Zarejestruj się

Branża farmaceutyczna: z jakich technik marketingu i content marketingu korzysta?

ikona-data-publikacji
Opublikowano

30/09/2020

ikona-data-publikacji
Opublikowano

30/09/2020

Spis treści

Content marketing to jedna z najbardziej efektywnych form promocji. Dzięki niemu można reklamować produkty i usługi, w sposób wartościowy dla odbiorcy. Marketing treści wydaje się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla branży farmaceutycznej. Współcześni pacjenci bardzo często, zanim pójdą do lekarza, czy zdecydują się na zakup danego produktu leczniczego, szukają porad w internecie. Dlatego też tak ważne jest, aby marki dostarczały jakościowe, rzetelne treści, które postawią ich w kategorii eksperta. Jakie działania contentowe powinni podejmować przedstawiciele branży farmaceutycznej? O tym w poniższym artykule.

Zacznijmy jednak od początku. Dlaczego w ogóle warto podejmować działania content marketingowe w branży farmaceutycznej? 

Budowanie wizerunku marki 

Branża farmaceutyczna porusza bardzo delikatną i zarazem najważniejszą dziedzinę naszego życia, czyli zdrowie. O tym, czy kupimy dany suplement diety, lek, czy sięgniemy po konkretną usługę medyczną, decyduje przede wszystkim opinia o marce. Im większe mamy poczucie eksperckości ze strony firmy, tym bardziej jej ufamy. Konsumenci chętniej nabywają oferowany produkt lub usługę, więc przekłada się to na zysk.

Poruszanie kwestii specjalistycznych

Treści content marketingowe, dają odbiorcom wsparcie w zrozumieniu tego, co może być dla nich trudne – jak np. treści związane z medycyną. Wartościowe artykuły na temat konkretnych chorób, sposobów walki ze schorzeniami, czy opisywanie działania produktów leczniczych, dadzą wartość dodaną czytelnikowi. 

Internet jako źródło wiedzy

Tak jak pisaliśmy we wstępie, pacjenci, zanim wybiorą się do lekarza, bądź kupią produkt medyczny, szukają informacji w sieci. Niestety często trafiają na złej jakości content, który może wprowadzić odbiorcą w błąd. Dlatego tak ważne jest, aby publikowane przez Twoją markę treści były wpisami, które mają wiarygodność ekspercką.

Zwiększenie ruchu na stronie i sprzedaży 

Content marketing to oczywiście również miarodajne efekty, czyli wzrost ruchu na stronie, a finalnie i sprzedaży. Jeśli treści będą dobrej jakości wzrośnie zainteresowanie Twoją marką wśród odbiorców. Kolejną wartością dodaną jest również poprawienie pozycjonowania strony marki w wyszukiwarkach. Dzięki temu osoba poszukująca konkretnego rodzaju produktu, łatwiej trafi na Twoją stronę.

Przykłady wykorzystania content marketingu w branży farmaceutycznej

Pomysłów na treści marketingowe w branży farmaceutycznej może być bardzo dużo. Warto nie ograniczać się tylko do jednego rodzaju, ale tworzyć różnorodne treści w wielu kanałach, aby trafić do szerokiego grona odbiorców. Przykładowe treści to:

Artykuły

Artykuły mogą występować w różnej formie. Mogą być publikowane na blogu firmowym lub na portalach branżowych. Tworzenie artykułu jest stosunkowo łatwe i opłacalne. Dodatkową zaletą jest to, że generuje ruch na stronie Twojej marki oraz ma wpływ na pozycjonowanie w sieci. Poprawnie napisane artykuły będą aktualne przez długi czas. Najważniejsze jest to, aby treści były merytoryczne i eksperckie. Artykuły mogą również być sponsorowane. Jeśli nie masz pomysłu na miejsce publikacji takiej treści z pomocą przychodzi Linkhouse, o czym przeczytasz w dalszej części. 

