12 powodów dla których warto włączyć blogowanie do swojej strategii marketingowej

ikona-data-publikacji
Opublikowano

15/07/2021

ikona-data-publikacji
Opublikowano

15/07/2021

Spis treści

Biorąc pod uwagę stały rozwój technologii oraz rosnącą ilość użytkowników Internetu, obecność w sieci staje się coraz ważniejsza dla właścicieli małych, średnich i dużych firm. Choć posiadanie dobrze zoptymalizowanej strony internetowej jest kluczowym elementem, jeśli chodzi o rozwój dobrej strategii marketingowej oraz budowania marki, to rosnąca konkurencja na rynku wymaga, aby Twoja firma postawiła krok dalej. 

Z jakich narzędzi zatem skorzystać? W tym artykule poznasz 12 powodów, dla których warto prowadzić bloga firmowego.

1. Łatwa integracja

Założenie bloga firmowego nie jest trudnym procesem. Da się go zamieścić na wybranej sekcji witryny lub nawet prowadzić pod wybraną subdomeną. Jeśli z kolei istnieje on już na innej domenie, możesz zintegrować go ze swoją obecną stroną, zamieszczając do niego linka, czy nawet przeprowadzić pełną migrację.

2. Lepsze SEO

Wszystkie wyszukiwarki internetowe pożądają jednego – nowego, ciekawego oraz odpowiadającego na potrzeby użytkowników contentu. Blogowanie jest jedną z najprostszych oraz najskuteczniejszych metod na dostarczanie takich treści. 

Kluczem jest tutaj regularność – jeśli systematycznie (najlepiej przynajmniej raz na tydzień) publikujesz nowe wpisy na blogu, dostarczasz wyszukiwarkom internetowym nowego contentu, który jest indeksowany w ich silnikach wyszukiwania. Poprzez przemyślany dobór odpowiednich słów kluczowych jesteś w stanie wypozycjonować swoje artykuły (a więc bloga oraz stronę firmową), na właśnie te frazy, które Twoi potencjalni klienci wpisują, gdy szukają oferowanych przez Ciebie usług i produktów.

Dodatkowo możesz postanowić pisać treści pod słowa kluczowe, które nie są szczególnie konkurencyjne. W ten sposób będziesz w stanie znaleźć niszowe frazy. Wypozycjonowanie się na nie będzie znacznie łatwiejsze, a i tak zyskasz dzięki nim sporo ruchu.

3. Dodatkowe możliwości pozycjonowania się na słowa kluczowe dla sklepów internetowych

W przypadku sklepów internetowych SEO to złożony proces, który wymaga pozycjonowania się na liczne słowa kluczowe powiązane z oferowanym asortymentem. Opisy produktów mają jednak nieco ograniczone możliwości – trudno w ich przypadku wstawić choćby takie frazy jak „lista polecanych laptopów biurowych”.

Z drugiej strony wspomniana przykładowa fraza to świetny fundament pod rozbudowany artykuł blogowy. Taki format nie tylko daje sposobność dokładnego rozwinięcia tematu. Możesz w nim także zamieścić kontekstowo linki do konkretnych produktów, które właśnie opisujesz. Dzięki temu nie tylko dostarczysz czytelnikom przydatnych informacji, ale i zaprezentujesz ofertę w nienachalny sposób.

4. Rozwijanie i wzmacnianie relacji z obecnymi oraz nowymi klientami

Kontakt z klientami jest niezwykle istotnym elementem content marketingu oraz kreowania marki. Gdy za pomocą blogowania dostarczasz im treści, jakich potrzebują, budujesz z nimi relację. Dzięki aktywnej sekcji komentarzy będziesz mieć dokładny wgląd w potrzeby twoich klientów, co pomoże ci ustalić, jak na nie zareagować. Poprzez taki bezpośredni kontakt zbudujesz z nimi zaufanie oraz trwałą więź. 

5. Spersonifikowanie swojej marki

Nawet doskonale zaprojektowana witryna internetowa nie może się równać dobrze prowadzonemu blogowi, jeśli chodzi o ukazywanie ludzkiej strony Twojego biznesu. Za pomocą takiej platformy jesteś w stanie bezpośrednio adresować problemy klientów oraz pokazać, kim ty oraz twoi pracownicy jesteście „po godzinach”. 

