Artykuły sponsorowane – sposób na zwiększenie widoczności marki w Google?

Sebastian Heymann

Sebastian Heymann

ikona-data-publikacji

Opublikowano

11/05/2022

ikona-data-publikacji

Opublikowano

09/03/2021

Walka o najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania nieustannie trwa. W zwiększaniu widoczności w Google pomagają szeroko zakrojone działania content marketingowe, wśród których coraz większą rolę odgrywają artykuły sponsorowane. Stworzenie wartościowego tekstu z umieszczonym naturalnie linkiem kierującym do strony firmowej pozwala na zdobywanie wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania – krok po kroku.

O artykułach sponsorowanych mówi się coraz głośniej – głównie w kontekście docierania do szerszego grona użytkowników. Standardowe formy reklamy już od dawna są wypierane ze świadomości odbiorców, a reklama natywna w postaci artykułów sponsorowanych stanowi ich doskonalszą alternatywę. Na tego typu publikacje warto jednak zwrócić uwagę również z nieco innej perspektywy – pod kątem SEO.

Artykuły sponsorowane – nie tylko budowanie roli eksperta

Statystyki jednoznacznie pokazują, że inwestycja w artykuły sponsorowane ma sens. Tego rodzaju treści:

 • są odbierane jako wiarygodne – 44% internautów ma do nich takie samo zaufanie jak do treści redakcyjnych
 • pomagają w budowaniu wizerunku eksperta – to przekłada się na zwiększenie zaufania do marki
 • pomagają zwiększyć sprzedaż – nawet 43% konsumentom zdarzyło się dokonać zakupu pod wpływem informacji z artykułu sponsorowanego.

Chociaż rola artykułów sponsorowanych w powyższych aspektach jest nie do przecenienia, drzemie w nich jeszcze większy potencjał.

Wykorzystaj artykuły sponsorowane do zdobywania wyższych pozycji w Google

Chęć zajęcia najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania jest zrozumiała – większość użytkowników ogranicza się bowiem tylko do klikania w linki zamieszczone na pierwszej stronie Google. Pozostałe wyniki są ignorowane, a więc szanse na zapoznanie się z marką są minimalne.

Jak walczyć o wyższą pozycję w Google? Nieocenionym wsparciem są artykuły sponsorowane, które pomagają zwiększyć widoczność firmy w wynikach wyszukiwania na dwóch płaszczyznach.

Wzmacnianie świadomości marki

Google już od dawna premiuje wartościowe treści, które są przyjazne dla internautów. Właśnie takie są (a przynajmniej powinny być) artykuły sponsorowane – muszą charakteryzować się wysoką jakością, aby zostały opublikowane.

Pamiętaj! Fakt, że płacisz za publikację wcale nie zwalnia cię z obowiązku dostarczenia naprawdę wartościowej treści.

Jeżeli artykuł jest dobry, tj. odpowiada na problemy nurtujące użytkowników, wówczas ma szansę znaleźć się na wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania na daną frazę. Dla ciebie oznacza to możliwość dotarcia do internautów – także tych, którzy do tej pory nie mieli styczności z twoją marką.

Wyobraź sobie, że na dane słowo kluczowe publikujesz nawet kilkanaście artykułów, które dany temat rozpatrują pod różnymi aspektami. Teksty są tak dobre, że trafiają na pierwszą stronę wyników wyszukiwania. Za każdym razem, gdy ktoś wpisze konkretną frazę, natknie się na twój artykuł – ze wzmianką o firmie. Tym sposobem zwiększy się widoczność marki w Google – pojawi się za każdym razem w formie artykułu sponsorowanego.

Sama wysoka jakość tekstu nie wystarczy, aby zaistnieć w Google. W odniesieniu pozycjonowania szczególne znaczenie mają: słowa kluczowe, nagłówki, linki.

 • Dobór słów kluczowych

Słowa kluczowe to jeden z ważniejszych elementów każdej treści, która ma spełniać zasady SEO. Podobnie jak w przypadku tekstów na stronę firmową, artykułów blogowych czy innych publikacji, tak i frazy dla danego artykułu sponsorowanego muszą być właściwie dobrane.

