Alternatywy dla zaplecza SEO: jak wykorzystać artykuły sponsorowane?

Alternatywy dla zaplecza SEO: jak wykorzystać artykuły sponsorowane?

Alternatywy dla zaplecza SEO: jak wykorzystać artykuły sponsorowane?

Sebastian Heymann

Sebastian Heymann

ikona-data-publikacji

Opublikowano

20/04/2021

ikona-data-publikacji

Opublikowano

20/04/2021

Spis treści

Każda osoba, która w jakimkolwiek stopniu zaangażowała się w marketing internetowy, usłyszała wcześniej czy później o pozycjonowaniu. Jednym z jego aspektów jest zdobywanie linków przychodzących do witryny (np. z Linkhouse). 

Po początkowej ekscytacji tym, że „wystarczy” pozyskiwać linki przychodzące, okazywało się, że nie jest to takie proste. Właściciele innych serwisów nie są aż tak skłonni do linkowania innych domen, więc pozyskanie linków nie jest tak łatwe jak to brzmi w teorii

Bardziej wnikliwe osoby mogły odkryć, że istnieją takie twory jak zaplecza SEO, z których można bez większych problemów linkować do swojej domeny / sklepu / strony. Te jednak są zazwyczaj chronione przez ich właścicieli i przeznaczone głównie do ich użytku. 

Jeszcze bardziej zdeterminowane osoby mogą uznać, że: czemu nie postawić własnego zaplecza SEO i samemu linkować własne strony? W końcu, po co być zależnym od kogokolwiek. 

W efekcie się okazuje się, że nie jest to aż takie łatwe jak brzmi w teorii a koszty też nie są małe. Świat biznesowy jest tak skonstruowany, że w tego typu przypadkach należy szukać alternatyw. Jednak czy takie istnieją? 

Czy może nie ma żadnej alternatywy dla tworzenia zaplecza SEO, czy też korzystania za opłatą z zaplecza SEO innych podmiotów? 

To będzie przedmiotem tego wpisu. Jakie istnieją alternatywy linkowania zamiast z zaplecza SEO? 

Zaplecze SEO co to w ogóle jest? 

Czym są wspomniane wcześniej kosztowne zaplecza? Definicji jest kilka, jednak w ogólności można przyjąć, że strona zapleczowa, to taka, która linkuje strony pozycjonowane, ale mogłaby też po prostu istnieć w sieci gdyby ich nie linkowała. W dużym uproszczeniu jest to strona internetowa jak każda inna. 

Z bardziej dokładnych definicji wyróżnia się definicję szeroką oraz wąską. W ramach szerszego podejścia do zagadnienia, zaplecze seo jest zbiorem wszystkich odnośników, które prowadzą do strony pozycjonowanej. Natomiast w wąskiej definicji jest to konkretna strona lub zbiór podstron, które można dowolnie modyfikować i jest się ich właścicielem (a te strony oczywiście posiadają linki do witryny pozycjonowanej). Różnice pomiędzy obydwoma definicjami można zaobserwować na poniższych infografikach.

Infografika opisująca szeroką definicję zaplecza

Infografika opisująca wąską definicję zaplecza 

W dalszej części tego wpisu, wspominając zaplecze seo, będziemy się odnosić do ścisłej definicji tego pojęcia. Oczywiście powyższe definicje nie wyczerpują tematu i nie odpowiadają na pytanie co to jest zaplcze seo, jednak są wystarczające by przedstawić jakie są dla niego alternatywy. 

Czemu zaplecza SEO są takie drogie? 

Ustaliliśmy już czym mniej więcej są strony zapleczowe. Doszliśmy do wniosku, że linkować trzeba by osiągać dobre wyniki w wyszukiwarce, gdyż linkbuilding się opłaca. Wiadomym jest, że można to robić z pomocą własnego zaplecza. Jednak dlaczego jest to zazwyczaj nieopłacalne? Odpowiedź można uzyskać odpowiadając na pytanie pośrednie: jak zbudować zaplecze seo oraz zestawiając wady i zalety własnego zaplecza SEO. Można w ten sposób uzyskać obraz, czy i kiedy to się w ogóle opłaca.

Jak zbudować własne zaplecze SEO? 

Z czego składa się zaplecze do pozycjonowania? Oczywiście ze stron zapleczowych 🙂 czyli bądź co bądź co najmniej kilku stron internetowych, które należy stworzyć, uzupełnić i utrzymywać. 

