10+ dobrych praktyk publikacji sponsorowanych

10+ dobrych praktyk publikacji sponsorowanych

10+ dobrych praktyk publikacji sponsorowanych

Sebastian Heymann

Sebastian Heymann

ikona-data-publikacji

Opublikowano

28/01/2021

ikona-data-publikacji

Opublikowano

28/01/2021

Spis treści

Artykuły sponsorowane to jeden ze sposobów reklamy, którą możemy wykorzystać do promocji naszego produktu. W 2021 roku dla klientów będą liczyć się przede wszystkim jakościowe treści, dlatego powinniśmy przykładać do nich jeszcze większą wagę!

Jak zatem napisać dobry artykuł sponsorowany? Oto porady specjalistów:

Najczęstszy błąd, z którym spotykam się niemal na każdym kroku, to nachalność. Dobry artykuł sponsorowany powinien subtelnie podkreślać sponsora, a nie „obrzydzać” to, umieszczając jego nazwę zbyt gęsto i nienaturalnie.

Mateusz Jabłonka, Copywriter w WyjatkowyPrezent.pl

Pisz, jakbyś sprzedawała własny produkt. Pisz prosto. Skracaj zdania do minimum. Pisz tak, jakbyś mówiła. Wyrzuć imiesłowy. Wciel się w skórę klienta. Szanuj inteligencję odbiorców. Polub produkt, który opisujesz. Każdy produkt ma swoją historię, nie musisz jej wymyślać. Zrób dobry brief i ją poznaj. 

Natalia Soszyńska, Creative copywriterka

Dobry artykuł sponsorowany poza tym, że sam w sobie przedstawia dany produkt, usługę czy firmę, powinien również dawać czytelnikowi jakąś wartość dodaną. Inaczej mówiąc, poza prezentacją danego przedmiotu trzeba dać czytelnikowi kawał dobrego contentu. Jeśli czytelnik otrzyma ciekawą treść, nie będzie czuł, że autor chce mu coś „wcisnąć”. 

Marta Wujek, Redaktor w serwisie MamStartup.pl

Intencja promocji produktu lub usługi nie może być zbyt nachalna. Ponadto artykuł musi przekazywać wiedzę i dawać odpowiedź na pytanie użytkowników. Musi rozwiązywać problem, a reklamować sponsorowany asortyment przy okazji. Czytelnicy są wyczuleni na promocję w internecie. Kluczowe jest wyczucie i smak 

Arkadiusz Stanek, Freelance

Zastanów się, co chcesz napisać

Jeśli nie wiesz, co chcesz przekazać, to najprawdopodobniej nie przekażesz nic. Jeszcze przed rozpoczęciem pisania tekstu musisz zastanowić się, o czym w ogóle będzie tekst, jakie idee chcesz w nim zawrzeć oraz jak komunikować się z odbiorcą.

Pomyśl, jak sprytnie przemycić reklamę, w jaki sposób naturalnie umieścić słowa kluczowe i gdzie warto zastosować linkowanie do produktów klienta.

Pisz dla odbiorcy tekstu, nie dla swojego klienta

Zawsze przed rozpoczęciem danego zlecenia przesyłamy klientom brief, w którym proszę ich o dokładne sprecyzowanie docelowej grupy odbiorców ich produktów lub usług.

Im więcej informacji uzyskasz przed rozpoczęciem pisania tekstu, tym będziesz w stanie bardziej precyzyjnie dopasować go do sposobu myślenia, zasobu słownictwa, potrzeb i oczekiwań odbiorców treści.

Pisz konkretnie i precyzyjnie 

Nikt nie lubi wodolejstwa, a już zwłaszcza zleceniodawcy. W copywritingu na nic zdadzą Ci się praktyki wyniesione ze szkoły, w której panie polonistki zachęcały do pisania rozbudowanych rozprawek, esejów i innych form literackich.

Niezależnie od tego, czy piszesz kolejny tekst sponsorowany na temat zbiorników na szambo, czy tworzysz rozbudowany artykuł z zakresu wynajmu długoterminowego. Skuteczny copywriting opiera się na krótkiej i konkretnej treści.

Rozmawiaj z odbiorcą

Podtrzymuj konwersację pytaniami retorycznymi czy drobnymi wtrąceniami.

