i wybranie opcji „Zrób kopię”.

Tworząc raport SEO nie zapominaj o tym, że powinien informować klienta w przejrzysty sposób o efektach kampanii SEO i zawsze zawierać komentarz specjalisty, który pomaga zinterpretować wyniki i w którym opisana jest strategia dalszych działań.

Autorka: Anna Jurczyk, SEO Specialist. W DevaGroup odpowiada za prowadzenie kampanii SEO, przeprowadzanie audytów i optymalizację stron internetowych klientów. Prywatnie miłośniczka podróży, aktywnego stylu życia oraz psów rasy Border Collie.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.