Zarejestruj się

Czym jest link baiting?

ikona-data-publikacji
Opublikowano

12/04/2021

ikona-data-publikacji
Opublikowano

12/04/2021

Spis treści

Realizacja skutecznego link buildingu to jedno z fundamentalnych działań w procesie pozycjonowania strony internetowej. Jedną z technik pozyskiwania wartościowych linków jest Link Baiting, nazywany inaczej “przynętą na linki”, gdzie głównym celem jest zachęcenie do dzielenia się opublikowanymi wcześniej materiałami z innymi użytkownikami Internetu. Podjęte działania wymagają jednak odpowiedniej wiedzy i precyzji, a także znajomości podstawowych zasad SEO. Jak realizować skuteczny link baiting, by robić to dobrze i cieszyć się efektami? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Link baiting – (inaczej przynęta na linki) jest to strategia marketingowa polegającą na pozyskiwaniu wartościowych i darmowych linków do naszej strony, w sposób naturalny. Głównym celem tej metody jest zachęcenie ludzi do dzielenia się z innymi przygotowanymi przez nas materiałami, za pomocą różnych środków przekazu. 

Metody Link baitingu

By skutecznie wspomóc pozycjonowanie stron, zwiększyć rozpoznawalność Twojej marki oraz poprawić widoczność Twojej firmy w sieci, nie możesz zapomnieć o link baitingu. Poniżej przedstawiam najpopularniejsze formy i metody, realizacji strategii opartej o ten model pozyskiwania odnośników.

Oto one:

  • Infografiki – to nic innego jak przekazanie informacji w postaci graficznej, która przyciągnie wzrok. Nie od dziś wiadomo, że treści wizualne uatrakcyjniają przekaz. Dlatego warto je wykorzystywać. Posiadając różnego rodzaju zestawienia danych, informacje czy nowości z branży, które mogą zainteresować potencjalnych odbiorców, możemy przedstawić je w formie infografiki. Wszelkiego rodzaju dane liczbowe przedstawione w formie graficznej, są zdecydowanie bardziej przyswajalne dla statystycznego odbiorcy. Zadbajmy o to by grafika, była starannie i czytelnie wykonana.
  • Poradniki – jest to dobry sposób, by przyciągnąć do nas nowe osoby zainteresowane naszą branżą. Twórzmy listy z tytułami „Poradnik dla początkujących …” przyciągnie to osoby szukające poradnika na dany temat. Pamiętaj, aby zachęcać osoby do dzielenia się naszą listą z innymi.
  • Wpisy gościnne – dzięki nawiązaniu współpracy z innymi blogami możemy zdobywać linki z nowych domen. Nie możemy od razu akceptować każdego nadesłanego do nas tekstu, warto wcześniej ustalić warunki publikacji wpisu gościnnego. Należy sprawdzić, czy przesłany materiał nie jest plagiatem i czy osoba, która nam go nadesłała będzie promować go u siebie na blogu jak i w social mediach. Naturalnie my też możemy pisać artykuły na inne blogi, w których będziemy umieszczać linki do naszej strony. Przy pisaniu takiego tekstu dbajmy o jego jakość i unikalność oraz dobór odpowiednich tematów. Kolejnym atutem tej metody jest zdobywanie kontaktów w swojej branży i budowanie autorytetu, który w przyszłości zaowocuje zaproszeniami do pisania na wartościowych stronach i pozyskiwaniem większej ilości linków. Najczęściej taka współpraca wiąże się z publikacją naszego wpisu na stronie lub blogu partnera. Również on publikuje na naszej stronie. 
  • Wywiady – należy je przeprowadzać z osobami już znanymi w branży lub specjalistami, którzy posiadają ekspercką wiedzę, wpłynie to pozytywnie na odbiór wywiadu. Podczas takiej rozmowy należy zadbać o wiele rzeczy. Nie jest to forma promocji dla każdego, lecz mimo wszystko warto się nad nią zastanowić. Dobrze zorganizowany, przygotowany i rozpromowany wywiad przyciągnie osoby, którym jeśli wywiad się spodoba prześlą go dalej. 
  • Video – stworzenie materiału, który będzie zawierał pożądaną wartość merytoryczną jest trudnym zadaniem. Jest wiele rzeczy, o których już podczas planowania należy pamiętać: o czym będziemy mówić, czy potencjalny temat zainteresuje ludzi. Swoje nagrania video możemy udostępnić na YouTube czy Facebooku. Musimy zadbać także o dobrą jakość audio i video. Pamiętajmy, że według badaczy zajmujących się przyciąganiem uwagi mamy zaledwie kilka sekund, by zainteresować widza. Nie wydaje się to łatwe, ale zyski w postaci link baitngu mogą być naprawdę spore i warto o tym pomyśleć.

