Zarejestruj się

11 najlepszych darmowych stocków

ikona-data-publikacji
Opublikowano

19/06/2020

ikona-data-publikacji
Opublikowano

19/06/2020

Spis treści

Nie samym Shutterstockiem internet stoi. Jak powszechnie wiadomo zdjęcia, które używamy w naszych internetowych projektach muszą posiadać odpowiednie licencje i powinny być publikowane zgodnie z wszystkimi zasadami dotyczącymi praw autorskich. Mamy więc w internecie sporo banków zdjęć, do których możemy wykupić licencje i wtedy możemy korzystać z ich zasobów do woli. Są to m.in.: Shutterstock, Envato Elements czy Adobe Stock. Dla tych, którzy wrzucają do sieci artykuły raz na jakiś czas powinny wystarczyć jednak zdjęcia z darmowych stocków. Jest ich całkiem sporo, ale nie wszystkie są godne naszej uwagi. Przedstawiam zatem 11 najlepszych darmowych stocków, z których sam korzystam!

Licencje zdjęć

W Internecie panuje sporo zasad, których nie można łamać. Jedną z nich jest prawo autorskie. Autorzy zdjęć (w większości) poprzez ich udostępnianie zarabiają. Jeśli więc z płatnego stocka pobieramy zdjęcie danego autora – dostaje on za tą sprzedaż jakiś %. Na serwisach z darmowymi galeriami zdjęć pojawiają się różne licencje zdjęć. Warto się z nimi zapoznać i być świadomym tego, w jaki sposób możemy użyć pobranych (czy to za darmo, czy płatnych) zdjęć!

CC0 – to najlepsza z możliwych licencji. Oznacza ona, że autor zrzekł się wszelkich praw autorskich i zdjęcia posiadające to oznaczenie możemy używać bez żadnych ograniczeń. Jest to najpopularniejsza licencja w darmowych stockach, jednakże w dalszym ciągu należy być ostrożnym.

CC-BY – ta licencja pozwala na udostępnianie danego zdjęcia pod warunkiem, że podpiszemy pod nią autora.

CC-NC – na łamach tej licencji możemy udostępniać dane zdjęcie, ale nie może być ono używane w celu komercyjnych, czyli takim, które dostarczy nam bezpośrednie zyski.

Różnice między płatnymi i darmowymi stockami

Główną różnicą jest cena. Oprócz tej oczywistości różna będzie również jakość oraz dokładność konkretnych zdjęć. W darmowych stockach znajdziemy przede wszystkim dużo krajobrazów i zdjęć ogólnych (bez ludzi). Jeśli potrzebujemy zdjęć z modelami, osobami znanymi lub tego typu contentem – będziemy zmuszeni do skorzystania z płatnych galerii. Wśród zbiorów w płatnych galeriach zdjęć możemy dowolnie szukać i sortować. Przy darmowych galeriach wybór jest również znacznie mniejszy i znalezienie idealnej grafiki może znaleźć nieco więcej czasu. Jednak dla chcącego nic trudnego! Z naszym poradnikiem znajdziecie wszystko, czego potrzebujecie! 😊

Shutterstock w wersji próbnej

image1 2
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych stocków, posiadających ponad 300 milionów obrazów aktualnie oferuje ofertę specjalną, dzięki której podczas 30-dniowego okresu próbnego możecie za darmo pobrać do 10 darmowych obrazków. Jeśli znaleźliście więc idealne zdjęcie właśnie na tym serwisie, ale nie macie tam konta – nic trudnego! Pierwsze 10 zdjęć możecie pobrać za darmo!

https://www.shutterstock.com/pl

Najlepsze darmowe galerie zdjęć

 1. https://pixabay.com/

Ponad 1.8 miliona darmowych zdjęć! Znajdziecie tutaj również grafiki wektorowe, filmy i muzykę. Każdy plik może posiadać inną licencję – należy być ostrożnym, jednakże wybór jest bardzo duży.

 1. https://gratisography.com/

Tutaj znajdziecie sporo śmiesznych zdjęć i grafik. Idealne na święta, okazje i bajkowe blogi!

 1. https://negativespace.co/

Ponad 20 kategorii zdjęć, wśród których znajdziecie m.in.: abstrakcje, miasta, naturę, technologię czy muzykę.

 1. https://realisticshots.com/

Stock z ludźmi i jedzeniem. Co tydzień pojawiają się nowe zdjęcia.

 1. https://nomad.pictures/

Głównie zdjęcia krajobrazów i zwierząt. Podzielone na kategorie.

 1. https://www.canva.com/

Internetowe narzędzie do obróbki zdjęć, które posiada całkiem sporą bazę darmowych zdjęć do użytku. Aby do nich dotrzeć należy się zarejestrować oraz wybrać zdjęcia z menu głównego. Znajdują się tam zarówno zdjęcia darmowe, jak i płatne.

 1. https://skitterphoto.com/

Zdjęcia podzielone na kategorie. Większość z nich jest na darmowej licencji CC0. Ciekawe kategorie to: technologia, transport oraz przemysł.

 1. https://freenaturestock.com/

Darmowe zdjęcia krajobrazów.

 1. http://imcreator.com/

Bardzo dużo, dokładnych kategorii. Samych zdjęć nie ma zbyt wiele, ale są świetnie podzielone.

 1. https://startupstockphotos.com/

Ciekawe, startupowe zdjęcia. Baza nie jest duża, ale często znajduję tam fajne pliki, które używam w swoich artykułach.

 1. https://kaboompics.com/

Darmowe zdjęcia i sesje zdjęciowe! 😊 Niecodzienny podział i możliwość pobrania wielu podobnych zdjęć (z jednej sesji).

Podsumowanie

Przy pobieraniu zdjęć z darmowych stocków należy pamiętać o tym, aby za każdym razem sprawdzić licencję na zdjęcie, które wykorzystujemy w naszych działaniach. Pamiętajcie, że każda chwila nieuwagi może Was bardzo dużo kosztować. Jeśli jednak zapoznaliście się z moim artykułem – wszystko będzie dobrze 😉

Autor:

Kamil Leśniak (Marketing Specialist w DevaGroup). Zajmuje się marketingiem internetowym oraz contentem. Lubi wyzwania i pasjonuje się organizacją eventów. Prywatnie kolekcjoner autografów znanych osób.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Podobne wpisy

Zapisz się do newslettera

Nasz newsletter to tylko jeden e-mail miesięcznie. Dzięki niemu będziesz na bieżąco z najnowszymi merytorycznymi artykułami oraz funkcjonalnościami Linkhouse, nad którymi nieprzerwanie pracujemy, aby usprawnić Twój proces budowy linków.