Marcin Cichocki, CEO | Kuźnia Treści | kuzniatresci.pl

Dobry artykuł sponsorowany powinien być na tyle interesujący i dostarczający wiedzy z konkretnego zakresu, by czytelnik nie zwrócił uwagi, że to płatna treść. To oznacza porządny research i merytorykę, obiektywizm, a przede wszystkim nienachalne polecenie usługi lub towaru, możliwie naturalne linkowanie. Oczywiście wiele zależy od celu, dlatego warto dowiedzieć się, jaki efekt zleceniodawca chce uzyskać (zwiększenie rozpoznawalności marki, widoczności w Google, a może budowanie określonego wizerunku) i dopiero wtedy wybrać odpowiedni styl komunikacji i sposób polecania. W kontekście SEO forma zamieszczenia linków i poleceń, ich kontekst, jest największym wyzwaniem w artykule sponsorowanym, bo nie tylko wielu czytelników zraża się, gdy reklama jest zbyt oczywista, ale i roboty wyszukiwarek mogą zinterpretować link jako płatny, co nie jest korzystne. Naturalne, nierzucające się w oczy nawiązanie z anchorem można uzyskać na kilka sposobów: wyliczenie (np: wśród najpopularniejszych upominków znajdziemy: gadżety elektroniczne, koszulki z własnym nadrukiem, <personalizowane akcesoria biurowe na zamówienie>), wstawienie cytatu eksperckiego z podpisem („jak twierdzi Anna Nowak z naszaksiegarnia.pl, ….”), inne odniesienie do sklepu/usługi jako źródła informacji – z wykorzystaniem faktycznych danych od zleceniodawcy („wybór jest niełatwy, średnio już 3 na 5 klientów Eurofiran dokonuje zakupów online w czasie krótszym niż pół godziny” lub „kursyjezykowe.com zanotowały wzrost aż o 5% w stosunku do zeszłego roku. Źródło: www.kursy…). 

Patrycja Kosek, Content Manager, www.aplikuj.pl

Zacznij od wyznaczenia celu. Twój artykuł powinien wpisywać się w szerszą strategię marketingową. Odpowiedz sobie, czy tym razem chodzi o wizerunek marki, jej rozpoznawalność, czy o wypromowanie konkretnego produktu lub usługi?

Poza przedstawieniem marki, artykuł musi mieć wartość dla czytelnika. Inaczej zostanie potraktowany jak wiele słabych reklam. Opisz sytuację, czy problem, jaki mają klienci, a który Twój produkt lub usługa rozwiązują. Skup się na klientach i ich problemach, nie na sobie.

Zanim przejdziesz do swojego rozwiązania, pokaż inne, ale nieskuteczne sposoby radzenia sobie z problemem. Podbij emocje i opisz przykre skutki tych nietrafionych rozwiązań.

Następnie pokaż dobre, skuteczne rozwiązanie, stosowane w Twojej firmie. Tu jest miejsce na wspomnienie o Twojej firmie i jej produktach lub usługach. Wzbogać je o przykład z własnej praktyki i opisz, jak Twoja firma pomogła klientowi. Dodatkowo opisz wszystkie potencjalne korzyści tego rozwiązania. Jeśli możesz podać konkretne liczby, tym lepiej. Taka wisienka na torcie.

Zwróć uwagę, że klient może zrobić to samodzielnie, lub kogoś wynająć. Przedstaw kilka kroków, które pomogą mu wdrożyć rozwiązanie na małą skalę samodzielnie.

Na koniec dodaj notkę o autorze, Twojej firmie i jej rozwiązaniach.

Szymon Kędzior, IT Copywriter Do wynajęcia www.contentsimon.com

Dobry artykuł sponsorowany powinien być skierowany do potencjalnych klientów z wybranej grupy docelowej. W zależności od tematyki tekstu, który może opisywać produkty, usługi – powinien odpowiadać na aktualne potrzeby użytkowników oraz rozwiązywać ich problemy. 

Warto zadbać, by artykuł sponsorowany był przyjemny w czytaniu, angażujący czytelnika oraz zawierał odpowiednie słowa kluczowe. Najlepiej, gdy artykuł będzie dobrze rankował na powiązane słowa kluczowe oraz zachęcający do udostępniania w social mediach.