Kompletowanie zestawu słów kluczowych nie może być dziełem przypadku. Nie można też polegać na własnej intuicji. Do twojej dyspozycji są odpowiednie narzędzia (również udostępniane bezpłatnie), które pomogą wybrać frazy z potencjałem.

Warto skorzystać m.in. z: Google Keyword Planner (bezpłatne dla osób z kontem w Google Ads), Senuto (dostępne odpłatnie), AnswerThePublic (bezpłatne), Ubersuggest (w wersji bezpłatnej i płatnej).

 • Zastosowanie nagłówków

Nagłówki są nieodłącznym elementem każdego artykułu – przede wszystkim z uwagi na zapewnienie większej czytelności treści. Ich zastosowanie wzmacnia również potencjał SEO tekstu – szczególnie, jeśli zostaną w nich zamieszczone odpowiednie słowa kluczowe.

Śródtytuły to dobre miejsce na ulokowanie tych najbardziej problematycznych fraz – koniecznych do przedzielenia znakiem interpunkcyjnym dla zachowania sensu i naturalności.

 • Linkowanie

Linki wychodzące to kluczowe elementy, dzięki którym możliwe jest budowanie profilu linkowego domeny – tak ważnego z punktu widzenia pozycjonowania. Dlatego artykuły sponsorowane to dobry sposób na pozyskanie linków.

Chociaż z punktu widzenia SEO szczególnie pożądane są linki z atrybutem dofollow (to one dodają witrynie „mocy”), niektórzy wydawcy nie dają takiej możliwości. W zamian proponują linki nofollow, które – mimo że mają dużo mniejsze znaczenie dla pozycjonowania – pozwalają zdywersyfikować profil linkowy domeny.

Pamiętaj! Zanim zdecydujesz się na publikację artykułu sponsorowanego, zapoznaj się z zasadami linkowania określonymi przez konkretnego wydawcę.

Budowanie profilu linkowego domeny

Artykuły sponsorowane pomagają zwiększyć widoczność firmy także w sposób bezpośredni.

Zdobywanie linków wychodzących to procedura, która od zawsze miała i nadal ma znaczenie dla pozycjonowania. O ile jednak jeszcze kilkanaście lat temu wystarczyło pozyskać możliwie jak największą liczbę linków zewnętrznych, o tyle obecnie sama liczba pozyskanych linków ma niewielkie znaczenie. Zgodnie z celem, który przyświeca Google (chodzi o dostarczanie użytkownikom możliwie jak najlepszej jakości treści), współcześnie istotna jest już nie tyle sama liczba, co… jakość pozyskiwanych linków.

Czytaj więcej: jak dobierać i weryfikować linki?

Między innymi z tego powodu publikowanie artykułów sponsorowanych nabiera większego znaczenia. Dostęp do tysięcy serwisów pozwala na zdobywanie wartościowych linków – takich, które są istotne z punktu widzenia SEO. Z kolei pozyskiwanie odnośników to niezwykle ważny element, w oparciu o który można przeprowadzić skuteczny link building wpływający na kolejność wyświetlania stron w SERP-ach. Dlaczego? Jeśli do konkretnej witryny www będzie kierowało wiele linków wychodzących z jakościowych serwisów internetowych, dla Google będzie to sygnał, że dana strona jest wartościowa. Pozwoli to wzmocnić jej pozycję w wynikach wyszukiwania – znajdzie się wyżej na daną frazę kluczową.

W budowaniu profilu linkowego domeny szczególne znaczenie mają linki:

 • z atrybutem dofollow – służą one do przenoszenia autorytetu na stronę linkowaną
 • wychodzące z domeny, która charakteryzuje się dobrą widocznością w wynikach wyszukiwania – widoczność wskazuje na potencjalny ruch z SEO.

Problem w tym, że u większości wydawców dopuszczalne są wyłącznie linki z atrybutem nofollow. Czy to oznacza, że należy je całkowicie zignorować? Nie… Mimo że nie mają bezpośredniego znaczenia dla pozycjonowania (nie przekazują mocy linkowanej stronie), wpływają na poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania. Dlaczego? Chociaż są pomijane przez roboty Google, chętnie klikają w nie użytkownicy. Przekłada się to na zwiększenie generowanego ruchu na stronie, co może wpłynąć na poprawę widoczności witryny w wyszukiwarce. 

