Zarejestruj się

Branża edukacyjna: z jakich technik marketingu i content marketingu korzysta?

ikona-data-publikacji
Opublikowano

27/08/2020

ikona-data-publikacji
Opublikowano

27/08/2020

Spis treści

Branża edukacyjna to bardzo szeroki obszar działań. Obejmuje zarówno producentów i sprzedawców podręczników oraz książek edukacyjnych, osoby oraz instytucje oferujące kursy, szkolenia i korepetycje, a także różnego typu szkoły – zarówno publiczne, jak i prywatne, na różnym poziomie nauczania. Content marketing w tym obszarze wydaje się być niezwykle atrakcyjną i efektywną formą promocji. Czy warto podejmować działania content marketingowe w branży szkoleniowej? Jak to robić, aby uzyskiwać oczekiwane efekty? 

Dlaczego warto prowadzić działania content marketingowe w edukacji?

Budowanie wiarygodności marki i potwierdzenie jej poziomu

Od organizacji, firm i osób związanych z edukacją szczególnie wymagamy, aby charakteryzowały się wysokim poziomem merytorycznym. Zanim zaufamy szkole językowej, osobom prowadzącym kursy online, czy wybierzemy korepetytora dla dziecka, dzięki content marketingowi i wartościowym treściom możemy zapoznać się z tym, co jest dla danej jednostki edukacyjnej najważniejsze, na czym się skupia, czy widzimy wartość merytoryczną w materiałach, które publikują. Buduje to nasze zaufanie i potwierdza poziom jaki reprezentuje dana osoba lub firma. 

Działanie pod zmieniającą się rzeczywistość 

Rynek edukacyjny szybko ewoluuje. Zarówno jeśli chodzi o trendy, jak o wymagania społeczne. Zainteresowani poszukują treści edukacyjnych w różnych kanałach. Odbiorcom zależy na tym, aby szkoła, kurs, czy książka, przekazywała wiedzę w atrakcyjny i efektywny sposób. Dlatego trzeba działać elastycznie i dystrybuować treści w różnych kanałach. Marka pokazuje się wówczas jako nowoczesna i dostępna.

Ukazanie edukacji jako coś, co nie musi być nudne

Nauka kojarzy się szerokiemu gronu odbiorców jako coś nudnego, ale nie musi tak być. Przy odpowiednio przygotowanych wartościowych treściach, nauka może stać się atrakcyjna i łatwo przyswajalna. Marka, która wykorzystuje content dobrej jakości pod względem merytorycznym oraz wizualnym, będzie postrzegana jako nowoczesna i oferująca produkty oraz usługi, które pozwolą na przyjemną naukę.

Internet jako źródło wiedzy

Głównym źródłem wiedzy jest internet. W branży edukacyjnej może to być wykorzystywane dwojako – do poszukiwania miejsc, w których możemy się czegoś nauczyć lub wprost, czyli do znalezienia wiedzy. Content marketing ma ogromny wpływ na pozycjonowanie marki w sieci. Dzięki dobrze prowadzonym działaniom contentowym, marka będzie miała możliwość umocnić swoją pozycję nie tylko na rynku, ale właśnie w internecie.

Przykłady content marketingu w branży edukacyjnej

Branża edukacyjna może korzystać z całego spektrum możliwości content marketingu. Od prowadzenia kanałów w mediach społecznościowych przez kanały na YouTube i podcasty, aż po artykuły sponsorowane

Social Media

Działania w mediach społecznościowych mogą być bardzo rozbudowane. Prowadzenie merytorycznych profili w mediach społecznościowych, które odpowiadają grupie docelowej, może być kluczowym działaniem marki. Oprócz publikowania treści na swojej stronie na Facebooku, profilu na Instagramie, LinkedInie, czy Quorze, masz do dyspozycji grupy w Social Mediach, które mogą mieć charakter edukacyjny. W opcjach grup na Facebooku jest możliwość tworzenia modułów edukacyjnych, które odpowiednio ułożone stworzą cały kurs. Budowanie społeczności w grupach pozwala również na wzajemną wymianę wiedzy, a marka może czuwać nad wartością merytoryczną oraz poprawnością treści publikowanych przez członków grupy.

