17 elementów, które musi mieć Twój artykuł sponsorowany

17 elementów, które musi mieć Twój artykuł sponsorowany

17 elementów, które musi mieć Twój artykuł sponsorowany

Sebastian Heymann

Sebastian Heymann

ikona-data-publikacji

Opublikowano

24/01/2022

ikona-data-publikacji

Opublikowano

24/01/2022

Spis treści

Artykuły sponsorowane to świetny sposób na dotarcie do nowych odbiorców i zwiększenie świadomości marki. Jednak nie wszystkie artykuły tego typu są sobie równe! Niektóre cieszą się dużą popularnością, a inne zajmują ostatnie miejsca w wynikach wyszukiwania. Gdzie jest różnica pomiędzy nimi? Zapewne w doborze elementów, z jakich są zbudowane. W tym wpisie przedstawimy aż 17 części, które składają się na skuteczny artykuł sponsorowany i opowiemy o nich więcej.

Czy wygląd artykułu sponsorowanego jest ważny?

Artykuły sponsorowane są doskonałym sposobem na zaciekawienie potencjalnych klientów swoją ofertą. Tylko… jak je pisać? Jak dostarczyć czytelnikowi tego, czego potrzebuje, bez zniechęcania go w trakcie czytania? Stworzenie dobrego materiału sponsorowanego wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się na początku wydawać. 

Wygląd, struktura i treści są ważne dla artykułu sponsorowanego, który powstaje po to, aby promować jakąś markę. Może on nie tylko sprowadzić użytkowników na Twoją stronę, ale i wesprzeć jej pozycjonowanie. Z tego względu, ma zachęcać wizualnie i dostarczać wartościowe insighty klientom. Jednak nie ma jednej, idealnej recepty na zbudowanie artykułu sponsorowanego, ponieważ wszystko zależy od tego, jakiej branży dotyczy tekst i do jakiej grupy docelowej jest skierowany. Nie mniej jednak, ważne jest to, aby wykorzystane elementy były dokładnie przemyślane.

Aby stworzyć materiał, który przyniesie jak najlepsze efekty i pozytywnie wpłynie na rozpoznawalność całej marki, powinieneś wykorzystać różne komponenty, wpływające na jego atrakcyjność. O czym należy pamiętać, jeśli chcesz tworzyć sponsorowane treści z prawdziwego zdarzenia? Mamy w zanadrzu parę pomysłów. 

Jak wygląda skuteczny artykuł sponsorowany?

Dobrze zbudowany artykuł sponsorowany nie może mieć w sobie nic z bijącej po oczach reklamy. Nie może być też za długi, ponieważ internauci nie poświęcają tak dużo czasu na czytanie, jak dawniej. W sieci odbiorcy szukają krótkich, bogatych merytorycznie treści, które mogą dostarczyć konkretnych informacji na pożądany temat. Właśnie dlatego, bardzo rzadko długie artykuły czytane są w całości. Z drugiej strony, za krótki wpis sponsorowany również nie przyniesie wymiernych korzyści, ponieważ materiał nie będzie wystarczająco dobrze rozwinięty. Ważne jest to, aby nie popadać od skrajności w skrajność i przyjąć w swojej strategii content marketingowej pewne zasady, np. każdy tekst powinien mieć minimum 1500 słów. 

W przypadku artykułów sponsorowanych istotnym aspektem jest budowanie pozytywnego wizerunku marki. Cel ten można osiągnąć na różne sposoby. Wykorzystanie języka korzyści, statystyk, linkowanie do podstron, zachęcanie do sprawdzenia bardziej szczegółowych informacji o produkcie, to tylko niektóre z nich. Nie możemy również zapomnieć o SEO – gdyż skuteczny artykuł sponsorowany powinien być odpowiednio nasycony frazami kluczowymi – ani o linkach, które grają pierwsze skrzypce w link buildingu. Można się w tym wszystkim pogubić, prawda? 

Wiemy, wiemy – już więcej nie przedłużamy. Nadszedł ten moment, w którym przedstawiamy różne sposoby na uatrakcyjnienie waszego artykułu sponsorowanego!