Zastanawiasz się, jak odróżnić wartościowe linki sprzyjające budowaniu profilu linkowego od mniej wartościowych odnośników? Cennym wsparciem jest URL Rating (UR) – wskaźnik określający siłę linkowania oraz Domain Rating (DR) – wskaźnik określający wartość danej strony.

W Linkhouse – wraz z listą wydawców – otrzymujesz kompletne informacje dotyczące m.in. atrybutu linku, DR, szczegółowe statystyki SEO poszczególnych serwisów. Dzięki temu łatwiej przeanalizować, które portale pomogą w link buildingu.

Jak wybrać miejsce do publikacji?

Już wiesz, że publikacja artykułów sponsorowanych może pomóc w zwiększeniu widoczności marki w wynikach wyszukiwania. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał tego typu publikacji (szczególnie, że bywa to sporą inwestycją), należy odpowiednio podejść do wyboru serwisu internetowego.

W Linkhouse masz dostęp do ponad 37 000 stron www, na których mogą pojawić się artykuły sponsorowane. Jak zatem wybrać serwis odpowiedni serwis, aby decyzja nie była dziełem przypadku? Kierowanie się wyłącznie ceną nie jest dobrym wyjściem – zarówno w przypadku najtańszych, jak i najdroższych serwisów. Weź pod uwagę między innymi takie aspekty jak:

 • wskaźniki związane z ruchem, widocznością, tematycznością – rozsądnym podejściem jest wykluczenie serwisów z najniższymi wartościami
 • możliwość pozyskania linków z atrybutem dofollow
 • jakość artykułów pojawiających się na stronie
 • związek tematyczny serwisu z branżą strony, do której będzie kierował link.

Pamiętaj! Wybór odpowiedniego serwisu ma ogromne znaczenie. Nie możesz zdawać się na przypadek, ponieważ tylko publikacja artykułów sponsorowanych w miejscach z dużym potencjałem, może dać ci szansę na zwiększenie widoczności marki w Google.

Wpływ artykułów sponsorowanych na SEO – czy to faktycznie działa?

Widoczność w wynikach wyszukiwania zależy od wielu czynników, wśród których wymienia się m.in. publikację artykułów sponsorowanych. Czy to faktycznie działa? Owszem, a główny wpływ zauważalny jest w kontekście link buildingu. Im więcej wartościowych artykułów z linkami (szczególnie dofollow) publikowanych na dobrych jakościowo domenach prowadzi do konkretnej podstrony, tym lepsze wsparcie pozycjonowania. Trzeba jednak pamiętać, że sama publikacja to za mało, aby móc zwiększyć widoczność w wynikach wyszukiwania. Tutaj liczy się podejście wielokierunkowe.

Artykuły sponsorowane warto także potraktować jako sposób na poprawę widoczności samej firmy w wynikach wyszukiwania. Pojawianie się płatnych tekstów na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania to dobry sposób na wzmacnianie świadomości marki. Pomaga to w budowaniu wizerunku eksperta, co – w połączeniu z lepszą widocznością strony firmowej w Google – prowadzi do tego samego celu: wsparcia sprzedaży.

Artykuł stworzony przez Izabelę Gorzkowską, Head of content Sago Media

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Podobne wpisy

Dzielimy się wiedzą, case studies i przepytujemy ekspertów, by pomóc Twojej firmie wykorzystywać w pełni marketingowy potencjał sieci.

Monitoring aktywności linków

Bezpłatny Monitoring Aktywności Linków W Linkhouse monitorujemy aktywność i parametry (follow, nofollow) wszystkich linków z wykupionych artykułów sponsorowanych i linków w istniejących artykułach. Bezpłatnie. Gdy

Jak zarabiać więcej na stronie Linkhouse

Linkhouse to platforma content marketingu i link buildingu, która pozwala na monetyzację stron każdego typu (portale, blogi, fora internetowe) na wiele sposobów. W poniższym poradniku

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z nowościami Linkhouse!