Kanał na YouTube

Na osobne miejsce w kontekście działań contentowych w branży edukacyjnej zasługuje YouTube. Wiele kanałów na YouTube to po prostu główne miejsce działań dla prowadzącego kanał. Ale jest to też świetne miejsce dla marek, które chcą się tą wiedzą dzielić. Świetnym przykładem kanału popularnego wśród licealistów i studentów jest eTrapez. Publikowane są tam treści edukacyjne o wysokiej wartości merytorycznej. Każdy film przekierowuje do swojej strony internetowej, na której można nabyć specjalistyczne kursy.

Podcasty

To wciąż niezagospodarowana przestrzeń w polskim internecie, a popularność podcastów wśród użytkowników stale rośnie. Przykładem podcastu edukacyjnego jest kanał Strefa Psyche prowadzony przez Uniwersytet SWPS. Poruszają na nim bardzo ważne kwestie psychologiczne, przez pryzmat naukowy. Ukazuje to Uniwersytet SWPS jako instytucję oferującą swoim studentom wysoki poziom merytoryczny i buduje zaufanie zarówno wśród kandydatów na studia, jak i w środowisku naukowym.

Blog posty i artykuły sponsorowane

Bardzo dobrym miejscem edukacyjnym są również blogi, które może prowadzić zarówno marka branży edukacyjnej, jak i np. nauczyciel. Na stronie Superbelfrzy RP możemy znaleźć całą listę blogów prowadzonych przez nauczycieli, którzy w inny, atrakcyjny sposób chcą dotrzeć do uczniów. Własny blog marki będzie natomiast bazą wiedzy, do której odbiorcy będą chętnie wracać. Oprócz contentu powiązanego z konkretnymi dziedzinami, warto jest publikować treści dotyczące np. efektywnego uczenia się. Przykładem marki, która na swojej stronie ma treści blogowe jest wydawnictwo Nowa Era. Na blogu można przeczytać m.in. o tym jak tworzyć materiały edukacyjne, o kryzysach dzieci, czy jak działa mózg nastolatka w szumie informacyjnym.

Osobną kategorią są artykuły sponsorowane, które mają ogromny wpływ na wizerunek marki. Treści te mogą być dystrybuowane są na portalach o tematyce edukacyjnej, ale także na innych stronach luźniej związanych z tematem. Naprzeciw wychodzi Linkhouse, który pomoże Ci w znalezieniu odpowiednich miejsc do publikacji, a także w dystrybuowaniu treści.

Webinaria i live’y

Ogromny potencjał dla branży edukacyjnej kryje się również w prowadzeniu szkoleń online, webinarów i live’ów. Prowadzenie tego typu działań może być kolejnym świetnym pomysłem na ukazanie marki lub osoby jako specjalistów w danej branży. Osoba, która obejrzy live i będzie miała poczucie, że było to wartościowe, będzie bardziej skłonna do zakupu kursu, bądź innego oferowanego produktu.

E-learningi, e-booki

Treści dystrybuowane w formie e-learningów bądź e-booków to również bardzo dobry pomysł do wykorzystania w branży edukacyjnej. Wbrew obiegowym informacjom nie trzeba wykorzystywać specjalnych platform zarówno do tworzenia e-learningów, jak i e-booków. 

Jak Linkhouse może wspierać Twoje działania content marketingowe?

Linkhouse to miejsce, które świetnie wesprze Cię w dystrybucji contentu Twojej marki. Przez Linkhouse możesz wykupić miejsce do linkowania oraz publikacji na portalach o tematyce edukacyjnej. W bazie znajdziesz kilkadziesiąt portali poruszających tę tematykę, a także inne witryny, na których można publikować treści z tej branży. Dzięki działaniom wspieranym przez Linkhouse masz szansę na poprawienie widoczności swojej marki w sieci, a co za tym idzie również wizerunku markie wśród odbiorców. 

Klika słów zakończenia

Content marketing to gałąź marketingu, która zdecydowanie powinna znaleźć się w działaniach każdej marki związanej z branżą edukacyjną. To sposób na umocnienie swojej pozycji w świadomości odbiorcy, ukazanie się od strony specjalistycznej i merytorycznej. Ma również ogromny wpływ na pozycjonowanie w wyszukiwarce Google. Szczególnie w czasach pandemii ten typ dystrybuowania treści edukacyjnych wpłynie na wizerunek Twojej marki.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.