Wpisy blogowe dają jedyną w swoim rodzaju możliwość wyrażenia swojej opinii i osobowości. To najlepsza droga do tego, aby zbudować zaufanie i „dać się polubić”.

6. Budowanie reputacji w swojej niszy

Blog to nie tylko informowanie docelowych klientów o swojej ofercie, ale także i sposób na to, aby promować się jako branżowy ekspert. Publikując jakościowe treści związane z twoimi produktami i usługami, pokazujesz, że masz specjalistyczną wiedzę, z której mogą skorzystać inni.

Gdy zbudujesz reputację w swojej niszy, klienci zyskają większe zaufanie do twojej marki. Dzięki temu podczas podejmowania decyzji zakupowych będą brać pod uwagę twoją ofertę w pierwszej kolejności.

Relacje z klientami to jednak nie wszystko. Ważne jest także to, jak jesteś traktowany przez innych graczy w swojej branży. Jeśli zbudujesz dobrą reputację, możesz wiele na tym zyskać. Oto przykładowe scenariusze:

  • Linki kierujące do twojej strony z zaufanych i prestiżowych źródeł.
  • Zaproszenia na branżowe wydarzenia.
  • Inwestycje w twoją firmę lub nawet wykupienie jej przez inwestora.

7. Większa liczba leadów

Jedna z analiz przeprowadzonych przez HubSpot wykazała, że im więcej podstron posiada dana witryna, tym więcej generuje leadów.

Raport wskazuje, że biznesowe strony firmowe, które posiadają od 401 do 1 000 podstron zawartości, generują 6 razy więcej leadów w porównaniu do tych mających jedynie 51-100. W skrócie, im więcej blogujesz, tym więcej leadów generujesz.

8. Edukowanie klientów

Proces podejmowania decyzji zakupowej może być czasami długi. Jest tak zwłaszcza w przypadku produktów i usług, które są drogie lub wymagają sporej inwestycji czasowej ze strony klienta. Przykładem jest choćby księgowość, gamingowe zestawy komputerowe, naprawa samochodów, czy zakładanie sklepu internetowego.

Jakościowe treści na blogu nie tylko przyciągną ruch, ale i przygotują klientów do skorzystania z twojej oferty. Zamiast odpowiadać indywidualnie na szereg tych samych pytań, które często się powtarzają, lepiej opublikować złożone wpisy blogowe, które zaadresują te sprawy.

Zwróć uwagę, jak robi to iFirma:

Na blogu tym poruszane są liczne zagadnienia, które zainteresują przedsiębiorców z różnych branż. Dzięki temu będą mieć mniej obaw przed skorzystaniem z usług biura rachunkowego. Z kolei sami pracownicy firmy mogą skupić się na indywidualnych potrzebach klientów, zamiast przeznaczać czas na ciągłe tłumaczenie tych samych zagadnień, które zostały już poruszone na blogu.

9. Publikowanie aktualności i ogłoszeń

Gdy zbudujesz odpowiednio dużą grupę wokół swojego bloga, będziesz mógł z powodzeniem wykorzystywać go jako miejsce do publikowania najważniejszych newsów i ogłoszeń. Pisz na nim choćby o wydaniu nowych produktów i odpowiadaj na często zadawane pytania. A może poszukujesz pracownika? Poinformuj o tym czytelników – istnieje szansa, że ktoś spośród nich chętnie by u ciebie pracował.

10. Dodatkowe paliwo dla innych kanałów marketingowych

Możliwe, że twoja strategia marketingowa obejmuje liczne kanały docierania do klientów. Dzięki regularnemu blogowaniu możesz zwiększyć ich skuteczność.

Media społecznościowe to świetny sposób na zwiększenie zasięgów. Oczywiście, aby generować dzięki nim zainteresowanie, musisz na nich udostępniać ciekawe treści. Jednak gdy regularnie prowadzisz bloga, proces ten staje się łatwiejszy. Wystarczy w końcu, że na social media będziesz udostępniać swoje artykuły.

W zależności od platformy warto oczywiście stosować nieco inne podejście. Przykładowo komunikacja na Twitterze odbywa się głównie za pomocą krótkich wiadomości. Mógłbyś dlatego zamieszczać w nich najciekawsze informacje z danego artykułu, aby w ten sposób pobudzać innych do dyskusji. Instagram z kolei stawia większy nacisk na zdjęcia. Jeśli w tekście znajduje się ciekawa grafika, wykres, warto właśnie je udostępnić.