image1

Tworzenie interesujących treści

Nie ważne, jaką metodę link baitingu wykorzystamy pamiętajmy, aby to, co prezentujemy było ciekawe i interesujące dla odbiorców. 

Poziom zaawansowania treści zależy głównie od naszej grupy docelowej, czyli osób, do których chcemy dotrzeć. Na tej podstawie decydujemy, czy będą to materiały dla osób stawiających pierwsze kroki, czy wręcz przeciwnie, dla specjalistów świetnie zorientowanych w temacie. Oczywiście możemy starać się utrzymywać balans pomiędzy dwoma grupami, jest to czasochłonne, ale możliwe. Tworzenie przydatnych treści przeznaczonych zarówno dla nowicjuszy jak i specjalistów jest bardzo trudnym zadaniem. Ale odpowiednio dobierając tematykę, możemy zadowolić obie grupy odbiorców.

Używaj emocji 

Opieranie się na emocjach ma swoje zalety jak i wady. Do pozytywów należy oczywiście zaliczyć fakt, że emocje najłatwiej roznoszą informacje. Kontrowersyjny nagłówek, agresywny temat na pewno spowodują, że nasz tekst szybko stanie się popularny. Pytanie jest takie, czy chcemy bazować na takich kontrowersyjnych tematach, które mogą być dobrym początkiem do stworzenia merytorycznej dyskusji. Zawsze oczywiście możemy odwołać się do pozytywnych informacji i do humoru. Pamiętajmy, jednak że jeśli chcemy umieścić żart w postaci mema dbajmy o to by był on aktualny, ponieważ tematy w internecie szybko ulegają przedawnieniu. 

Proces skutecznego link baitingu

Uzyskanie skutecznego Link baitingu odbywa się w czteroetapowym procesie:

  • Pierwszy kontakt – w tym momencie użytkownik po raz pierwszy widzi nasz link bait. 
  • Konsumpcja – następuje przeczytanie i sprawdzenie przygotowanego materiału.
  • Polubienie – treść staje się w opinii osoby intrygująca i zajmująca.
  • Przesłanie – przeczytany materiał okazuje się na tyle ciekawy i interesujący, że dana osoba postanawia go przesłać dalej. Link bait okazuje się sukcesem. 

Jeśli ten proces zostanie przeprowadzony w sposób poprawny link baiting przyniesie zamierzony cel. Co gdy napotkamy problemy?

Problemy z link baitingiem

Nie zawsze mamy pewność, że treść, która została przez nas stworzona, będzie rozsyłana dalej. Może wpływać na to wiele czynników. Częstym problemem jest niedostarczenie odpowiednio interesujących wiadomości, a sam suchy tekst nie daje użytkownikowi wystarczającej wartości. Jeśli to możliwe, przedstawmy informacje w postaci graficznej. Trudnością może być też niewystarczający autorytet twórcy samego link baitingu. Problemem jest również ilość informacji, na którą narażeni są odbiorcy. W natłoku wiadomości i przy dużej konkurencji trudno czasem przebić się ze swoim materiałem.

Promocja link baitu

Gdy już stworzymy materiał, który ma być link baitem musimy wykorzystać potencjał swoich social mediów – np. Facebook, Instagram, Twitter by przy ich pomocy, dotarł on do jak największego grona odbiorców. Oczywiście róbmy to mądrze i nie przyklejajmy tej samej infografiki na Facebooka kilkanaście razy. Spowoduje to tylko zdenerwowanie osób, które nas śledzą. Jeśli natomiast sami nie mamy dużych zasięgów, warto zainteresować się współpracą z większym autorytetem w danej branży.

