Jak zoptymalizować stronę pod SEO w 4 prostych krokach

ikona-data-publikacji
Opublikowano

01/04/2021

ikona-data-publikacji
Opublikowano

01/04/2021

Spis treści

Optymalizacja strony pod SEO to pierwszy krok w skutecznym pozycjonowaniu witryny. Czy można przeprowadzić ją samodzielnie? Na czym właściwie polega i od czego zacząć? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

jak zoptymalizowac 1

Na czym polega optymalizacja SEO? 

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje, że niektóre witryny pojawiają się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, a inne zajmują dalsze pozycje? To nie jest przypadek. Właściciele stron, które są widoczne w Google, inwestują w pozycjonowanie. Działania te możemy podzielić na on site ( na stronie) i off site (poza witryną). Jak się domyślasz, optymalizację SEO zaliczamy do tej pierwszej grupy. W dużym skrócie, optymalizacja witryny to przygotowanie strony zgodnie z zaleceniami Google dla webmasterów. Dotyczy to zarówno jej kodu, struktury linków, tekstów, jak i elementów graficznych.

Optymalizacja SEO witryny krok po kroku 

Zaplanuj odpowiednią strukturę witryny

Zanim jeszcze zlecisz wykonanie firmowej strony internetowej, zaplanuj jej strukturę. Co to oznacza w praktyce? Chodzi o układ podstron przyjazny SEO. Jeśli zakładasz e-sklep, postaraj się, aby podkategorie produktów były zgodne z tym, czego szukają internauci. Struktura powinna być zrozumiała dla robotów indeksujących i przyjazna dla użytkowników Omówmy to na konkretnym przykładzie. Jeśli masz sklep z torebkami i główna kategoria to torebki, nazwa jednej z podkategorii powinna brzmieć “torebki na ramię”, a nie “na ramię”. Dlaczego? Użytkownicy będą wiedzieć, że w podkategorii “na ramię” znajdą torebki, ale boty indeksujące już nie. Dlatego nazwa podkategorii przyjazna SEO powinna brzmieć właśnie “torebki na ramię”.

Dopasuj frazy kluczowe i przygotuj wartościowy content

Kolejny krok to dopasowanie fraz kluczowych do poszczególnych podstron w witrynie Powinny być pogrupowane tematycznie. Dzięki temu unikniesz tzw. duplikacji wewnętrznej. Chodzi o sytuację, w której minimum dwie podstrony tej samej witryny rywalizują między sobą o pozycję. Jak się domyślasz, to szkodzi ogólnej pozycji Twojej strony internetowej, dlatego odpowiedni dobór słów kluczowych jest taki ważny. To jednak dopiero początek. Frazy kluczowe są punktem wyjścia do stworzenia wartościowego contentu. Najtrudniejsze jest znalezienie kompromisu pomiędzy nasyceniem tekstu słowami kluczowymi a użytecznością contentu dla użytkowników. Przykładowo, jeśli jedną z fraz, na którą pozycjonujesz witrynę jest nazwa produktu + opinie, umieść na tej podstronie rekomendacje swoich klientów. Koniecznie podziel tekst na sekcje, śródtytuły, w których umieścisz wybrane słowa kluczowe. Postaraj się, by tekst był jak najbardziej naturalny. Pamiętaj, że jego najważniejszym odbiorcą jest użytkownik, Twój potencjalny klient.

Uzupełnij atrybuty alt obrazków i grafik

Elementy graficzne na stronie są również częścią optymalizacji witryny pod SEO. Żeby roboty Google’a mogły “zobaczyć” i zindeksować obrazki, musisz dodać do nich opis alternatywny, tzw. atrybut alt. To tekst nie tylko dla botów indeksujących. Opis alternatywny pozwala zrozumieć, co jest na grafice także osobom z dysfunkcjami wzroku. Jak stworzyć opis alternatywny przyjazny SEO? Powinien on wyjaśniać, co jest na obrazku, a jednocześnie — zawierać jedną z fraz kluczowych, na którą pozycjonujesz konkretną podstronę. Jeśli nie uzupełnisz atrybutu alt obrazów, to tak jakby ich w ogóle nie było. Boty indeksujące ich “nie zobaczą” i nie zindeksują. Jeśli na Twojej stronie jest dużo zdjęć oraz innych elementów graficznych, koniecznie skompresuj je tak, by ważyły jak najmniej. Zbyt ciężkie grafiki, wydłużają czas ładowania się strony. Jeśli ten czas jest ekstremalnie długi, może to zaszkodzić pozycji Twojej witryny. 

Dodaj dane strukturalne

Uzupełnienie danych strukturalnych na stronie to zadanie dla Twojego programisty. Są to znaczniki HTML, które pomagają algorytmom Google’a zrozumieć i pogrupować treści w witrynie. Innymi słowy, dzięki tym znacznikom boty indeksujące wiedzą, co dane treści znaczą. Może to być np. nazwa firmy, recenzje. Zrozumienie rodzaju contentu przez algorytmy Google’a pozwoli na lepsze wyświetlanie Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Takim przykładem są choćby rich snippety, czyli rozszerzone wyniki wyszukiwania. To dzięki danym strukturalnym Google może w taki sposób wyświetlać witrynę w swoim indeksie.

Optymalizacja strony pod SEO — podsumowanie

Bez właściwej optymalizacji strony pod SEO, nie ma mowy o efektywnym pozycjonowaniu.Dlaczego warto zacząć od przygotowania witryny SEO? W niektórych mało konkurencyjnych i niszowych branżach optymalizacja wystarczy, aby poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja firmowa witryna zostanie zoptymalizowana zgodnie z najnowszymi zaleceniami Google’a, skontaktuj się z agencją SEO Lepszy Marketing

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.