A może prowadzisz listę mailingową? Zamieszczaj w niej odnośniki do najnowszych artykułów lub podsumowanie najciekawszych informacji, jakie się w nich zawarły. 

Publikujesz materiały video? Treść wpisów blogowych może stanowić świetną podstawę ich scenariusza. Z kolei z samych filmów odsyłaj do odpowiadających im artykułów, jeśli ktoś woli zapoznać się z danym zagadnieniem w formie tekstowej.

11. Długoterminowe korzyści

Niektóre formy reklamy przynoszą widoczne korzyści jedynie z krótkoterminowej perspektywy. Przykładowo spot radiowy pozwoli szybko dotrzeć do dużej ilości osób, jednak gdy tylko przestaniesz go nadawać, tracisz zasięgi.

W przypadku prowadzenia bloga jest zupełnie odwrotnie. Początkowo należy go oczywiście rozruszać. Wpisy zaraz po opublikowaniu nie mają stosunkowo dużej liczby odwiedzin (choć istnieją wyjątki – niektóre mogą stać się viralowe).

Gdy jednak nazbierasz sporo takich artykułów, z czasem zaczną generować naprawdę świetne rezultaty. Co najważniejsze, będą robić to przez długi czas. Przykładowo HubSpot ogromną większość leadów generuje ze swoich starszych wpisów blogowych w porównaniu do tych nowych:

Cały proces przypomina zatem kulę śnieżną, która zaczyna powoli się toczyć, jednak z czasem rośnie i wykładniczo staje się coraz większa. Warto zatem dodać blogowanie do swojej strategii marketingowej. Choć nie zobaczysz rezultatów od razu, to jednak w przyszłości będziesz mógł liczyć na gwarantowany, stały ruch oraz nowych klientów.

12. Dodatkowe możliwości monetyzacji dzięki afiliacji

W zależności od branży, w jakiej działasz, niektóre usługi i produkty, których sam jednak nie oferujesz, mogą być szczególnie przydatne dla twoich klientów. 

Załóżmy, że jesteś ekspertem, który pomaga freelancerom z branży IT rozpoczynać i rozwijać swoje kariery. Zapewniasz im wsparcie merytoryczne i konsultacje, jednak nie jesteś już specjalistą od księgowości, choć tego typu usług twoi klienci także potrzebują do prowadzenia firmy.

W takiej sytuacji warto skorzystać z programów afiliacyjnych. Jest to model reklamowy, w którym wydawca zewnętrzny (w tym przypadku ty) jest nagradzany pieniężnie za generowanie ruchu lub leadów do produktów i usług danej firmy (w tym przypadku inne przedsiębiorstwo oferujące usługi księgowe).

Jak to wygląda w praktyce? Oczywiście w pierwszej kolejności dana firma musi prowadzić program afiliacyjny. Po zapisaniu się do niego otrzymasz specjalny link. Gdy ktoś zostanie z niego przekierowany do strony danego przedsiębiorstwa i stanie się jego klientem, otrzymasz za to ustalone wynagrodzenie.

Jak promować partnerów afiliacyjnych? Gdy będziesz z powodzeniem prowadzić bloga firmowego, z czasem zdobędziesz regularnych czytelników oraz świetne zasięgi. Publikuj zatem na nim specjalne wpisy opisujące produkty, które mogą przydać się twoim klientom.

Oczywiście cały proces należy dobrze zaplanować – na pewno nie chciałbyś polecić swoim klientom, którzy ci ufają, czegoś niskiej jakości. O samej obecności linków afiliacyjnych w artykułach należy także jasno informować. Warto jednak włożyć nieco tego dodatkowego wysiłku, aby wygenerować jeszcze większe zyski dzięki prowadzeniu bloga.

Prowadzenie bloga firmowego – podsumowanie

Jak widać na przykładzie omówionych powyżej korzyści, prowadzenie bloga firmowego jak najbardziej warto włączyć do swojej strategii marketingowej. Dzięki temu nie tylko zyskasz nowych klientów, ale i zbudujesz reputację marki oraz pomożesz w rozwoju innych kanałów reklamowych.

Blogowanie przyniesie długoterminowe rezultaty, jednak same efekty także pojawią się raczej dopiero po czasie. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż zyskane korzyści będą tego warte.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.