Co jest w takim razie potrzebne do utworzenia strony internetowej? Wyliczmy:

 • hosting
 • mocna domena, 
 • teksty (przyjmijmy 20 artykułów po 3 tysiące znaków ze spacjami), 
 • projekt strony
 • grafiki (przyjmijmy 5 ogólnych dla kategorii i 20 wyróżniających po 1 dla każdego wpisu), • stworzenie i wdrożenie strony
 • optymalizacja strony pod kątem SEO. 

Tylko tyle i aż tyle jest potrzebne, aby rozpocząć budowanie zaplecza SEO. Właściwie to jednej strony zapleczowej, ale o tym za chwilę. 

Ile kosztuje stworzenie strony zapleczowej? 

Wiedząc, co trzeba zrobić i przygotować możemy określić ile to będzie kosztować. Mianowicie: 

 • mocna domena (dla uproszczenia uznajmy, że korzystamy ze świeżej lub wygasłej domeny – ok 15 złotych), 
 • hosting (uznajmy, że jeden hosting nam wystarczy i pomijamy koszty dedykowanych adresów IP, etc. – ok. 100 złotych), 
 • teksty, 20 artykułów na start po 3k znaków to 60k zzs (znaków ze spacjami), przyjmijmy że nie chcemy jakości preclowej tekstów, ani bardzo wysokiej jakości ustalając koszt na 8 złotych za tysiąc znaków, czyli 8 * 60 = 480 złotych, 
 • projekt strony, można skorzystać z darmowych projektów, które wystarczy dopasować, jednak trzeba znaleźć odpowiedni. Uznajmy że znajdziemy go w ok pół godziny – 0,5 roboczogodziny, 
 • grafiki, można użyć „darmowych stocków”, załóżmy że znajdziemy je w czasie 0,5 roboczogodziny, 
 • stworzenie i wdrożenie strony, jeśli jesteśmy „obiegani w temacie”, możliwe że uda się to zrobić w ciągu 1 roboczogodziny, co bez użycia półautomatycznych rozwiązań jest zaokrągleniem w dół przy wdrożeniu 20 wpisów ręcznie, 
 • optymalizacja strony pod kątem SEO, załóżmy że obrany projekt / szablon jest całkiem przyzwoity i poprawki zajmą około 0,5 roboczogodziny.

Infografika przedstawiające elementy składowe kosztów zaplecza 

Podsumujmy powyższe wydatki, których wymaga budowanie zaplecza SEO. Domena 15 złotych + hosting 100 złotych + teksty 480 złotych + wdrożenie 2,5 roboczogodziny. 

Dla uproszczenia uznajmy koszt roboczogodziny własnej lub specjalisty zaniżony w dół, czyli 100 złotych. Daje to łącznie 845 złotych

Niektórzy mogą powiedzieć, że z odpowiednią pulą IP koszty hostingu dla kilku zaplecz są pomijalne. Niech i tak będzie (odliczamy 100 złotych kosztów hostingu), pozostaje wtedy 745 złotych

Szukając dalszych oszczędności można znaleźć tańszych copywriterów, czy też tańsze teksty, wychodząc z założenia, że tak duża jakość nie jest potrzebna. Niech i tak będzie, uznajmy że teksty kosztują 4 złote za 1k zzs zamiast 8 złotych. Łączna kwota wynosi wtedy: 505 złotych (zaokrąglamy do 500 złotych). 

Można by szukać jeszcze większych oszczędności, ale nie o to przecież chodzi by robić to jak najtaniej. 

Dodatkowe koszty utrzymania zaplecza SEO 

W powyższym rozliczeniu uznano, że przejęta domena jest już w jakimś stopniu podlinkowana i nie potrzebuje dalszego linkowania na większą skalę (z linkowaniem kółko potrzeb się zamyka). Uznano koszty hostingu za pomijalne, co nie jest do końca prawdą, ale dla uproszczenia obliczeń akceptowalne.

Nie da się jednak uniknąć kosztów związanych z utrzymaniem domeny. W zależności od tego jaką domenę się przejmie koszty mogą się różnić, jednak przyjęcie 50 złotych / rok wydaje się optymalne. 

Strony dobrze by było też z biegiem czasu rozwijać, więc przydałyby się nowe teksty. Niech będą to 4 artykuły po 3 tysiące znaków na rok. Razem jest to 12 tysięcy znaków po 4 złote 🙂 za 1k zzs czyli 48 złotych (można zaokrąglić do 50). 

W efekcie powyższych uproszczonych obliczeń postawienie jednej strony zapleczowej to koszt około 500 złotych jednorazowo + 100 złotych / rok. I to wszystko po to by pozyskać link z jednej domeny dla naszej strony internetowej. 

