Zarejestruj się

Jak przygotować sklep internetowy na Black Friday?

ikona-data-publikacji
Opublikowano

27/09/2020

ikona-data-publikacji
Opublikowano

27/09/2020

Spis treści

Black Friday to zdecydowanie jeden z ulubionych momentów wśród marek i sprzedawców. Firmy notują wówczas rekordowe zyski, prześcigają się w kampaniach i promocjach. Ale wzmożone natężenie klientów, to też więcej pracy. Każdy sklep powinien dobrze przygotować się na Czarny Piątek. Wśród kwestii, które marka powinna zaopiekować jest zapewnienie konsumentom odpowiedniej obsługi klienta, stworzenie odpowiednich kampanii marketingowych, a także przygotowanie sklepu internetowego. Ten ostatni punkt jest zdecydowanie jednym z najważniejszych. Jak dobrze przygotować swoją witrynę na Black Friday?

Black Friday przypada na ostatni weekend listopada, jest więc świetnym preludium do szału świątecznych zakupów. Dobrze przeprowadzone działania w ostatni weekend listopada, mogą przynieść marce ogromne zyski i budować relacje z klientami. Zadowolony konsument po dobrym doświadczeniu zakupowym chętniej wróci do marki w przyszłości. 

Zaplanuj działania z wyprzedzeniem

W trakcie Black Friday i następującym po nim okresie świątecznych zakupów nie ma miejsca na całkowicie spontaniczne działania. Dlatego dobrze jest planować podejmowane kroki z wyprzedzeniem. Powinno się wśród nich uwzględnić zarówno to, jakie promocje i oferty chcesz skierować do konsumentów, jakie kampanie sprzedażowe i marketingowe powinny być przygotowane, co należy poprawić w technicznym działaniu sklepu internetowego, a także opracować standardy pracy obsługi klienta. Dzięki dobrze zaplanowanym działaniom, mniej jest w stanie Cię zaskoczyć.

Przygotuj atrakcyjne oferty

Black Friday jest tak popularny ze względu na duże rabaty, które oferują wówczas marki. Nie bój się więc dać większej promocji swoim klientom. Jeśli przeprowadzisz swój sklep dobrze przez ten czas w roku, zdecydowanie będzie to miało wpływ na zyski również w kolejnych miesiącach. Pamiętaj jednak, że duże rabaty, jak np. 75%, powinny obejmować tylko niektóre produkty. Dobrą praktyką jest również łączenie w pakiety produktów, które sprzedają się świetnie, z tymi na które zazwyczaj jest mniejszy popyt. Możesz również tworzyć oryginalne oferty, w których oprócz promocji produktów, oferujesz dodatkowe bonusy. 

Sprawdź wydajność swojej strony

Wiele sklepów traci klientów w Czarny Piątek, ponieważ ich strona nie jest w stanie działać przy zwiększonym zainteresowaniu ze strony konsumentów. Koniecznie przetestuj wydajność swojej witryny przed Black Friday. O test wydajności można poprosić dział IT lub firmę hostingową. Przy testowaniu pamiętaj, aby sprawdzić nie tylko stronę główną, ale również stronę zamówienia i wyszukiwanie produktów. Nie zapomnij również o urządzeniach mobilnych. Obecnie nawet 80% zakupów jest realizowanych właśnie przez mobile. 

Stwórz landing page

Landing Page lepiej pozycjonuje się w sieci. Warto na takich podstronach umieścić banery i slidery, które będą przenosić klientów bezpośrednio do Twojego sklepu internetowego. Przygotuj z okazji promocji dodatkowe podstrony, na których klienci będa mogli znaleźć produkty specjalne, dodatkowe promocje, czy wyjątkowe zestawy produktów. Pamiętaj jednak o wydajności strony. Każdy dodatkowy element, który do niej dodasz, może być dla niej dodatkowym obciążeniem, dlatego monitoruj jej wydajność.

Przeznacz większy budżet na reklamy

Nie da się ukryć, że ten okres wymaga nie tylko oryginalnych kampanii, ale i większego budżetu reklamowego. Aby wybić się spośród Facebook Ads i Google Ads konkurencji, dobrze jest mieć na to konkretny budżet. Wtedy masz większą szansę na dotarcie do kolejnych klientów. Oczywiście nie chodzi o to, aby na reklamy w Czarny Piątek wydawać kilkukrotnie większą stawkę niż normalnie. Aby nie przepalić budżetu analizuj wyniki, ale działaj na spokojnie. Nie wprowadzaj zmian tylko dlatego, że przez godzinę nie odnotowaliście znacznego wzrostu. Facebook i Google Ads potrzebują działań rozważnych, ale nie bój się eksperymentować np. z grupami odbiorców.

Działaj remarketingowo

Przygotuj dobrej jakości działania remarketingowe skierowane na osoby, które odwiedziły Twój sklep w Czarny Piątek oraz osobno do klientów, którzy dokonywali już zakupów w Twojej witrynie. Skup się również na porzuconych koszykach. To jeden z większych problemów e-commerce. Dlatego warto stworzyć dedykowaną kampanię skierowaną tylko do takich użytkowników. Pamiętaj również o tym, aby po szalonym okresie Black Friday i Cyber Monday zmienić działanie remarketingu. Dlaczego? Zdecydowana większość klientów zrobiła już zakupy i jeśli nie wybrali Twojej firmy oznacza, że oferta nie była aż dla nich aż tak atrakcyjna.

Nagradzaj za lojalność

Program lojalnościowy to jedna z metod budowania stałej relacji z klientem, który ma realny wpływ na prowadzoną sprzedaż. Zakupy w Black Friday to także świetny moment na to, aby dodatkowo obdarować stałych klientów. Jeśli Twoi stali klienci będa robić zakupy tego dnia, możesz im dać ekstra promocję lub zwiększyć ilość punktów, które otrzymują za każde zakupy. Innym skutecznym pomysłem może być oferta darmowej przesyłki. Bazowanie na lojalności w Black Friday wzmocni więź pomiędzy Twoją marką a klientem. 

Wykorzystaj Linkhouse

Funkcje oferowane przez Linkhouse świetnie sprawdzą się w Black Friday. Wykorzystaj narzędzia do link buildingu, które pozwolą na tworzenie rozbudowanych kampanii oraz możliwości banerów reklamowych, dzięki którym możesz połączyć SEO oraz reklamy displayowe. Takie działania zwiększą widoczność Twojego sklepu w sieci. Dzięki temu masz większe szanse na pozyskanie nowych klientów, którzy trafią do Twojego sklepu z przeglądarki. 

Kilka słów zakończenia

Czwarty kwartał może być najbardziej znaczącym okresem dla Twojej firmy. Jeśli dobrze przygotujesz się na Black Friday oraz na całe działania w czasie świątecznym, zobaczysz wyniki w zarobkach oraz liczbie pozyskanych klientów. Troska o obsługę klienta, wydajność witryny internetowej, a także odpowiednią reklamę w sieci, przyniosą zysk również w kolejnych miesiącach. 

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.