Przechwytywanie domen – test skuteczności usług przechwytywania

Sebastian Heymann

Sebastian Heymann

ikona-data-publikacji

Opublikowano

11/05/2022

ikona-data-publikacji

Opublikowano

09/11/2020

Co to jest przechwytywanie domen?

Przechwytywanie domen to ponowna rejestracja domeny, która nie została opłacona (przedłużona) przez dotychczasowego właściciela. Skoro to po prostu rejestracja domeny, dlaczego potrzebna jest do tego specjalna usługa? Przecież każdy może zarejestrować domenę korzystając z usług jednego z kilkudziesięciu rejestratorów domen współpracujących z NASK – czyli instytucji zarządzającej rejestrem polskich domen.

Jak wygląda cykl życia domeny .pl

Domenę .pl można zarejestrować na dowolny okres od 1 do 10 lat. Po upływie okresu rejestracji, jeżeli dotychczasowy właściciel nie przedłużył okres rejestracji domena przechodzi w status BLOCKED. To 30 dniowy okres wygasania, w trakcie którego właściciel nadal może dokonać jej przedłużenia (w tym momencie przedłużenie jest już nieco droższe). Po upływie 30 dni domena zostaje uwolniona i każdy znowu może ją zarejestrować.

Oczywiście na najatrakcyjniejsze domeny (czy to pod kątem nazwy, historii czy parametrów SEO) jest wielu chętnych. I tutaj właśnie pojawiają się usługi przechwytywania domen. Zlecone do przechwycenia domeny są zarejestrowane w ciągu milisekund od wygaśnięcia, czyli praktycznie niemożliwe do zdobycia przez “ręczną” rejestrację.

Test skuteczności przechwytywania domen

Jak sprawdzić skuteczność przechwytywania domen? Zlecając te same domeny do przechwycenia w różnych serwisach. Właśnie tak zrobiliśmy w naszym teście przeprowadzonym w dniach 23 października do 2 listopada 2020. 

Wybraliśmy 183 domeny, których okres wygasania przypadał w tym czasie i następnie dodaliśmy do przechwycenia w Aftermarket, Premium i… Linkhouse. W znakomitej większości były to domeny .pl, było też kilka domen drugiego poziomu, m.in. edu.pl czy net.pl. 

Jak wyglądają wyniki?

PRZECHWYTYWANIE DOMEN - Linkhouse

5 spośród 183 domen czyli 2,73% zostało przechwycone przez innych usługodawców. Wedle naszej wiedzy, w czasie przeprowadzania testu jednak nikt poza 3 wspomnianymi wyżej firmami nie świadczył publicznie dostępnej usługi przechwytywania.

Na trzecim miejscu uplasowało się Premium, w którym udało się przechwycić 19 domen (10,38%). Premium jako jedyne oferuje 2 warianty przechwytywania – tryb normalny i light. Na potrzeby testu wybraliśmy droższy wariant normalny.

Drugie miejsce z 57 przechwyconymi domenami zajmuje Aftermarket.

Na pierwszym miejscu z prawie dwukrotnie większą liczbą przechwyceń – 102 domen (55,74%) melduje się Linkhouse ze swoją zupełnie nową usługą. Wynik, który nas bardzo cieszy i który w przyszłości będziemy chcieli jeszcze poprawić. 

Jak wybrać domeny do przechwycenia?

Skuteczność przechwytywania jest kluczowa, ale widzimy wiele obszarów do poprawy na etapie wyboru domen do przechwycenia.

Każdy z rejestratorów oferujących przechwytywanie domen zapewnia dostęp do katalogu wygasających domen. Oprócz listy domen można w nim znaleźć także różne parametry ułatwiające wybór. 

W Linkhouse położyliśmy szczególny nacisk na parametry SEO domen. Jako jedyni dostarczamy z poziomu panelu parametry z Ahrefs oraz Senuto. Prezentujemy także aktualne dane z Majestic.

Wśród parametrów dostępnych w katalogu wygasających domen, znaleźć można m.in.:

  • Domain Rating z Ahrefs
  • Liczba domen linkujących (w tym osobno domen linkujących follow) i linków ogółem
  • Trust Flow i Citation Flow z Majestic
  • Organic Traffic i liczba słów kluczowych z Ahrefs
  • Widoczność i liczba słów w Top10 z Senuto
  • Informację o obecności i ilości “spamowych anchorów” – takich, które najczęściej pojawiają się w profilu linkowym zaspamowanych domen

Filtry katalogu domen wygasających - Linkhouse

Oczywiście całość lub wyfiltrowaną część bazy domen wygasających można wyeksportować i w celu wybrania najatrakcyjniejszych poddać obróbce w dowolnych narzędziach.

Gdzie zlecić i ile kosztuje przechwycenie domeny?

W Polsce standardem jest płatność tylko za skuteczne przechwycenie domeny. Usługę odpłatnego przechwytywania domen świadczą tylko 3 firmy. W przypadku skutecznego przechwycenia domeny, na którą nie było innych chętnych ceny wyglądają następująco:

  • Linkhouse – 40 PLN netto
  • Aftermarket – 40 PLN netto
  • Premium.pl – 49 PLN netto w normalnym trybie

Jeżeli więcej osób zleci w tej samej firmie przechwycenie danej domeny trafia ona na aukcję. Tutaj cena zależy już tylko od ofert uczestników aukcji. 

Niezależnie czy domenę uda się kupić na aukcji czy bez niej, koszt ponosi tylko osoba do której ostatecznie trafia domena. Nieskuteczne przechwycenie nic nie kosztuje, podobnie jak udział w przegranej aukcji. Z tego powodu nic nie stoi na przeszkodzie zlecaniu przechwycenia tej samej domeny w każdej z 3 wspomnianych firm. W ten sposób maksymalizujesz szanse zdobycia interesującej Cię domeny.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Podobne wpisy

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Monitoring aktywności linków

Bezpłatny Monitoring Aktywności Linków W Linkhouse monitorujemy aktywność i parametry (follow, nofollow) wszystkich linków z wykupionych artykułów sponsorowanych i linków w istniejących artykułach. Bezpłatnie. Gdy

Jak zarabiać więcej na stronie Linkhouse

Linkhouse to platforma content marketingu i link buildingu, która pozwala na monetyzację stron każdego typu (portale, blogi, fora internetowe) na wiele sposobów. W poniższym poradniku

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z nowościami Linkhouse!