Zarejestruj się

Core Web Vitals – faktyczny wpływ na SEO

ikona-data-publikacji
Opublikowano

24/08/2021

ikona-data-publikacji
Opublikowano

24/08/2021

Spis treści

Wprowadzenie Core Web Vitals, czyli Podstawowych wskaźników internetowych to z pewnością jedno z ważniejszych wydarzeń w branży SEO w 2021 r. Pierwszy raz wspomniane jeszcze w maju zeszłego roku, aktualnie, poczynając od czerwca stały się jednym z wielu czynników rankingowych, które mają bezpośredni wpływ na pozycje Twojej strony w wynikach wyszukiwania Google. Od ich wdrożenia mija prawie trzeci miesiąc, a więc z pewnością każdy z nas zdążył się przekonać czy i jakie faktycznie znaczenie mają Core Web Vitals dla SEO.

Czym są Core Web Vitals?

Jeśli czytasz ten tekst, zapewne wiesz czym są Podstawowe wskaźniki internetowe, lecz na wszelki wypadek, słowem wstępu przypomnę, że są to nowe, wprowadzone w czerwcu wskaźniki rankingowe Google. Dostarczają one szeregu niezwykle przydatnych informacji na temat naszej strony, jej szybkości, obsługi oraz ogólnego doświadczenia użytkownika podczas interakcji z nią. Pozwala to na jeszcze lepsze zoptymalizowanie naszych serwisów www nie tylko pod robota Google, ale przede wszystkim pod użytkownika. Wyniki dla Core Web Vitals sprawdzimy m.in. w Search Console, PageSpeed Insights lub za pomocą wielu dostępnych wtyczek.

Podstawowe wskaźniki internetowe obejmują:

  • Largest Contentful Paint (LCP) – określa czas potrzebny do wyświetlenia na stronie jej największego elementu od chwili od rozpoczęcia ładowania. Może to być zarówno tekst, ale także zdjęcie lub plik video.
  • First Input Delay (FID) – określa czas upływający pomiędzy pierwszą interakcją użytkownika ze stroną, a zareagowaniem na tę czynność przez przeglądarkę. Wskaźnik ten mierzy np. jak szybko zareaguje serwis po kliknięciu w jedną z zakładek na stronie.
  • Cumulative Layout Shift (CLS) – określa ilość niespodziewanych przesunięć elementów strony. CLS najczęściej jest powodowane przez doładowujące się elementy strony lub umieszczone na niej reklamy spychające w dół pozostałą zawartość strony.

Core Web Vitals – jaki mają wpływ na SEO?

Analizując wyniki dla obsługiwanych klientów od czerwca do dziś, bardzo ciężko jest dostrzec jakąś regułę odnośnie ich wpływu na pozycje w Google. Dla większości stron początkowy okres po wprowadzeniu Core Web Vitals był raczej stabilny, bez większych fluktuacji i zmian w monitorowanych pozycjach, tudzież generowanym ruchu. Widoczność SEO dla wielu analizowanych stron regularnie rośnie, pomimo słabych wyników dla Podstawowych wskaźników internetowych.

Case study #1

Poniżej przedstawiam wykres dla jednego z obsługiwanych sklepów internetowych, który pomimo braku optymalizacji pod kątem Core Web Vitals, mniej więcej od połowy czerwca odnotowuje wyraźny wzrost widoczności zarówno w TOP10 jak i w TOP50 wyników Google.

cwv sc

Źródło: Search Console

senuto top10

Źródło: Senuto TOP10

senuto top50

Źródło: Senuto TOP50

Od razu zaznaczam, że w tym okresie na stronie nie były prowadzone żadne prace wdrożeniowe, a sam serwis do dnia dzisiejszego posiada sporo niedociągnięć pod kątem podstawowych elementów SEO. Na stronie znajdują się niezoptymalizowane meta tagi title, nagłówki oraz w wielu miejscach brakuje treści, w szczególności na istotnych stronach jak kategorie produktów. Oczywiście serwis jest regularnie linkowany, lecz tutaj również nie było żadnych zmian w obranej na początku strategii. Co ciekawe, oprócz wyraźnej poprawy ogólnej widoczności domeny, odnotowano także wskoczenie do TOP10 fraz kluczowych, które od wielu miesięcy wydawały się być „zabetonowane”.