Inspiracja konkurencją

Jeśli chcesz osiągać sukces w link baitingu musisz zwracać uwagę na to co robi konkurencja i wzorować się, tak by wyciągać z ich działań najlepsze rozwiązania. Nie możesz oczywiście skopiować całej treści, warto jednak sprawdzić, czy nie jesteśmy w stanie wykonać lepiej jakiegoś ciekawego wpisu lub z kilku wykresów zrobić infografikę, która znajdzie się na naszych social media. Szukaj artykułów, które uległy dezaktualizacji a poruszają ciekawe tematy. Czasami wystarczy drobna korekta danych, by stworzyć ciekawy wpis. Jeśli natomiast w naszej branży nie ma czegoś, czym moglibyśmy się zainspirować, możemy skorzystać z pomysłów zaczerpniętych od firm, które nie koniecznie muszą być naszą konkurencją.

Różnica między link baitem a click baitem

Nie należy mylić link baitu z click baitem, są to różne formy promocji. W click baicie chodzi tylko i wyłącznie o skłonienie człowieka do kliknięcia kusząc go specyficznie napisanym tytułem i krzykliwą miniaturką. Natomiast sama treść odbiega od tego co sugerował nam tytuł. W link baitingu jest inaczej, treść ma zawierać ciekawe informacje zgodne z tytułem, nie należy używać tych dwóch pojęć zamiennie, bo opisują coś zupełnie innego. 

Aktualizacja materiałów

Zadbajmy o aktualność publikowanych przez nas informacji. Jeśli pojawią się jakieś nowe opracowania lub inne materiały pomyślmy, czy dokonać zmian w istniejącym artykule, wzbogacając go o nowe treści czy zrobić całkiem nowy wpis. Materiały typu „najlepsze dla …” czy „top 10 …” można aktualizować i poprawiać raz na jakiś czas. 

Natomiast jeśli nie chcemy tworzyć materiałów, które trzeba stale aktualizować, możemy skupić się na evergreen content (  materiałach wiecznie zielonych). Są to treści, które nie zmieniają się wraz z czasem np. poradniki, słowniki, instrukcje. Trudniej jest stworzyć taki materiał, ale stała świeżość materiału uwalnia nas od ciągłego myślenia o przeprowadzaniu aktualizacji treści.

Tworzenie dobrej treści

Jeśli tworzymy Link baiting musimy stale utrzymywać wysoki poziom swoich materiałów, bez względu na to, czy piszemy artykuł na swojego bloga, czy tworzymy wpis gościnny. Pamiętajmy o cierpliwości, ponieważ ruch organiczny i linki nie pojawią się od razu. Musimy zapracować na to, aby nasze działania zostały dostrzeżone przez innych.

Podsumowanie

Link baiting jest ciekawą formą promocji. Mimo że wymaga od nas dużych nakładów pracy i czasu, może przynieść wiele pozytywnych efektów i pomóc w rozwoju naszej strony oraz promocji firmy. Dbajmy o to, aby prezentowane przez nas treści wyróżniały się wysokim poziomem merytorycznym, a grafiki stanowiły atrakcyjne uzupełnienie treści. Pamiętajmy też o dobrej promocji swoich działań. Całościowe doskonalenie link baitingu przyczynia się do odniesienia zamierzonego sukcesu. 

Autor: Karol Frączek Specjalista ds. link buildingu – Agencja KS

W KS odpowiedzialny jest za realizację dla klientów skutecznego i efektywnego link buildingu. Dba o pozyskiwanie i utrzymanie wartościowych linków prowadzących do strony internetowej. W pracy szczególną uwagę przykłada do odpowiedniego doboru źródeł ruchu. Dba o wysoką jakość realizowanych działań. Z wykształcenia technik organizacji reklamy z zamiłowania fan motoryzacji.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.