17 elementów, z których składa się świetny artykuł

#1 Tytuł

To pierwszy element, który zauważa odbiorca… a przynajmniej tak powinno być. Właśnie od niego zależy, czy internauta zdecyduje się na przeczytanie artykułu sponsorowanego. Interesujące, wpadające w oko, a nawet niekonwencjonalne tytuły mają tą moc, że przyciągają publiczność. Jeśli chcesz, aby użytkownicy wybrali właśnie Twój tekst spośród wielu pojawiających się pozycji, to koniecznie zadbaj o ten element. Odpowiedni nagłówek to taki, którym zainteresujesz internautów i którym sam byłbyś zainteresowany. Tytuł nie musi zdradzać wszystkiego co kryje się w tekście. Może za to przybrać formę pytania, bądź przedstawiać liczbę rozwiązań. Ważne jest, aby był chwytliwy i zachęcał do kliknięcia.

#2 Wstęp

Wstęp to zapowiedź tego, co znajduje się w części zasadniczej tekstu. Może przedstawiać prostą historyjkę, ważne fakty, krótki opis obecnej sytuacji na świecie, itp. Pierwsze zdania są kluczowe, ponieważ jeśli nagłówek zaciekawił odbiorcę, wstęp nie może tego zepsuć. Początek wstępu (podobnie jak tytuł) mają na celu przyciągnąć uwagę czytelnika i powoli wdrożyć go w temat artykułu sponsorowanego. Z tego względu, powinieneś w interesujący sposób wprowadzić klienta w tekst i powiadomić go, na jakie pytania znajdzie w nim odpowiedź.

#3 Spis treści

Dodanie spisu treści to zdecydowanie dobry pomysł w przypadku artykułów sponsorowanych, ponieważ zazwyczaj nie należą one do krótkich publikacji. Ten element w znacznym stopniu ułatwia nawigację po tekście. Dodatkowo, pozwala internautom na zapoznanie się z całym artykułem, bez konieczności scrollowania strony. Internauci, których zachęcił nagłówek, chcą zazwyczaj jak najszybciej poznać odpowiedź na nurtujące ich pytanie. Z tego powodu często nie czytają całości tekstu, lecz po prostu sprawdzają te części, które najbardziej ich interesują. Spis treści pozwoli im na szybkie odnalezienie tych materiałów. To też świetne rozwiązanie dla autorów wpisów, ponieważ z tą częścią składową, sprawniej poukładają wszystkie informacje, które chcą wykorzystać.

#4 Treść zasadnicza

Twój artykuł sponsorowany powinien dawać czytelnikom konkretną wartość i przekazywać sprawdzoną wiedzę. Treść zasadnicza musi być dopasowana do tematyki strony, na której wpis będzie opublikowany. Miej zawsze na uwadze swoją grupę odbiorców, ponieważ to z myślą o niej piszesz. Czy wpis ma być skierowany do młodzieży czy do seniorów? W jakiej branży? Odpowiedz na kilka podobnych pytań i dostosuj język oraz tekst do osób, które będą go czytały. 

#5 Treść reklamowa

Skoro jest to artykuł sponsorowany, to zapewne znajduje się w nim treść reklamowa. Jednak to nie nachalna promocja przywołuje fale klientów. Wręcz przeciwnie – to ona stawia markę w niekorzystnym świetle. To, że tworzysz wpis sponsorowany, nie oznacza, że całe jego wnętrze ma wychwalać Twoją ofertę. Nie możesz skupiać się na mocno reklamowym charakterze tekstu, ale na jego użyteczności. Czytelnicy są z Tobą ze względu na merytoryczną wartość, jaką zapewniasz, a treść reklamowa ma być jedynie wisienką na torcie, czyli dostarczeniem konkretnego rozwiązania, które wskazuje, że Twój produkt lub usługa są tym, czego internauta szuka.

#6 Atrakcyjna struktura

Kolejną podstawą podczas tworzenia publikacji sponsorowanej, jest profesjonalne skomponowanie tekstu, czyli w taki sposób, aby odpowiadał on czytelnikom i ułatwiał eksplorację. Atrakcyjna struktura może całkowicie zmienić jego oblicze. W tym pomoże dodanie śródtytułów, wyjustowanie tekstu, podzielenie go na akapity, dodanie grafiki, itp. Klientom nie spodoba się ściana wersów i z pewnością zapamiętają z niego mniej, niż się spodziewałeś.

#7 Wyróżnienia tekstu 

Warto podkreślić te zdania, które Twoim zdaniem wnoszą większą wartość do artykułu. Wyliczenia i wypunktowania z kolei, ułatwią czytanie i poruszanie się po nim. W tym celu stosuj różne formatowania tekstu, istotne fragmenty wyróżnij poprzez pogrubienia, czy nawet cytaty. Skup się na tworzeniu czytelnych treści i postaraj się, aby użyte elementy pasowały do siebie i tworzyły spójną całość. Dobrym pomysłem mogą okazać się też tabele, grafiki i wykresy, które dodatkowo uatrakcyjnią przekaz.