Video Marketing

Content video jest bardzo lubianą przez odbiorców formą. Świetnie sprawdzi się również w branży farmaceutycznej. Film, który w sposób prosty i jasny przedstawia usługi Twojej marki, może mieć ogromny wpływ na wzrost zaufania u potencjalnych klientów. Filmy mogą pełnić funkcję edukacyjną i oprócz produkcji realizowanych zgodnie z założonym scenariuszem, możesz przemyśleć live’y tematyczne, które dzieją się tu i teraz.

Tworzenie jakościowych i atrakcyjnych filmów wymaga większych nakładów finansowych i zaangażowania niż treści pisane, ale warto urozmaicić swoje działania content marketingowe o taki format.

E-booki

E-booki to bardzo popularna forma, która daje możliwość edukowania swoich odbiorców. Możesz w nim dokładnie opisać studium przypadku oraz dostępne rozwiązania problemów. Inną ich zaletą jest to, że w łatwy sposób możesz je aktualizować o nowości branżowe. Natomiast urozmaicenie strony wizualnej e-booka sprawi, że klienci chętniej po niego sięgną. E-book możesz być darmowy, ale może być dodatkową formą czerpania zysków dla firmy.

Webinary i podcasty

Webinar (o którym wspominaliśmy już powyżej przy okazji video marketingu) oraz podcasty są świetnym sposobem na budowanie autorytetu marki i kształtowania jej wizerunku jako eksperta. W obu przypadkach należy jednak pamiętać o szeregu czynników technicznych, które mogą mieć wpływ na odbiór. Przy podcastach są to tylko kwestie dźwiękowe, natomiast przy webinarach dochodzą kwestie związane z video oraz ewentualną realizacją na żywo.

Media społecznościowe

Kanały w mediach społecznościowych pozwalają na prowadzenie ich w sposób bardzo różnorodny. Na Facebooku można publikować dłuższe, interesujące treści na tematy związane z branżą, skierowane do osób nieposiadających rozbudowanych kompetencji farmaceutycznych. Na Instagramie można nawiązać współpracę z Influencerami. Najlepiej, jeśli byliby to specjaliści z branży lub osoby, które budzą powszechne zaufanie. Działania B2B najlepiej prowadzić na LinkedInie. Ciekawym rozwiązaniem dla Twojej marki może być również prowadzenie grupy na Facebooku, która pozwoli na edukację odbiorców, zbuduje społeczność, a także wesprze budowanie wizerunku firmy jako eksperta. W grupach o charakterze edukacyjnym można w oparciu o moduły stworzyć kurs osadzony w środowisku Facebooka. 

Jak Linkhouse może wesprzeć działania content marketingowe w branży farmaceutycznej?

Jakościowym contentem warto się dzielić, dlatego warto pomyśleć o artykułach sponsorowanych. Jeśli nie wiesz, gdzie możesz dystrybuować tworzone przez Twoją markę treści warto zainteresować się funkcjami Linkhouse. Poprzez platformę masz dostęp do kilkuset stron związanych z branżą farmaceutyczną i medyczną. Oprócz tego możesz tam znaleźć bazę innych portali, które mogą być zainteresowane tego typu contentem. Możesz również linkować treści Twojej marki na portalach bezpośrednio niezwiązanych z branżą. Takie działanie wspiera pozycjonowanie w sieci oraz wzmacnia wizerunek eksperta.

Kilka słów zakończenia

Branża farmaceutyczna to świetna przestrzeń na wykorzystanie content marketingu. Dobrze prowadzone kanały w mediach społecznościowych, grupy, e-booki, podcasty i artykuły znacząco wpłyną na postrzeganie Twojej marki przez potencjalnych klientów. Firma o dobrze ugruntowanej pozycji, produkująca wartościowy content, wzbudzi w nich zaufanie, szczególnie ważne w branżach związanych ze zdrowiem. 

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.