Dla większej ilości domen odsyłających (linków z różnych domen) koszty będą rosnąć (w końcu nikt nie stawia zaplecza by mieć tam jedną stronę. 

Przy 5 stronach zapleczowych koszty będą następujące: 2500 złotych jednorazowo + 500 złotych / rok. W zamian za 5 linków z różnych domen (lub więcej linków ale też z tej samej ilości domen). 

Przypuśćmy, że dałoby się znaleźć więcej oszczędności, chociażby kosztem pracy własnej. Nawet uznając, że dla przedstawionych obliczeń można by 5 stron zrealizować w kwocie 1500 złotych jednorazowo + 500 złotych / rok. Wtedy okazuje się, że pojedynczy wpis przy wszystkich zaokrągleniach w dół to 300 złotych jednostkowo i 100 złotych rocznie

Narzędzia konieczne w pracy pozycjonera i przydatne przy budowie  własnego zaplecza 

Chcąc zbudować mocne zaplecze, które będzie wspomagało pozycjonowaną stronę trzeba na poszczególnych stronach (w tym własnej) dbać o content oraz linki. W tym celu często korzysta się z dedykowanych ku temu narzędzi, zarówno monitorujących jak i umożliwiających planowanie dalszych działań. Co więcej, aby zrobić to dobrze i rzetelnie jedno narzędzie do określonego celu nie wystarczy. 

Podstawowe narzędzia SEO 

Budując własne zaplecze nierozsądnym by było nie korzystać z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez specjalistów SEO. Jak można się domyśleć – nie są one darmowe. Więc ile środków minimalnie trzeba by zarezerwować w tym celu? Wyliczmy:

 • Ahrefs – do analizy profilu linków. Najniższy pakiet – 99 USD / mc.
 • Majestic – do analizy linków i konkurencji. Najniższy pakiet – 47 EUR / mc.
 • Senuto – do analizy widoczności własnej i konkurentów. Najniższy pakiet – 29 PLN /mc.
 • Semstorm – do analizy stron, konkurencji i widoczności. Najniższy pakiet – 99 PLN / mc.
 • Semrush – będący zestawem różnych narzędzi. Najniższy pakiet – 99 USD / mc

Podsumujmy łącznie powyższe koszty. Dla uproszczenia przyjmijmy, że 1 USD = 4 PLN i 1 EUR = 4 PLN. 

99 * 4 + 47 * 4 + 29 + 99 + 99 * 4 = 396 + 188 + 29 + 99 + 396 = 1108 [PLN / mc] 

Oprócz powyższych w pakiecie minimalnym przydałby się jakikolwiek crawler stron internetowych, ale nie uwzględniając takich narzędzi koszty stałe i tak są wysokie. 

Kolejne wady posiadania własnego zaplecza SEO 

Linkowanie z zasobów własnych nie kończy się na postawieniu zaplecza, czy też kilku stron zapleczowych i ich opłaceniu. Jak nad każdą stroną (lub zbiorem stron) trzeba czuwać, zarządzać nimi i je modernizować (o zabezpieczaniu nie wspominając). Jest to czasochłonne zajęcie

a wraz z przyrostem zasobów potrzebny czas na opiekę rośnie zwłaszcza przy obsłudze manualnej poszczególnych stron (ręczne dodawanie wpisów, linków, grafik). 

Oczywiście każdy proces można zautomatyzować. Pytanie przy jakiej skali automatyzacja procesu zaczyna się opłacać. Przy 5, 10 nawet 15 stronach niekoniecznie, ale przy 100 domenach już jest konieczna. 

Co więcej sama automatyzacja, mimo że długofalowo pozwala zaoszczędzić środki to też kosztuje i tu pojawia się pytanie, kiedy należy ją wdrożyć? 

Można próbować to przekalkulować, jeśli chce się budować zaplecze SEO na własną rękę. O ile ma się na to środki, wiedzę oraz czas. Jednak czas to pieniądz i czy nie lepiej przeznaczyć go na bardziej dochodowe zajęcia lub prozaiczny odpoczynek po pracy zamiast męczyć się i stresować wdrażając kolejną stronę na serwer? Oczywiście, że tak! 

Zalety nieposiadania własnego zaplecza SEO 

Posiadaniem lub nie posiadanie własnego zaplecza można porównać do skrzynki z narzędziami i zacięcia do ogólnie pojętego „majsterkowania”. 

Są ludzie, którzy z ideą oszczędzania zakupią dla siebie mnóstwo narzędzi by móc samemu dokonywać wszelkiego rodzaju napraw zamiast korzystać z pomocy specjalistów. 