#8 Zdjęcia

Nie mogło zabraknąć zdjęć w naszym zestawieniu, które przede wszystkim, przyciągają uwagę. Nie musi być ich dużo, mają tylko sprawić, żeby przekaz był bardziej przyjazny. Zdjęcie, które wyświetla się natychmiast po uruchomieniu wpisu, zapowiada, że nie będzie to kolejna, nudna strona internetowa. Może pokazywać pracowników, bądź działalność marki z logiem w tle. Nie powinno być zbyt obszerne, ponieważ nie chcemy dezorientować klienta. Warto postawić na autorskie fotografie, a te stockowe odłożyć na wszelki wypadek. 

#9 Infografiki

Wspominając o zdjęciach, weźmy pod lupę też infografikę. Ten element jest nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale również w świetny sposób może przedstawić najważniejsze informacje, ciekawostki, podsumowanie, itp. Nie powinien również zajmować zbyt dużo miejsca, ponieważ mniejsza wtedy przestrzeń dostępną na tekst. Odpowiednio zaprojektowana infografika przykuje uwagę i wzmocni wartość edukacyjną Twojej publikacji, więc jeśli jeszcze nigdy nie wykorzystałeś tego elementu w swoich materiałach, najwyższy czas spróbować.

#10 Checklisty

Checklista zawiera precyzyjny opis działań jakie trzeba podjąć, aby zrealizować dane zadanie. Im jest dokładniejsze i bardziej szczegółowe kroki zawiera, tym większa jest jej skuteczność i wartość dla czytelnika. Jest prosta w budowie, łączy i wyraźnie przedstawia kolejne etapy postępowania, a także ułatwia poruszanie się po tekście. Zastosowanie tego elementu w materiałach sponsorowanych sprawia, że żadna istotna informacja nie zostanie pominięta ani zapomniana.

#11 Statystyki

Gotowe statystyki są narzędziem umożliwiającym graficzne lub słowne przedstawienie pozyskanych informacji. Fakty, dane, liczby, statystyki, czy studia przypadku – to wartościowe elementy każdego materiału sponsorowanego. Obecnie dostęp do wszelkich informacji jest bardzo łatwy, ale mimo tego, nie każdy jest w stanie wyciągnąć z nich wartość dla siebie. Z tego względu, bardzo często wykorzystuje się w artykułach statystyki, które pokazują przetworzone już dane i dodają wpisowi większego znaczenia. Szczególnie w przypadku, gdy statystyki te są rzadkie, lub trudne do otrzymania.

#12 Linki

Koniecznie zamieść link do Twojej strony, podstrony lub innego wpisu podczas pisania artykułu sponsorowanego. Jest to idealny sposób na zwiększenie widoczności i rozpoznawalności marki na rynku. Dzięki takiemu zabiegowi, bierzesz udział w budowaniu linków, czyli w długim procesie, który ma na celu zdobywanie odnośników do swojej strony internetowej z zewnętrznych witryn. Warto się na nim skupić, ponieważ współczesne działania link buildingowe dają odbiorcy wartościowy content i odpowiedzi na zadawane pytania. Aby uzyskać mocne linki, możesz właśnie tworzyć artykuły sponsorowane – jest to jedna z popularniejszych form. Szczególnie warto publikować treści na stronach, które są jakościowe i chętnie odwiedzane przez internautów. 

Linkhouse to platforma link buildingu, ale także content marketingu, która pomoże Ci w budowaniu linków. Zajmuje się również pisaniem ogłoszeń, artykułów sponsorowanych, wpisów na fora, NAPow czy też dodawaniem linków w istniejących już publikacjach. Jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z link buildingiem.

#13 Słowa kluczowe

​​W treści artykułu należy umieścić odpowiednią liczbę słów kluczowych, które są niezbędne do pozycjonowania. Ich odpowiedni dobór to jedno z ważniejszych działań w ramach SEO. Jeśli dobierzesz prawidłową strategię, zauważysz wzrost widoczności witryny w wyszukiwarce. Ale pamiętaj, że co za dużo, to niezdrowo – ich przesyt nie jest dobrym sygnałem dla przeglądarek. Niestety część artykułów sponsorowanych jest tworzona wyłącznie po to, aby wpisać się w algorytm Google, ale nie wnoszą żadnej wartości merytorycznej dla czytelnika. Nie popełniaj tego błędu w swoim przypadku.