Case study #2

Podobną sytuację jak powyżej zauważamy u wielu innych klientów, gdzie słabe wyniki pod kątem Core Web Vitals w żaden sposób nie przeszkodziły w regularnej poprawie widoczności domeny. Poniżej zamieszczam wykresy dla innej strony, również sklepu internetowego, który w przeciwieństwie do pierwszego serwisu został dobrze zoptymalizowany pod SEO na przełomie zeszłego i aktualnego roku. Od tego momentu widoczność serwisu rośnie praktycznie non stop.

cwv sc2 1

Źródło: Search Console

senuto top10 2 1

Źródło: Senuto TOP10

senuto top50 2

Źródło: Senuto TOP50

Case study #3

Trzecia z analizowanych przeze mnie stron, tym razem serwis typowo informacyjny (branża medyczna), charakteryzował się bardzo dobrymi wynikami dla Core Web Vitals. W tym przypadku zdawać by się mogło, że wdrożenie czerwcowej aktualizacji algorytmu Google wpłynęło bardzo pozytywnie na jej widoczność, a co za tym idzie, generowany ruch z bezpłatnych wyników Google. Strona odnotowała spory wzrost liczby słów kluczowych w TOP10 oraz TOP50.

cwv sc3

Źródło: Search Console

senuto top10 3

Źródło: Senuto TOP10

senuto top50 3

Źródło: Senuto TOP50

Czy warto poprawiać wyniki dla Core Web Vitals?

Część z analizowanych serwisów, pomimo wręcz idealnych wyników dla Core Web Vitals, od dłuższego czasu odnotowuje systematyczne spadki. Choć wydawać by się mogło, że wejście w życie nowych czynników rankingowych da stronie przysłowiowego „kopa”, niestety nic takiego się nie stało. Dla stanowczej większości analizowanych serwisów wdrożenie nowych wskaźników nie miało większego znaczenia, aczkolwiek w kilku przypadkach pokryło się ze sporymi spadkami zarówno widoczności domeny, jak i ruchu na stronie.

Jako że pogorszenie się wyników zgrało się w czasie z aktualizacją algorytmu Google, pierwszym punktem planu naprawczego była oczywiście lepsza optymalizacja strony pod kątem Core Web Vitals. Niestety pomimo znacznej poprawy wyników i zmniejszeniu problematycznych stron, póki co nie udało się odzyskać utraconej widoczności serwisu. Oczywiście nowe wskaźniki stanowią zaledwie jeden z licznych sygnałów branych pod uwagę przez Google, a więc któryś z nich może utrudniać osiągnięcie lepszych efektów.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę powyższe informacje rodzi się zatem pytanie czy optymalizacja strony pod kątem Core Web Vitals ma w ogóle sens? Na ten moment (w mojej opinii) nie widać, aby wskaźniki CWV miały jakieś większe znaczenie dla SEO, nie widać również jakiegoś nagłego przetasowania się SERPów. Strony ze słabymi wynikami idą w górę, te z dobrymi lecą w dół, a ich poprawa zdaje się nie mieć właściwie żadnego wpływu na pozycje w Google.

Oczywiście nie oznacza to, że Podstawowe wskaźniki internetowe można całkowicie zignorować. Należy pamiętać, że nowe czynniki rankingowe wciąż są pewną nowością oraz że stanowią zaledwie jeden z dziesiątek różnych wskaźników branych pod uwagę przed Google podczas ustalania rankingów w wynikach wyszukiwania. Choć aktualny wpływ Core Web Vitals na SEO jest raczej znikomy, nie zdziwię się, jeśli w ciągu najbliższych miesięcy Google skoryguje swoje algorytmy, a ich znaczenie znacznie wzrośnie. Warto zatem być na to przygotowanym już dziś.

Autorka: Anna Jurczyk, SEO Specialist. W DevaGroup odpowiada za prowadzenie kampanii SEO, przeprowadzanie audytów i optymalizację stron internetowych klientów. Prywatnie miłośniczka podróży, aktywnego stylu życia oraz psów rasy Border Collie.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.