W momencie, gdy dochodzi do usterki lub konieczności naprawienia zepsutych elementów (na przykład zatykającego się zlewu), okazuje się że same narzędzia są niewystarczające. Wynika to z faktu, że na co dzień się z nich nie korzysta, nie ma się doświadczenia oraz wiedzy jak dokładnie daną rzecz naprawić. W efekcie poświęca się kilka godzin na czytaniu artykułów blogowych, oglądaniu tutoriali i naprawie. 

Może i jest to dla niektórych odprężające, ale pragmatycznie bardziej by się opłacało wynająć specjalistę, zapłacić za naprawę 100-200 złotych i problem byłby rozwiązany a zaoszczędzony czas wykorzystać na odpoczynek lub napisanie wpisu poradnikowego na swój sklep internetowy :). 

Tak samo jest z zapleczami i pozyskiwaniem linków. Nie zawsze jest potrzebna własna skrzynka z narzędziami, zamiast budować wszystko od zera można skorzystać z czegoś co już istnieje. 

W kontekście przedstawionej anegdoty dla zaplecz SEO wspomnianym specjalistą posiadającym skrzynkę z narzędziami i możliwości linkowania jest Linkhouse. 

Alternatywne źródła pozyskiwania linków 

W poprzednich akapitach uzasadniono dlaczego często nie opłaca się mieć własnego zaplecza SEO. Korzystną alternatywą dla stawiania własnych stron jest publikacja artykułów sponsorowanych wraz z linkami do własnej strony. 

Oprócz wygody i zaoszczędzonego czasu, skorzystanie z tej możliwości ma jedną podstawową zaletę: nie generuje kosztów stałych w przeciwieństwie do własnej sieci podstron. 

Jak i gdzie zamawiać artykułu sponsorowane? 

Można próbować je publikować na własną rękę, kontaktując się bezpośrednio z poszczególnymi wydawcami. Jest to jednak długofalowo czasochłonne. Nie tylko ze względu na czas kontaktu, ale także na czas potrzebny na zweryfikowanie danego wydawcy, mocy jego domeny czy jego ogólnej widoczności w wyszukiwarkach. 

Co więcej po publikacji dowolnego artykułu dobrze by było sprawdzać, czy opłacone linki cały czas się znajdują w zamówionych publikacjach.

Zamiast zajmować się każdym aspektem związanym z publikacją artykułów sponsorowanych z osobna, lepiej mieć wszystko w jednym miejscu co umożliwia Linkhouse. 

Zalety korzystania z artykułów sponsorowanych w Linkhouse 

Czym się nie trzeba przejmować wykorzystując Linkhouse a o co trzeba by się martwić stawiając własne zaplecze? Zobaczmy z czego możemy się w ten sposób odciążyć. 

Filtry Bazy Ofert 

Baza Linkhouse pozwala na zastosowanie ponad 30 filtrów ułatwiających znalezienie odpowiedniego miejsca publikacji. Począwszy od ceny, języka, informacji o dacie publikacji, grupie docelowej poprzez rodzaje dopuszczalnych anchorów czy ilości linków. 

Linki Tematyczne 

Link linkowi nie równy a im bardziej linki są ze sobą powiązane tematycznie tym lepiej. Dzięki specjalnemu modułowi można znaleźć witryny, które zajmują wysokie pozycje na tematycznie powiązane frazy i pozwalają na umieszczenie na nich linka. 

Aktualne parametry SEO 

Podgląd istotnych parametrów SEO poszczególnych domen oferujących publikacje artykułów. Dzięki temu, że parametry z takich narzędzi jak: Ahrefs, Majestic, Senuto, Semstorm czy Semrush są aktualizowane co 7 dni, jeśli nie korzysta się z nich na co dzień nie trzeba ich opłacać :). Natomiast jeśli i tak się z nich korzysta to oszczędza się czas na manualnym sprawdzaniu poszczególnych domen. 

Relinkowanie 

Obserwowanie tego co ma konkurencja i co robi jest istotne. Także w kontekście pozyskiwania linków. Można na różne sposoby sprawdzić skąd odnośniki pozyskała konkurencja, a których my ni e mamy (chociażby z pomocą Ahrefs-a). Tylko po co, skoro można od razu znaleźć miejsca, gdzie jeszcze nas nie ma a szybko możemy umieścić odnośnik do własnej witryny. 