#14 Język korzyści

Język korzyści to określony styl komunikacji z klientem i efektywny sposób prezentacji Twojej oferty. Koncentruje się nie na jej cechach, ale na benefitach, jakie odbiorca może zyskać dzięki skorzystaniu z niej. Konsument nigdy nie kupuje samego produktu, lecz związane z nim korzyści. Używając tego języka w swoich treściach sponsorowanych, unikniesz mówienia o samym produkcie i przesadnego wychwalania go. Zamiast tego, wykreujesz przed klientem wizję jego posiadania. W ten sposób uświadamiasz otoczeniu, jak ich życie zmieni się po zakupie. Umiejętne posługiwanie się językiem korzyści wymaga nie lada wysiłku. Przez cały czas musisz pamiętać, że opisując dany produkt i ofertę, to nie one są w centrum, tylko użytkownik i jego potrzeby. Dlatego podczas pisania odwołuj się do emocji, skup się na najważniejszych wartościach oraz sprzedawaj obietnice. 

#15 Wypowiedzi ekspertów

Twoja marka nie musi pojawiać się w co drugim zdaniu – taki zabieg zwykle odstrasza czytelników. Zamiast tego, możesz postawić na naprawdę ciekawe wypowiedzi ekspertów, czy specjalistów z branży. Autor każdej wypowiedzi  dostarcza wpisowi niesamowitą wartość, ponieważ wzbogaca Twój materiał, o pozytywną opinię, dodaje istotnych informacji, wprowadza ciekawostki ze świata branży. Ważne jest, aby używać takich wypowiedzi, które są na temat, krótkie i zwięzłe, gdyż publikacje sponsorowane mają zazwyczaj określoną długość. Ogólnie rzecz ujmując – wkład własny ekspertów może merytorycznie wzbogacić cały artykuł. 

#16 CTA

Koniecznie dodaj wezwanie do działania w swoim wpisie. Jest to jeden z kluczowych elementów, którego głównym celem powinna być wysoka konwersja oraz zwiększenie grona lojalnych czytelników. Stosowanie call to action w treściach przynosi stosunkowo wysokie rezultaty przy niewielkim nakładzie finansowym. Do największych zalet CTA należą m.in.: lepsza widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania (dzięki wyższemu CTR), obniżenie kosztów reklamy, zachęcenie do wykonania pewnej akcji oraz zwiększenie potencjału sprzedażowego. Aby CTA działało prężnie, koniecznie dopasuj treść wezwania do działania, do odbiorcy tekstu, ponieważ w przeciwnym razie może on uznać, że Twoje wezwanie do działania go nie dotyczy, a w efekcie je pominie.

#17 Podsumowanie

Podsumowanie stanowi ważny element artykułu sponsorowanego i jest niemniej ważne od reszty elementów. Na koniec tekstu, warto dodać krótki akapit, który zawiera najistotniejsze wnioski. W tej sekcji można też zweryfikować wprowadzone dane, w skrócie przedstawić najważniejsze wyniki przeprowadzonych badań, wnioski płynące z analizy, konkluzje rozważań, porady na temat kolejnych kroków, itp. W zakończeniu warto wspomnieć wprost o swojej marce i zamieścić linki do witryny/oferty. Takie podsumowanie ułatwi zapamiętanie najważniejszych informacji i dodatkowo je podkreśli. Nie dopisuj tu kolejnych zdań na siłę, ponieważ sęk w jakości, nie ilości.

Czas na artykuł sponsorowany!

To już wszystkie elementy, które budują dobry artykuł sponsorowany. Wspomnieliśmy to zarówno o takich składnikach, które wpływają na działania SEO, ale też na aspekt wizualny treści. Pisanie tekstów sponsorowanych to niełatwe zadanie. Tworzenie ich powinno być przemyślane, więc jeśli więc oczekujesz zadowalających efektów, to poświęć czas na stworzenie odpowiedniej strategii, znalezienie atrakcyjnego miejsca do publikacji, przygotowanie oraz opracowanie treści, które przyciągną użytkowników na Twoją stronę. 

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Analiza GAP linków zewnętrznych

Analiza GAP linków zewnętrznych

Praca nad najwyższą pozycją w wynikach wyszukiwania to zaciekła rywalizacja z konkurencją, w której rolę sędziego przyjmuje algorytm Google. Jak zabiegać o jego względy i jaką rolę odgrywają w tym linki zewnętrzne?

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.