Bartłomiej Jakubowski, Performance Media

Copywriting jest pracą redaktorską i wymaga przede wszystkim zrozumienia problemu, z każdej możliwej strony. Bardzo pomaga w tym analiza SEO. Można z niej wyczytać wiele cennych informacji, zrozumieć potrzeby i motywacje internautów. To one są punktem wyjścia dla każdego artykułu. Pisząc tekst sponsorowany, trzeba więc postawić się w roli odbiorcy. Czytelnicy doskonale wiedzą, że dany artykuł jest reklamowy. Dlatego opis produktu nie może być nachalny ani sztampowy, ale atrakcyjny i intrygujący, jak produkt lokowany w programie TV. Czasem zamiast długiego akapitu, wystarczy jedno mocne zdanie. Druga sprawa to wartość merytoryczna tekstu. Podnosi ją „wypowiedź eksperta” – dobry brief jest na wagę złota! Świetnie sprawdza się też „studium przypadku” – storytelling! Nie można zapominać o CTA i linkowaniu. To prosty przepis na artykuł sponsorowany, który spełni swoją funkcję. I o to właśnie chodzi!

Dorota Czernicka, Freelancer copywriter, www.dorotaczernicka.pl

Publikacja sponsorowana nie może być „laurką” produktu. Lanie wody na temat plusów i korzyści z zakupu to strzał w kolano i tekst nic nie wnoszący do życia odbiorcy. Publikacje sponsorowane powinny odnosić się do realnego problemu, który rozwiązać może zakup danego produktu. Sugestie powinny być bardzo subtelne, a cały tekst napisany językiem korzyści. W skrócie: artykuł sponsorowany nigdy nie powinien być wśród odbiorców postrzegany jako taki.

Katarzyna Zamojska, New Bussines Manager w www.znajdzreklame.pl

W mojej opinii osoby, która na co dzień zajmuje się pozycjonowaniem stron dobre artykuły sponsorowane powinny być tworzone nie tylko pod kątem użytkownika, ale również pod roboty wyszukiwarek. Wybierając tematy na artykuły sponsorowane sprawdzam, czego szukają użytkownicy w danej tematyce – analogicznie, jak w tekstach poradnikowych na bloga. Następnie pod te tematy wybieram słowa kluczowe, nagłówki i zlecam stworzenie odpowiedniego artykułu. Artykuł oczywiście musi być poprawny merytorycznie, nie może zawierać błędów językowych oraz powinien być napisany w przyjazny dla użytkownika sposób, subtelnie wskazując jakie korzyści może osiągnąć zlecając wykonanie usługi lub zakup produktów promowanej firmy. 

Wracając jednak do punktu o tworzeniu treści pod roboty – dlaczego? Przede wszystkim zależy mi na tym, aby taki artykuł „pracował długofalowo” na mojego klienta, a to mogę osiągnąć dzięki wysokim pozycjom w wyszukiwarce na słowa kluczowe, których szukają użytkownicy. Dzięki temu mam pewność, że użytkownicy będą regularnie klikać w nasz artykuł sponsorowany z poziomu Google, a to zapewni nam stały ruch i popularność oferty reklamodawcy oraz w większym stopniu przełoży się na wyniki pozycjonowania. 

Jeśli nie zadbamy o odpowiednią jakość artykułów pod kątem SEO, to po pewnym czasie nasze artykuły sponsorowane przepadną gdzieś na kolejnych podstronach w strukturze serwisów i nikt nie będzie na nie zaglądał.

Kordian Minkina, Specjalista SEO, www.kordianminkina.pl

Podsumowanie

Nasze artykuły powinny być przede wszystkim skierowane do klienta. Treść ma docierać do konkretnej grupy odbiorczej i być dla niej jak najbardziej wartościowa i angażująca. Obecnie liczy się wartość merytoryczna i jakość tekstu Reklama produktu powinna być nienachalna, interesująca i atrakcyjna. Oczywiście niezbędna jest także analiza SEO, która pomoże zrozumieć oczekiwania i potrzeby konsumentów. Właśnie takie artykuły będa doceniane i przyniosą realną korzyść w postaci dobrego pozycjonowania, czy wzrostu sprzedaży.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Analiza GAP linków zewnętrznych

Analiza GAP linków zewnętrznych

Praca nad najwyższą pozycją w wynikach wyszukiwania to zaciekła rywalizacja z konkurencją, w której rolę sędziego przyjmuje algorytm Google. Jak zabiegać o jego względy i jaką rolę odgrywają w tym linki zewnętrzne?

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.