Monitoring Ruchu 

Publikacja artykułów sponsorowanych nie opiera się tylko na pozyskiwaniu linków. Publikuje się je też po to by dotrzeć ze swoim przekazem marketingowym do potencjalnych klientów. Do publikacji, dla których wydawcy wyrazili zgodę można dodać kod śledzenia i sprawdzać do jakiego grona użytkowników dotarł artykuł oraz jak długo go czytali. 

Integracja z bankami zdjęć 

Przeszukiwanie trzech baz zdjęć zajmuje więcej czasu niż jednej. Tym zdaniem można podsumować tę funkcjonalność, która umożliwia znajdowanie grafik z takich portali jak Pexels, Pixabay i Unsplash jednocześnie. 

Inne 

Wymieniać można by dalej, ale lepiej sprawdzić to samemu. 

Podsumowanie 

Stworzenie własnego zaplecza SEO to nie lada wyzwanie. Co więcej jest to bardzo kosztowne względem możliwych alternatyw. Nie działając na masową skalę w większości przypadków zamiast budować zaplecze lepiej jest linkować stronę w inny sposób.

Odnosząc się do początku tego artykułu, gdzie zostało objaśnione co to jest zapelcze SEO. Przedstawiono także wąską i szeroką definicję tego pojęcia. Nie posiadając odpowiedniego zaplecza finansowego lepiej jest przyjąć szeroką definicję zaplecza SEO – będącego zbiorem witryn odsyłających do strony pozycjonowanej niż budować je na własną rękę. 

Posumujmy wnioski wypływające bezpośrednio jak i pośrednio z artykułu w krótkich pytaniach i odpowiedziach. 

Czy zbudowanie zaplecza to jednorazowa inwestycja? 

Nie. Oprócz samego postawienia stron zapleczowych, trzeba je utrzymywać i rozwijać. 

Co wchodzi w koszty stałe utrzymania zaplecza SEO? 

Przede wszystkim koszty hostingu, utrzymanie domen, rozwój contentu, koszty pozyskania linków i narzędzia monitorujące 

Czego nie robić podczas budowy własnego zaplecza? 

Należy unikać budowania stron niskiej jakości. 

Kiedy opłaca się budować własne zaplecze SEO

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Można rozważać budowę własnego zaplecza, gdy ma się odpowiednie zaplecze finansowe i realizuje się pozycjonowanie dla wielu stron internetowych. 

Kiedy nie budować własnego zaplecza SEO? 

W przypadku ograniczonego budżetu, małego doświadczenia w pozycjonowaniu i przy pozycjonowaniu „małej ilości witryn”. 

Czy konieczne jest kupowanie artykułów sponsorowanych dla zaplecz? 

Może nie konieczne, ale wskazane, w końcu strony zapleczowe też powinny być w jakiś sposób podlinkowane, nie tylko między sobą. Wszystko zależy od rodzaju strony zapleczowej i skali. 

Jakie narzędzia są przydatne przy budowie zaplecza? 

Podstawowe narzędzia pozycjonerskie jak Ahrefs, Majestic, Senuto, Semstorm, Semrush, crawlery, monitoringi pozycji i wiele innych. 

Jaki jest koszt podstawowych narzędzi do budowy i monitorowania  zaplecz? 

Niemały 🙂 W najniższych pakietach rozliczeniowych tylko podstawowe 5 narzędzi monitorujące linki i konkurencję to koszt ponad 1000 złotych miesięcznie. 

Na koniec pozostają już tylko dwa pytania. 

 • W jakim kierunku pójdziesz po lekturze tego artykułu?
 • W budowę własnego zaplecza pozycjonerskiego czy publikowanie artykułów sponsorowanych?
Autor: Krystian Grabianowski – Starszy Specjalista ds. Pozycjonowania – Widzialni.pl

W agencji Widzialni.pl zajmuje się szeroko rozumianym pozycjonowaniem stron internetowych. W prowadzonych projektach zwraca szczególną uwagę na UX i content, dodatkowo wspierany przez linkowanie. Dzięki doświadczeniu w sprzedaży pomaga w kreowaniu strategii bazujących na potencjale SEO, a docelowo zorientowanych na pozyskiwanie klientów. Każdy projekt zaczyna od przygotowania długofalowego planu działania – pewnie dlatego, że prywatnie jest miłośnikiem królewskiej gry na 64 polach.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Analiza GAP linków zewnętrznych

Analiza GAP linków zewnętrznych

Praca nad najwyższą pozycją w wynikach wyszukiwania to zaciekła rywalizacja z konkurencją, w której rolę sędziego przyjmuje algorytm Google. Jak zabiegać o jego względy i jaką rolę odgrywają w tym linki zewnętrzne?

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.